Zielony szlak rowerowy w Zawierciu

TAGI:

Zielony szlak rowerowy w Zawierciu

Zielony szlak rowerowy w Zawierciu

Zielony szlak rowerowy w Zawierciu liczy 15km długości i prowadzi z dworca PKP do zamku Bąkowiec w Morsku. Szlak ma charakter rekreacyjny, a jego głównymi zaletami są widoki na malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz świetnie poprowadzone nowe drogi rowerowe. Trasa jest łatwa i doskonale sprawdzi się dla początkujących rowerzystów oraz rodzin z dziećmi. Pod kołami dominuje asfalt, więc szlak jest przejezdny również dla rowerów szosowych.

Długość: 15km
Początek: dworzec PKP w Zawierciu
przez: Kromołów
Koniec: zamek Bąkowiec w Morsku

 

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

 

.

OZNAKOWANIE

Szlak jest oznakowany znakami typu R1, czyli biała tabliczka z rowerem i kolorem zielonym. Niestety brakuje znaków z kilometrażem oraz tablic informacyjnych z opisem ciekawych miejsc. Problem jest także z tablicami z mapą szlaków rowerowych Zawiercia, są one nieaktualne. Mimo tych niedociągnięć oznakowanie jest dobre i nie powinniście mieć problemów z prawidłowym kierunkiem jazdy.

.

DROGI I NAWIERZCHNIE

Szlak w całości poprowadzony jest utwardzonymi drogami. Większość z nich to drogi rowerowe, a pozostałą część stanowią drogi publiczne o małym lub bardzo małym ruchu samochodowym.

Najlepszym odcinkiem jest malowniczo poprowadzona droga rowerowa między Kromołowem a Skarżycami z pięknym widokiem na Okiennik Wielki. Natomiast najsłabszym fragmentem szlaku jest droga rowerowa poprowadzona po prawej stronie drogi krajowej nr 78. Nawierzchnia pełna dziur, pęknięć i wybrzuszeń.

Wydzielona infrastruktura rowerowa: 9km (60%)
   – utwardzona: 9km
   – nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 5,9km (39%)
Droga szutrowa: 0km
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,1km (1%) – bruk

 

.

DOJAZD

Do Zawiercia bez problemu dojedziecie pociągiem. Zatrzymują się tu zarówno regionalne Koleje Śląskie, jak i dalekobieżne pociągi intercity.

Jeśli natomiast wolicie dojechać samochodem, możecie go zostawić na parkingu przy dworcu w Zawierciu.

.

CIEKAWE MIEJSCA

ŹRÓDŁO WARTY I KAPLICA ŚW. JANA NEPOMUCENA

W Kromołowie, dzielnicy Zawiercia, tuż przy dużym i ruchliwym skrzyżowaniu ma swoje główne źródło Warta – trzecia najdłuższa rzeka w Polsce. Wypływa ona spod kapliczki poświęconej św. Janowi Nepomucenowi, który ma chronić miasto przed powodziami. Kapliczka powstała w 1803 roku w miejscu poprzedniej kapliczki drewnianej, którą w 1780 roku strawił pożar.

RYNEK W KROMOŁOWIE

Średniowieczny czworoboczny plac, gdzie do dziś można zobaczyć miejską studnię z żeliwną pompą, która niegdyś stanowiła główne źródło zaopatrzenia w wodę mieszkańców Kromołowa. Poza tym na kromołowskim rynku znajduje się figura św. Floriana, a także tablica upamiętniająca synów tej ziemi poległych w latach 1939-45 na polach bitewnych oraz w obozach zagłady. Na skraju rynku stoi wiata odpoczynkowa.

OKIENNIK WIELKI

Najpopularniejszy ostaniec w śląskiej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest bardzo charakterystyczny, ponieważ na szczycie ma olbrzymi 7 metrowy otwór o średnicy 5 metrów! Jest doskonale widoczny ze szlaku!

ZAMEK BĄKOWIEC W MORSKU

Zamek był niegdyś częścią Orlich Gniazd, czyli systemu średniowiecznych zamków strzegących granicy Królestwa Polskiego. Jego historia niestety nie jest dokładnie znana, ale powstanie warowni szacuje się na XIV-XV wiek. Jednak od XVII wieku, kiedy to Szwedzi najechali na te ziemie, zamek zaczął popadać w ruinę. Dzisiaj znajduje się na terenie ośrodka wypoczynkowego „Morsko Plus”. Prócz ruin zamku jest tu także stok narciarski z wyciągiem, korty tenisowe, plac zabaw, hotel i restauracja.

.

MIEJSCA ODPOCZYNKOWE

O ile ławek przy szlaku jest całkiem sporo to jednak brakuje miejsc odpoczynkowych z prawdziwego zdarzenia. Na całej trasie są dwie zadaszone wiaty z ławkami i stolikiem. Pierwsza na rynku w Kromołowie, a druga przy drodze rowerowej Kromołów – Skarżyce, będąca w bardzo słabym stanie i wymagająca dużego remontu.

.

SZLAKI ROWEROWE

Przez Zawiercie przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce – Szlak Orlich Gniazd oznaczony kolorem czerwonym. Na terenie miasta poza zielonym szlakiem rowerowym funkcjonuje również niebieski. Połączenie tych dwóch szlaków stworzy bardzo przyjemną pętlę o długości ok. 30km.

ZOBACZ TAKŻE:

Niebieski szlak rowerowy w Zawierciu

Niebieski szlak rowerowy w Zawierciu

Niebieski szlak rowerowy w Zawierciu liczy 15km i ma charakter rekreacyjny. Głównymi zaletami są widoki oraz świetnie poprowadzone nowe drogi rowerowe.

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce! Prowadzi z Częstochowy do Krakowa odwiedzając jurajskie warownie…

.

GALERIA:

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com