Katowice – Jasna Góra

trasy rowerowe Katowice - Jasna Góra

Wyjazd z Katowic, Park Powstańców Śląskich
Cel: Jasna Góra, Częstochowa
Odległość: 75km

Katowice: Koszutka – Dąb – Chorzów: Park Śląski – Chorzów Stary – Żabie Doły – Bytom: Rozbark – Piekary ŚląskieŚwierklaniec: Park Świerklaniecki – Miasteczko ŚląskieKaletyWoźnikiPiasekLubszaKamienicaDrogobyczaStarczaHutkiRększowiceŁaziecWąsoczWygodaCzęstochowa: Dźbów – Stradom – Podjasnogórska

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE KATOWICE – JASNA GÓRA

Trasę rowerową zaczynamy w Katowicach w Parku Powstańców Śląskich przy Pomniku Generała Ziętka. Przejeżdżamy obok Pomnika Powstańców Śląskich i dalej pod rondem po skosie, czyli wyjeżdżamy na Koszutkę i jedziemy wzdłuż ul. Chorzowskiej w kierunku Silesia City Center. Gdy przejedziemy obok Silesii jedziemy dalej prosto w kierunku Parku Śląskiego. Przejeżdżamy obok Śląskiego Wesołego Miasteczka, a gdy dojedziemy do Żyrafy skręcamy w prawo i wjeżdżamy do Parku Śląskiego.

Jesteśmy w Chorzowie. Dojeżdżamy do Promenady Jerzego Ziętka, przed sobą mamy Śląski Ogród Zoologiczny – skręcamy w lewo. Jedziemy cały czas promenadą. Po prawej stronie miniemy zbiornik wodny, a po lewej stronie Stadion Śląski. Za nim jedziemy cały czas prosto ścieżką rowerową, wjedziemy na aleje Harcerską a gdy się skończy skręcamy w lewo w aleje Klonową. Jedziemy nią cały czas prosto, aż wyjedziemy z parku, wyjeżdżamy w lewo na ul. Siemianowicką. Dojeżdżamy do ronda i skręcamy w prawo w ul. Bożogrobców. Jedziemy prosto, mijamy kościół, przejeżdżamy przez wiadukt i za nim, na dużym skrzyżowaniu przed Policją, skręcamy w lewo w ul. Legnicką. Przejeżdżamy tunelem, potem dojeżdżamy do skrzyżowania, jedziemy prosto w ul. Wiejską. Po lewej stronie mijamy kopalnie. Po chwili po prawej stronie zobaczymy „Dolinę Górnika”. Za nią skręcamy w prawo i po 500m, gdy po obu stronach ulicy zobaczymy betonowe kwadratowe bryły, skręcamy tam w lewo. Czerwona tabliczka informuje, że wjeżdżamy do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Żabie Doły. Jedziemy kamienistą drogą. Po prawej stronie pojawia się pierwszy staw. Następnie przejeżdżamy pod pierwszym wiaduktem, a za nim po dwóch stronach, po dwa stawy i trzeci wiadukt. Mijamy kolejne dwa stawy i dalej jedziemy między brzózkami.

Już jesteśmy w Bytomiu. Jedziemy dalej prosto kamienistą drogą. Przed kolejnym wiaduktem drogi 911 skręcamy w lewo. Jedziemy między garażami, potem między blokami, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do ul. Chorzowskiej, skręcamy w prawo i jedziemy poboczem lub chodnikiem drogi 911. Gdy dojedziemy do stacji BP, polecam na skrzyżowaniu zjechać na chodnik. Wjeżdżamy znów do Piekar Śląskich. Jadąc chodnikiem wyjedziemy przed wiaduktem (A4).

Wjeżdżamy przed nim na ulicę i na rondzie jedziemy na Centrum. Jedziemy ul. Bytomską ponad 4km. Po prawej mijamy Bazylikę Najświętszej Marii Panny. Dalej jedziemy ul. Tarnogórską kolejne niecałe 2km prosto.

Wita nas Świerklaniec. Mijamy tablicę teren zabudowany i za pierwszym budynkiem skręcamy w prawo i zaraz w lewo do Parku Świerklanieckiego. Dojeżdżamy do Pałacu Kawalera. Przejeżdżamy obok, po prawej stronie mijamy Rzeźby Fremieta. Wjeżdżamy na niebieski szlak rowerowy, przejeżdżamy przez mostek i odbijamy w lewo. Po prawej stronie w oddali widać mini zoo. Jadąc prosto dojedziemy do miejsca, gdzie łączą się szlaki niebieski z czarnym. Jedziemy dalej czarnym w prawo. Po lewej stronie mamy Kościół Dobrego Pasterza. Jedziemy jednak dalej prosto, zjeżdżając z alejki asfaltowej na dróżkę gruntową. Po kilkuset metrach w lewo i dojedziemy do większej drogi nr 78. Skręcamy w prawo, a po 1,3km w lewo na Częstochowę w drogę 912.

Dojedziemy do Miasteczka Śląskiego, jedziemy prosto główną drogą aż do końca. Skręcamy w prawo w drogę 908. Jadąc prosto dojedziemy do miejscowości Kalety, a potem Woźniki i Piasek. Tam na rondzie wybieramy pierwszy zjazd, dalej jadąc drogą 908 dojedziemy do miejscowości Lubsza, dalej Kamienica, Drogobycza, Starcza, Hutki, Rększowice, Łaziec, Wąsocz, Wygoda. Dojeżdżamy do Częstochowy, jedziemy prosto. Dojedziemy do momentu gdzie droga 908 z pierwszeństwem skręca w prawo na Opole, Wieluń, Warszawę i Katowice – my dalej jedziemy prosto, wjeżdżając w ul. Sabinowską. Jedziemy do końca i w lewo w ul. Piastowską. Po kilometrze tak jak pokazuje znak skręcamy w prawo w ul. Zaciszańską, przejeżdżamy mostem nad Stradomką, a potem przez przejazd kolejowy. Dojedziemy do znaku STOP i skręcamy w prawo w ul. Św. Barbary, dojeżdżamy do samego końca, tam skręcamy w prawo i zaraz w lewo w ul. Klasztorną. Stamtąd odbijamy na chodnik w prawo i dojeżdżamy na Jasną Górę.

Od tego ile macie sił zależy czy wrócicie rowerem, czy pociągiem. Jak ktoś ma już dość pedałowania to musi wykrzesać z siebie jeszcze siły na 2km, żeby dojechać do Dworca PKP. Jedziemy alejami Sienkiewicza, dalej alejami Najświętszej Marii Panny i skręcamy w prawo w aleje Wolności, gdzie po lewej stronie zobaczymy Dworzec PKP. Pamiętajmy o tym, aby kupić bilet na pociąg z możliwością przewozu roweru.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Pomnik Powstańców Śląskich (Katowice)
 • Pomnik Generała Jerzego Ziętka (Katowice)
 • Śląskie Wesołe Miasteczko (Chorzów)
 • Żyrafa (Chorzów)
 • Śląski Ogród Zoologiczny (Chorzów)
 • Stadion Śląski (Chorzów)
 • Żabie Doły (Chorzów/Bytom)
 • Bazylika Najświętszej Marii Panny (Piekary Śląskie)
 • Park Świerklaniec
 • Pałac Kawalera (Świerklaniec)
 • Mini zoo (Świerklaniec)
 • Ruiny Starego Zamku (Świerklaniec)
 • Kościół Dobrego Pasterza (Świerklaniec)
 • Jasna Góra (Częstochowa)

Dowiedz się więcej – JASNA GÓRA
Inne TRASY ROWEROWE KATOWICE

Similar Posts