Zabrze – Park Świerklaniec

Zabrze – Park Świerklaniec

trasy rowerowe Zabrze - Park Świerklaniec

Wyjazd z Zabrze, Plac Wolności
Cel: Park Świerklaniec
Odległość: 23km

Zabrze: Centrum – Biskupice – Bytom: Miechowice – Stolarzowice – RadzionkówPiekary Śląskie: Szarlej – Centrum – Kozłowa Góra – Świerklaniec: Park Świerklaniecki

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE ZABRZE – PARK ŚWIERKLANIEC

Trasę rowerową zaczynamy w Zabrzu na Placu Wolności przy Pomniku autorstwa Toboli. Jedziemy ul. Powstańców Śląskich. Na dużym skrzyżowaniu przejeżdżamy prosto i skręcamy w prawo do Centrum Handlowego Platan. Jedziemy prawą stroną Platana, przejeżdżamy przez parking wzdłuż centrum handlowego do samego końca. Jedziemy lekko pod górkę w kierunki Huty Zabrze. Mijamy ją po prawej stronie i jedziemy prosto. Za nowym budynkiem po prawej stronie skręcamy w lewo w ul. Hagena. Za ogródkami działkowymi skręcamy w prawo w małą gruntową dróżkę. Po 850m mamy do wyboru jechać w prawo lub prosto – jedziemy prosto. Wyjeżdżamy na ul. Tarnogórskiej – skręcamy w lewo. Przejeżdżamy nad drogą 88 potem przez przejazd kolejowy. To już ul. Kościuszki, jadąc prosto dojedziemy do skrzyżowania z dwoma dróżkami polnymi. Zjeżdżamy z asfaltu i jedziemy prosto wzdłuż torów, nagle droga skręca w lewo, dojeżdżamy do rozwidlenia. Skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez tory, jadąc prosto dojedziemy do asfaltowej ul. Kopalnianej. Skręcamy w prawo, jedziemy asfaltem, nazwa ulicy zmienia się na Pod Borem. Przed ogródkami działkowymi skręcamy w lewo w ul. Ziemską.

Nawierzchnia zmienia się na kostkę brukową i wjeżdżamy do Bytomia. Jedziemy ul. Szyb Zachodni i dojeżdżamy do DK 94 – ul. Frenzla, skręcamy w prawo. Od razu za lasem, za tablicą teren zabudowany, skręcamy w lewo w gruntową drogę. Dojeżdżamy do skrzyżowania z oznakowaniem szlaków rowerowych. Jedziemy prosto trasą rowerową nr 6 oznaczoną kolorem czerwonym. Po lewej stronie las, po prawej osiedle, jedziemy prosto. Dojedziemy do drogi asfaltowej – ul. Stolarzowicka, skręcamy w prawo. Po 150m skręcamy w lewo w ul. Nową. Jedziemy bokiem osiedla wzdłuż lasu. Dojeżdżamy do tablicy informacyjnej, jedziemy dalej prosto obok szkoły. Na jej wysokości odbijamy w lewo na parking, a na jakiego końcu wjeżdżamy do lasu prosto przez szlaban. Jesteśmy w Parku Edmunda Osmańczyka. Jedziemy czerwonym szlakiem rowerowym. Przejeżdżamy tunelem pod autostradą A1 i jedziemy dalej prosto. Dojeżdżamy do następnej tablicy informacyjnej, tym razem jedziemy zielonym szlakiem prosto. Dojeżdżamy do zabudowań, jedziemy prosto znów w las, lecz nie jedziemy tak jak pokazuje zielony szlak rowerowy, jedziemy prosto i w lewo. Przejeżdżamy przez potok i na rozwidleniach dwa razy w prawo. Jadąc prosto dojedziemy do torów tramwajowych przy ul. Strzelców Bytomskich. Przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i wjeżdżamy w ul. Sikorskiego. Jedziemy prosto i przed wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo w drogę gruntową. Jedziemy wzdłuż torów 1,25km.

Jesteśmy w Radzionkowie. Nie przejeżdżamy pod wiaduktem, jedziemy prosto w jednokierunkową ul. Męczenników Oświęcimia. Jedziemy prosto na Świerklaniec w ul. Św. Wojciecha. Jedziemy do samego końca, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy.

Wjeżdżamy do Piekar Śląskich. Przez skrzyżowanie przejeżdżamy prosto w ul. Radzionkowską. Dojeżdżamy do końca i skręcamy w lewo w ul. Plebiscytową. Dojeżdżamy do końca i jedziemy prosto w bramę. Dojeżdżamy do zabytkowego zabudowania Pod Skrzydłami Anioła, powstałego na przełomie XIX i XX wieku i wchodzącego w skład kompleksu zamkowego Donnersmarcków. Jedziemy ciągle prosto mając przed sobą piękny widok na jezioro i Park Świerklaniecki. Dojedziemy do asfaltowej ul. Tarnogórskiej, skręcamy w lewo.

Wita nas Świerklaniec. Mijamy tablicę teren zabudowany i za pierwszym budynkiem skręcamy w prawo i zaraz w lewo między drzewami do Parku Świerklanieckiego. Jadąc prosto dojedziemy do Pałacu Kawalera. Polecam pokręcić trochę po parku. Jest tam wiele ciekawych miejsc, m.in. Ruiny Starego Zamku Donnersmarcków, Kościół Dobrego Pasterza, a także piękne rzeźby, fontanny i mosty.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Pomnik autorstwa Toboli (Zabrze)
  • Pod Skrzydłami Anioła (Piekary Śląskie)
  • Park Świerklaniec
  • Pałac Kawalera (Świerklaniec)
  • Ruiny Starego Zamku (Świerklaniec)
  • Kościół Dobrego Pasterza (Świerklaniec)

Dowiedz się więcej – PARK ŚWIERKLANIEC
Inne TRASY ROWEROWE ZABRZE

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com