Zbiornik Dziećkowice

Zbiornik Dziećkowice

Zbiornik Dziećkowice

Zbiornik Dziećkowice zwany jest także Zbiornikiem Imielińskim. Położony jest na obrzeżach województwa śląskiego pomiędzy Mysłowicami, Jaworznem, Imielinem i Chełmem Śląskim. Obecnie większość zbiornika administracyjnie znajduje się w Imielinie i część w Chełmie Śląskim. Zbiornik ma powierzchnię 780 ha, długość 4,2km, szerokość 1,8km natomiast głębokość waha się między 4 a 12m. Zasilany jest przede wszystkim wodą przerzucaną z systemu rzek Skawa – Soła.

Zbiornik Dziećkowice jest zbiornikiem poeksploatacyjnym powstałym w latach siedemdziesiątych XX wieku w wyrobisku będącym pozostałością obszaru dawnej kopalni piasku Maczki-Bór. Obecnie jest jednym z najczystszych zbiorników w województwie śląskim i pełni funkcję zbiornika wody pitnej oraz rekreacyjną. Odbywają się tutaj zawody w żeglarstwie, a także jest bardzo atrakcyjny pod względem wędkarskim. Rybostan akwenu to praktycznie wszystkie występujące w polskich wodach gatunki ryb.

Nad zbiornikiem znajduje się oczyszczalnia, zakład energetyczny, a także jacht klub, pole biwakowe oraz punkty gastronomiczne. Chociaż w jeziorze jest całkowity zakaz kąpieli to wokół niego znajduje się mnóstwo małych plaż.

 

ROWEREM WOKÓŁ JEZIORA DZIEĆKOWICE

Zbiornik Dziećkowice można przejechać dookoła na rowerze. Żeby to zrobić trzeba pokonać około 13km. Wzdłuż zachodniej części zbiornik biegnie niebieski szlak rowerowy nr 152. Prowadzi on głównie drogami leśnymi i polnymi, momentami dość piaszczystymi. Od wschodniej strony jedzie się po wale mało przyjazną drogą z płyt betonowych, ale widoki wynagradzają te niedogodności. Przy dobrej pogodzie doskonale widać Beskidy! Od południa natomiast, zjeżdżając kilkaset metrów z trasy, odwiedzić można Smutną Górę, czyli miejsce zbiorowej mogiły ludzi, którzy zmarli w wyniku epidemii cholery, a także Bramę Tysiąclecia, często nazywaną “Okiem Opatrzności”.

W pobliże Zbiornika Dziećkowice doprowadza również czerwony szlak rowerowy z Mysłowic.

 

ZBIORNIK DZIEĆKOWICE

POMYSŁY NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Stawy i jeziora Jaworzna

Stawy i jeziora Jaworzna

Motywem przewodnim 46-kilometrowej pętli rowerowej są zbiorniki wodne na terenie Jaworzna. Trasa świetna na każdą porę roku! Zobaczcie w zimowej scenerii...

Wyprawa rowerowa dookoła Beskidu Śląskiego

Dookoła Beskidu Śląskiego

Wyprawa rowerowa dookoła Beskidu Śląskiego. Dwa dni wspaniałej, rowerowej przygody. Piękne widoki, strome podjazdy, Wiślana Trasa Rowerowa...

TRASY ROWEROWE

 

ZBIORNIK DZIEĆKOWICE – GALERIA


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com