Zielony Szlak Rowerowy nr 344: Racibórz Markowice – Łężczok – Ciechowice
Szlak rozpoczyna się w Markowicach, dzielnicy Raciborza, która położona jest w północno-wschodniej części miasta, a kończy się w Ciechowicach przy przeprawie promowej przez Odrę. Liczy 8,5 km długości i oznakowany jest kolorem zielonym. Szlak jest łatwy, a na terenie rezerwatu przyrody Łężczok bardzo bezpieczny, ponieważ jedzie się poza ruchem samochodowym. Ten fragment świetnie sprawdzi się na wycieczkę rowerową z dziećmi.
UWAGA! Przemierzając szlak upewnij się, że przeprawa promowa w Ciechowicach jest czynna. Można to sprawdzić tutaj: przeprawa promowa Ciechowice – Grzegorzowice
Długość: 8,5km
Początek: Racibórz, Markowice
Koniec: prom Ciechowice
Przebieg szlaku:
Racibórz Markowice – Łężczok: miejsce odpoczynkowe (2km) – parking (3,5km) – Babice – Nędza (5,5km) – Ciechowice
Data przejazdu: 21.07.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak przebiega przez dwie gminy: Racibórz i Nędza. W Raciborzu oznakowania praktycznie nie ma. Pozostało kilka starych i ledwo widocznych znaków na drzewach. Nie ma również znaku informującego o początku szlaku, a tam gdzie powinien się znajdować, biegnie inna trasa, również oznakowana kolorem zielonym! Wszystko to wygląda tak, jakby o tym szlaku po prostu zapomniano.
Zdecydowanie inaczej wygląda podejście w gminie Nędza. Tam jest wiele nowych znaków typu R-1, które dość dobrze kierują rowerzystów. Pojawiają się też znaki R-3, wskazujące odległości do ważnych miejsc na trasie. Co dziwne, na jedynym takim znaku na terenie rezerwatu przyrody Łężczok szlak występuje pod kolorem niebieskim – taka wtopa. Kolejne znaki tego typu występują na skrzyżowaniu szlaków rowerowych w Nędzy – tam są wyblakłe i nieczytelne. Na szczęście obok jest tablica z mapą szlaków rowerowych w okolicy.
Jeśli nie chcecie się zgubić, lepiej zgrajcie plik GPX.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak mniej więcej przez połowę długości prowadzi gruntowo-szutrowymi drogami rezerwatu przyrody „Łężczok”. Odcinek ten jest wyłączony z ruchu samochodowego, więc bezpiecznie można się poruszać także z dziećmi. Druga część szlaku, od Nędzy, to publiczne drogi asfaltowe o niewielkim ruchu samochodowym. Najlepiej sprawdzą się rowery crossowe, trekkingowi i gravele.
Najlepszym odcinkiem szlaku jest oczywiście przejazd przez rezerwat przyrody „Łężczok” mniej więcej do parkingu. Dalej zaczyna się najgorszy fragment prowadzący wzdłuż torów aż do Nędzy.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 3,6km (42%)
Droga szutrowa: 3,2km (38%)
Droga gruntowa: 1,6km (19%)
Inna: 0,1km (1%) – płyty betonowe
DOJAZD
Na szlak dojechać można pociągiem, który zatrzymuje się na stacji Racibórz Markowice lub Nędza. Dojeżdżając samochodem można go zostawić na dużym parkingu przy Łężczoku.
CIEKAWE MIEJSCA
REZERWAT PRZYRODY ŁĘŻCZOK
Łężczok to rezerwat przyrody w powiecie raciborskim, położony dokładnie między Raciborzem, Nędzą i Babicami. Rezerwat znajdują się na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Powstał 23 stycznia 1957 roku.
Rezerwat przyrody Łężczok ma 408,9 hektarów, z czego 245 hektarów stanowią stawy, 144 ha lasy, 7 ha łąki, a reszta to drogi i groble. Na jego terenie znajduje się 8 stawów: Ligotniak, Brzeziniok, Babiczok, Grabowiec, Tatusiak, Markowiak, Salm Duży i Salm Mały, które już w XIII wieku służyły do hodowli ryb.
Przeczytaj więcej: REZERWAT PRZYRODY ŁĘŻCZOK
RUINY DWORKU MYŚLIWSKIEGO
W XIV wieku ziemie te przeszły w ręce zakonu cystersów z Rud, a w 1783 roku postawili dworek myśliwski. Znajduje się on przy leśnej drodze pomiędzy stawami Ligotnik i Brzeziniak. W 1810 roku przeszedł w ręce książąt raciborskich. Na początku XX wieku w polowaniach przy dworku brał udział cesarz niemiecki Wilhelm II. Po wojnie dworek przekształcono w gajówkę. Pomimo, że został wpisany do rejestru zabytków aktualnie popada w ruinę.
DĄB SOBIESKIEGO
Ponad 400-letni dąb szypułkowy znajduje się kawałek za dworkiem myśliwskim, tuż przy drodze. Jest najgrubszym i najstarszym drzewem w Raciborzu, rezerwacie Łężczok, a także jednym z trzech najstarszych i najokazalszych drzew parku krajobrazowego o nazwie Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Drzewo ma 33 metry wysokości i 690cm obwodu.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na trasie znajdują się 3 miejsca odpoczynkowe w formie stołu z ławkami. Pierwsze to stolik z dwoma ławkami, które zobaczycie po ok. 2km jazdy. Zlokalizowane jest między stawami Brzeziniak, Grabowiec i Babiczak Południowy. Dwie kolejne wiaty są przy parkingu. Jednak według mniej najlepszym miejscem na odpoczynek połączony z obserwacją przyrody rezerwatu są platformy widokowe. Pierwsza znajduje się bezpośrednio przy szlaku i służy do obserwacji stawu Babiczak Północny, a druga, która jest symbolem Łężczoka, położona jest przy stawie Salm Duży (ok. 1km od szlaku). Niestety nie można do niej dojechać rowerem ze względu na zakaz jazdy, ale warto się przespacerować.
SZLAKI ROWEROWE
W Nędzy zielony szlak łączy się z czerwonym szlakiem rowerowym nr 6.