Niebieski Tandemowy Szlak Rowerowy nr 258: Istebna – Jaworzynka
Szlak ma 9,5km długości i oznakowany jest kolorem niebieskim oraz rowerem typu tandem. Jego początek znajduje się przy polsko-czeskiej granicy w Jasnowicach, które są częścią wsi Istebna, a kończy się w Jaworzynce Łupienie. Górzysty teren i trudne podjazdy sprawiają, że to trasa dla dobrze przygotowanych fizycznie rowerzystów, którzy lubią beskidzkie widoki. Szlak jest przejezdny dla rowerów szosowych.
Długość: 9,5km
Początek: Jasnowice, Istebna
Koniec: Łupienie, Jaworzynka
Przebieg szlaku:
Istebna: Jasnowice – Jaworzynka: Czadeczka Górna – Za Groń – Wawrzacze – Łupienie
Data przejazdu: 10.05.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim, a na znakach typu R-1 zamiast zwykłego roweru, pojawia się tandem. Oznakowanie jest słabe. Wielu tabliczek brakuje, wiele jest zdewastowanych, dlatego koniecznie wgrajcie plik ze śladem GPX.
Na szlaku pojawiają się dodatkowo znaki typu R-3, które informują rowerzystów o odległościach do kolejnych miejscowości i atrakcji turystycznych. Niestety brakuje tablic informacyjnych z mapą szlaku.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w całości poprowadzony jest po asfaltowych drogach publicznych z małym ruchem samochodowym. Jest zatem przejezdny dla rowerów szosowych.
Teren jest górzysty, więc występują trudne podjazdy. Najtrudniejsze odcinki szlaku to wspinacza od Czadeczki pod Durajewski Groń, a potem pod Wawrzaczów Groń. Najbardziej widokowy fragment szlaku to zjazd do doliny Czadeczki oraz przejazd przez Jaworzynkę Łupienie.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 9,3km (100%)
Droga szutrowa: 0km
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0km
DOJAZD
Najbliższe dworce kolejowe znajdują się w Wiśle Głębce(ok. 9km) oraz Zwardoniu (ok. 13km). Samochód zostawić można na parkingu tuż przy polsko-czeskim drogowym przejściu granicznym Jasnowice-Bukovec.
CIEKAWE MIEJSCA
TRÓJSTYK
Znajduje się ok. 1,3km od szlaku. Trójstyk to miejsce, gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Powstał dopiero w 1993 roku, czyli po rozpadzie Czechosłowacji i dokładnie zlokalizowany jest w korycie strumienia, który ma polską nazwę Wawrzaczowy Potok, czeską – Kubankowski Potok, a na Słowacji nazywany jest Potokiem Gorylów.
Stoją tu trzy granitowe 2-metrowe słupy z nazwami trzech państw oraz znaki z ich herbami. Na terenie każdego z tych trzech krajów odpocząć można w altanie turystycznej. Dodatkowo po czeskiej stronie znajduje się restauracja, a po polskiej tężnia i plac zabaw.
ZOBACZ TAKŻE
Trójstyk – malownicze pogranicze
Pętla rowerowa o długości 29km, która przebiega przez 3 kraje: Polskę, Czechy i Słowację. Trasa jest niezwykle malownicza, ale również dość wymagająca fizycznie.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Jest gdzie się zmęczyć, ale nie ma gdzie odpocząć. Niestety na szlaku brakuje miejsc odpoczynkowych przyjaznych rowerzystom.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak łączy się z innymi szlakami rowerowymi, które przebiegają przez Beskid Śląski:
- Zielony nr 253 przez Istebną, Jaworzynkę i Koniaków
- Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Szlak Greenway Kraków – Wiedeń