Szlak Zamkowy w gminie Siewierz

Szlak Zamkowy

Szlak Zamkowy ma 9,5km długości i oznakowany jest kolorem czerwonym. Jego celem jest połączenie dwóch atrakcji turystycznych gminy Siewierz, czyli zamku oraz zbiornika Kuźnica Warężyńska potocznie zwanego Pogorią IV.

Start: Zamek w Siewierzu
Meta: Zbiornik Kuźnica Warężyńska (Pogoria IV)
Dystans: 9,5km

Drogi bez ruchu samochodowego: 68%
Drogi publiczne: 32%

Nawierzchnia:
Drogi asfaltowe: 74%
Drogi szutrowe: 26%

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

SZLAK ZAMKOWY

Mimo, że w teorii Szlak Zamkowy rozpoczyna się tuż przy błoniach zamkowych w Siewierzu, to w praktyce zamek jest przeważnie celem wycieczek rowerzystów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dlatego też mój opis szlaku będzie odwrotny. Rozpocznę go nad Pogorią IV, a zakończę na siewierskim zamku.

Rowerzyści Szlak Zamkowy bardzo często łączą z trasami rowerowymi wokół Pogorii, a także z czarnym szlakiem rowerowym wzdłuż Czarnej Przemszy w Będzinie. Szlak jest również dobrą opcją dla wybierających się na Jurę Krakowsko-Częstochowską, a przykład trasy, która połączy wszystkie wyżej wymienione odcinki znajdziecie we wpisie:

ZOBACZ TAKŻE

Katowice - Zawiercie - rowerem ze Śląska na Jurę

Katowice – Zawiercie: rowerem ze Śląska na Jurę

Jura Krakowsko-Częstochowska zawsze jest dobrą opcją na wycieczkę dla śląskich rowerzystów. Jednak chciałbym Wam pokazać, że również dojazd na Jurę może być przyjemny i ciekawy turystycznie!

OZNAKOWANIE SZLAKU

Szlak Zamkowy oznakowany jest kolorem czerwonym, a kierunek jazdy wyznaczają piktogramy znajdujące się na niskich białych słupkach. Oznakowanie nie należy do najlepszych. Niestety nie jest spójne ze standardami, a co gorsza jest niekompletne, więc traficie na kilka miejsc, gdzie po prostu znaków brakuje.

PRZEBIEG SZLAKU

No dobra… Zaczynamy! Przypominam, że opisuję odwrotny kierunek, czyli rozpoczynamy na północnym brzegu zbiornika Kuźnica Warężyńska (Pogoria IV), czyli w Wojkowicach Kościelnych. Znajduje się tutaj duża tablica informacyjna, na której przeczytacie kilka zdań o szlaku i jego największych atrakcjach.

Pogoria IV powstała w 2005 roku w miejscu wyrobiska nieistniejącej już kopalni piasku i pełni funkcję przeciwpowodziową i rekreacyjną. Zbiornik zasilany jest wodami Czarnej Przemszy i Trzebyczki. Ma ok. 8km długości, 3km szerokości i 13km obwodu. Maksymalna głębokość to 23m. Pogoria IV jest miejscem bardzo popularnym wśród rowerzystów, biegaczy, rolkarzy i spacerowiczów.

Szlak Zamkowy od Pogorii IV prowadzi na północ przez Wojkowice Kościelne. Na pierwszych metrach przejeżdżamy mostkiem na Trzebyczką, a następnie na newralgicznym skrzyżowaniu, gdzie niestety brakuje oznakowania szlaku, skręcamy w lewo w ul. Dąbrowską i od razu w prawo w ul. Piastowską. Przez pierwsze 3,5km szlak prowadzi mało ruchliwymi drogami asfaltowymi przejeżdżając m.in. pod wiaduktem drogi S1.

W międzyczasie wjeżdżamy na teren Dąbrowy Górniczej, a konkretnie dzielnicy Trzebiesławice. Przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie, gdzie znajduje się kolejna tablica informacyjna Szlaku Zamkowego, a po kolejnych 500m skręcamy w lewo w wąską szutrową ścieżkę.

Tu właśnie zaczyna się najlepsza część szlaku! Wijąca się i nieco wnosząca wąska szutrówka została wytyczona w 2010 roku w ramach dużego, partnerskiego projektu pod nazwą: Rozwój infrastruktury aktywnych form turystyki i rekreacji na terenie gmin Będzin, Siewierz, Sławków i Dąbrowa Górnicza – Centrum Sportów Letnich i Wodnych POGORIA – etap I. Po 11 latach użytkowania szutrowa droga przy krawężnikach nieco zarosła, ale mimo to nadal jest bardzo przyjemna do jazdy. Ścieżka, stanowiąca granicę między Dąbrową Górniczą a wsią Podwarpie, prowadzi skrajem lasu w towarzystwie rosnących z boku krzaków dzikiej róży. Kończy się po ok. 650 metrach asfaltowym odcinkiem w Zawarpiu.Zawarpie to integralna część wsi Podwarpie. Warto zjechać ok. 150 metrów ze szlaku aby zobaczyć znajdujący się tutaj ciekawy wiatrak. Budowla powstała w latach 2005/2006, czyli nie jest tak stara jak mogłoby się wydawać. Została wzniesiona na wzór tradycyjnych młynów wietrznych. Zwróćcie także uwagę na nitowane, zabytkowe podpory, zamontowane na parterze budynku – to nic innego, jak ocalone przed zezłomowaniem przęsła historycznego wiaduktu kolejowego z Sosnowca, znajdującego się przy ulicy Józefa Piłsudskiego!

Po krótkim odcinku asfaltowym znów wjeżdżamy na drogę szutrową. Tym razem z górki, między polami z bardzo ładnym krajobrazem. Uwielbiam ten fragment! Kończy się po ok. 1,5km tuż przed stawami w Siewierzu.


Dalsza część szlaku prowadzi już drogami asfaltowymi. Najpierw ul. Młyńską, a potem Zagłębiowską, która przechodzi w Krakowską. Te dwie ostatnie są już nieco mniej przyjazne rowerzystom, bo bardziej ruchliwe, ale to właśnie one doprowadzą nas do końca szlaku, na błonia siewierskiego zamku.

Zamek stanowi obecnie tzw. trwałą ruinę z zachowanym pełnym obwodem murów z kamienia, wieżą bramną i zrekonstruowanym barbakanem. Przez ostatnie lata prowadzono intensywne prace remontowo-konserwatorskie, które nie tylko znacznie ograniczyły dalszą dewastację obiektu, ale także przywróciły mu część dawnego uroku.

Zamek w Siewierzu jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta w województwie. Po długiej przerwie wrócił na mapę turystyczną regionu. Ruiny zamku i zielone tereny, które miasto zagospodarowało stały się centrum kulturalno-rozrywkowo-rekreacyjnym.

ZOBACZ TAKŻE

Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu

Zamek w Siewierzu to jeden z najpopularniejszych celów rowerowych wycieczek w Zagłębiu Dąbrowskim, a także punkt pośredni wypraw na Jurę!

GALERIA

Similar Posts