Plessówka: Pawłowice – Pszczyna
Plessówka to nazwa szlaku rowerowego o numerze 178, oznaczonego kolorem niebieskim. Ma on 43km długości i prowadzi przez gminy: Pawłowice, Suszec i Kobiór do Pszczyny. Stanowi ona wspólną oś dla całego systemu turystycznych tras rowerowych w powiecie pszczyńskim.
W każdej z gmin od Plessówki odgałęziają się lokalne trasy gminne (w postaci okrężnych szlaków tematycznych lub łączników do atrakcyjnych miejsc) i inne oznakowane trasy rowerowe o znaczeniu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Plessówka przebiega przez Lasy Kobiórskie, Lasy Pszczyńskie, a także obok użytków zielonych. Miejscami zobaczyć można piękne panoramy Beskidów i Pogórza.
Szlak jest łatwy, ale jego długość i fatalny odcinek między Suszcem a Kobiórem, powodują, że jest on odpowiedni raczej dla średniozaawansowanych rowerzystów.
Długość: 43km
Początek: Pawłowice
Koniec: Park Zamkowy, Pszczyna
Przebieg szlaku:
Pawłowice – Mizerów (6km) – Kryry (11km) – Suszec (16km) – Kobiór (26km) – Studzienice (35km) Jankowice (38km)– Pszczyna (41km)
Data przejazdu: 10.09.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim, ale nie jest ono na całej długości takie jakie powinno być. Znaki w gminie Pawłowice i Suszec są wyblakłe i nieczytelne, dlatego wymagają odnowienia. W gminie Kobiór i Pszczyna jest dużo lepiej. Tam znaki R-1 poprawnie prowadzą rowerzystów. Dodatkowo pojawiają się znaki typu R-3 z kilometrażem do kolejnych miejscowości oraz tablice informacyjne z mapą szlaków na terenie gminy, a czasami nawet całego powiatu pszczyńskiego.
UWAGA! Końcowy punkt oznakowanej kolorem niebieskim Plessówki jest w tym samym miejscu co końcowy punkt innego niebieskiego szlaku rowerowego – nr 279 ze Strumienia do Pszczyny. Niestety w tym miejscu brakuje konkretnej informacji o zmianie szlaku.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Plessówka w zdecydowanej większości prowadzi po lokalnych drogach asfaltowych. Panuje na nich mały ruch samochodowy, więc jedzie się bardzo przyjemnie. W Pszczynie pojawiają się drogi rowerowe, a na całej długości szlaku krótkie fragmenty dróg szutrowych.
Niestety pozytywną ocenę szlaku psuje odcinek między Suszcem a Kobiórem. Najpierw trzeba przejechać przez teren prywatny. Właściciel prosi o zamykanie za sobą bramy – uszanujcie to. Potem wjeżdża się do lasu. Początkowo wąska ścieżka z leżącymi konarami, wertepami, pokrzywami, błotem i kałużami. Ma ona niecałe 700 metrów. Potem wskoczycie na dobrą leśną szutrówkę, która doprowadzi Was do fatalnej dla rowerzystów kamienistej drodze leśnej. Ma ona ponad 5km, więc dokręćcie śrubki i przygotujcie się na wstrząsy. To jest katorga! Ten odcinek wymaga szerszych opon w rowerze.
Dobrych odcinków jest dużo, ale na najlepszy fragment szlaku Plessówka wybieram leśną drogę asfaltową między Kobiórem a Studzienicami.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 2,2km (5%)
– utwardzona: 2,2km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 31km (72%)
Droga szutrowa: 3,1km (7%)
Droga gruntowa: 0,7km (2%)
Inna: 5,8km (14%) – kamienista, alejka betonowa
DOJAZD
Samochód można zostawić na dużym parkingu w Pawłowicach przy Urzędzie Gminy, ale także w Pszczynie w pobliżu skansenu lub „Nad Pszczynką”. Pamiętajcie, że Pszczyna jest miastem tłumnie odwiedzanym przez turystów, więc może być ciężko o miejsce parkingowe – zwłaszcza w pogodny weekend.
Jeśli wolicie skorzystać z pociągu to wysiąść można na dworcu w Pszczynie lub Kobiórze. Na obu zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich.
CIEKAWE MIEJSCA
MARYJKA BRANICKA
Figura przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem, która znajduje się w gęstym lesie na Branicy, przy kamienistej drodze leśnej Suszec – Kobiór. Figurka wyrzeźbiona jest z piaskowca przez leśniczego Johana Lukasa i pochodzi z 1807 roku.
DOLINA TRZECH STAWÓW W KOBIÓRZE
Dolina Trzech Stawów, tworzona przez urokliwe akweny powstałe w miejscu połączenia Korzeńca Północnego z Południowym. Służą one jako miejsce rekreacji, a także jako zbiorniki retencyjne, chroniące tereny leśne przed podtopieniem.
Tuż obok jest obelisk, przypominający o istniejącym na tym terenie podobozie Auschwitz–Birkenau. Obóz funkcjonował od września 1942 do sierpnia 1943 roku i przebywało tutaj 150 więźniów w trzech drewnianych barakach, których pilnowało 20 esesmanów. Więźniami podobozu byli w większości Żydzi, a ponadto kilku Niemców, Polaków i Rosjan. Pracowali oni przy wyrębie lasów, naprawie dróg leśnych, rozbiórce starych domów i zabudowań gospodarczych oraz przy kopaniu rowów i rozsiewaniu wapna na pobliskich łąkach.
MOSTEK W KOBIÓRZE
Kultowe miejsce na rowerowej mapie województwa śląskiego. Słynny mostek w Kobiórze, czyli mostek nad korytem Korzyńca pod łukowym mostem kolejowym. Ach ten charakterystyczny stukot desek pod kołami…
PSZCZYNA
Pszczyna to jedno z najpiękniejszych miast województwa śląskiego. Miasto o prawie 700-letniej historii od wieków jest stolicą bogatej w tradycje i zabytki ziemi pszczyńskiej. Mnogość atrakcji turystycznych i położenie na jednym z najpopularniejszych szlaków rowerowych w województwie sprawia, że jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez rowerzystów.
Dobrze zachowany, średniowieczny układ urbanistyczny starego miasta, piękny rynek oraz liczne zabytki architektury XVIII i XIX-wiecznej nadają Pszczynie nastrojowy, kameralny charakter. Niezwykłe wrażenie robi zamek książęcy położony w otoczeniu malowniczego 150-hektarowego parku krajobrazowego. Wszystko to sprawia, że Pszczyna – nazywana Perła Górnego Śląska – jest miejscem bardzo atrakcyjnym dla odwiedzających, którzy mogą tu odpocząć wśród bogatej historii i przyrody.
Szlak prowadzi przez Park Dworski, gdzie znajduje się skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Powstał on w 1975 roku, ale znajduje się w nim kilkanaście obiektów drewnianych ziemi pszczyńskiej. Najstarszym zabytkiem jest spichlerz dworski z Czechowic z 1784 roku. Prawdziwą atrakcją jest również XVIII-wieczna stodoła ośmioboczna z Kryr, chałupa z Grzawy z 1831 roku, XIX-wieczna kuźnia z Goczałkowic i młyn wodny z Bojszów, w którym dzisiaj mieszczą się sale wystawowe. Skansen znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
Park Zamkowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rynku. Na jego terenie zobaczyć można liczne stawy oraz rozrzucone są „romantyczne” budowle – brama chińska, pawilon herbaciany, kapliczki i łukowe mosty. Tam też znajduje się przepiękny neobarokowy pałac, który powstał w miejscu obronnego gotyckiego zamku z początku XV wieku. W przeszłości zamieszkiwany m.in. przez rodziny Promnitzów i Hochbergów, a dzisiaj znajdujące się w nim muzeum jest najwspanialszym w swojej klasie muzeum w Polsce i jednym z lepszych w Europie.
Pszczyński rynek jest jednym z najpiękniejszych w południowej Polsce! Jego obecna forma ukształtowała się w XIV-XV wieku, a pierwszym murowanym budynkiem był ratusz powstały w 1658 roku oraz kościół ewangelicki w latach 1743-46. Do wielkiego pożaru w 1748 roku pozostałe zabudowania były parterowymi drewnianymi domami krytymi strzechą, a później gontem.
W latach 90. XX wieku przebudowano płytę rynku i posadzono na jej obrzeżach drzewka. Powstała replika dawnej studni, a w części zachodniej w 2009 roku stanęła „ławeczka księżnej Daisy”. Latem na rynku odbywa się na nim szereg imprez plenerowych.
Więcej o Pszczynie przeczytasz w oddzielnym wpisie: Pszczyna
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety mało ich. Na szlaku Plessówka jest tylko jedna wiata odpoczynkowa w Kobiórze. W jej pobliży znajdują się też przyjazne rowerzystom punkty gastro, w których dostaniecie pizzę (Cug do pizzy) i lody (Kole Bany). Polecam te miejsca na przerwę w rowerowaniu.
SZLAKI ROWEROWE
Plessówka łączy się z wieloma innymi szlakami rowerowymi:
- Trakt Czarnego Skarbu
- Trakt Reitzensteinów
- Szlak wokół Rudziczki
- Szlak wokół Suszca
- Żółty szlak „Niedźwiedziówka”
- Szlak „Zielona” w gminie Kobiór
- Żółty szlak „Smolarnia” w gminie Kobiór
- Czerwony szlak rowerowy nr 1: Katowice – Tychy – Pszczyna – Goczałkowice-Zdrój
- Szlak R4: Chałupki – Kraków
- Szlak Greenways: Kraków – Wiedeń
- Zielony szlak rowerowy nr 10: Pszczyna – Wola
- Niebieski szlak rowerowy nr 279: Strumień – Pszczyna