Siemianowice – Zalew Sosina
Wyjazd z Siemianowic Śląskich, Rynek Miejski
Cel: Zalew Sosina, Jaworzno
Odległość: 32km
Siemianowice Śląskie: Centrum – Katowice: Dąbrówka Mała – Szopienice – Sosnowiec: Śródmieście – Radocha – Modrzejów – Jęzor – Jaworzno: Długoszyn – Pasternik – Szczakowa – Pieczyska
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyTRASY ROWEROWE SIEMIANOWICE – ZALEW SOSINA
Trasę rowerową zaczynamy w Siemianowicach Śląskich na Rynku Miejskim przy Pomniku Czynu Powstańczego. Wjeżdżamy na ul. Krasińskiego i jedziemy w prawo. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo w ul. Świerczewskiego. Na rondzie jedziemy prosto w ul. Powstańców, a na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną dalej jedziemy prosto na Katowice i Mysłowice – ul. Mysłowicka.
Wjedziemy do Katowic – ul. Strzelców Bytomskich, a następnie skręcamy w lewo na Czeladź w ul. Pod Młynem. Po chwili na skrzyżowaniu jedziemy prosto. Dojedziemy do wiaduktu drogi 86, przejeżdżamy pod nim i od razu za nim skręcamy w lewo w ul. Borki. Jedziemy cały czas prosto aż po prawej stronie zobaczymy staw Borki. Po ok. 500m skręcamy w lewo i zjeżdżamy z górki, po lewej stronie mijamy Stadion Ludowy.
Jesteśmy w Sosnowcu, a na końcu drogi skręcamy w prawo. Jedziemy alejką wyłączoną z ruchu samochodowego, po lewej mijamy staw Stawiki. Na końcu skręcamy w lewo w ul. Sobieskiego i przejeżdżamy przez most nad Brynicą. Zaraz za mostem skręcamy w prawo i wjeżdżamy na Szlak Rowerowy Dawnego Pogranicza – oznaczony jest kolorem czerwonym. Przejeżdżamy pod rurami ciepłociągu, potem pod wiaduktem kolejowym. Patrzymy cały czas na oznaczenia, bo po ok. 250m (gdy po lewej stronie zobaczymy bloki mieszkalne) będziemy skręcać w prawo i jedziemy wzdłuż Brynicy, po prawie 2km dojeżdżamy do ul Ostrogórskiej. Skręcamy w prawo, a za wiaduktem w lewo w ul. Radocha. Przejeżdżamy mostem nad Przemszą i wjeżdżamy w las. Jedziemy dalej szlakiem oznaczonym kolorem czerwonym do ul. Mikołajczyka, tam spotykamy następną tablicę informacyjną. Wjeżdżamy znów do lasu w prawo. Od razu na pierwszym rozwidleniu w lewo. Po niecałych 300m skręcamy znów w lewo. Jedziemy według oznaczeń, po prawej stronie pojawią się stawy, przejeżdżamy obok boiska do siatkówki plażowej i dalej tak jak pokazują oznaczenia prosto. Wąską dróżką dojedziemy do drogi asfaltowej, po chwili dojeżdżamy do ul. Orląt Lwowskich.
Przejeżdżamy na drugą stronę i jedziemy obok sklepu z artykułami motoryzacyjnymi, a za nim w lewo i na końcu w prawo w ul. Pastewną. Zatrzymujemy się na stopie i sprawdzamy czy nie jedzie tramwaj, za torami prosto drogą z płyt betonowych. Po prawej stronie mijamy Zabytkowy Cmentarz Żydowski. Za nim na rozwidleniu w prawo i przed wałem w lewo. Jedziemy wzdłuż wałów rzeki Przemszy po prawej stronie i po lewej ogródki działkowe. Na końcu skręcamy w prawo i dojedziemy do końca Szlaku Rowerowego Dawnego Pogranicza. Stromymi schodami wchodzimy na wał, a za nim jest historyczne miejsce zwane Trójkątem Trzech Cesarzy. Znajduje się tam obelisk pamięci o dawnym podziale Europy i jej zjednoczeniu. Dalej pojedziemy Szlakiem Rowerowym Czarnego Morza, który oznaczony jest kolorem zielonym. Także wracamy, ale nie skręcamy w lewo w drogę, którą przyjechaliśmy, ale jedziemy w prawo zgodnie z zielonymi oznaczeniami. Dojedziemy do asfaltowej ul. Żeglarskiej, a potem do ul. Orląt Lwowskich. Skręcamy w prawo, przejeżdżamy mostem na drugą stronę rzeki i od razu w lewo w ul. Plażową. Jedziemy aż do szyb dźwiękochłonnych drogi S1 i skręcamy w małą ścieżkę w lewo, zaraz będzie most, pod którym przejeżdżamy na drugą stronę. Za nim prosto, a potem w lewo i jedziemy 2,5km. Dojedziemy do przejazdu wiaduktem nad torami kolejowymi, za nim skręcamy w lewo. Droga zaraz się skończy, pojawi się wiszący znak zakazu ruchu, wjeżdżamy w prawo w las w małą leśną ścieżkę. Po chwili wjeżdżamy pod górę i wyjedziemy na drogę wzdłuż torów. Skręcamy w prawo i będziemy mieć przejazd przez tory. Przejeżdżamy na drugą stronę, za szlabanami jedziemy w dół drogą z płyt betonowych i za chwilę skręcamy w pierwszą drogę w lewo. Jest to droga z płyt betonowych, mijamy pierwszą drogę w prawo, a na drugiej po 1,3km skręcamy w prawo w drogę wysypaną kamyczkami.
Jesteśmy już w Jaworznie. Na końcu skręcamy w lewo i wjeżdżamy na Szlak Okrężny Wokół Jaworzna, który oznaczony jest kolorem czarnym. Dojeżdżamy do rozwidlenia, na którym odbijamy w prawo, tu zobaczymy pierwsze oznaczenia czarnego szlaku rowerowego, który będzie nas prowadził do samego końca. Jedziemy prosto przez wszystkie leśne skrzyżowania. Dojedziemy do polanki, gdzie skręcamy w dróżkę w lewo, na jej końcu skręcamy w prawo. Jedziemy wzdłuż torów, po chwili wjeżdżamy na ulicę z kostki brukowej. Skręcamy w lewo, przejeżdżając tunelem pod torami. Tu nasz czarny szlak łączy się z zielonym. Za nimi w prawo mostkiem i jedziemy cały czas prosto wąską ścieżką wzdłuż Białej Przemszy. Będą tam dwa punkty odpoczynkowe z ławką i stolikiem. Dojeżdżamy do ul. Batorego i skręcamy w prawo, w tym miejscu opuszczamy zielony szlak rowerowy i dalej jedziemy tylko czarnym. Po ponad 1,5km jazdy skręcamy w lewo w ul. Moździerzowców, tym razem do czarnego dołącza niebieski szlak rowerowy. Jedziemy 900m i skręcamy w lewo w ul. Pochyłą, zjeżdżamy schodami w dół, a potem kładką i w prawo. Jedziemy wzdłuż rzeki Kozi Bród i przy następnym mostku skręcamy w lewo w ul. Kościuszki. Jedziemy prosto do końca i skręcamy w prawo w ul. Kolejarzy. Jedziemy ok. 1km i na skrzyżowaniu w lewo w ul. Bukowską. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, potem pod wiaduktem, za nim skręcamy w prawo i zaraz w lewo. Dojeżdżamy nad Zalew Sosina. Polecam przejechać się dookoła, wjeżdżając w dróżkę zaraz za budynkiem w lewo.
CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:
- Pomnik Czynu Powstańczego (Siemianowice Śląskie)
- Stadion Ludowy (Sosnowiec)
- Zabytkowy Cmentarz Żydowski (Sosnowiec)
- Trójkąt Trzech Cesarzy
- Zalew Sosina (Jaworzno)
Dowiedz się więcej – ZALEW SOSINA
Inne TRASY ROWEROWE SIEMIANOWICE