Niebieski szlak rowerowy nr 152: Bieruń – Jaworzno
Niebieski szlak rowerowy nr 152 swój początek ma w Bieruniu Starym w pobliżu kościoła św. Walentego skąd przez Chełm Śląski i Imielin prowadzi do dzielnicy Jeleń w Jaworznie. Trasa liczy 25,5km długości i jest łatwa. Spokojnie poradzą sobie z nią początkujący rowerzyści, osoby starsze i dzieci. Ze względu na sporą ilość dróg terenowych zalecany jest rower, który radzi sobie na nawierzchni szutrowej, gruntowej, a momentami nawet nieco piaszczystej lub kamienistej.
Długość: 25,5km
Początek: Bieruń Stary
Koniec: Jeleń, Jaworzno
Przebieg szlaku:
Bieruń Stary – Góra Chełmeczki (3km) – Bijasowice (7km) – Bieruń Nowy (10km) – Chełm Mały (16km) – Smutna Góra (17km) – Zbiornik Dziećkowice (restauracje, pole biwakowe 19km) – Imielin (Góra Gąsiorowa 23,5) – Jaworzno Jeleń
Data przejazdu: 25.06.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim. Rowerzyści kierowani są przez klasyczne znaki R-1 oraz znaki R-3, na których znajduje się informacja o odległościach do kolejnych miejsc na szlaku. Poza tym pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Niestety wszystkie te znaki są już przestarzałe i wyblakłe, a przez to mało czytelne. Dodatkowo wielu brakuje i pogubić się można zwłaszcza w okolicach zbiornika Dziećkowice. Koniecznie miejcie ze sobą plik GPX ze śladem szlaku.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Nieco ponad połowę trasy stanowią drogi publiczne o nawierzchni asfaltowej. Są to raczej przyjazne rowerzystom drogi lokalne, po których jedzie się bardzo przyjemnie, ale jest również 400-metrowy fragment drogi wojewódzkiej między Chełmem Śląskim a Kopciowicami. Ruch jest tutaj zdecydowanie większy, a skręt w lewo dość niebezpieczny dla rowerzystów.
38% trasy to drogi terenowe z nawierzchnią szutrową lub gruntową. Głównie pojawiają się one przy zbiorniku Dziećkowice oraz wokół Góry Chełmeczki w Bieruniu. Odcinki te nie nadają się na rower szosowy, dlatego zaleca się wybrać rower na szerszych oponach, np. crossowy, trekkingowy, gravel lub górski.
Na początku szlaku, w centrum Bierunia Starego oraz wzdłuż drogi DK44 w Bieruniu Nowym pojawiają się drogi rowerowe, które łącznie mają 1km długości.
Najlepszym odcinkiem szlaku jest ul. Wiślana, która w Bieruniu prowadzi do Wisły. Najgorszym fragmentem trasy jest zdecydowanie Góra Gąsiorowa w Imielinie z wąskimi, zarośniętymi ścieżkami. Ten odcinek proponuję ominąć, korzystając z objazdu zaznaczonego na mapie. Poza tym bardzo słabo jedzie się piaszczystymi drogami wzdłuż południowej części zbiornika Dziećkowice.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 1km (4%)
– utwardzona: 1km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 14,3km (57%)
Droga szutrowa: 2,6km (10%)
Droga gruntowa: 7km (28%)
Inna: 0,4km (1%) – kostka bruk i beton, płyty betonowe
DOJAZD
Dla dojeżdżających samochodem nie powinno być problemów. Auto można zostawić na parkingach w Bieruniu Starym, tuż przy początku szlaku lub przy zbiorniku Dziećkowice. Jeśli natomiast chcielibyście dojechać pociągiem to może być problem. Najbliższe dworce znajdują się w Bieruniu Nowym (ok. 1km), Imielinie (ok. 4km) i Chełmie Śląskim (ok. 3km). Niestety wszystkie te dworce znajdują się w znacznej odległości od początkowego i końcowego punktu szlaku.
CIEKAWE MIEJSCA
KOŚCIÓŁ ŚW. WALENTEGO W BIERUNIU STARYM
Drewniany kościół znajduje się w centrum Bierunia Starego i otoczony jest cmentarzem. Data jego powstania nie jest znana, ale z badań szacuje się ją na lata 70. XVII wieku. Świątynia przez mieszkańców Bierunia nazywana jest „Walencinkiem”. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
JEZIORO ŁYSINA
Jezioro oddalone jest od szlaku o ok. 1km. Jest to popularne kąpielisko z piaszczystą plażą i bazą gastronomiczną. Jezioro powstało w połowie XX wieku, kiedy to zagłębienie powstałe po wydobyciu piasku potrzebnego do budowy tyskich osiedli zostało zalane przez wody gruntowe. Ciekawostką jest, że im dalej od brzegu jeziora, tym jest płycej.
GÓRA CHEŁMECZKI
Wzniesienie o wysokości 264 metry, na którym utworzono park przyrodniczo-krajobrazowy „Góra Chełmeczki”. Na szczycie wzniesienia znajduje się barokowa kaplica domkowa z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej oraz figurką św. Antoniego z dzieciątkiem Jezus. Na Górze Chełmeczki znajduje się wiata odpoczynkowa z mapą szlaków rowerowych powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
MINI ARBORETUM W BIERUNIU
Powstało w 2015 roku na zdegradowanym przyrodniczo terenie pobliskiego dworu. Zajmuje obszar 5ha, na których utworzono tematyczne ogrody. Na terenie arboretum znajduje się wiata odpoczynkowa, plac zabaw i siłownia na świeżym powietrzu.
DWÓR W BIJASOWICACH
Pierwsza wzmianka o osadzie w Bijasowicach pochodzi z 1360 roku. Dwór i zabudowania folwarczne pochodzą z II połowy XVII wieku. Do dziś zachowały się pozostałości parku krajobrazowego, dwór, stajnia i oficyna mieszkalna. Część budynków gospodarczych po parcelacji w 1922 roku wydzielono i przekształcono w samodzielne gospodarstwa o charakterze siedliskowym.
DEGOLÓWKA
W 1830 roku tuż przy granicy na Wiśle powstał posterunek celny. Co ciekawe, miejsce to związane jest z prezydentem Republiki Francji Charlesem De Gaulle’m, który aż dwukrotnie tu bywał. Po raz pierwszy w 1921 roku, kiedy dowodził oddziałem pilnującym porządku podczas plebiscytu na Śląsku, a drugi raz w 1967 roku w trakcie oficjalnej wizyty w Polsce. Obecnie w budynku działa restauracja.
SMUTNA GÓRA
Wzgórze o wysokości 285 metrów znajdujące się w Chełmie Śląskim. Tuż pod szczytem, z inicjatywy miejscowych księży na wzgórzu postawiono bramę „Oko Opatrzności”, która miała wprowadzać do III Tysiąclecia.
Smutna Góra, pierwotnie zwana Łysą Górą, swoją nazwę otrzymała w wyniku wydarzeń, które miały miejsce jesienią 1831 roku. Wtedy w Chełmie wybuchła epidemia cholery, która dziesiątkowała miejscową ludność. Ze względu na ochronę wody w studniach, umarłych nie grzebano na miejscowym cmentarzu, lecz wywożono w skrzyni z otwieranym dnem i grzebano w piaskach zbocza wzgórza. W miejscu zbiorowej mogiły mieszkańcy Chełmu Śląskiego w 1831 roku wznieśli krzyż.
ZBIORNIK DZIEĆKOWICE
Zbiornik Dziećkowice zwany jest także Zbiornikiem Imielińskim. Położony jest pomiędzy Mysłowicami, Jaworznem, Imielinem i Chełmem Śląskim. Obecnie większość zbiornika administracyjnie znajduje się w Imielinie i część w Chełmie Śląskim. Zbiornik ma powierzchnię 780ha i zasilany jest przede wszystkim wodą przerzucaną z systemu rzek Skawa – Soła.
Zbiornik Dziećkowice jest zbiornikiem poeksploatacyjnym powstałym w latach siedemdziesiątych XX wieku w wyrobisku będącym pozostałością obszaru dawnej kopalni piasku Maczki-Bór. Obecnie jest jednym z najczystszych zbiorników w województwie śląskim i pełni funkcję zbiornika wody pitnej oraz rekreacyjną. Odbywają się tutaj zawody w żeglarstwie, a także jest bardzo atrakcyjny pod względem wędkarskim. Rybostan akwenu to praktycznie wszystkie występujące w polskich wodach gatunki ryb.
Nad zbiornikiem znajduje się oczyszczalnia, zakład energetyczny, a także jacht klub, pole biwakowe oraz punkty gastronomiczne. Chociaż w jeziorze jest całkowity zakaz kąpieli to wokół niego znajduje się mnóstwo małych plaż.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku znajdują się trzy wiaty odpoczynkowe. Pierwsza na Górze Chełmeczki, druga w Mini Arboretum w Bieruniu, a trzecia przy Smutnej Górze w Chełmie Śląskim. Dobrym miejscem na odpoczynek jest również restauracja Degolówka w Bieruniu Nowym oraz przyjazna rowerzystom Włoska Wioska nad zbiornikiem Dziećkowice.
SZLAKI ROWEROWE
Niebieski szlak rowerowy nr 152 łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Żółty szlak rowerowy nr 8: Sławków – Pszczyna
- Czerwony szlak rowerowy nr 151: Lędziny – Bojszowy
- Czerwony szlak rowerowy nr 110 w Mysłowicach
- Zielony szlak rowerowy w Mysłowicach
- Czarna pętla wokół Jaworzna – nr 472
- Czerwony szlak rowerowy nr 479 w Jaworznie
- Zielony szlak rowerowy nr 7 w Jaworznie