Szlak Zamkowy w gminie Siewierz
Szlak rowerowy łączący atrakcje turystyczne gminy Siewierz: zamek w Siewierzu i zbiornik wodny Kuźnica Warężyńska. Liczy 9,5km długości, a jego poziom trudności należy określić jako łatwy, więc w zupełności poradzą sobie z nim nawet początkujący rowerzyści.
Rowerzyści Szlak Zamkowy bardzo często łączą z trasami rowerowymi wokół Pogorii, a także z czarnym szlakiem rowerowym wzdłuż Czarnej Przemszy w Będzinie. Szlak jest również dobrą opcją dla wybierających się na Jurę Krakowsko-Częstochowską.
Długość: 9,5km
Początek: Zamek w Siewierzu
Koniec: Zbiornik Kuźnica Warężyńska
Przebieg szlaku:
Siewierz – Podwarpie (5km) – Wojkowice Kościelne
Data przejazdu: 05.10.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak Zamkowy oznakowany jest kolorem czerwonym, a kierunek jazdy wyznaczają piktogramy znajdujące się na niskich białych słupkach. Oznakowanie nie należy do najlepszych, zwłaszcza w Siewierzu gdzie nie ma znaków, a także informacji o początku szlaku.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Na Szlaku Zamkowym dominują asfaltowe drogi publiczne o małym ruchu samochodowym w Wojkowicach i Podwarpiu oraz większym w Siewierzu. Między Podwarpiem a Siewierzem trasa prowadzi szutrowymi drogami rowerowymi, które są malownicze, ale już niestety lata świetności mają za sobą i wymagają odnowienia. Jednak według mnie to zdecydowanie najlepszy odcinek szlaku. Najgorszym jest przejazd dość ruchliwą ul. Krakowską w Siewierzu.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 2,3km (25%)
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 2,3km
Droga publiczna asfaltowa: 6,9km (74%)
Droga szutrowa: 0km
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,1km (1%) – płyty betonowe
DOJAZD
Na szlak najlepiej dojechać rowerem lub samochodem. Parkingi znajdują przy zamku w Siewierzu, przy placu zabaw i siłowni w Siewierzu oraz przy zbiorniku Kuźnica Warężyńska.
CIEKAWE MIEJSCA
ZAMEK W SIEWIERZU
Zamek stanowi obecnie tzw. trwałą ruinę z zachowanym pełnym obwodem murów z kamienia, wieżą bramną i zrekonstruowanym barbakanem. Przez ostatnie lata prowadzono intensywne prace remontowo-konserwatorskie, które nie tylko znacznie ograniczyły dalszą dewastację obiektu, ale także przywróciły mu część dawnego uroku. Zamek w Siewierzu jest obecnie najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta w województwie. Po długiej przerwie wrócił na mapę turystyczną regionu. Ruiny zamku i zielone tereny, które miasto zagospodarowało stały się centrum kulturalno-rozrywkowo-rekreacyjnym.
MŁYN W PODWARPIU
Budowla powstała w latach 2005/2006, czyli nie jest tak stara jak mogłoby się wydawać. Została wzniesiona na wzór tradycyjnych młynów wietrznych. Zwróćcie także uwagę na nitowane, zabytkowe podpory, zamontowane na parterze budynku – to nic innego, jak ocalone przed zezłomowaniem przęsła historycznego wiaduktu kolejowego z Sosnowca, znajdującego się przy ulicy Józefa Piłsudskiego!
ZBIORNIK KUŹNICA WARĘŻYŃSKA (POGORIA IV)
Pogoria IV powstała w 2005 roku w miejscu wyrobiska nieistniejącej już kopalni piasku i pełni funkcję przeciwpowodziową i rekreacyjną. Zbiornik zasilany jest wodami Czarnej Przemszy i Trzebyczki. Ma ok. 8km długości, 3km szerokości i 13km obwodu. Maksymalna głębokość to 23m. Pogoria IV jest miejscem bardzo popularnym wśród rowerzystów, biegaczy, rolkarzy i spacerowiczów.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety na szlaku brakuje miejsc odpoczynkowych dla rowerzystów, więc dłuższą przerwę najlepiej zrobić przy zamku w Siewierzu lub przy plaży zbiornika Kuźnica Warężyńska.
PRZEBIEG
Mimo, że w teorii Szlak Zamkowy rozpoczyna się tuż przy błoniach zamkowych w Siewierzu, to w praktyce zamek jest przeważnie celem wycieczek rowerzystów ze Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dlatego też mój opis szlaku będzie odwrotny. Rozpocznę go nad Pogorią IV, a zakończę na siewierskim zamku.
Rowerzyści Szlak Zamkowy bardzo często łączą z trasami rowerowymi wokół Pogorii, a także z czarnym szlakiem rowerowym wzdłuż Czarnej Przemszy w Będzinie. Szlak jest również dobrą opcją dla wybierających się na Jurę Krakowsko-Częstochowską, a przykład trasy, która połączy wszystkie wyżej wymienione odcinki znajdziecie we wpisie:
ZOBACZ TAKŻE
Katowice – Zawiercie: rowerem ze Śląska na Jurę
Jura Krakowsko-Częstochowska zawsze jest dobrą opcją na wycieczkę dla śląskich rowerzystów. Jednak chciałbym Wam pokazać, że również dojazd na Jurę może być przyjemny i ciekawy turystycznie!
Rozpoczynamy na północnym brzegu zbiornika Kuźnica Warężyńska (Pogoria IV), czyli w Wojkowicach Kościelnych. Znajduje się tutaj duża tablica informacyjna, na której przeczytacie kilka zdań o szlaku i jego największych atrakcjach.
Szlak Zamkowy od Pogorii IV prowadzi na północ przez Wojkowice Kościelne. Na pierwszych metrach przejeżdżamy mostkiem na Trzebyczką, a następnie na newralgicznym skrzyżowaniu, gdzie niestety brakuje oznakowania szlaku, skręcamy w lewo w ul. Dąbrowską i od razu w prawo w ul. Piastowską. Przez pierwsze 3,5km szlak prowadzi mało ruchliwymi drogami asfaltowymi przejeżdżając m.in. pod wiaduktem drogi S1.
W międzyczasie wjeżdżamy na teren Dąbrowy Górniczej, a konkretnie dzielnicy Trzebiesławice. Przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie, gdzie znajduje się kolejna tablica informacyjna Szlaku Zamkowego, a po kolejnych 500m skręcamy w lewo w wąską szutrową ścieżkę.
Tu właśnie zaczyna się najlepsza część szlaku! Wijąca się i nieco wnosząca wąska szutrówka została wytyczona w 2010 roku w ramach dużego, partnerskiego projektu pod nazwą: Rozwój infrastruktury aktywnych form turystyki i rekreacji na terenie gmin Będzin, Siewierz, Sławków i Dąbrowa Górnicza – Centrum Sportów Letnich i Wodnych POGORIA – etap I. Po 11 latach użytkowania szutrowa droga przy krawężnikach nieco zarosła, ale mimo to nadal jest bardzo przyjemna do jazdy. Ścieżka, stanowiąca granicę między Dąbrową Górniczą a wsią Podwarpie, prowadzi skrajem lasu w towarzystwie rosnących z boku krzaków dzikiej róży. Kończy się po ok. 650 metrach asfaltowym odcinkiem w Zawarpiu.
Zawarpie to integralna część wsi Podwarpie. Warto zjechać ok. 150 metrów ze szlaku aby zobaczyć znajdujący się tutaj ciekawy wiatrak. Po krótkim odcinku asfaltowym znów wjeżdżamy na drogę szutrową. Tym razem z górki, między polami z bardzo ładnym krajobrazem. Uwielbiam ten fragment! Kończy się po ok. 1,5km tuż przed stawami w Siewierzu.
Dalsza część szlaku prowadzi już drogami asfaltowymi. Najpierw ul. Młyńską, a potem Zagłębiowską, która przechodzi w Krakowską. Te dwie ostatnie są już nieco mniej przyjazne rowerzystom, bo bardziej ruchliwe, ale to właśnie one doprowadzą nas do końca szlaku, na błonia siewierskiego zamku.
SZLAKI ROWEROWE
Na rynku w Siewierzu, czyli ok. 500 metrów od szlaku rozpoczyna się Szlak Zamków prowadzący do Myszkowa i oznakowany kolorem czarnym. Łączy się również z zielonym szlakiem rowerowym Brynicy i Czarnej Przemszy