Szlak Lasu Zagórskiego w Sosnowicu

Szlak Lasu Zagórskiego w Sosnowicu

Szlak Lasu Zagórskiego w Sosnowcu

Początek: Park Miejski im. Jacka Kuronia
Koniec: Hala Sportowa na Zagórzu
Odległość: 5km

Sosnowiec: Kazimierz Górniczy – Las Zagórski – Zagórze

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

 

SZLAK ROWEROWY LASU ZAGÓRSKIEGO W SOSNOWCU

 

Szlak rowerowy Lasu Zagórskiego w Sosnowcu oznaczony jest kolorem niebieskim. Szlak poprowadzony jest głównie przez tereny leśne. Las Zagórski to zielone płuca Sosnowca, pozostałość po dawnej puszczy Pakosznica. Na terenie lasu można znaleźć bunkry niemieckie z czasów II Wojny Światowej, wchodzące w skład linii umocnień B2, a także zapadliska wypełnione wodą – pozostałości po zlikwidowanych szybach kopalnianych.

Szlak rowerowy Lasu Zagórskiego zaczyna się w dzielnicy Kazimierz Górniczy w Parku Miejskim im. Jacka Kuronia (kiedyś zwany „Park Leśna”). Największą atrakcją parku jest mini zoo, w którym możemy zobaczyć m.in. kozy, sarny, osły, lamy, a także kangura i pawia. Ponad 2km parkowych alejek prowadzą przez malowniczy lasek i między stawami: Leśny i Smug, w których pływają stada dzikich kaczek. Park jest idealny miejscem dla rodzin z dziećmi, które mogą poszaleć na wielkim placu zabaw.

Z Parku Kuronia wjeżdżamy do części Kazimierza Górniczego zwanego Czarnym Morzem. Przejeżdżamy między domami wysłuchując szczekania psów i po chwili wjeżdżamy do Lasu Zagórskiego. Dojedziemy do wiaduktu drogi S1, pod którym przepływa również Rów Mortimerowski, który jest sztucznym ciekiem wodnym wpadającym do Bobrka. Rów Mortimerowski zwany jest także  Żółtą Rzeką, a to przez swoją niezwykłą barwę dzięki związkom pirytu, czyli minerału, który często towarzyszy złożom węgla.

Szlak jest dobrze oznakowany, po kilku zakrętach wyjedziemy na długą prostą. Po drodze rozglądajcie się za kochbunkrami bojowymi, bo kilka z nich znajduje się tuż przy leśnej drodze. Kawałek przed wyjazdem z lasu leśna droga pokryta jest betonowymi sześciokątnymi płytami betonowymi, co bardzo obniża komfort jazdy. Wyjeżdżamy z Lasu Zagórskiego, a potem jeszcze kawałek wzdłuż garaży taką samą nawierzchnią i wreszcie asfalt, którym dojeżdżamy do końca szlaku rowerowego Lasu Zagórskiego – Hala DorJan po drugiej stronie ul. Braci Mieroszewskich.

CIEKAWE MIEJSCA NA SZLAKU:

  • Kochbunkry bojowe
  • Park Miejski im. Jacka Kuronia

 

GALERIA

 

 

Zobacz trasy rowerowe z Sosnowca.

 


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com