Powerbank – energia na rower

Powerbank – energia na rower

Powerbank - energia na rower

Żyjemy w czasach przenośnych urządzeń elektronicznych, które przez to, że posiadają wiele różnych funkcji potrzebują sporą ilość energii. Również podczas jazdy na rowerze intensywnie korzystamy głównie z telefonów, na których często uruchamiamy nawigację, aparat i aplikacje treningowe. Wszystkie te czynności doprowadzają do szybkiego znikania kresek na baterii naszego urządzenia. Przy intensywnym użytkowaniu smartfonów, bateria może wytrzymać od kilku do kilkunastu godzin, a przecież bez telefonu czujemy się jak bez ręki. Nie odpalimy nawigacji, gdy się zgubimy, nie zrobimy zdjęcia ciekawych miejsc na trasie i co najważniejsze nie wezwiemy pomocy, gdy nam się coś stanie na odludziu.

Na szczęście wymyślono powerbanki, zwane także bankiem energii, przenośną ładowarką czy zewnętrzną baterią. Są to przenośne urządzenia, które magazynują prąd. Można nimi naładować smartfony, tablety, laptopy, aparaty fotograficzne, nawigacje GPS, odtwarzacze MP3, lampki rowerowe, krótko mówiąc wszystko co ma wejście USB. Powerbank będzie nam niezbędny podczas kilkudniowej wyprawy rowerowej z noclegiem pod namiotem, kiedy to nie będziemy mieć dostępu do gniazdka elektrycznego. Warto go również mieć podczas jednodniowych wycieczek, ponieważ z dodatkowym źródłem energii będziemy czuć się pewniej i bezpieczniej. Przenośne ładowarki możemy kupić w sklepach RTV AGD, turystycznych czy poprzez internetowe portale aukcyjne. Stają się one coraz bardziej popularne i jest ich coraz więcej na rynku.

Powerbanki mają baterie litowo-jonową lub litowo-polimerową, czyli taką samą jak w smartfonach. Najważniejszą różnicą między poszczególnymi modelami jest pojemność baterii. Określana jest ona w miliamperogodzinach (mAh). Największe modele mają pojemność nawet do 30 000mAh, co może wystarczyć nawet na kilkanaście pełnych naładowań telefonu. Warto jednak przed zakupem zastanowić się jakie urządzenie będziemy ładować i jaką ono ma pojemność baterii.

Smartfony mają pojemność baterii ok. 2500mAh, aparaty fotograficzne ok. 1500mAh. Czyli kupując powerbank o pojemności np. 3000mAh, smartfon (2500mAh) naładujemy 1 raz do pełna, ale aparatu fotograficznego (1500mAh) niestety 2 razy do pełna nie naładujemy. Wynika to z tego, że część energii zmagazynowanej w przenośnej ładowarce jest utracona. W powerbankach nieznanych firm, które oferują kilka lub kilkanaście tysięcy „mahów” za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych straty energii mogą wynosić nawet 40%. Czyli kupując taki bank energii o pojemności 10 000mAh, faktycznie uda nam się z niego wykorzystać 6000mAh, a reszta zostanie stracona. Wynika to z zastosowania gorszej jakości podzespołów i słabszych technologii. Warto więc dorzucić trochę pieniędzy i kupić model od renomowanych producentów, np. Bruntona, Nokii, Forever, GP Baterries, Kruger&Matz czy Prestigio. Mają one zdecydowanie większą wydajność a straty energii wynoszą przeciętnie 10-20%.

Inną ważną sprawą przed zakupem zewnętrznej baterii jest sprawdzenie jakiego natężenia prądu wymaga do naładowania urządzenie, które będzie naszym nowym powerbankiem ładowane. Do odtwarzaczy MP3, nawigacji GPS czy starszych smartfonów wystarczy natężenie prądu równe 1A, natomiast do nowszych smartfonów czy tabletów wymagane będą już 2A. Informację o ilości amperów znajdziemy w instrukcji obsługi.

Często podczas kilkudniowych wypraw rowerowych zabieramy sporo sprzętu elektronicznego. Oszczędzimy dużo czasu, gdy powerbank będzie miał dwa gniazda, przez które jednocześnie będzie można ładować dwa urządzenia. Ważny jest także czas ładowania powerbanku oraz liczba jego ładowań – im więcej razu możemy to zrobić, tym dłuższa jest jego żywotność. Według producentów najlepsze modele mogą być ładowane nawet tysiąc razy.

Warto też zwrócić uwagę na wymiary i wagę przenośnej ładowarki. Najlepiej jeśli będzie mała i lekka, bez problemu zmieści nam się wówczas do kiszeni czy małej torebki na ramie roweru. Równie ważna jest solidna obudowa, np. wodoodporna gumowa powłoka, która zabezpieczy sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz zalaniem.

Powerbanki wyposażone są również we wskaźnik naładowania baterii, który może mieć postać diody LED lub małego wyświetlacza LCD. Dodatkowym atutem może być również zestaw końcówek do ładowania, co zwiększa uniwersalność urządzenia.

 

Pojemność baterii popularnych smartfonów i liczba naładowań powerbankiem o pojemności 10000mAh (strata energii 20%)

Model

mAh

Ilość naładowań

Samsung Galaxy S5

2800

2,1

Samsung Galaxy S6 Edge Plus

3000

2

Samsung Galaxy A5

2300

2,6

Samsung Galaxy A3

1900

3,1

Samsung Galaxy Grand Prime

2600

2,3

Microsoft Lumia 640 XL

3000

2

Microsoft Lumia 950

3000

2

Sony Xperia Z5

2900

2

Motorola Moto G3

2470

2,4

Motorola Moto X Style

3000

2

Motorola Moto G3 Play

3630

2,3

LG Magna

2540

2,3

LG G4 Stylus

3000

2

LG Nexus 5X

2700

2,2

Huawei P8 Lite

2200

2,7

Huawei P8

2680

2,3

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com