Zabrze – Zamek w Będzinie

Zabrze – Zamek w Będzinie

trasy rowerowe Zabrze - Zamek w Będzinie

Wyjazd z Zabrza, Plac Wolności
Cel: Zamek w Będzinie
Odległość: 34km

Zabrze: Centrum – Zaborze – Ruda Śląska: Ruda – Bytom: Bobrek – Szombierki – Łagiewniki – Rozbark – Piekary Śląskie: Brzeziny Śląskie – Dąbrówka Wielka – WojkowiceBędzin: Grodziec – Łagisza

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE ZABRZE – ZAMEK W BĘDZINIE

Trasę rowerową zaczynamy w Zabrzu na Placu Wolności przy Pomniku autorstwa Toboli. Mając pomnik za plecami jedziemy na ścieżkę rowerową w lewo. Dojedziemy do Dworca PKP, po jego lewej stronie będzie przejście podziemne – korzystamy z niego. Po drugiej stronie jedziemy prosto ul. Wandy. Dojedziemy do dużego skrzyżowania. Jedziemy na nim prosto na Katowice w ul. Wolności. Po 450m skręcamy w lewo w ul. Pawliczka (za parkiem po lewej). Jedziemy prosto z pierwszeństwem, przejeżdżając pod rurami ciepłociągu i wiaduktem. Za nim to już ul. Korczoka. Po 1,2km od wiaduktu, za blokiem nr 70 po lewej stronie skręcamy w lewo w ul. Kalinową. Jedziemy do końca, miniemy garaże i dojedziemy do łuku drogi w lewo. Tam skręcamy w leśną drogę w prawo (jest tam kilka tych dróżek – wybieramy tą najbardziej w prawo). Jedziemy do końca i skręcamy w lewo. Jedziemy między szpalerem drzew, po lewej stronie miniemy zakłady gumowe a za nimi asfalt się skończy i jedziemy drogą żwirową. Potem chwile płytami betonowymi i skręcamy w lewo. Przejeżdżamy pod wiaduktem i za nim w prawo.

Jesteśmy już w Rudzie Śląskiej. Jedziemy kamienistą drogą prosto wzdłuż torów aż do drogi asfaltowej. Jedziemy prosto w ul. Torową. Jedziemy nią do końca i skręcamy w lewo w ul. Gierałtowskiego. Po chwili z pierwszeństwem w prawo, potem znów z pierwszeństwem w prawo, ale uwaga na tym łuku drogi skręcamy w lewo (nie pierwszą tylko drugą) w ul. Gierałtowskiego. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo w ul. Piastowską i po 50m w prawo w żwirową ścieżkę między kamienicami. Wjeżdżamy pod górkę i jedziemy tą ścieżką prosto aż do torów. Przenosimy rower przez tory i jedziemy prosto w ul. Plater. Dojedziemy do asfaltu i nadal prosto do znaku ustąp pierwszeństwa – skręcamy w lewo w ul. Hlonda. Mijamy cmentarz i na końcu ulicy skręcamy w lewo w ul. Bytomską. Przejeżdżamy pod wiaduktem, potem mostem nad Bytomką i wjedziemy do Bytomia.

Jedziemy ul. Orzegowską. Po ok. 1km od rzeki dojedziemy do pierwszego skrzyżowania, na którym będziemy mogli skręcić w lewo lub w prawo. Skręcamy w prawo w ul. Grota-Roweckiego i jedziemy do końca. Tam po prawej stronie zobaczymy znak ustąp pierwszeństwa – skręcamy w prawo na ul. Frycza-Modrzewskiego. Jedziemy wzdłuż torów tramwajowych, przejeżdżamy pod wiaduktem i mostem nad Bytomką. Znów wjeżdżamy do Rudy Śląskiej, ale tylko na chwilę. Od razu skręcamy w lewo w ul. Młyn Szombierski i ponownie wjeżdżamy do Bytomia. Przejeżdżamy obok zabytkowego osiedla Kolonia Zgorzelec. Jadąc prosto przejedziemy przez tory, a potem ul. Ostatnią dojedziemy do znaku stop. Skręcamy w lewo na centrum, a potem na dużym skrzyżowaniu prosto w ul. Tulipanów. Dojedziemy do ronda i skręcamy w lewo w ul. Armii Krajowej. Jedziemy nią prosto do końca i skręcamy w prawo na ul. Krzyżową. Jedziemy prosto pod wiaduktem. Za wiaduktem jedziemy do końca ulicy, a potem przejeżdżamy pod dwoma wiaduktami i dojedziemy do Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Żabie Doły. Na skrzyżowaniu między stawami z betonowymi, kwadratowymi bryłami jedziemy prosto. Po ok. kilometrze przejedziemy pod wiaduktem i za nim (po 400m) będziemy mieć skrzyżowaniem, na którym skręcimy w lewo.

Jesteśmy już w Piekarach Śląskich. Przejeżdżamy starym wiaduktem kolejowym i dojedziemy do drogi 94. Skręcamy w prawo, ale nie jedziemy drogą tylko chodnikiem, którym wjedziemy na ul. Harcerską. Jedziemy ok. 0,5km i za opuszczonym budynkiem po lewej stronie (nr 33) skręcamy w lewo w ul. Bednorza. Na skrzyżowaniu z drogą 94 jedziemy prosto, a na drugim ze stopem skręcamy w prawo w ul. Roździeńskiego. Wjedziemy do dzielnicy Dąbrówka Wielka – ul. Przyjaźni, po lewej stronie mijamy schron bojowy należący do Obszaru Warownego Śląsk. Jedziemy prosto, w pewnym momencie droga z pierwszeństwem skręca w lewo, a my dalej jedziemy prosto. Po chwili zabudowania się skończą i dojedziemy do skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem w prawo. W prawo – GPW ZRIB, prosto – droga polna, w lewo – droga z kostki. Jedziemy w lewo i zaraz w prawo w drogę polną. Jedziemy cały czas prosto, aż dojedziemy do ul. Wiejskiej. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy mostem nad Brynicą i wjeżdżamy do Wojkowic. Na skrzyżowaniu w prawo w ul. Gierymskiego, dojeżdżamy do końca ulicy i skręcamy w prawo w ul. Paderewskiego.

Wjeżdżamy do Będzina. Tutaj to ul. Boleradz. Po 200m skręcamy w lewo w ul. Różyckiego. Jedziemy 1,5km i dojeżdżamy do końca ulicy, mamy tam drogę z czerwonej kostki brukowej. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy drogą o takiej samej nawierzchni – ul. Okrzei. Dojeżdżamy do końca i skręcamy w lewo w ul. Nowotki. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo i wjeżdżamy na ul. Wolności. Po prawej stronie mijamy Kościół Św. Katarzyny. Jedziemy ul. Wolności cały czas prosto, po prawej stronie mamy ścieżkę rowerową. Przejeżdżamy nad drogą 86, potem ścieżka się kończy. Uwaga, na wysokości przystanku autobusowego, przed przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną, skręcamy w prawo. Jedziemy chodnikiem – czerwony szlak. Po prawej miniemy szkołę, a za nią schodami w dół. Następnie prosto przez osiedlową uliczkę i dróżką w dół. Przy kolejnej ulicy przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i tory tramwajowe. Jedziemy dalej chodnikiem prosto. Wyjedziemy na łuku drogi osiedlowej przed blokiem Partyzantów 16. Skręcamy w lewo, po lewej stronie mijamy park z Pałacem Mieroszewskich, w którym obecnie znajduje się Muzeum Zagłębia. Dojeżdżamy do końca ulicy i dalej chodnikiem do przystanku tramwajowego. Za nim przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i jedziemy prosto (mapa nie pozwoliła mi poprowadzić trasy po chodniku) aż do Zamku w Będzinie.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

  • Pomnik autorstwa Toboli (Zabrze)
  • Kolonia Zgorzelec (Bytom)
  • Żabie Doły (Bytom/Chorzów)
  • Schron bojowy (Piekary Śląskie)
  • Pałac Mieroszewskich (Będzin)
  • Zamek w Będzinie

Dowiedz się więcej – ZAMEK W BĘDZINIE
Inne TRASY ROWEROWE ZABRZE

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com