Rowerem z dzieckiem po Raciborzu
Propozycja łatwej i bezpiecznej pętli rowerowej, która idealnie sprawdzi się na rodzinną wycieczkę z dzieckiem. Trasa ma 23km długości i prowadzi przez ciekawe miejsca w Raciborzu i jego najbliższej okolicy. Po drodze zobaczycie historyczne budowle, nowoczesne place zabaw, platformy widokowe oraz przyrodnicze perełki. Trasa jest krótka i bez większych problemów powinni poradzić sobie z nią nawet początkujący rowerzyści. Ze względu na drogi szutrowe zalecany jest rower z nieco szerszymi oponami, np. crossowy, trekkingowy, gravelowy czy górski, ale również rower miejski da radę.
Długość: 23km
Start i meta: Arboretum Bramy Morawskiej, Racibórz
Drogi bez ruchu samochodowego: 86%
Drogi publiczne: 14%
Nawierzchnie:
Drogi utwardzone: 58%
Drogi szutrowe: 42%
Przebieg szlaku:
Arboretum Bramy Morawskiej – Zamek Piastowski (4km) – platforma widokowa Łężczok (14km) – Zaczarowany Ogród (22km)
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyDOJAZD
W mojej wersji trasy proponuję rozpoczęcie jej na parkingu przy Arboretum Bramy Morawskiej. Jest on duży i darmowy, więc bez problemu znajdzie się miejsce dla Waszego auta. Samochód można również zostawić na parkingu przy rezerwacie przyrody Łężczok.
Dojedziecie także pociągiem. Dworzec PKP w Raciborzu znajduje się ok. 600 metrów od trasy. W podobnej odległości położony jest również dworzec Racibórz Markowice.
PRZEBIEG TRASY
Wycieczka rozpoczyna się na parkingu tuż przy głównym wejściu do Arboretum Bramy Morawskiej. Proponuję tę atrakcję zostawić sobie na koniec i ruszyć ul. Markowicką w kierunku centrum Raciborza. Kilkaset metrów, do ronda pojedziecie drogą publiczną, a dalej wskoczycie na drogę rowerową. Przejedziecie mostem nad Kanałem Ulga, a potem na rondzie skręcicie w ul. Piastowską, która doprowadzi do Odry. Wzdłuż Odry nadal drogami rowerowymi, momentami niestety słabszej jakości, dojedziecie do pierwszej atrakcji turystycznej wycieczki. Licznik będzie wskazywał 4km.
ZAMEK PIASTOWSKI
Racibórz jest jednym z najstarszych miast w Polsce i obok Opola jedną z historycznych stolic Górnego Śląska, gdzie rezydowali książęta opolsko-raciborscy. Jedną z największych atrakcji miasta jest przypominający o jego bogatej historii Zamek Piastowski. Znajduje się on na prawym brzegu Odry w dzielnicy Ostróg i powstał na miejscu grodu, wzmiankowanym w Kronice Galla Anonima we wpisie datowanym na rok 1108. W pierwszej połowie XIII wieku zaczęto wznosić partie murowane zamku, a w latach 1288-1293 książę Przemysł zbudował gotycką kaplicę św. Tomasz Becketa – angielskiego męczennika, zabitego przez rycerzy królewskich. Kaplica jest uznawana za perłę górnośląskiego gotyku i wykazuje podobieństwa do słynnej paryskiej kaplicy Sainte-Chapelle. Odnowiony zamek jest dostępny dla zwiedzających, a jego wnętrza kryją liczne wystawy:
- Gabinet księcia von Ratibor
- Władcy mórz
- Raciborski zamek w średniowieczu
- Ryneczek rzemieślników, komnaty alchemika i czarownicy
- Średniowieczne narzędzia tortur
- Dzieje Górnego Śląska w średniowieczu
Na zamku odbywają się również różnego rodzaju wydarzenia: koncerty, jarmarki, spektakle czy zloty foodtracków.
Przy Bulwarach Nadodrzańskich znajduje się restauracja, place zabaw, ścianka wspinaczkowa oraz plaża miejska, więc jest to idealne miejsce na pierwszą dłuższą przerwę.
Za Parkiem Zamkowym trasa prowadzi koroną wałów rzeki Odry, a potem drogą rowerową wzdłuż ul. Rudzkiej w kierunku dzielnicy Markowice.
REZERWAT PRZYRODY ŁĘŻCZOK
Po 10km jazdy wjedziecie na tereny leśne, a pod kołami pojawi się nawierzchnia szutrowa. Po chwili zobaczycie pierwsze stawy, które wraz z lasami, groblami i łąkami tworzą rezerwat przyrody Łężczok. Rezerwat ma 408,9 hektarów, znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” i powstał 23 stycznia 1957 roku. Na jego terenie znajduje się 8 stawów: Ligotniak, Brzeziniok, Babiczok, Grabowiec, Tatusiak, Markowiak, Salm Duży i Salm Mały, które już w XIII wieku służyły do hodowli ryb.
Na terenie rezerwatu przyrody Łężczok zobaczycie ruiny dworku myśliwskiego, który znajduje się przy leśnej drodze pomiędzy stawami Ligotnik i Brzeziniak. W 1810 roku przeszedł w ręce książąt raciborskich. Na początku XX wieku w polowaniach przy dworku brał udział cesarz niemiecki Wilhelm II. Po wojnie dworek przekształcono w gajówkę. Pomimo, że został wpisany do rejestru zabytków aktualnie popada w ruinę.
Natomiast kawałek dalej rośnie ponad 400-letni dąb szypułkowy – Dąb Sobieskiego. Jest najgrubszym i najstarszym drzewem w Raciborzu, rezerwacie Łężczok, a także jednym z trzech najstarszych i najokazalszych drzew parku krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Drzewo ma 33 metry wysokości i 690cm obwodu.
Natomiast największą atrakcją rezerwatu przyrody Łężczok jest platforma widokowa na stawie Salm Duży. To świetne miejsce do odpoczynku i obserwacji. Niestety po grobli doprowadzającej do platformy (między stawami Salm Duży i Babiczok Północny) można poruszać się jedynie pieszo, dlatego należy prowadzić rower, a dzięki temu jeszcze łatwiej dostrzeżecie odpoczywające tuż przy brzegu ptaki.
Łężczok jest świetnym terenem do obserwacji przyrody, szczególnie dla ornitologów. Występuje tutaj 51% gatunków ptaków żyjących w Polsce. W okresie lęgowym można spotkać tutaj perkozy, bąki, kormorany, gęgawy i kaczki. Występują także dzięcioły, myszołów zwyczajny, jastrząb, a także poza sezonem lęgowym bielik, orlik krzykliwy, rybołów, bocian czarny, czapla siwa, mewa śmieszka. Spotkać możemy również takie ssaki jak: jeż, ryjówka, nietoperz, piżmak oraz drapieżniki: lis, kuna domowa, tchórz, łasica i borsuk.
Od platformy wracamy tą samą trasą aż do asfaltowej drogi rowerowej, którą opuszczamy skręcając w jednokierunkową ul. Grobla.
ARBORETUM BRAMY MORAWSKIEJ
Asfaltowymi spokojnymi szosami w ruchu ogólnym, a potem drogą szutrową wjedziecie do lasu Obora, na terenie którego znajduje się Arboretum Bramy Morawskiej. Arboretum to rodzaj ogrodu botanicznego, w którym dominują drzewa i krzewy, natomiast Brama Morawska jest obniżeniem terenu pomiędzy Karpatami a Sudetami.
Leśne ścieżki niestety mogą przysporzyć trochę problemów, bo mają spore nachylenia, a podjazdy utrudniają betonowe rynienki służące do przepływu wody. Natomiast ten cały leśny fragment trasy przez arboretum ma zaledwie 1km długości. Do tego co rusz będziecie się zatrzymywać podziwiając atrakcje tego lasu.
Już na wjeździe do lasu zobaczycie stojaki na rowery i bramę do Zaczarowanego Ogrodu. Pełni on funkcję nie tylko estetyczną i rekreacyjną, ale również edukacyjną. Ogród został zaaranżowany tak, by rośliny układały się w ogromny kwiat o pięciu płatkach, kiedy patrzymy na nasadzenia z góry. Dodatkową atrakcją jest zimozielony labirynt z roślin iglastych, umożliwiający spacerowanie i podziwianie roślinności.
Niewątpliwie największą zaletą ogrodu jest to, że możemy go podziwiać nie tylko spacerując po nim, ale również obserwując go z góry. To dzięki wielkiej platformie widokowej powstałej w 2018 roku w ramach pierwszego etapu projektu unijnego “Szlakiem wież i platform Euroregionu Silesia”. Znajduje się ona na skarpie bezpośrednio na trasie wycieczki, a dotrzecie do niej pokonując krótki podjazd. Z poziomu platformy pięknie prezentuje się żywopłotowy labirynt.
Następną atrakcją na terenie Arboretum Bramy Morawskiej jest Kamienny Krąg, znajdujący się bezpośrednio obok platformy widokowej. Wzorowany jest na tradycyjnych kręgach tworzonych przez ludy słowiańskie. W centrum Kamiennego Okręgu znajduje się pomnik Światowida – jednego z najważniejszych bogów kultury słowiańskiej. Kamienie te są również dobrym miejsce na krótki odpoczynek w cieniu okazałych drzew.
Dosłownie kawałek dalej czeka kolejna miejscówka, która z pewnością spodoba się dzieciom. To mini zoo składające się z czterech wybiegów i siedmiu wolier. Zobaczycie tam różne gatunki kuraków (bażanty łowne, złociste i srebrzyste, pawie) oraz kaczek (mandarynki, krzyżówki, biegusy indyjskie), swój wybieg mają gęsi kubańskie. Największą sympatię wśród dzieci budzą kozy i owce kameruńskie, które można karmić specjalnym pokarmem z automatu.
Tuż przy mini zoo jest Leśny Kącik Malucha ze ścieżka sensoryczna, domkiem dla dzieci, piaskownicą i pieńkami do ćwiczenia równowagi. Natomiast kawałek dalej znajduje się Zielona Klasa, czyli dydaktyczna ścieżka przyrodnicza składająca się z 13 stacji, na których znajdziecie informacje o przyrodzie leśnej i ochronie środowiska.
Ostatnią atrakcją jest Gród Średniowieczny, znajdujący się przy parkingu, przed głównym wejście do arboretum. Miejsce to jest w dalszym ciągu rozbudowywane, a do tej pory powstały: brama główna z basztą oraz częścią ostrokołu, wiata dwuspadowa oraz chata główna międzysłupowa. Gród jest miejscem organizacji wielu imprez z Raciborskim Festiwalem Średniowiecznym na czele, a także prowadzone są tutaj różnego rodzaju warsztaty i kolonie dla dzieci.
Uwaga! Wszystkie atrakcje na terenie Arboretum Bramy Morawskiej są darmowe.
Po skończonej wycieczce można udać się na pobliski odkryty basen lub rynek z zabytkowym układem urbanistycznym i piękną barokową Kolumną Maryjną.
GDZIE ZJEŚĆ
Musicie wiedzieć, że na terenie rezerwatu przyrody Łężczok oraz w Arboretum Bramy Morawskiej nie znajdziecie punktów gastronomicznych ani sklepów. Przerwę na jedzenie, lody czy uzupełnienie płynów zaplanujcie sobie w Raciborzu. Przy zamku znajduje się restauracja Przystań, a przy bulwarach plaża miejska z punktem gastro.
GALERIA
Tekst jest częścią autorskiego projektu „Śląskie na rowerze z dzieckiem” nad którym patronat objęła Śląska Organizacja Turystyczna: slaskie.travel, krainagornejodry.travel