Śladami Stroju Cieszyńskiego
Szlak rowerowy Śladami Stroju Cieszyńskiego liczy 38km, oznakowany jest kolorem czarnym i przebiega przez gminę Goleszów oraz częściowo gminę Skoczów. Oprócz wartości kulturowych ma charakter widokowy, dlatego to idealna propozycja dla miłośników pięknych panoram. Trasa jest urozmaicona. Prowadzi przez pagórkowate tereny Pogórza Śląskiego z przepięknymi widokami na Beskid Śląski oraz przez stosunkowo płaskie równinne tereny doliny Wisły. Podjazdy mogą sprawić trudność, więc to szlak dla minimum średniozaawansowanych rowerzystów o dobrej kondycji fizycznej.
Długość: 38km
Początek: Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie
Koniec: Gminny Ośrodek Kultury w Goleszowie
Szlak ułożony jest w taki sposób, że łatwo można go skrócić o ok. 7km. Wystarczy, że na skrzyżowaniu ulic Lotniczej i Pod Chełmem w Goleszowie pojedziecie prosto, a potem skręcicie w lewo w ul. Jaworową. Jeśli zdecydujecie się na taki wariant trasy to ominiecie centrum Goleszowa.
Data przejazdu: 20.03.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czarnym. Na znaku oprócz koloru znajduje się również piktogram stroju cieszyńskiego, co zdecydowanie wyróżnia szlak od innych. Znaki typu R1, które wyznaczają kierunek spotkać można w formie nowych tabliczek, a także na drzewach i słupach. Dodatkowo występują znaki typu R3, które informują o kilometrażu do kolejnych miejscowości. W każdej gminie znajdują się tablice z mapą oraz wykazem i opisem miejsc wartych odwiedzenia. Niestety nie na wszystkich mapach zaznaczone są szlaki rowerowe. Niestety szlak ma braki w oznakowaniu, dlatego lepiej jest posiłkować się plikiem GPX.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak w całości prowadzi asfaltowymi drogami publicznymi. W zdecydowanej większości są to drogi o małym natężeniu ruchu, ale zdarzają się także bardziej niebezpieczne dla rowerzystów odcinki jak 200 metrów ulicą Ustrońską z Cisownicy do Goleszowa, a także kilkaset metrów ulicą Cieszyńską w Bażanowicach.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 38km (100%)
Droga szutrowa: 0km
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0km
DOJAZD
Ci, którzy chcą dojechać samochodem. Mogą go zostawić na parkingu przy Gminnym Ośrodku Kultury lub Urzędzie Gminy w Goleszowie. Dla preferujących dojazd pociągiem: bezpośrednio na szlaku znajduje się dworzec kolejowy w Goleszowie oraz Skoczów Bładnice.
CIEKAWE MIEJSCA
Szlam ma raczej charakter widokowy, dlatego nie zobaczycie tu zbyt wielu atrakcji turystycznych. Nie oznacza to, że nie ma miejsc ciekawych oraz wartych zatrzymania i odwiedzenia.
OBORA FOLWARKU W BAŻANOWICACH
Obora jest jednym z budynków zespołu dworsko-folwarcznego powstałego na przełomie XVIII i XIX wieku. Majątek wchodził w skład dóbr Komory Cieszyńskiej należącej do Habsburgów, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przeszedł na własność Skarbu Państwa Polskiego. Obora pochodzi z 1839 roku i jest zachowana w oryginalnej formie.
MOSTKI NAD PUŃCÓWKĄ
Wąskie mostki nad Puńcówką są jednymi z najbardziej charakterystycznych obiektów na szlaku. Znajdują się one na ul. Spacerowej i ul. Polnej w Dzięgielowie
ZAMEK W DZIĘGIELOWIE
Czworoboczny murowany dwór obronny, zwany zamkiem rycerskim. Wybudowany został w XV wieku przez ród Czelów z Czechowic, ale w późniejszych latach, w skutek licznych pożarów i przebudów, zatracił swój pierwotny kształt. Od 1993 roku zamek jest w rękach prywatnych, a dziś znajduje się w nim hotel i restauracja.
IZBA REGIONALNA „U BRZEZINÓW”
Niewielki skansen na terenie gospodarstwa agroturystycznego założony we wrześniu 2001 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Cisownicy. Budynek reprezentuje typowy styl dawnego budownictwa wiejskiego na tych terenach, a wnętrze obrazuje warunki życia na wsi cieszyńskiej w połowie XX wieku. W środku zgromadzono wiele przedmiotów i narzędzi, które niegdyś były niezbędne w codziennym życiu. Atrakcja jest dostępna do zwiedzania po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.
PODCZANTORIA
Jedno z najpiękniejszych miejsc na trasie. Przed nami wspaniała panorama na beskidzkie szczyty: na wprost zalesiony szczyt wzgórza Cis, na prawo od niego Małą Czantorię, a na lewo – pasmo Równicy.
IZBA SPADOCHRONIARZY ZIEMI CIESZYŃSKIEJ
Twórcami izby są członkowie XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Związku Spadochroniarzy Polskich, byli żołnierze jednostek „skaczących”. Zobaczyć można zbrojenie i umundurowanie żołnierzy, sprzęt, wyposażenie oraz modele samolotów wykorzystywanych do operacji desantowych.
GÓRA CHEŁM
Szczyt znajduje się ok. 1km od szlaku, liczy 464m n.p.m. i leży na Pogórzu Śląskim w Goleszowie. W okresie międzywojennym oraz krótko po II wojnie światowej na Chełmie działała zasłużona szkoła szybowcowa. Wyszkoliło się w niej wielu pilotów, m.in. mistrzowie i wicemistrzowie świata w szybownictwie: Edward Makula i Franciszek Kępka. Obecnie znajduje się tu prywatny pensjonat. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na szczyty Beskidu Śląskiego, a w kierunku północnym panorama sięga kominów elektrowni w Łaziskach Górnych oraz hałd w okolicach Knurowa i Rybnika.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety to jest największy problem szlaku. Bardzo brakuje miejsc, w których można posilić się i odpocząć. Przydałaby się wiata odpoczynkowa gdzieś na stokach Góry Chełm lub na Podczantorii. Zadaszona, z ławką, stolikiem, stojakiem na rowery, tablicą informacyjną i oczywiście pięknym widokiem na Beskidy.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak rowerowy Śladami Stroju Cieszyńskiego pokrywa się lub przecina z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Greenway: Kraków – Wiedeń
- Zielony szlak rowerowy nr 13: Rybnik – Ustroń
- Żółty szlak rowerowy nr 256: Dzięgielów – Ustroń
- Niebieski tandemowy szlak rowerowy nr 260: Puńców – Leszna Góra