Dąbrowa Górnicza – Zbiornik Dziećkowice

Dąbrowa Górnicza – Zbiornik Dziećkowice

trasy rowerowe Dąbrowa Górnicza - Zbiornik Dziećkowice

Wyjazd z Dąbrowy Górniczej, Plac Wolności
Cel: Zbiornik Dziećkowice, Imielin/Chełm Śląski
Odległość: 32km

Dąbrowa Górnicza: Centrum – Sosnowiec: Zagórze – Kazimierz – Porąbka– Niwka – Jęzor – Jaworzno: Wysoki Brzeg – Mysłowice: Brzezinka – Kosztowy – Dziećkowice – Imielin

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA – ZBIORNIK DZIEĆKOWICE

Trasę rowerową zaczynamy w Dąbrowie Górniczej pod pomnikiem Bohaterom Czerwonych Sztandarów na Placu Wolności, przy Ławeczce Jimiego Hendrixa. Mając pomnik przed sobą jedziemy w prawo. Dojedziemy do ul. Górników Redenu, przeprowadzamy rower przez przejście dla pieszych i jedziemy chodnikiem wzdłuż ul. Królowej Jadwigi w kierunku kościoła. Gdy dojedziemy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną przed kościołem, przeprowadzamy rower na drugą stronę ul. Królowej Jadwigi. Teraz mamy dwie opcję. Pierwsza tak jak pokazuje mapa, czyli ruchliwą ul. Królowej Jadwigi do ronda, na nim wybieramy pierwszy zjazd na Kraków, Katowice, Sosnowiec. Druga bardziej spokojna przez Park im. gen. Józefa Hallera, czyli gdy przeprowadzimy rower przez pasy, jedziemy prosto. Wjedziemy do parku i skręcamy w lewo w drugą alejkę. Jedziemy do końca i tam będzie po lewej stronie wjazd po łuku na wiadukt. Wjeżdżamy i znajdziemy się już na tej samej drodze co w pierwszej opcji. Po prawej stronie widzimy Park Wodny „Nemo”. Na światłach prosto, przejeżdżamy pod wiaduktem i wjedziemy do Sosnowca.

Jedziemy ul. Braci Mieroszewskich, skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną przejeżdżamy prosto. 300-350m dalej skręcamy w lewo w ul. Modrzewiową, przed salonem mebli Black Red White po lewej. Jedziemy prosto, a gdy droga z pierwszeństwem prowadzi w lewo, my odbijamy w prawo wjeżdżając na Szlak Rowerowy Lasu Zagórskiego oznaczony kolorem niebieskim. Jedziemy nierówną drogą wzdłuż garaży aż do szlabanu przy wjeździe do lasu. Mijamy szlaban i jedziemy prosto zgodnie z oznakowaniami. Po 1,3km skręcamy w prawo i potem w lewo, prawo i lewo – dobre oznakowanie na drzewach. Przejeżdżamy pod drogą S1 i skręcamy w lewo, potem znów w prawo i dojedziemy do szlabanu na końcu lasu. Tutaj opuszczamy Szlak Lasu Zagórskiego i skręcamy w prawo w ul. Nową. Jedziemy płytami betonowymi, a potem czerwonym brukiem ul. Fredry. Następnie skręcamy w prawo w ul. Broniewskiego – wjeżdżamy na Szlak Rowerowy Czarnego Morza oznaczony kolorem zielonym. Skręcamy w prawo w ul. Reja. Kościół opijamy z lewej strony, a na końcu ulicy skręcamy w lewo w ul. Wiejską. Skrzyżowanie z ul. Szenwalda przejeżdżamy prosto w krótki jednokierunkowy odcinek tej drogi. Dalej ul. Wiejską aż do przejazdu kolejowego, po drugiej stronie torów to już ul. Łukasiewicza. Przejeżdżamy mostem nad rzeką Bobrek a potem do większego skrzyżowania z ul. Wileńską. Jedziemy prosto, przejeżdżamy przez tory i za nimi w prawo w ul. Grenadierów. Odbijamy w prawo i dojeżdżamy do torów, wzdłuż których jedziemy. Pamiętamy, że nadal jedziemy zielonym szlakiem rowerowym. Znów przejeżdżamy mostkiem nad rzeką Bobrek, za nim odbijamy w lewo i potem w prawo chodnikiem między domami. Skręcamy w lewo w ul. Upadową i jedziemy prosto najpierw drogą z sześciobocznych bloków a potem drogą gruntową wzdłuż torów. Dojedziemy do drogi z czerwonej kostki brukowej – ul. Kujawska i dalej w kierunku wiaduktu. Za wiaduktem w lewo w ul. Okulickiego, potem nazwa ulicy zmieni się na Bronowa, przejedziemy przez przejazd kolejowy i dalej prosto. Nazwa ulicy znów się zmieni, teraz jedziemy ul. Kopalnianą. Za przystankiem, przed blokiem skręcamy w lewo w ul. Szybową. Jedziemy prosto aż do wiaduktu pod drogą S1. Nie przejeżdżamy pod nim tak jak nakazują znaki zielonego szlaku rowerowego. Opuszczamy go i jedziemy dalej asfaltem – ul. Tuwima. Dojedziemy do znakuj stop i skręcamy w prawo i po chwili w lewo. Dojedziemy do rzeki Bobrek, wzdłuż której jedziemy między garażami. Jadąc cięgle brzegiem rzeki miniemy po lewej stadion, a potem dojedziemy do ruchliwej ul. Orląt Lwowskich. Skręcamy w lewo, przejeżdżamy mostem na drugą stronę rzeki i za nim skręcamy w prawo w małą ścieżkę. Tutaj mapa pokazuje inaczej, ale również dobrze. Jadąc wzdłuż brzegu Białej Przemszy dojeżdżamy do miejsca, w którym łączą się dwie rzeki. Jest to historyczne miejsce, gdzie swoje granice miały trzy mocarstwa – Trójkąt Trzech Cesarzy. Jadąc dalej dojedziemy do starego, zamkniętego mostu, przejeżdżamy na drugą stronę nasypu (nie rzeki).

Potem pod torami i wjeżdżamy na żółty szlak rowerowy w Jaworznie. Jedziemy wzdłuż Przemszy dojedziemy do rur, potem przejeżdżamy pod autostradą i torami. Dalej jedziemy dróżką wzdłuż rur i tak jak one skręcamy w prawo. Dojedziemy do asfaltowej drogi i skręcamy w prawo. Wjeżdżamy do Mysłowic, przejeżdżamy nad Przemszą i autostradą A4. Skręcamy w lewo w ul. Cmentarną. Na rozwidleniu, gdzie w lewo jest ślepa, my jedziemy w prawo, a potem prosto między murami cmentarza. Pamiętajmy, że jedziemy cały czas zielonym szlakiem rowerowym. Jedziemy prosto drogą gruntową, mijając hale magazynowe i krzyż. Przez skrzyżowanie prosto i dojedziemy do torów, przed nimi odbijamy w prawo. Jadąc lasem po prawej stronie torów dojedziemy do asfaltowej ul. Długiej – skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, a potem pod wiaduktem autostrady A4. Mijamy stadninę koni, potem przejeżdżamy przez mały mostek nad małą rzeczką. Jedziemy główną drogą ponad 3km i gdy w oddali zobaczymy znak Jaworzno w lewo, Imielin w prawo to wcześniej skręcamy w prawo w jednokierunkową ul. Poprzeczną. Jedziemy do końca, skręcamy w prawo w ul. Zachęty.

Po chwili, między tablicami terenu Mysłowic i Imielina skręcamy w lewo w małą ścieżkę oznaczoną niebieskim szlakiem rowerowym. Dojedziemy do asfaltowej ul. Satelickiej – przejeżdżamy ją na wprost dalej jadąc drogą polną, która po wjeździe do lasu mocno się zwęża. Dojedziemy do tunelu pod drogą, za nim prosto aż zobaczymy Zbiornik Dziećkowice.

OBJAZD (13km)

Polecam jechać w prawo przed Zbiornikiem Dziećkowice. Po ok. 550m skręcamy w lewo, pojawiają się oznaczenia niebieskiego szlaku rowerowego. Jedziemy ok. 2,2km prosto ciągle patrząc na oznaczenia na drzewach. Gdy przed nami zobaczymy bramę i dom z bali skręcamy w lewo tak jak pokazują oznaczenia. Jedziemy lasem prosto aż do końca i skręcamy w prawo. Wyjedziemy na łuku drogi asfaltowej – ul. Wandy. Znajduje się też tam punkt odpoczynkowy z ławką i mapą tras rowerowych. Skręcamy w lewo, po prawej stronie mijamy bary i restauracje, po lewej stronie natomiast są ładne widoki na Zbiornik Dziećkowice.

Wita nas Chełm Śląski. Jedziemy drogą asfaltową (prowadzi w prawo), po chwili dojedziemy do skrzyżowania – jedziemy prosto dalej niebieskim szlakiem rowerowym w drogę polną. Odbijamy w lewo. Nagle oznaczenia szlaku rowerowego się gubią – jednak my jedziemy ciągle główną drogą prosto. Wyjedziemy z lasu i pojawią się zabudowania i oznaczenia. Dojedziemy do asfaltu i skręcamy w lewo. Po chwili rozstaniemy się z naszym niebieskim kolorem – szlak skręca w prawo, a my jedziemy asfaltem prosto. Mijamy po lewej stronie punkt postojowy. Dojeżdżamy do skrzyżowania, gdzie droga z pierwszeństwem prowadzi w prawo. My skręcamy w lewo i jedziemy drogą z płyt betonowych. Po lewej stronie zobaczymy ogrodzenie betonowe z niebieską barierką – wjeżdżamy w bramę. Jedziemy teraz wzdłuż zbiornika drogą z płyt betonowych, która doprowadzi nas do końca pętli. Można też pojechać wzdłuż Przemszy jeśli nie wjedziemy w bramę, tylko pojedziemy wzdłuż ogrodzenia. Po chwili po prawej stronie pojawi się Przemsza. Za jej drugim brzegiem to już województwo małopolskie. Jedziemy wzdłuż rzeki aż do wiaduktu autostrady A4, za nim skręcamy w lewo i potem znów pod wiaduktem w lewo i koniec pętli.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów (Dąbrowa Górnicza)
  • Ławeczka Jimiego Hendrixa (Dąbrowa Górnicza)
  • Trójkąt Trzech Cesarzy
  • Zbiornik Dziećkowice

Dowiedz się więcej – ZBIORNIK DZIEĆKOWICE
Inne TRASY ROWEROWE DĄBROWA GÓRNICZA

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com