Zbiornik Dziećkowice

Zbiornik Dziećkowice

Zbiornik Dziećkowice

Zbiornik Dziećkowice zwany jest także Zbiornikiem Imielińskim. Położony jest na obrzeżach województwa śląskiego pomiędzy Mysłowicami, Jaworznem, Imielinem i Chełmem Śląskim. Obecnie większość zbiornika administracyjnie znajduje się w Imielinie i część w Chełmie Śląskim. Zbiornik ma powierzchnię 780 ha, długość 4,2km, szerokość 1,8km natomiast głębokość waha się między 4 a 12m. Zasilany jest przede wszystkim wodą przerzucaną z systemu rzek Skawa – Soła.

Zbiornik Dziećkowice jest zbiornikiem poeksploatacyjnym powstałym w latach siedemdziesiątych XX w. w wyrobisku będącym pozostałością obszaru dawnej kopalni piasku Maczki-Bór. Obecnie jest jednym z najczystszych zbiorników w województwie śląskim i pełni funkcję zbiornika wody pitnej oraz rekreacyjną. Odbywają się tutaj zawody w żeglarstwie, a także jest bardzo atrakcyjny pod względem wędkarskim. Rybostan zbiornika to praktycznie wszystkie występujące w polskich wodach gatunki ryb.

Nad zbiornikiem znajduje się oczyszczalnia, zakład energetyczny, jacht klub, liczne pola biwakowe a także punkty gastronomiczne. Na zachodnim brzegu znajduje się dzika plaża. Jednak należy pamiętać, że jest całkowity zakaz kąpieli w zbiorniku.

TRASY ROWEROWE

 

ZBIORNIK DZIEĆKOWICE – GALERIA

Print Friendly, PDF & Email

PARTNERZY

2-Koła: sklep i serwis rowerowy

Śląska Organizacja Turystyczna

Fjord Nansen: sprzęt turystyczny

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA