Szlak Pielgrzymkowy: Pszów – Jankowice
Szlak Pielgrzymkowy łączy bazylikę w Pszowie z drewnianym kościołem Bożego Ciała w Jankowicach. Ma 18km długości i jest łatwy, więc poradzą z nim sobie nawet początkujący rowerzyści. Trasa oznakowana jest kolorem żółtym i przypisany jest do niej numer 323 Śląskiej Sieci Tras Rowerowych.
Długość: 18km
Początek: Bazylika w Pszowie
Koniec: Kościół Bożego Ciała w Jankowicach
Przebieg szlaku:
Pszów – Radlin (centrum 9km) – Jankowice
Data przejazdu: 07.10.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym na znakach typu R-1 oraz R-3 (informacja o odległościach do kolejnych miejscowości). Oznakowanie szlaku, zwłaszcza w Radlinie i Pszowie, jest mocno wybrakowane, a momentami nawet mylące! Ze względu na brak informacji o szlaku, nieaktualne ślady na mapach internetowych, a także słabe oznakowanie, jego przebieg nie jest jasny.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Trasa w większości prowadzi po publicznych drogach asfaltowych, które momentami są nieco bardziej ruchliwe, np. ul. Józefa Rymera w Radlinie. Według mnie to najgorszy odcinek szlaku.
Najatrakcyjniejszym fragmentem jest przejazd przez Las Królewiok z Radlina do Jankowic. Ten odcinek wymaga roweru na nieco szerszych oponach, który poradzi sobie z drogami szutrowymi i gruntowymi, np. rower crossowy lub gravel.
Niestety brakuje infrastruktury rowerowej. Tylko 3% dróg rowerowych to zdecydowanie zbyt mało na szlak, który przebiega przez centra miast.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,6km (3%)
– utwardzona: 0,6km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 10,7km (59%)
Droga szutrowa: 5,1km (28%)
Droga gruntowa: 1km (6%)
Inna: 0,7km (4%) – bruk, kostka betonowa, chodnik
DOJAZD
Bezpośrednio przy środkowej części szlaku zlokalizowany jest dworzec kolejowy Radlin Obszary, który można wykorzystać, aby dojechać pociągiem. Jadąc samochodem należy wybrać duży i darmowy parking przy kościele w Jankowicach.
CIEKAWE MIEJSCA
BAZYLIKA NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W PSZOWIE
Wybudowana w latach 1743-47, a w 1750 roku umieszczono w niej cudowny obraz Matki Bożej Pszowskiej. Obraz ten (nazywany również obrazem Pani Uśmiechniętej) znany z cudownych uzdrowień jest kolejną kopią obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Świątynia w 1997 roku została ogłoszona bazyliką mniejszą przez papieża Jana Pawła II.
OSIEDLE ROBOTNICZE W RADLINIE
Budowę osiedla rozpoczęto pod koniec XIX wieku decyzją właściciela kopalni – berlińskiego przedsiębiorcy Fryderyka Friedlaendera. Powstało ono w bezpośrednim sąsiedztwie szybów kopalni „Marcel”. Zabudowania osiedla zachowały się do dziś w kształcie bliskim oryginalnemu. Znajdziemy je przy ul. Korfantego oraz jej przecznicach: Irysowej, Czecha, Pocztowej i Mielęckiego.
STUDZIENKA JANKOWICKA
Miejsce sakralne z ołtarzem ku czci Matki Najświętszej, grobem księdza Walentego, źródłem wody uzdrawiającej i grotą pustelnika, położone w lesie Królewiok w Marklowicach w pobliżu Jankowic. Dziś historia Studzienki Jankowickiej i samo miejsce odchodzą w zapomnienie. Częściej spotkać tam można ludzi szukających ciszy i wytchnienia aniżeli pielgrzymki wierzących.
KOŚCIÓŁ BOŻEGO CIAŁA W JANKOWICACH RYBNICKICH
Zbudowany w 1675 roku jest on jednym z dwóch drewnianych kościołów w województwie śląskim, wzniesionych na planie krzyża greckiego. Świątynia posiada typową konstrukcję zrębową, dachy są obite gontem, a wnętrze – neobarokowe. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na trasie są 3 miejsca odpoczynkowe, w tym jedna wiata. Dwa z nich znajdują się na terenie Lasu Królewiok, a trzeci w Parku Powstańców Śląskich w Radlinie.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak Pielgrzymkowy łączy się lub przecina z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Szlak Początków Górnictwa Węglowego – zielony nr 315
- Zielony szlak rowerowy nr 13: Rybnik – Ustroń
- Niebieski nr 317: Racibórz – Wodzisław Śląski
- Czarny nr 318 z Radlina do Radziejowa
- Czarny nr 319 z Pszowa nad staw Szachta
- Trakt Marklowicki – niebieski