Czerwony szlak rowerowy nr 320: Rybnik – Lubomia
Czerwony szlak rowerowy liczy 25,5km. Rozpoczyna się w Rybniku w dzielnicy Orzepowice pomiędzy zalewem Gzel i Jeziorem Rybnickim, skąd przez Czernicę, Rydułtowy i Pszów prowadzi do Lubomi. Szlak jest ciekawy, a jego przebieg z pewnością docenią zwolennicy industrialnych zabytków związanych z górnictwem. Trasa prowadzi po terenach Płaskowyżu Rybnickiego i jest nieco pagórkowata, ale bez problemu poradzą sobie z nią średniozaawansowani rowerzyści. Według Śląskiej Sieci Tras Rowerowych szlak ma nr 320.
Długość: 25,5km
Początek: ul. M. Buhla, Rybnik
Koniec: Lubomia
Przebieg szlaku:
Rybnik: Orzepowice – Zebrzydowice (3km) – Las Beaty (5,5km) – Niewiadom (9,5km) – Czernica (13km) – Rydułtowy (14km) – Pszów (17km) – Las Syryński (21km) – Lubomia
Data przejazdu: 14.05.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym. Rowerzystów prowadzą znaki R-1 oraz R-3, które informują o odległościach do kolejnych dzielnic i miejscowości. W Rybniku oznakowanie jest bardzo dobre. Znaki umieszczone są na tabliczkach, drzewach i płotach z dużą częstotliwością, a do tego pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych. W Rydułtowach i Pszowie oznakowanie jest dużo słabsze. Znaki są stare, zniszczone i niespójne z rybnickimi. Koniecznie pobierzcie ślad GPX.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak jest zróżnicowany. Pod kołami występuję sporo różnych nawierzchni, ale nieznacznie przeważa asfalt nad terenem. Publiczne drogi asfaltowe nie są ruchliwe, więc nie musicie się obawiać pędzących aut. Drogi terenowe mają charakter szutrowy lub gruntowy, a ich najdłuższe odcinki znajdują się w Lesie Beaty między Zebrzydowicami a Niewiadomem (nieco słabsze) oraz Lesie Syryńskim między Pszowem a Lubomią (bardzo przyjemne). Zalecany jest zatem rower na oponach radzących sobie z szutrowymi i gruntowymi drogami, np. crossowy.
Niestety bardzo mało jest infrastruktury rowerowej. Na całym szlaku pojawia się tylko 500-metrowa droga rowerowa wzdłuż ul. Bema w Rydułtowach. Niestety jest zbudowana z kostki brukowej.
Najlepszym odcinkiem szlaku jest szutrowa droga w Lesie Syryńskim oraz widokowa szosa do szybu „Cila” – ul. Rydułtowska w Czernicy. Najgorszy fragment to chyba płyty betonowe przy wyjeździe z Lasu Beaty do dzielnicy Niewiadom.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,5km (2%)
– utwardzona: 0,5km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 14,2km (55%)
Droga szutrowa: 8km (31%)
Droga gruntowa: 2,9km (11%)
Inna: 0,4km (1%) – kostka i płyty betonowe, płyty ażurowe
DOJAZD
Do Rybnika dojechać można pociągiem. Najbliżej na szlak będziecie mieć wysiadając na dworcu Rybnik Niewiadom (ok. 1,7km). Ja natomiast, aby zacząć szlak od początku zdecydowałem się na stację Rybnik Paruszowiec, z której musiałem dojechać ok. 7km.
Samochód można zostawić przy zalewie Gzel tuż przy początku szlaku lub przy Leśnictwie w Pszowie (przed wjazdem do Lasu Syryńskiego).
CIEKAWE MIEJSCA
JEZIORO RYBNICKIE
Powstanie zbiornika w wyniku spiętrzania się wód z rzeki Rudy, było ściśle powiązane z budową elektrowni węglowej. W grudniu 1971 roku ukończono inwestycję, a w kolejnym roku woda ze zbiornika mogła pełnić jedną ze swoich funkcji, czyli chłodzenie turbin elektrowni. Tak ciągle podgrzewana woda wracała do jeziora, wskutek tego zbiornik nie zamarza w zimie, natomiast od kwietnia do października temperatura nie spada w nim poniżej 15 stopni.
Jezioro Rybnickie, co dla nas bardzo istotne, pełni także funkcję rekreacyjną. Wzdłuż jeziora biegnie ponad 4-kilometrowa droga rowerowa o doskonałej asfaltowej nawierzchni, która pełna jest miłośników dwóch kółek. Jezioro jest również idealnym miejscem do wędkowania. To tutaj wędkarze wyłowili ponad 100-kilogramowego suma, który miał długość ponad 2,5 metra, a także rekordowego karpia i tołpygę. W 2010 roku wyłowiono nawet piranię. Zbiornik Rybnicki przyciąga także amatorów sportów wodnych. Uprawiane jest kajakarstwo, żeglarstwo oraz windsurfing. Nad jeziorem można wypożyczyć sprzęt wodny, istnieją również kluby żeglarskie, a sezon jest tutaj najdłuższy w Polsce.
Tuż obok Jeziora Rybnickiego, przy punkcie początkowym szlaku, znajduje się zalew Gzel. Jest on bardziej dziki i spokojny.
SZYB BRENDEL
Znajduje się w lesie Niewiadomskim, zwany również lasem Beaty od mieszczącej się na tych terenach kopalni Beatengluck (Szczęście Beaty). Szyb nazwano początkowo „Neue” (Nowy), w następnych latach otrzymał nazwę Brendel. Jego głębokość wynosiła 70 metrów. Zrąb szybu oraz fundamenty budynku maszyny wyciągowej zachowały się do dziś.
Szyb jest również atrakcją Industrialnej Pętli Terenowej, czyli 5,4-kilometrowej trasy pieszo-rowerowej wiodącej przez najstarsze tereny dzielnicy Niewiadom. To okazja do rekreacji oraz poznania bogatej historii tej zielonej części miasta.
SZYB DICKE
Szyb Dicke to dawny szyb powietrzny nr III kopalni Rydułtowy. Stanowi on pozostałość powstałej w 1857 roku kopalni Dicke Verwandschaft. W 1890 roku teren ten został przejęty przez kopalnie „Charlottengrube”. Szyb przystosowano do funkcji wentylacyjnych, a w jego sąsiedztwie wzniesiono budynki pomocnicze i przemysłowe. Po II wojnie światowej szyb Dicke był częścią znacjonalizowanej KWK „Rydułtowy”, a w latach 90. został zlikwidowany. Dziś mieści się tu prywatna firma.
SZYB CILA
Szyb Cila, czyli Cecylia to dawny zespół szybu wentylacyjnego II kopalni Rydułtowy. Wydrążono go w XIX wieku, a pozostałe do dziś, zabytkowe obiekty nadszybia powstały w latach 1907-1910. Obecnie cały kompleks jest własnością prywatną i można go oglądać tylko z zewnątrz.
PAŁAC VON ROTHÓW W CZERNICY
Ok. 600 metrów od szlaku. Neogotycki pałac pochodzi z połowy XIX wieku i należał do barona Hugo von Roth’a, który był właścicielem Czernicy od 1855 roku. Rodzina von Roth zamieszkiwała w pałacu do swoich ostatnich dni. Baron zmarł w 1895 roku, a jego żona Albina w 1927. Pałac przetrwał wojnę, ale jak większość tego typu majątków, mocno podupadł. Pomimo burzliwych losów: zmian zarządców, upaństwowienia i przekształcenia w lokale mieszkalne, pałac przetrwał dziejową zawieruchę. W latach 90. XX wieku został przejęty przez Gminę Gaszowice i oddany w ręce lokalnej społeczności. Wspólnym wysiłkiem dokonała ona remontu i stworzyła swoje własne miejsce spotkań.
Oprócz pałacu w skład zespołu dworskiego wchodził jeszcze 2-hektarowy park, 2 stawy rybne, karczma dworska, budynki zarządcy i pracowników dworskich, stodoły, obory i drewniany spichlerz.
MIEJSCE WIDOKOWE W LUBOMI
Bardzo widokowe miejsce na wzgórzu pomiędzy Syrynią a Lubomią. Znajduje się tu obelisk św. Stanisława Kostki, dwa okazałe drzewa i ławeczka. To świetne miejsce na odpoczynek i podziwiania Doliny Górnej Odry.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety mało miejsc, gdzie rowerzyści mogą spokojnie usiąść i zrelaksować się. Na całym szlaku znajdują się tylko dwa miejsca odpoczynkowe. Oba w Lesie Syreńskim, oba niezadaszone.
SZLAKI ROWEROWE
Czerwony szlak rowerowy nr 320 z Rybnika do Lubomi łączy się z innymi szlakami rowerowymi:
- Pętla Rybnicka – niebieski nr 282
- Szlak rowerowy Jana Pawła II – czarny nr 287
- Szlak Początków Górnictwa Węglowego – zielony nr 315
- Żółty szlak rowerowy nr 2
- Czarny szlak rowerowy nr 284: Rydułtowy – Szczerbice
- Niebieski szlak rowerowy nr 317: Racibórz – Wodzisław Śl.
- Trasa Powiatu Wodzisławskiego – żółty nr 316