Park Świerklaniec

Park Świerklaniec

Park Świerklaniec

Park w Świerklańcu to zabytkowy park znajdujący się we wschodniej części miasta nad Jeziorem Świerklanieckim. Park jest doskonałym miejscem dla spacerowiczów, biegaczy, rolkarzy, a także rowerzystów, którzy wybierają go jako cel swoich rowerowych wycieczek. Zachwycać się można nie tylko bardzo ciekawymi atrakcjami historycznymi, ale również pięknymi okolicznościami przyrody w postaci stawów, strumyków, wodospadów i kolorowych kwietników.

 

 

HISTORIA

Pierwszy park w stylu renesansowym założono obok zamku w latach 1670-1680 przez tutejszą linię rodu Hencklów von Donnersmarck. W latach 70. XIX wieku hrabia Guido von Donnersmarck wybudował dla swojej żony rezydencję, którą zwano „Małym Wersalem”. Wokół pałacu, pod okiem berlińskiego architekta Gustava Mayera, stworzono piękny park z bogatym starodrzewiem. Kompozycja w stylu angielskim, wzorowana na Hyde Parku obejmuje polany i swobodnie rozlokowane grupy drzew. Żadne drzewo czy krzew nie mogły rosnąć w przypadkowym miejscu. Aleje i inne grupy drzew i krzewów, staw, fosy oraz architektura wzajemnie się uzupełniały. W centralnej części, nad dużym stawem, zachował się niewielki ogród o symetrycznym układzie, założono tam liczne kwietniki i dywany kwiatowe z basenami i grupami rzeźb. Stanowił on taras między “Małym Wersalem” a przystanią.

Niestety, ani zamek, ani „Mały Wersal” nie przetrwały do dziś przez pożar w styczniu 1945 roku. Resztki budowli wysadzono w powietrze (jak donosiła lokalna prasa zrobili to w czynie społecznym górnicy pobliskiej, piekarskiej kopalni) w latach sześćdziesiątych.

 

ATRAKCJE PARKU

Kilkadziesiąt metrów od „Małego Wersalu” usytuowano budynek zwany dziś Pałacem Kawalera. Został on wybudowany specjalnie dla cesarza Wilhelma II, który był częstym gościem na polowaniach u Donnersmarcków. W odróżnieniu od „Małego Wersalu” Dom Kawalera dotrwał do naszych czasów. Przed laty administrował nim resort górnictwa i odbywały się tam m.in. spotkania Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Dziś hotel i restauracja w Pałacu Kawalera są do dyspozycji gości. Wielokrotnie odpoczywała tam piłkarska reprezentacja Polski, bywali także prezydenci i mnóstwo sławnych ludzi.

W Parku Świerklanieckim znajduje się też Amfiteatr, a także Fontanna i Rzeźby Fremieta, autora m.in. paryskiego pomnika Joanny D’Arc. Rzeźby znajdują się przy dwóch bocznych basenach i przedstawiają walczące ze sobą zwierzęta: jeleń i niedźwiedź, pelikan i ryba, koń i lwica, struś i wąż. Natomiast fontanna znajduje się pośrodku głównego basenu i przedstawia trzy gracje trzymające kulę ziemską.

Inną atrakcją parku, którą zdecydowanie warto zobaczyć jest niegdyś ewangelicki, dziś rzymskokatolicki kościółek w jego północnej części. Urokliwa budowla została wzniesiona staraniem Guida von Donnersmarck, w jego czasach od mszy rozpoczynano często polowania w pobliskich lasach. W kościele obejrzeć można witraże autorstwa Wernera Lubosa – tarnogórskiego artysty. W niedzielę świątynia jest miejscem mszy świętej. Przy wejściu do parku znajduje się kordegarda, czyli portiernia. Obecnie mieści ona Urząd Stanu Cywilnego.

Park w Świerklańcu oferuje również atrakcje dla najmłodszych w postaci placu zabaw, a także dla starszych: ścieżka zdrowia, kajaki i wędkarstwo. Niestety nie przetrwało mini zoo, którego już nie ma w świerklanieckim parku.

 

JEZIORO ŚWIERKLANIECKIE

W zachodniej części parku znajduje się Jezioro Świerklanieckie. Jego powierzchnia wynosi około 588 ha, a całkowita pojemność 15,8 mln metrów sześciennych, głębokość waha się od 1, 5 m do 4, 5 m – jedynie przy tamie jest nieco głębiej – około 5,8 metra. Dno jest dość muliste, zastało sporo na nim zatopionych przed wojną drzew (karczy), pęd wody jest słaby, brzegi zbiornika łagodnie opadają. W latach 1948 – 1951 dokonano adaptacji zbiornika dla celów wodociągowych. Oprócz pięknych panoram nad jeziorem można obserwować również wiele różnych gatunków ptaków, przez co zbiornik stał się ich ostoją o znaczeniu krajowym.

 

LEŚNO RAJZA

Koniecznie należy wspomnieć, że do Parku w Świerklańcu prowadzi jedna z odnóg szlaku rowerowego Leśno Rajza. Szlak ten dobrą łączy park z Jeziorem Chechło-Nakło, prowadząc rowerzystów dobrze oznakowaną drogą leśną. Bezpieczna, bo odseparowana od ruchu samochodowego droga jest idealną trasą na wycieczkę rowerową z dzieckiem.

PARK ŚWIERKLANIEC

POMYSŁY NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Śląskie na rowerze z dzieckiem: Jezioro Chechło-Nakło - Park Świerklaniec

Śląskie na rowerze z dzieckiem: Jezioro Chechło-Nakło – Park Świerklaniec

Wycieczka rowerowa rozpoczyna i kończy się nad jeziorem Chechło-Nakło, a docelowym punktem jest park w Świerklańcu. Trasa ma 18,5km długości i idealnie nadaje się dla dzieci.

Pokopalniane krajobrazy ziemi tarnogórskiej

Pokopalniane krajobrazy ziemi tarnogórskiej

Pamiątką po kopalnianej historii ziemi tarnogórskiej są szyby, kopalnie, kamieniołomy, wyrobiska i hałdy, które będą ważnymi punktami rowerowej wycieczki.

Leśno Rajza

Leśno Rajza

Leśno Rajza czyli „długa przejażdżka po lesie”, to niemal 100-kilometrowy szlak rowerowy w powiecie tarnogórskim i lublinieckim poprowadzony głównie przez obszary leśne…

Wyprawa Szlak Orlich Gniazd

Wyprawa rowerowa Szlak Orlich Gniazd

Trzydniowa wyprawa rowerowa z Mysłowic do Częstochowy, a potem rowerowym szlakiem Orlich Gniazd do Krakowa i znów do Mysłowic. Ponad 350km po pięknych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej…

TRASY ROWEROWE

 

PARK ŚWIERKLANIEC – GALERIA

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com