Zabrze – Zalew Łęg

trasy rowerowe Zabrze - Zalew Łęg

Wyjazd z Zabrza, Plac Wolności
Cel: Zalew Łęg, Jaworzno
Odległość: 43km

Zabrze: Centrum – Kończyce – Ruda Śląska: Bielszowice – Halemba – Katowice: Panewniki – Ligota – Brynów – Muchowiec – Giszowiec – Mysłowice: Wosoła – Morgi – Larysz – Brzezinka – Jaworzno: Wysoki Brzeg

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE ZABRZE – ZALEW ŁĘG

Trasę rowerową zaczynamy w Zabrzu na Placu Wolności przy Pomniku autorstwa Toboli. Jedziemy deptakiem w kierunku dworca, przed bankiem PKO BP skręcamy w prawo w ul. Wyzwolenia. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo w ul. 3 Maja. Przejeżdżamy nad torami i jedziemy prosto. Po prawej stronie mijamy budynek Muzeum Górnictwa Węglowego i po lewej Pomnik Wincentego Pstrowskiego. Jedziemy dalej prosto, przejeżdżamy pod DTŚ, po prawej stronie mijamy kopalnie Guido, potem przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i jedziemy wzdłuż Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wjeżdżamy do dzielnicy Kończyce i nazwa ulicy zmienia się na Paderewskiego. Jedziemy prosto i przed boiskiem piłkarskim skręcamy w lewo w ul. Dorotki. Jedziemy ciągle prosto, nazwa ulicy zmienia się na Rogoźnicką. Jedziemy obok ogródków działkowych, potem obok kolejnego boiska piłkarskiego i obok cmentarza.

Wjeżdżamy do Rudy Śląskiej – na skrzyżowaniu prosto w ul. Na Piaski. Dojeżdżamy do końca ulicy i na światłach skręcamy w prawo w ul. Niedzieli. Znów dojeżdżamy do końca i przed Kopalnią Bielszowice skręcamy w lewo na Katowice w ul. Kokota i od razu na skrzyżowaniu w lewo w ul. Halembską. Jedziemy wzdłuż kopalni potem przez przejazd kolejowy i za nim, lecz przed autostradą A4 zjeżdżamy w prawo na chodnik. Między barierkami przejeżdżamy przez tory i pod A4. Dojedziemy do drogi asfaltowej którą jedziemy dalej prosto. Dojeżdżamy do skrzyżowania na którym skręcamy w prawo i jedziemy drogą z pierwszeństwem – ul. Halembska. Jedziemy prosto aż do ronda, na którym skręcamy w prawo na Rybnik i Mikołów. Przejeżdżamy mostem nad rzeką Kłodnicą i po 100m skręcamy w lewo w ul. Piotra Skargi. Jedziemy nią 2km i dojeżdżamy do dziwnego skrzyżowania. Droga z pierwszeństwem biegnie w lewo – tak jedziemy, po czym za przystankiem skręcamy w prawo w ul. Ligocką. Na rozwidleniu w lewo, jadąc prosto dojedziemy do drogi wysypanej kamyczkami, przejeżdżamy mostkiem i skręcamy w prawo i wjeżdżamy do lasu w dróżkę najbardziej w prawo. Jedziemy cały czas prosto, najpierw czarnym szlakiem rowerowym, potem niebieskim, po drodze mijamy tory.

Wyjeżdżamy w Katowicach, dojeżdżamy do asfaltowe drogi – ul. Kuźnicka. Dojeżdżamy do końca ulicy i skręcamy w prawo w ul. Panewnicką. Dojeżdżamy do ronda i skręcamy w lewo i po 400m w prawo w ul. Bałtycką. Jedziemy prosto do końca, a na końcu w lewo drogą z pierwszeństwem jest ul. Partyzantów, a w prawo ślepa ulica. Jedziemy w prawo wzdłuż ogródków działkowych i wjeżdżamy do lasu w drogę gruntową. Wyjeżdżamy na ul. Medyków. Skręcamy w prawo potem w lewo, przejeżdżamy obok budynków Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jadąc prosto dojedziemy do skrzyżowania i skręcamy w lewo, dalej ul. Medyków. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową. Dojeżdżamy do sygnalizacji świetlnej i skręcamy w prawo w ul. Panewnicką. Po lewej stronie mijamy Bazylikę Mniejszą – Kościół św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP. Jedziemy 1,5km prosto, dojedziemy do dworca PKP, a potem przejeżdżamy tunelem pod torami. Dalej jedziemy ul. Kłodnicką aż do dużego skrzyżowania, przejeżdżamy prosto pod ul. Kościuszki. Za wiaduktem od razu skręcamy w lewo i przy przystanku wjeżdżamy na chodnik a potem jadąc wzdłuż torów tramwajowych przejeżdżamy pod wiaduktem. Dojedziemy do ul. Huberta, skręcamy w prawo.

Jadąc cały czas prosto wjeżdżamy do parku. Jedziemy jego tyłami, przejeżdżamy obok stadniny koni. Jedziemy do końca i skręcamy w lewo, a przed lotniskiem i Aeroklubem w prawo w ul. Trzech Stawów – ulicy dla ludzi uprawiających sport. Na łuku drogi, mniej więcej na wysokości siłowni na powietrzu po prawej stronie, skręcamy w lewo. Wprowadzamy rower po schodkach i jedziemy prosto obok KWK Staszic. Zaraz przed dojazdem do drogi 86 skręcamy w prawo. Jedziemy wzdłuż drogi 86 aż dojedziemy do ul. 73 Pułku Piechoty, skręcamy w lewo a potem na światłach znów w lewo. Przejeżdżamy pod wiaduktem i na skrzyżowaniu w lewo na Giszowiec i Mysłowice. Jedziemy ul. Kolistą, przez skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną prosto. Za przejściem dla pieszych z kolejną sygnalizacją skręcamy w prawo w ul. Batalionów Chłopskich. Przejeżdżamy obok kościoła i za nim jedziemy prosto, drogą wyłączoną z ruchu. Dojedziemy do placu Pod Lipami, przejeżdżamy po skosie i wjeżdżamy na drogę z zakazem ruchu (nie dotyczy rowerów). Wyjedziemy na ul. Barbórki i skręcamy w lewo. Jadąc prosto wjeżdżamy na ul. Wesołowską, potem na chwile w ul. Przyjemną i na końcu drogi, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Przyjaźni. Jedziemy drogą z pierwszeństwem, wjeżdżamy na ul. Górniczego Stanu. Po 700m, jadąc prosto, zjeżdżając z drogi z pierwszeństwem, dojedziemy do drogi w prawo w las. Skręcamy i jedziemy przez las 1,4km, początkowo asfaltem, a przed bramą zjeżdżamy w prawo i do końca prosto. Wyjedziemy na ul. Granica Wesołej z długim ogrodzeniem – skręcamy w lewo.

Wjeżdżamy do Mysłowic, nazwa ulicy zmienia się na Graniczna. Jedziemy długo prosto, dojedziemy do skrzyżowania z ul. Morgowską, ale my dalej prosto, zjeżdżając z drogi z pierwszeństwem. Z drogi tej dopiero zjeżdżamy przed cmentarzem po lewej stronie, skręcamy w lewo. Dojedziemy od ul. Sienkiewicza – skręcamy w prawo. Jedziemy prosto do końca ulicy i w lewo w ul. Laryską. Jedziemy nią ponad 2km aż do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Skręcamy w prawo w ul. Brzezińską. Kierujemy się w stronę Jaworzna, czyli zaraz w lewo w ul. Chrzanowską. Przejeżdżamy pod wiaduktem, dalej nad Przemszą.

Wjeżdżamy do Jaworzna, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, następnie skręcamy w prawo w ul. Promienną. Jedziemy prosto, po lewej stronie mijamy Elektrownie Jaworzno. Znowu przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i za nim skręcamy w prawo w las. Jedziemy główną leśną drogą oznaczoną czarnym szlakiem rowerowym i po ok. 0,5km (tak jak pokazuje tabliczka) i skręcamy w prawo. Po ponad 200. metrach docieramy nad Zalew Łęg.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Pomnik autorstwa Toboli (Zabrze)
  • Muzeum Górnictwa Węglowego (Zabrze)
  • Pomnik Wincentego Pstrowskiego (Zabrze)
  • Śląski Uniwersytet Medyczny (Katowice)
  • Bazylika Mniejsza – Kościół św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP (Katowice)
  • Aeroklub Śląski (Katowice)
  • Elektrownia Jaworzno III

Dowiedz się więcej – ZALEW ŁĘG
Inne TRASY ROWEROWE ZABRZE

Similar Posts