Trasa Rowerowa Powiatu Wodzisławskiego
Szlak rowerowy oznakowany kolorem żółtym swój początek ma w Wodzisławiu Śląskim przy Stadionie Miejskim, a kończy się w Olzie na skrzyżowaniu ulicy Wiejskiej i Wałowej. Mimo że miejsca te oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów to szlak liczy 53 km długości, kilkukrotnie mocno zawijając. Trasa jest zróżnicowana pod względem nawierzchni oraz krajobrazów. Ze względu na swoją długość i momentami wymagające leśne podjazdy zalecany jest raczej dla cyklistów o średnim zaawansowaniu. Trasa Rowerowa Powiatu Wodzisławskiego ma przypisany numer 316.
Długość: 53km
Początek: Stadion Miejski w Wodzisławiu Śląskim
Koniec: Olza
Przebieg szlaku:
Wodzisław Śląski – Turza Śląska (4km) – Gorzyczki (10km) – Uchylsko (13km) – Gorzyce (15km) – Czyżowice (19km) – Syrynka (23km) – Lubomia (34km) – Buków (39km) – Rogów (46km) – Odra (49km) – Olza
Data przejazdu: 23.10.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym i przypisany jest do niej numer 316. Rowerzystów prowadzą znaki typu R-1 (wskazujące kierunek) i R-3 (informujące o odległościach do kolejnych miejsc), a dodatkowo zobaczycie kilka tablic informacyjnych z mapą szlaku. Oznakowanie raczej jest dobre, ale pojawia się kilka odcinków, gdzie może pojawić się kłopot z nawigacją, dlatego lepiej zaopatrzyć się w plik GPX.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak jest bardzo zróżnicowany, dlatego docenią go rowerzyści lubiący częste zmiany nawierzchnie i otoczenia. Dominują asfaltowe drogi lokalne z niewielkim ruchem samochodowym, a drogi terenowe stanowią 30% szlaku. Świetnie sprawdzi się rower crossowy, trekkingowy lub gravel.
Nie spodziewajcie się wielu kilometrów infrastruktury rowerowej. W sumie jest jej 800 metrów, a 500 metrów w dobrym standardzie – ul. Raciborska w Gorzycach.
Najlepszym odcinkiem szlaku były dla mnie drogi terenowe w okolicach Syryni. Gorzej natomiast jechało się terenem w okolicach Czyżowic oraz dziurawym asfaltem przy stawach Wielikąt.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,8km (1%)
– utwardzona: 0,8km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 35,8km (68%)
Droga szutrowa: 7,5km (14%)
Droga gruntowa: 8,8km (16%)
Inna: 0,1km (1%) – płyty betonowe
DOJAZD
Szlak rozpoczyna się ok. 2km od dworca PKP w Wodzisławiu, a kończy się ok. 1,5km od dworca w Olzie, więc bez problemów dojedzie się pociągiem. Dojeżdżając samochodem można go zostawić na parkingu przy stadionie w Wodzisławiu.
CIEKAWE MIEJSCA
STADION MIEJSKI ODRA WODZISŁAW
Wielofunkcyjny stadion, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna Odry Wodzisław Śląski. Ma 7400 miejsc z czego 3900 jest stojących. Rekordowo na niego weszło 9000 widzów, kiedy Odra Wodzisław grała przeciwko Legii Warszawa (07.05.1997). Stadion wybudowano w roku 1958.
PAŁAC HRABIÓW VON ARCO W GORZYCACH
W skład zespołu pałacowo-parkowego wchodzą: klasycystyczny pałac hrabiego Arco z XVIII wieku (tzw. pałac górny), neobarokowy pałac myśliwski z XIX wieku (tzw. pałac dolny) wybudowany przez ówczesnego magnata węglowego Friedländera-Fulda oraz rozległy park krajobrazowy w stylu z bogatym drzewostanem i stawami, założony przez hrabiów von Arco.
Obecnie w pałacu górnym mieści się Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo Leczniczy, a pałac dolny czeka na odbudowę i zagospodarowanie.
GRODZISKO GOŁĘSZYCÓW
Na północny zachód od Syryni, w gęstym liściastym lesie znajdują się pozostałości po wczesnośredniowiecznym grodzie, założonym przez słowiańskie plemiona Gołęszyców. Funkcjonowało od VII do IX wieku, kiedy uległo zbrojnemu napadowi. Grodzisko zajmowało obszar ponad 6 ha i istniało tutaj ok. 150 zabudowań mieszkalnych, skoncentrowanych w zachodniej części osady. Wschodnia część pełniła funkcję placu publicznego i handlowego.
ZESPÓŁ PRZYRODNICZO-KRAJOBRAZOWY WIELIKĄT
Utworzony został w 1993 roku. W jego skład wchodzi gospodarstwo rybackie złożone z 9 większych i kilkunastu mniejszych stawów. Cały kompleks stwarza unikatowe warunki do bytowania i rozrodu ptactwa wodnego, przez co został zaliczony do najcenniejszych akwenów Śląska. Dotychczas w Wielikącie stwierdzono 236 gatunków ptaków!
KAPLICA MATKI BOSKIEJ RÓŻAŃCOWEJ W BUKOWIE
Zabytkowa kaplica usytuowana na tzw. Kaczym Rynku w Bukowie. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Wybudowana została w 1770 roku w konstrukcji zrębowej na wysokiej podmurówce, ale podczas powodzi w 1997 uległa częściowemu zniszczeniu.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Trasa Rowerowa Powiatu Wodzisławskiego ma całkiem sporo miejsc odpoczynkowych, z których mogą korzystać rowerzyści. Na szlaku naliczyłem aż 5 wiat oraz 4 miejsca niezadaszone ze stolikiem i ławkami. Poza tym jest kilka ciekawych miejscówek, gdzie można zregenerować się na łonie natury, np. przy stawach Wielikąt między Lubomią a Bukowem lub przy stawach w Czyżowicach.
Przy wiacie odpoczynkowej w Uchylsku można skorzystać z samoobsługowej stacji naprawy rowerów.
SZLAKI ROWEROWE
Żółty szlak rowerowy nr 316, czyli Trasa Rowerowa Powiatu Wodzisławskiego styka się z wieloma innymi szlakami rowerowymi:
- Niebieski szlak rowerowy nr 317: Racibórz – Wodzisław Śl.
- Czarny szlak rowerowy nr 324: Wodzisław Śl. – Mszana
- Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Zielony szlak R4, który prowadzi do Krakowa
- Planowany szlak rowerowy BlueVelo
- Udostępnienie Odry i Olzy
- Szlak Początków Górnictwa Węglowego – zielony nr 315
- Czerwony szlak rowerowy nr 320: Rybnik – Lubomia
- Zielony szlak rowerowy nr 313 w gminie Kornowac
- Czerwony szlak rowerowy nr 348 w gminie Krzyżanowice