Park Świerklaniec

Park Świerklaniec

Park Świerklaniec

Park w Świerklańcu – zabytkowy park, który znajduje się we wschodniej części miasta nad Jeziorem Świerklanieckim. Pierwszy park w stylu renesansowym założono obok zamku w latach 1670-1680 przez tutejszą linię rodu Hencklów von Donnersmarck. W latach 70. XIX wieku hrabia Guido von Donnersmarck wybudował dla swojej żony rezydencję, którą zwano „Małym Wersalem”. Wokół pałacu, pod okiem berlińskiego architekta Gustava Mayera, stworzono piękny park z bogatym starodrzewiem. Kompozycja w stylu angielskim, wzorowana na Hyde Parku obejmuje polany i swobodnie rozlokowane grupy drzew. Żadne drzewo czy krzew nie mogły rosnąć w przypadkowym miejscu. Aleje i inne grupy drzew i krzewów, staw, fosy oraz architektura wzajemnie się uzupełniały. W centralnej części, nad dużym stawem, zachował się niewielki ogród o symetrycznym układzie, założono tam liczne kwietniki i dywany kwiatowe z basenami i grupami rzeźb. Stanowił on taras między “Małym Wersalem” a przystanią.

Niestety, ani zamek, ani „Mały Wersal” nie przetrwały do dziś przez pożar w styczniu 1945 roku. Resztki budowli wysadzono w powietrze (jak donosiła lokalna prasa zrobili to w czynie społecznym górnicy pobliskiej, piekarskiej kopalni) w latach sześćdziesiątych. Kilkadziesiąt metrów od „Małego Wersalu” usytuowano budynek zwany dziś Pałacem Kawalera. Został on wybudowany specjalnie dla cesarza Wilhelma II, który był częstym gościem na polowaniach u Donnersmarcków. W odróżnieniu od “Małego Wersalu” Dom Kawalera dotrwał do naszych czasów. Przed laty administrował nim resort górnictwa i odbywały się tam m.in. spotkania Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Dziś hotel i restauracja w Pałacu Kawalera są do dyspozycji gości. Wielokrotnie odpoczywała tam piłkarska reprezentacja Polski w piłce nożnej, bywali prezydenci i cała kolekcja VIP-ów.

W Parku Świerklanieckim znajduje się też Amfiteatr, a także Fontanna i Rzeźby Fremieta, autora m.in. paryskiego pomnika Joanny D’Arc. Rzeźby znajdują się przy dwóch bocznych basenach i przedstawiają walczące ze sobą zwierzęta: jeleń i niedźwiedź, pelikan i ryba, koń i lwica, struś i wąż. Natomiast fontanna znajduje się pośrodku głównego basenu i przedstawia trzy gracje trzymające kulę ziemską.

Park w Świerklańcu posiada też mini ZOO, które jest czynne cały rok. Warto zajrzeć do niegdyś ewangelickiego, dziś rzymskokatolickiego kościółka w północnej części parku. Urokliwa budowla została wzniesiona staraniem Guida von Donnersmarck, w jego czasach od mszy rozpoczynano często polowania w pobliskich lasach. W kościele obejrzeć można witraże autorstwa Wernera Lubosa – tarnogórskiego artysty. W niedzielę świątynia jest miejscem mszy świętej. Przy wejściu do parku znajduje się kordegarda, czyli portiernia. Obecnie mieści ona Urząd Stanu Cywilnego.

W zachodniej części parku znajduje się Jezioro Świerklanieckie. Jego powierzchnia wynosi około 588 ha, a całkowita pojemność 15,8 mln metrów sześciennych, głębokość waha się od 1, 5 m do 4, 5 m – jedynie przy tamie jest nieco głębiej – około 5,8 metra. Dno jest dość muliste, zastało sporo na nim zatopionych przed wojną drzew (karczy), pęd wody jest słaby, brzegi zbiornika łagodnie opadają. W latach 1948 – 1951 dokonano adaptacji zbiornika dla celów wodociągowych. Nad zbiornikiem żyje wiele gatunków ptaków. Zbiornik Świerklaniec znalazł się na liście ostoi ptaków o znaczeniu krajowym. W parku znajduje się też przystań kajakowa.

TRASY ROWEROWE

 

PARK ŚWIERKLANIEC – GALERIA

Print Friendly, PDF & Email

PARTNERZY

2-Koła: sklep i serwis rowerowy

Śląska Organizacja Turystyczna

Fjord Nansen: sprzęt turystyczny

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA