Szlak Pankówki
Szlak Pankówki oznakowany jest kolorem czerwonym. Swój początek ma przy zbiorniku Zakrzew w Kłobucku, a kończy się po 37 kilometrach w Krzepicach. Trasa od miejscowości Długi Kąt wiedze wzdłuż Pankówki aż do Dankowic Drugich, gdzie rzeka wpada do Liswarty. Szlak jest łatwy, pozbawiony trudnych podjazdów i ruchliwych dróg, dlatego w zupełności poradzą sobie z nim nawet początkujący rowerzyści.
Trasa prowadzi przez ulokowane wzdłuż rzeki Pankówki spokojne miejscowości o bogatych tradycjach hutniczych. W XIV wieku pojawiły się pierwsze kuźnice związane z występowaniem darniowych rud żelaza. Przypominają o tym tablice informacyjne w Pankach i w Kuźnicy Starej.
Szlak Pankówki wytyczony został w oparciu o przebieg rzeki Pankówki w powiecie kłobuckim. Szlak jest efektem współpracy czterech Lokalnych Grup Działania: LGD Brynica to nie granica, Bractwo Kuźnic, Spichlerz Górnego Śląska i Zielony Wierzchołek Śląska. To dzięki nim powstał przede wszystkim Liswarciański Szlak Rowerowy, natomiast również krótsze: Szlak Opatówki i Szlak Pankówki, czyli szlaki rowerowe wzdłuż dopływów Liswarty.
Długość: 37km
Początek: Zalew Zakrzew, Kłobuck
Koniec: Krzepice
Przebieg szlaku:
Kłobuck – Długi Kąt (9km) – Klepaczka – Piła Pierwsza – Zamłynie (15km) – Praszczyki – Żerdzina – Panki (21km) – Cyganka – Pacanów – Kuźnica Stara (25km) – Mrówczak – Kostrzyna – Dankowice Trzecie (30km) – Dankowice Drugie – Dankowice Pierwsze – Krzepice (37km)
Data przejazdu: 04.09.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Do Szlaku Pankówki przypisany jest kolor czerwony. Oznakowanie jest bardzo dobre, dzięki gęsto poustawianym znakom typu R-1, a także znakom R-3, które informują o odległościach do kolejnych miejscowości. Dodatkowo pojawiają się tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych i opisem atrakcji turystycznych. To wszystko sprawia, że rowerzysta jest dobrze prowadzony i jest w stanie poradzić sobie bez własnych map i pliku GPX.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w większości prowadzi po drogach publicznych (81%) o bardzo różnej jakości. Spotkać można asfalty pełne dziur, wybrzuszeń i łat, a także idealnie gładkie, po których jazda jest dużą przyjemnością.
Jednak początkowe 7km szlaku to drogi terenowe. Znajdują się one w lasach za Kłobuckiem. Niestety momentami te leśne drogi są mocno kamieniste i stanowią spory problem dla rowerzysty. Właśnie ze względu na te terenowe odcinki, szlak nie nadaje się do jazdy rowerem szosowym. Zalecany jest rower crossowy, trekkingowy lub gravel.
Ciężko wskazać najlepszy odcinek, nie ma takiego jednego, który wyróżnia się na tle innych. Łatwo natomiast wskazać najsłabszy odcinek Szlaku Pankówki. To oczywiście kamienisty odcinek drogi leśnej na początkowym etapie szlaku.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 29,8km (81%)
Droga szutrowa: 5,7km (15%)
Droga gruntowa: 1,3km (4%)
Inna: 0km
DOJAZD
Niestety dojazd do Kłobucka może być utrudniony, ze względu na brak czynnego dworca kolejowego, ale pociągiem można dojechać do Krzepic. Dworzec znajduje się ok. 2,5km od szlaku. Dojeżdżając samochodem można go zostawić na dużym parkingu przy zalewie Zakrzew w Kłobucku lub przy kościołach w Pankach i Krzepicach.
ZOBACZ TAKŻE
Liswarciański Szlak Rowerowy
Liswarciański Szlak Rowerowy ma 108km długości i oznaczony jest kolorem niebieskim. Rozpoczyna się w Woźnikach i prowadzi wzdłuż rzeki Liswarty aż do Wąsosza Górnego.
Szlak Opatówki
Szlak Opatówki zaczyna się w Kłobucku przy zbiorniku Zakrzew, a kończy się nad Liswartą w Zawadach. Szlak oznaczony jest kolorem zielonym i ma 26 kilometrów długości.
CIEKAWE MIEJSCA
ZALEW ZAKRZEW
Zbiornik utworzony na Białej Okszy, który pełni funkcje rekreacyjne i retencyjne. Skorzystać tutaj można z kąpieliska wyznaczonego przez molo, altanki z grillem, placu zabaw dla dzieci, a w sezonie letnim działa też mała gastronomia.
KOŚCIÓŁ W PANKACH
Parafia w Pankach została założona w 1919 roku. Jej pierwszym proboszczem był ksiądz Antoni Mietliński, którego starania doprowadziły, że w 1921 roku rozpoczęto budowę murowanego kościoła. Stanął on na fundamentach dawnej huty żelaza. Oprócz kościoła wybudowano również modrzewiową plebanię, dom parafialny oraz cmentarz.
Kościół parafialny zbudowany jest z cegły i kamienia na planie krzyża łacińskiego, ma cechy typowe dla tzw. „stylu polskiego” (styl mieszany renesansowo–barokowy).
KRZEPICE
Miasto leży na terenie historycznej Małopolski, ale w pobliżu granicy z dwoma innymi krainami historycznymi: Śląska i Wielkopolski. W XII wieku ze względu na swoje przygraniczne położenie istniał tutaj gród warowny, a w połowie XIV wieku Kazimierz Wielki polecił zbudować tu murowany zamek. Niestety w XVIII wieku zamek uległ zniszczeniu, a w 1840 roku rozebrano go i z pozyskanego materiału budowano kamienice w rynku. Obecnie po starym zamku pozostał tylko zarys fosy i wałów, a na jego miejscu stoi dom mieszkalny, który wraz z całym terenem stanowi własność prywatną.
Do wybuchu II wojny światowej liczącą się grupę społeczną Krzepic stanowili Żydzi. Już na przedmieściu, tuż przed mostem na Liswarcie, widoczna jest ruina synagogi żydowskiej. Powstała w latach 1814-1822, ale w czasie II wojny światowej została mocno zniszczona. Kilkaset metrów od synagogi znajduje się cmentarz żydowski, a na nim ok. 400 żeliwnych macew, wykonanych w pobliskich hutach. Większość z nich pochodzi z XIX wieku, a najstarszy nagrobek z 1749 roku.
W Krzepicach warto dłużej zatrzymać się na Rynku Wielkim, będącym centralnym punktem miasta, którego układ urbanistyczny wpisany jest do rejestru zabytków. Na rynku znajduje się tablica upamiętniająca rozpoczęcie działań wojennych 1 września 1939, a tuż przy nim kościół Jakuba Apostoła wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w 1357 roku.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na Szlaku Pankówki znajduje się jedna zadaszona wiata odpoczynkowa, którą zobaczycie przy zalewie Zakrzew w Kłobucku. Odpocząć można również w lesie przy skrzyżowaniu szlaku z drogą 494. Ustawiona jest tam ławeczka i stół. W dalszej części trasy, dobrym miejscem na przerwę będą ławki nad zbiornikiem wodnym w Pankach.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak Pankówki połączyć można z innymi szlakami rowerowymi wytyczonymi powiecie kłobuckim:
Łącząc te trzy szlaki, można stworzyć ciekawą pętlę o długości ok. 85km. Poza wymienionymi, trasa na krótkim odcinku przebiega tym samym śladem co szlak rowerowy Dookoła Gminy Przystajń.