Trakt Książęcy
Trakt Książęcy ma zaledwie 4,5km długości i oznakowany jest kolorem żółtym. Początek szlaku znajduje się w Pawłowicach, przy linii kolejowej na ul. Myśliwskiej, a koniec w Studzionce przy kościele. Szlak jest bardzo łatwy i krótki, więc bez najmniejszych problemów poradzą sobie z nim początkujący rowerzyści, dzieci oraz osoby starsze.
Długość: 4,5km
Początek: Pawłowice
Koniec: Studzionka
Przebieg szlaku:
Pawłowice – Studzionka (1,5km)
Data przejazdu: 18.05.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Trakt Książęcy oznakowany jest kolorem żółtym, a rowerzystów prowadzą znaki typu R-1, które są wspomagane przez znaki z kilometrażem do kolejnych miejsc. Niestety jedne i drugie znaki są stare i wyblakłe – wymagają odnowienia. Do tego całkowicie brakuje oznakowania i kropki kończącej szlak na nowej drodze rowerowej w Studzionce. Na drugim końcu szlaku, przy wiacie odpoczynkowej jest tablica informacyjna z mapą szlaków rowerowych w gminie Pawłowice.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak głównie prowadzi po asfaltowych drogach publicznych, które łącznie stanowią 63% jego długości. Pozostała część to drogi szutrowe (32%) oraz nowa droga rowerowa w Studzionce (5%). Zalecany jest rower na nieco szerszych oponach, np. crossowy lub trekking.
Najprzyjemniej jedzie się na początkowym odcinku szlaku. To szutrowa, potem asfaltowa droga między polami. Według mnie to najlepszy odcinek Traktu Książęcego.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,2km (5%)
– utwardzona: 0,2km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 2,7km (63%)
Droga szutrowa: 1,4km (32%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0km
DOJAZD
Szlak jest krótki, więc prawdopodobnie nie będziecie do niego specjalnie dojeżdżać, ale jeśli chcielibyście gdzieś zostawić samochód to polecam parking przy ul. Jedności w Studzionce. Najbliższy dworzec PKP to Pawłowice Śląskie Centrum, zlokalizowany ok. 2km od szlaku. Zatrzymują się tam pociągi linii turystycznych Kolei Śląskich S75 (Gliwice – Żywiec) i S76 (Gliwice – Wisła).
CIEKAWE MIEJSCA
KOŚCIÓŁ WNIEBOWZIĘCIA NMP W STUDZIONCE
Dawny kościół ze swoimi charakterystycznymi pięcioma wieżami na dzwonnicy, stojący na miejscu obecnego, istniał w Studzionce od XV wieku. Stara świątynia służyła do celów sakralnych do 9 lipca 1822 roku, kiedy to według przekazu została zniszczona przez pożar w oktawie Bożego Ciała.
Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1827 roku, ale ze względów na problemy finansowe ukończono go dopiero w 1834 roku. Jest to budowla o cechach późno klasycystycznych, zbudowana na planie prostokąta, murowana z cegły i otynkowana.
WYSTAWA DAWNYCH MASZYN ROLNICZYCH
Studzionka jest wioską typowo rolniczą, dlatego ekspozycja jest przypomnieniem, jakich maszyn rolniczych używali przodkowie i jak ciężka była ich praca w polu. Wszystkie zebrane na wystawie maszyny są własnością rolników ze Studzionki.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Trakt Książęcy ma tylko jedno miejsce odpoczynkowe, które znajduje się w punkcie początkowym szlaku. Jest to wiata z ławkami i stolikiem.
SZLAKI ROWEROWE
Trakt Książęcy łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Trakt Cesarsko-Pruski
- Niebieski szlak rowerowy nr 279: Strumień – Pszczyna
- Szlak R4: Chałupki – Kraków