Czerwony szlak rowerowy nr 151: Lędziny – Jedlina
Czerwony szlak rowerowy nr 151 rozpoczyna się w centrum Lędzin przy pomniku Weteranów Powstańców Śląskich skąd przez Bieruń i Bojszowy prowadzi do wsi Jedlina położonej tuż przy granicy z województwem małopolskim. Trasa ma 15km długości, a jej jedyną trudnością jest podjazd pod Wzgórze Klemens z pięknym widokiem na okolicę.
Niestety przez budowę drogi ekspresowej S1 szlak został przerwany między Bojszowami a Jedliną.
Długość: 15km
Początek: Lędziny
Koniec: Jedlina
Przebieg szlaku:
Lędziny – Bieruń (Rynek: 5,5km) – Bojszowy (10km) – Jedlina (stawy 14km)
Data przejazdu: 19.05.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym, a trasę wyznaczają znaki typu R-1. Niestety są one stare, mało czytelne, a do tego wielu znaków brakuje, dlatego warto pobrać plik GPX.
Dodatkowo pojawiają się znaki z odległością do kolejnych miejsc oraz tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych w powiecie bieruńsko-lędzińskim.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w dużej części poprowadzony jest infrastrukturą rowerową. Drogi rowerowe stanowią niemal połowę trasy! Publiczne drogi asfaltowe to niemal 40% szlaku. W Lędzinach to wyjazd z centrum i podjazd pod Wzgórze Klimont, w Bieruniu przejazd w okolicach rynku, a potem mało ruchliwe droga przez Bojszowy. Nie należy obawiać się samochodów, chyba że traficie na początek/koniec mszy w kościele św. Klemensa w Lędzinach.
Drogi terenowe to nieduży procent szlaku i pojawiają się na ostatnich kilometrach. Dokładnie na odcinku Bojszowy – Jedlina. Wiodą od stadniny koni w Bojszowach, przez stawy w Jedlinie aż do końca szlaku. Na tym odcinku poradzi sobie większość rowerów. Szosą może nie będzie zbyt komfortowo i bezpiecznie, ale rower miejski spokojnie sobie poradzi.
Najlepszym odcinkiem szlaku jest przejazd nad Gostynią, która oddziela Bojszowy od Bierunia. Najgorzej jest na samym początku szlaku w centrum Lędzin.
UWAGA! Gdy robiłem objazd szlaku trwała budowa drogi ekspresowej S1. Droga ta przecina szlak na odcinku Bojszowy – Jedlina i znacząco utrudnia przejazd. Mi udało się przenieść rower, ale gdy ten odcinek drogi ekspresowej zostanie otworzony dla ruchu samochodowego, to już nie będzie takiej możliwości.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 6,8km (54%)
– utwardzona: 6,8km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 5,7km (38%)
Droga szutrowa: 2,2km (15%)
Droga gruntowa: 0,1km (1%)
Inna: 0,2km (1%) – płyty betonowe
DOJAZD
Pociągi tutaj nie kursują, więc pozostaje dojazd rowerem lub samochodem. Auto można zostawić na parkingu przy Placu Farskim w Lędzinach, przy kościele w Lędzinach lub przy Parku Nobla w Bieruniu.
CIEKAWE MIEJSCA
POMNIK WETERANÓW POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
Pomnik powstańców śląskich pomordowanych przez hitlerowców. Zbudowany w 1966 roku, a odnowiony w 1993. Pomnik znajduje się na placu przy ul. Lędzińskiej.
PLAC FARSKI W LĘDZINACH
Pięciokątny plac „rynek”, którego główną atrakcją jest fontanna, ograniczony jest od wschodu istniejącym obiektem zabytkowego budynku byłej „plebanii” (obecnie siedziba Biblioteki Miejskiej), od zachodu pierzeją przebudowanych i rozbudowanych „stajni” plebańskich z dobudowaną częścią północną, wierzą zegarową i przejściem w parterze. Na placu umiejscowiono oprócz fontanny postumentem z pękniętym dzwonem z kościoła św. Anny jednym z najstarszych dzwonów w województwie.
KOŚCIÓŁ ŚW. KLEMENSA W LĘDZINACH
Barokowy rzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się na wzgórzu Klimont w Lędzinach. Kościół zbudowany został w latach 1769–1772 na fundamentach kościoła drewnianego, po jego wcześniejszym rozebraniu. Fundatorem kościoła był długoletni zarządca folwarku lędzińskiego, protestant Piotr Wehowski razem z miejscowym proboszczem, ks. Piotrem Bierońskim. Poświęcenie nowego kościoła odbyło się 9 września 1770 roku.
RYNEK W BIERUNIU
Centralny plac miasta, który w latach 2004 – 2005 został poddany renowacji. Wówczas usytuowano na nim zegar słoneczny, pomnik Powstańców Śląskich (wzorowany na przedwojennym), zarys historycznej wagi miejskiej oraz studni z postaciami „Utopców”. W 2005 roku rynek został wyróżniony w konkursie na Najlepszą Przestrzeń Województwa Śląskiego.
KOŚCIÓŁ ŚW. WALENTEGO W BIERUNIU STARYM
Drewniany kościół znajduje się w centrum Bierunia Starego i otoczony jest cmentarzem. Data jego powstania nie jest znana, ale z badań szacuje się ją na lata 70. XVII wieku. Świątynia przez mieszkańców Bierunia nazywana jest „Walencinkiem”. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety wiat odpoczynkowych mało, bo tylko dwie i to na końcu szlaku: przy stadninie koni w Bojszowach i przy stawach w Jedlinie. Dobrym miejscem na chwile relaksu jest też rynek w Bieruniu.
SZLAKI ROWEROWE
Czerwony szlak rowerowy nr 151 łączy się z innymi szlakami rowerowymi:
- Niebieski szlak rowerowy nr 152: Bieruń – Jaworzno
- Czarny szlak rowerowy nr 101: Katowice – Lędziny
- Zielony szlak rowerowy nr 153: Katowice – Lędziny