Niebieski szlak rowerowy w Pilicy
Szlak rowerowy ułożony w formie pętli i oznakowany kolorem niebieskim. Jego początek znajduje się na rynku w Pilicy, skąd przez Ryczów i Żelazko prowadzi do Podzamcza, a potem przez Kocikową wraca do Pilicy. Całość ma 27km, ale rowerzyści, którzy chcą sobie skrócić trasę, mogą skorzystać z łącznika przed Ryczowem. Pozwoli on zmniejszyć dystans do 17km i ominąć piaszczyste drogi leśne przed Żelazkiem. Niestety ominie się również zabytki w Podzamczu i Ryczowie.
Trasa nie należy do łatwych i przyjemnych. Jest kilka trudnych i nieprzyjaznych rowerzystom odcinków terenowych, na których zalegają łany piachu lub wystają korzenie. Dodatkowo pojawia się kilka dość wymagających podjazdów, dlatego szlak przeznaczony jest raczej dla rowerzystów średniozaawansowanych, którzy lubią jazdę terenową.
Długość: 27km
Początek: Rynek w Pilicy
Koniec: Rynek w Pilicy
Przebieg szlaku:
Pilica – Ryczów (8km) – Żelazko (11,5km) – Podzamcze (18km) – Kocikowa (23km) – Pilica
Data przejazdu: 16.10.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Oznakowanie szlaku jest słabe. Wielu tabliczek brakuje, dlatego koniecznie trzeba zaopatrzyć się w plik ze śladem GPX. Na trasie spotkacie znaki R-1, ale brakuje tabliczek R-3, czyli informacji o odległościach do kolejnych miejscowości i atrakcji turystycznych. Nie ma również tablic informacyjnych z mapą szlaków rowerowych w okolicy. To wszystko sprawia, że rowerzyści mogą być zagubieni, a potęgować to może fakt, że niebieski szlak rowerowy z Pilicy łączy się z niebieskim szlakiem rowerowym z Zawiercia. Dwa szlaki tego samego koloru nie powinny się stykać, a jeśli już muszą to powinno być w tym miejscu czytelna informacja dla cyklistów.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Trasa nie należy do łatwych i przyjemnych. Jest kilka trudnych i nieprzyjaznych rowerzystom odcinków terenowych, na których zalegają łany piachu lub wystają korzenie. Dodatkowo pojawia się kilka dość wymagających podjazdów, dlatego szlak przeznaczony jest raczej dla rowerzystów średniozaawansowanych, którzy lubią jazdę terenową. Nawierzchnie szutrowe i gruntowe stanowią ponad połowę trasy, więc zalecany jest rower sprawdzony na terenowych ścieżkach, np. górski lub crossowy. Pozostała część trasy to mało ruchliwe asfaltowe drogi publiczne, a także krótkie odcinki z brukiem lub płytami ażurowymi.
Najgorszym odcinkiem szlaku jest piaszczysta droga leśna między Ryczowem a Żelazkiem, a najlepszym chyba malownicza aleja z Owczarni w Pilicy.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 10,2km (38%)
Droga szutrowa: 4km (15%)
Droga gruntowa: 10,7km (39%)
Inna: 2,2km (8%) – bruk, płyty ażurowe, piach
DOJAZD
Szlak ułożony jest w formie pętli, więc dojeżdżając samochodem można go zaparkować w Pilicy przy zalewie lub na jednym z wielu parkingów w Podzamczu. Najbliższy dworzec kolejowy znajduje się w Zawierciu, czyli kilkanaście kilometrów od szlaku.
CIEKAWE MIEJSCA
RYNEK W PILICY
Kwadratowy rynek, z którego wychodziły drogi na Kraków, Żarnowiec, Lelów i na Śląsk, wytyczony został w XIV wieku podczas zakładania miasta. Niegdyś ten najważniejszy plac zajmował ratusz oraz liczne kramy, czyli drewniane budki handlowe. Ostatnie kramy rozebrane zostały w latach 70. XX wieku, a ślady dawnego ratusza odkryto dopiero w 2000 roku. Badanie archeologiczne pozwoliły ustalić położenie starego ratusza – miejsce fundamentów uwidoczniono w postaci białego kamienia. W 2014 roku jednak zrekonstruowano budynek ratusza, który dziś zdobi rynek.
Ponad pilickim rynkiem góruje piękny kościół św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, który powstał za sprawą Jadwigi Melsztyńskiej na przełomie XIV i XV wieku. W kościele zobaczyć można cztery kaplice: św. Józefa, św. Anny, grobu Padniewskich i Pana Jezusa. Do świątyni przylega zakrystia, która zdobią herby dawnych właścicieli Pilicy. Obok kościoła stoi również późnobarokowa, murowana dzwonnica z końca XVIII wieku, której dzwonny rozbrzmiewają nad miastem.
PAŁAC W PILICY
Budowę pałacu rozpoczął w 1602 roku Wojciech Padniewski, a kontynuował ją kolejny właściciel, Jerzy Zbaraski. Dzięki niemu, w pierwszej połowie XVII wieku, budowla zyskała warowne fortyfikacje, a dzięki Warszyckiemu, pałac został otoczony potężnymi fortyfikacjami bastionowymi i fosą.
W latach 1731-40 ówczesna właścicielka Maria Sobieska dokonała przebudowy zamku w stylu pałacowym. Mury zostały pokryte renesansowymi filarami i rzeźbami, dobudowano również wspaniały taras. Wtedy także powstał ogród włoski oraz park z fontanną o powierzchni 10 hektarów.
W 1945 pałac został przejęty przez Skarb Państwa i urządzono w nim dom dziecka, a następnie zakład wychowawczy. W 1989 roku dobra zakupiła Barbara Piasecka-Johnson, natychmiast rozpoczynając, gruntowy, remont pałacu, jednak sprawy własnościowe i przedłużające się procesy sądowe uniemożliwiają dalsze prace. Pałac miał stać się piękną, prywatną rezydencją, częściowo udostępnioną jako muzeum – galerię sztuki.
Wokół pałacu znajduje się zabytkowy 12 hektarowy park.
ZALEW PILICA
Zbiornik wodny powstały kilkaset metrów od źródeł rzeki Pilica. Znajduje się tutaj plaża, beach bar, wiata odpoczynkowa, a w pobliżu spore parkingi.
RUINY STRAŻNICY W RYCZOWIE
Strażnicę wzniesiono na ciężko dostępnej skale o nazwie Strażnica prawdopodobnie pod koniec XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Miała ona być uzupełnieniem luki w systemie Orlich Gniazd. Dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty murów i wał.
ZAMEK OGRODZIENIEC
Jest to najbardziej rozpoznawalny i najczęściej odwiedzany zamek na Szlaku Orlich Gniazd, a gdyby naj było mało to dopowiem, że jest również największy i leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ciekawostką jest, że ruiny służyły kilkakrotnie jako plenery filmowe, min. przy okazji produkcji „Janosika”, czy „Zemsty” Andrzeja Wajdy. Jak z innymi zamkami Jury, także z ogrodzieniecką twierdzą związane są legendy. Ponoć w księżycowe noce na murach zamku pojawia się olbrzymi czarny pies, ciągnący za sobą wielki łańcuch. Jak twierdzą wtajemniczeni, jest to dusza bogatego i okrutnego kasztelana krakowskiego, Stanisława Warszyckiego, jednego z panów Zamku Ogrodzieniec.
Bardzo ciekawą atrakcją tuż przy zamku jest Park Miniatur. To jedyne w Polsce miejsce, gdzie zobaczycie, jak wyglądały zamki i warownie leżące na Szlaku Orlich Gniazd w latach swojej największej świetności.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
To mocny punkt szlaku. Przy trasie ustawionych jest 5 wiat odpoczynkowych. Najbardziej spodobała mi się ta przed Kocikową. Dlaczego? Ze względu na malownicze położenie i piękne widoki. Poza tym przyjemne miejsce odpoczynkowe znajdziecie w Pilicy przy zalewie.
SZLAKI ROWEROWE
Niebieski szlak rowerowy w Pilicy łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Żółty szlak rowerowy w Pilicy
- Niebieski szlak rowerowy Zawiercie – Podzamcze
- Żółty szlak rowerowy: Zawiercie – Podzamcze
- Rowerowy Szlak Orlich Gniazd