Siemianowice – Zamek Ogrodzieniec

Siemianowice – Zamek Ogrodzieniec

trasy rowerowe Siemianowice - Zamek Ogrodzieniec

Wyjazd z Siemianowic Śląskich, Rynek Miejski
Cel: Zamek Ogrodzieniec
Odległość: 54km

Siemianowice Śląskie: Centrum – CzeladźBędzin: Grodziec – Łagisza – Dąbrowa Górnicza: Zielona – Kolonia Piekło – Pogoria – Ząbkowice – NiegowoniceMitręgaOgrodzieniecPodzamcze

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE SIEMIANOWICE – ZAMEK OGRODZIENIEC

Trasę rowerową zaczynamy w Siemianowicach Śląskich na Rynku Miejskim przy Pomniku Czynu Powstańczego. Wjeżdżamy na ul. Krasińskiego i jedziemy w lewo. Dojeżdżamy do końca i przed sobą zobaczymy bramę do Parku Miejskiego. Wjeżdżamy do niego i za bramą zjeżdżamy schodami po prawej stronie. Jedziemy parkową alejką prosto. W oddali po lewej stronie znajduje się Pałac Donnersmarcków. Przejeżdżamy przez cały park, mijając po drodze rzeźbę Starszej Pani siedzącej na ławce. Wyjeżdżamy obok Restauracji Parkowej i przed Młodzieżowym Domem Kultury. Skręcamy w lewo w ul. Chopina. Po chwili na skrzyżowaniu w prawo w kierunku pola golfowego – ul. Stara Szosa. Jedziemy do końca asfaltem prosto, dojedziemy do betonowych słupków, za którymi jest ścieżka leśna. Wjeżdżamy do lasu a potem drogą szutrową jedziemy między polami. Dojedziemy do osiedlowych garaży i wjeżdżamy na asfaltową ul. Siemianowicką – to już Czeladź.

Jedziemy do końca ulicy, mijając kolejne garaże i ogródki działkowe – skręcamy w prawo w ul. Staszica. Przejeżdżamy przez skrzyżowanie prosto, a przed przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną wjeżdżamy na chodnik i przeprowadzamy rower na drugą stronę ulicy. Przejeżdżamy przez most. Jedziemy chodnikiem, a potem wprowadzamy rower po schodach, chyba że ktoś wjedzie to szacun! Na górze jedziemy prosto pod górkę ul. Boczną. Dojedziemy do rozwidlenia i skręcamy w lewo w ul. Ogrodową. Jedziemy nią prawie do końca, po 750m skręcamy w prawo w wąską uliczkę osiedlową za garażami po prawej stronie – ul. Spółdzielcza. Wyjedziemy obok sklepu Społem. Wjeżdżamy w prawo na ulicę i od razu skręcamy w lewo, musimy wjechać na ul. Szpitalną. Jedziemy nią do końca, dalej wzdłuż garaży, a potem drogą gruntową wzdłuż ogródków działkowych. Dojedziemy do końca, wtedy skręcamy w prawo i za betonowym budynkiem w lewo. Potem przed polami zboża w prawo (nie przejeżdżamy pod wiaduktem) i dojedziemy do asfaltowej ul. Nowotki – Będzin.

Przejeżdżamy asfaltówkę na wprost, czyli po prawej stronie domu wjeżdżamy znów na drogę polną. Jedziemy nią niecały 1km, miniemy jedną prostopadłą polną dróżkę i na kolejnej, większej niż ta którą jedziemy, skręcamy w lewo. W oddali widać domy i drogę asfaltową – ul. Wróblewskiego. Na końcu skręcamy w prawo w ścieżkę rowerową na ul. Wolności. Jedziemy ul. Wolności cały czas prosto, po prawej stronie mamy ścieżkę rowerową. Przejeżdżamy nad drogą 86, potem ścieżka się kończy. Uwaga, na wysokości przystanku autobusowego, przed przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną, skręcamy w prawo. Jedziemy chodnikiem – czerwony szlak. Po prawej miniemy szkołę, a za nią schodami w dół. Następnie prosto przez osiedlową uliczkę i dróżką w dół. Przy kolejnej ulicy przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i tory tramwajowe. Jedziemy dalej chodnikiem prosto. Wyjedziemy na łuku drogi osiedlowej przed blokiem Partyzantów 16. Skręcamy w lewo, po lewej stronie mijamy park z Pałacem Mieroszewskich, w którym obecnie znajduje się Muzeum Zagłębia. Dojeżdżamy do końca ulicy i dalej chodnikiem do przystanku tramwajowego. Za nim przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i jedziemy w kierunku Zamku w Będzinie. Możemy zrobić sobie tam przerwę i pozwiedzać średniowieczny zamek. Przed rzeką Przemszą skręcamy w lewo i jedziemy czarnym szlakiem rowerowym brzegiem Przemszy przez ponad 2km. Następnie przejeżdżamy mostem na drugi brzeg i po chwili odrywamy się od brzegu rzeki i wjeżdżamy na uliczki asfaltowe. Czarny szlak rowerowy jest bardzo dobrze oznaczony. Jedziemy ul. Zieloną, potem w lewo w ul. Krętą – jedziemy tak jak droga z pierwszeństwem. Dalej ul. Prostą aż dojedziemy znów do brzegu Przemszy.

Przejeżdżamy przez drogę i dalej wzdłuż rzeki do ul. Letniej – Dąbrowa Górnicza. Skręcamy w prawo i na wysokości przystanku autobusowego wjeżdżamy do Parku Zielona w lewo. Gdy zobaczymy przed sobą fontanny skręcamy w lewo. Po prawej stronie mijamy fontanny i „okrąglak” po czym wjeżdżamy między drzewa, gdzie pojawią się oznaczenia zielonego szlaku rowerowego. Jedziemy według nich – mijamy pierwszy mostek, potem w lewo, drugi mostek, przejeżdżamy przez tory kolejowe i trzeci mostek. Jadąc prosto dojedziemy do Pogorii III. Jedziemy w prawo, ścieżką rowerową wzdłuż zbiornika. Wjeżdżamy na jezdnię i dojedziemy do małego ronda, wybieramy pierwszy zjazd w ul. Jasną. Dojeżdżamy do torów i za nimi skręcamy w prawo. Na rozwidleniu w prawo i jedziemy wzdłuż torów. Z prawej strony za torami i drzewami znajdują się zbiorniki wodne Pogoria II i Pogoria I. Drogą gruntową dojedziemy do drogi asfaltowej. Skręcamy w lewo i od razu w prawo, jedząc ul. Armii Krajowej i nad drogą S1. Jedziemy cały czas drogą z pierwszeństwem, przez wszystkie skrzyżowania prosto, aż dojedziemy do przejazdu tunelem pod torami. Od razu za tunelem skręcamy w prawo i jedziemy chodnikiem wzdłuż torów, po chwili wjedziemy na ul. Sikorskiego. Jedziemy nią wzdłuż torów i na końcu w lewo. Dojedziemy do skrzyżowania, które przejeżdżamy prosto w ul. Związku Orła Białego. Jadąc prosto na rondzie wjedziemy na ul. Ząbkowicką, dojedziemy do zabudowań, a potem do kolejnego ronda. Na nim wybieramy drugi zjazd w drogę 790 na Ogrodzieniec. Przy rondzie znajduje się Pomnik Bohaterom Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbrowy Górniczej.

Jedziemy drogą wojewódzką nr 790. Przejeżdżamy przez Niegowonice, wjeżdżamy do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i po prawej stronie mamy skałki i punkt widokowy. Jedziemy przez Mitręgę do Ogrodzieńca. Jedziemy tam ul. 1 Maja aż do końca drogi z pierwszeństwem, na rondzie skręcamy w prawo i ciągle prosto. Dojedziemy do miejscowości Podzamcze i zaraz zjeżdżamy z głównej drogi w prawo w ul. Zamkową. Jadąc prosto dojedziemy do Zamku Ogrodzieniec.

Obok zamku znajduje się także Park – Ogrodzieniec, a jadąc 1,5km Gród na Górze Birów. Żeby tam dojechać, jadąc od zamku skręcamy w prawo w ul. Krakowską, potem znów w prawo na główną drogę 790. Jedziemy czerwonym szlakiem pieszym Orlich Gniazd, czyli skręcamy w lewo w ul. Partyzantów, gdy asfalt się skończy jedziemy jeszcze 550m i skręcamy w lewo.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Pomnik Czynu Powstańczego (Siemianowice Śląskie)
 • Pałac Donnersmarcków (Siemianowice Śląskie)
 • Pałac Mieroszewskich (Będzin)
 • Zamek w Będzinie
 • Park Zielona (Dąbrowa Górnicza)
 • Pogoria (Dąbrowa Górnicza)
 • Pomnik Bohaterom Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbrowy Górniczej (Dąbrowa Górnicza)
 • Skałki i punkt widokowy (Niegowonice)
 • Park – Ogrodzieniec (Podzamcze)
 • Zamek Ogrodzieniec (Podzamcze)
 • Gród na Górze Birów (Podzamcze)

Dowiedz się więcej – ZAMEK OGRODZIENIEC
Inne TRASY ROWEROWE SIEMIANOWICE

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com