Gliwice – Pogoria III

trasy rowerowe Gliwice - Pogoria III

Wyjazd z Gliwic, Rynek
Cel: Zbiornik Pogoria III, Dąbrowa Górnicza
Odległość: 50km

Gliwice: Śródmieście – Politechnika – Sośnica – Zabrze: Centrum – Zaborze – Ruda Śląska: Ruda – Bytom: Bobrek – Szombierki – Łagiewniki – Rozbark – Piekary Śląskie: Brzeziny Śląskie – Dąbrówka Wielka – WojkowiceBędzin: Grodziec – Łagisza – Dąbrowa Górnicza: Zielona

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE GLIWICE – POGORIA III

Trasę rowerową zaczynamy w Gliwicach, na Rynku przy Fontannie z Neptunem. Mając Ratusz za sobą a Neptuna przed sobą jedziemy w prawo i wyjeżdżamy z Rynku (obok budynku pod adresem Rynek 14). Wjeżdżamy w jednokierunkową ul. Plebańską i od razu w pierwszą uliczkę w prawo – ul. Średnia. Jedziemy do końca i przejeżdżamy przez ulicę prosto, przejeżdżamy chodnikiem między budynkami i dojedziemy do ul. Dolnych Wałów. Przejeżdżamy przez nią na wprost i wjedziemy w jednokierunkową ul. Studzienną. Dojedziemy do znaku stop na końcu. Skręcamy w prawo, na pierwszym i drugim skrzyżowaniu jedziemy prosto. Na trzecim nakaz jazdy w lewo rowerów nie dotyczy, więc jedziemy także prosto. Wjeżdżamy w ul. Akademicką i po 330m skręcamy w pierwszą drogę w lewo – ul. Bolesława Krzywoustego. Jedziemy obok budynków Politechniki Śląskiej. Dojeżdżamy do schodów i mostu nad rzeką, ale nie przejeżdżamy nim tylko wjeżdżamy w małą ścieżkę za ogrodzeniem. Jedziemy wzdłuż rzeki lekko ponad 1km, aż do dużego mostu, przejeżdżamy tym pierwszym, mniejszym mostem i po drugiej stronie rzeki skręcamy w prawo. Na końcu w lewo i od razu skręcamy w prawo w asfaltową ul. Królewskiej Tamy. Jedziemy wzdłuż rur i za wiaduktem DTŚ dojedziemy do ronda, na którym pojedziemy prosto (drugi zjazd na Sośnice).  Przejeżdżamy pod wiaduktem autostrady A1 i nazwa ulicy zmieni się na Odrowążów. Jedziemy do końca tej ulicy i skręcamy w prawo na Zabrze w ul. Reymonta i po chwili w lewo na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Jedziemy ul. Beskidzką, która po 600m skręca w prawo w ul. Sztygarską. Na jej końcu skręcamy w lewo w ul. Sikorskiego. Przejeżdżamy przez tory kolejowe i wjeżdżamy do Zabrza.

Przejeżdżamy przez rondo na wprost i wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Jedziemy prosto ul. Roosevelta, przejeżdżamy wiaduktem nad torami kolejowymi i mijamy Stadion Górnika Zabrze. Ścieżka rowerowa się kończy. Przejeżdżamy przez skrzyżowania prosto, następnie aleją Bohaterów Monte Cassino i na końcu skręcamy w lewo w ul. Wolności. Po chwili w prawo w ul. Pawliczka. Jedziemy prosto z pierwszeństwem, przejeżdżając pod rurami ciepłociągu i wiaduktem. Za nim to już ul. Korczoka. Po 1,2km od wiaduktu, za blokiem nr 70 po lewej stronie skręcamy w lewo w ul. Kalinową. Jedziemy do końca, miniemy garaże i dojedziemy do łuku drogi w lewo. Tam skręcamy w leśną drogę w prawo (jest tam kilka tych dróżek – wybieramy tą najbardziej w prawo). Jedziemy do końca i skręcamy w lewo. Jedziemy między szpalerem drzew, po lewej stronie miniemy zakłady gumowe a za nimi asfalt się skończy i jedziemy drogą żwirową. Potem chwile płytami betonowymi i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy pod wiaduktem i za nim w prawo.

Jesteśmy już w Rudzie Śląskiej. Jedziemy kamienistą drogą prosto wzdłuż torów aż do drogi asfaltowej. Jedziemy prosto w ul. Torową. Jedziemy nią do końca i skręcamy w lewo w ul. Gierałtowskiego. Po chwili z pierwszeństwem w prawo, potem znów z pierwszeństwem w prawo, ale uwaga na tym łuku drogi skręcamy w lewo (nie pierwszą tylko drugą) w ul. Gierałtowskiego. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Piastowską i po 50m w prawo w żwirową ścieżkę między kamienicami. Wjeżdżamy pod górkę i jedziemy tą ścieżką prosto aż do torów. Przenosimy rower przez tory i jedziemy prosto w ul. Plater. Dojedziemy do asfaltu i nadal prosto do znaku ustąp pierwszeństwa – skręcamy w lewo w ul. Hlonda. Mijamy cmentarz i na końcu ulicy skręcamy w lewo w ul. Bytomską. Przejeżdżamy pod wiaduktem, potem mostem nad Bytomką i wjedziemy do Bytomia.

Jedziemy ul. Orzegowską. Po ok. 1km od rzeki dojedziemy do pierwszego skrzyżowania, na którym będziemy mogli skręcić w lewo lub w prawo. Skręcamy w prawo w ul. Grota-Roweckiego i jedziemy do końca. Tam po prawej stronie zobaczymy znak ustąp pierwszeństwa – skręcamy w prawo na ul. Frycza-Modrzewskiego. Jedziemy wzdłuż torów tramwajowych, przejeżdżamy pod wiaduktem i mostem nad Bytomką. Znów wjeżdżamy do Rudy Śląskiej, ale tylko na chwilę. Od razu skręcamy w lewo w ul. Młyn Szombierski i ponownie wjeżdżamy do Bytomia. Przejeżdżamy obok zabytkowego osiedla Kolonia Zgorzelec. Jadąc prosto przejedziemy przez tory, a potem ul. Ostatnią dojedziemy do znaku stop. Skręcamy w lewo na centrum, a potem na dużym skrzyżowaniu prosto w ul. Tulipanów. Dojedziemy do ronda i skręcamy w lewo w ul. Armii Krajowej. Jedziemy nią prosto do końca i skręcamy w prawo na ul. Krzyżową. Jedziemy prosto pod wiaduktem. Za wiaduktem jedziemy do końca ulicy, a potem przejeżdżamy pod dwoma wiaduktami i dojedziemy do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Żabie Doły. Na skrzyżowaniu między stawami z betonowymi, kwadratowymi bryłami jedziemy prosto. Po ok. kilometrze przejedziemy pod wiaduktem i za nim (po 400m) będziemy mieć skrzyżowaniem, na którym skręcimy w lewo.

Jesteśmy już w Piekarach Śląskich. Przejeżdżamy starym wiaduktem kolejowym i dojedziemy do drogi 94. Skręcamy w prawo, ale nie jedziemy drogą tylko chodnikiem, którym wjedziemy na ul. Harcerską. Jedziemy ok. 0,5km i za opuszczonym budynkiem po lewej stronie (nr 33) skręcamy w lewo w ul. Bednorza. Na skrzyżowaniu z drogą 94 jedziemy prosto, a na drugim ze stopem skręcamy w prawo w ul. Roździeńskiego. Wjedziemy do dzielnicy Dąbrówka Wielka – ul. Przyjaźni, po lewej stronie mijamy schron bojowy należący do Obszaru Warownego Śląsk. Jedziemy prosto, w pewnym momencie droga z pierwszeństwem skręca w lewo, a my dalej jedziemy prosto. Po chwili zabudowania się skończą i dojedziemy do skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem w prawo. W prawo – GPW ZRIB, prosto – droga polna, w lewo – droga z kostki. Jedziemy w lewo i zaraz w prawo w drogę polną. Jedziemy cały czas prosto, aż dojedziemy do ul. Wiejskiej. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy mostem nad Brynicą i wjeżdżamy do Wojkowic. Na skrzyżowaniu w prawo w ul. Gierymskiego, dojeżdżamy do końca ulicy i skręcamy w prawo w ul. Paderewskiego.

Wjeżdżamy do Będzina. Tutaj to ul. Boleradz. Po 200m skręcamy w lewo w ul. Różyckiego. Jedziemy 1,5km i dojeżdżamy do końca ulicy, mamy tam drogę z czerwonej kostki brukowej. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy drogą o takiej samej nawierzchni – ul. Okrzei. Dojeżdżamy do końca i skręcamy w lewo w ul. Nowotki. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo i wjeżdżamy na ul. Wolności. Po prawej stronie mijamy Kościół Św. Katarzyny. Jedziemy ul. Wolności cały czas prosto, po prawej stronie mamy ścieżkę rowerową. Przejeżdżamy nad drogą 86, potem ścieżka się kończy. Uwaga, na wysokości przystanku autobusowego, przed przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną, skręcamy w prawo. Jedziemy chodnikiem – czerwony szlak. Po prawej miniemy szkołę, a za nią schodami w dół. Następnie prosto przez osiedlową uliczkę i dróżką w dół. Przy kolejnej ulicy przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i tory tramwajowe. Jedziemy dalej chodnikiem prosto. Wyjedziemy na łuku drogi osiedlowej przed blokiem Partyzantów 16. Skręcamy w lewo, po lewej stronie mijamy park z Pałacem Mieroszewskich, w którym obecnie znajduje się Muzeum Zagłębia. Dojeżdżamy do końca ulicy i dalej chodnikiem do przystanku tramwajowego. Za nim przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i jedziemy w kierunku Zamku w Będzinie. Możemy zrobić sobie tam przerwę i pozwiedzać średniowieczny zamek. Przed rzeką Przemszą skręcamy w lewo i jedziemy czarnym szlakiem rowerowym brzegiem Przemszy przez ponad 2km. Następnie przejeżdżamy mostem na drugi brzeg i po chwili odrywamy się od brzegu rzeki i wjeżdżamy na uliczki asfaltowe. Czarny szlak rowerowy jest bardzo dobrze oznaczony. Jedziemy ul. Zieloną, potem w lewo w ul. Krętą – jedziemy tak jak droga z pierwszeństwem. Dalej ul. Prostą aż dojedziemy znów do brzegu Przemszy.

Przejeżdżamy przez drogę i dalej wzdłuż rzeki do ul. Letniej – Dąbrowa Górnicza. Skręcamy w prawo i na wysokości przystanku autobusowego wjeżdżamy do Parku Zielona w lewo. Gdy zobaczymy przed sobą fontanny skręcamy w lewo. Po prawej stronie mijamy fontanny i „okrąglak” po czym wjeżdżamy między drzewa, gdzie pojawią się oznaczenia zielonego szlaku rowerowego. Jedziemy według nich – mijamy pierwszy mostek, potem w lewo, drugi mostek, przejeżdżamy przez tory kolejowe i trzeci mostek. Jadąc prosto dojedziemy do Pogorii III. Jadąc w prawo lub w lewo możemy sobie objechać zbiornik dookoła.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

  • Fontanna z Neptunem (Gliwice)
  • Politechnika Śląska (Gliwice)
  • Stadion Górnika Zabrze (Zabrze)
  • Kolonia Zgorzelec (Bytom)
  • Żabie Doły (Bytom/Chorzów)
  • Schron bojowy (Piekary Śląskie)
  • Pałac Mieroszewskich (Będzin)
  • Zamek w Będzinie
  • Park Zielona (Dąbrowa Górnicza)
  • Pogoria III (Dąbrowa Górnicza)

Dowiedz się więcej – POGORIA III
Inne TRASY ROWEROWE GLIWICE

Similar Posts