Tarnowskie Góry – Jezioro Paprocany

trasy rowerowe Tarnowskie Góry - Jezioro Paprocany

Wyjazd z Tarnowskich Gór, Rynek
Cel : Jezioro Paprocany
Odległość: 64km

Tarnowskie Góry: Śródmieście – Bobrowniki Śląskie – Bytom: Stolarzowice – Mechowice – Karb –Śródmieście – Szombierki – Łagiewniki – Rozbark – Chorzów: Żabie Doły – Chorzów Stary – Park Śląski – Katowice: Śródmieście – Zawodzie – Muchowiec – Ochojec – Kostuchna – Tychy: Mąkołowiec – ul. Bielska – Paprocany

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE TARNOWSKIE GÓRY- JEZIORO PAPROCANY

Trasę rowerową zaczynamy w Tarnowskich Górach pod Kościołem Ewangelickim Zbawiciela na Rynku. Mając kościół za plecami jedziemy w prawo i w lewo wokół Rynku i wjeżdżamy w ul. Zamkową, po prawej stronie Domu Sedlaczka (Rynek 1). Jedziemy jednokierunkową uliczką do końca i skręcamy w lewo w ul. Legionów, a następnie w pierwszą w prawo – ul. Górnicza. Jedziemy czarnym szlakiem rowerowym. Jadąc prosto dojeżdżamy do końca ulicy (skrzyżowanie ze znakiem STOP). Na skrzyżowaniu jedziemy prosto w ul. Małą. Kończy się asfalt, a my pedałujemy dalej polną drogą cały czas prosto. Asfalt wraca i na skrzyżowaniu jedziemy prosto. Natomiast, gdy skręcimy w prawo i podjedziemy 250m, dojedziemy do Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych – ul. Szczęść Boże. Gdy dojedziemy do końca ulicy Małej skręcamy w prawo w ul. Długą i po 180m w lewo. Jedziemy zgodnie z oznaczeniami czarnego szlaku rowerowego. Po 750m dojedziemy do skrzyżowania z zielonym szlakiem rowerowym (Trasa Stolarzowicka). Mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza: jedziemy prosto niebieskim szlakiem rowerowym. Druga: skręcamy w lewo i jedziemy zielonym szlakiem rowerowym (trudniejsza, bo więcej podjazdów i zjazdów po nierównościach) i gdy wyjedziemy z lasu skręcamy w prawo, dojedziemy do niebieskich oznaczeń. jedziemy prosto niebieskim szlakiem rowerowym. Przejechaliśmy przez Rezerwat Przyrody „Segiet” i jesteśmy już w Bytomiu.

Skręcamy w lewo i wjeżdżamy na małą górkę, na której są niebieskie oznaczenia szlaku rowerowego i mapka. Dojedziemy do ul. Wiejskiej – skręcamy w lewo. Pedałujemy do końca ulicy i skrzyżowanie z ul. Łokietka przejeżdżamy prosto wjeżdżając na ścieżkę rowerową. Znów wjeżdżamy do lasu. Po 300m skręcamy w lewo i jedziemy dalej niebieskim szlakiem rowerowym (Trasa Miechowicka). Dojedziemy do ul. Sosnowej – skręcamy w lewo. Mijamy parkingi i za restauracją skręcamy w prawo – jedziemy ok. 900m wzdłuż torów. Potem przejeżdżamy na drugą stronę i dojedziemy do ul. Przy Kopalni Bytom. Dojedziemy do bloków, ale ciągle trzymamy się blisko torów. Na końcu drogi skręcamy w lewo w ul. Dąbrowa Miejska. Przejeżdżamy pod wiaduktem i na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Celną. Przejeżdżamy wiaduktem nad Autostradą Bursztynową A1 i po 400m przed wiaduktem kolejowym odbijamy w lewo. Jedziemy prosto na skrzyżowaniu, a potem wiaduktem. Droga o 90 stopni skręci w lewo, wjedziemy na ul. Węglową. Jedziemy nią aż do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową. Jedziemy lekko ponad 150m i skręcamy w prawo w wąską ścieżkę. Mijamy betonowe ogrodzenie, potem ogródki działkowe i dojedziemy do torów tramwajowych. Jedziemy wzdłuż nich po ich lewej stronie aż do asfaltu, skrzyżowanie ul. Tarnogórskiej i alei Olimpijskiej. Dalej jedziemy prosto wzdłuż torów ul. Tarnogórską. Jedziemy prosto, nie skręcamy w lewo z pierwszeństwem! Dojedziemy do skrzyżowania ze znakiem ustąp pierwszeństwa, skręcamy w prawo w ul. Chrzanowskiego. Po prawej stronie mamy Park Miejski, a po lewej Urząd Miasta.

Dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Wrocławską – przejeżdżamy prosto. Jedziemy ul. Chrzanowskiego, pierwsze skrzyżowanie prosto i na drugim, na światłach skręcamy w lewo w ul. Wyczółkowskiego. Dojeżdżamy do końca do ul. Kolejowej i skręcamy w prawo w kierunku dworca. Za stacją benzynową i dworcem autobusowym zjeżdżamy w prawo z ulicy i szukamy przejścia na perony dworca PKP. Znajduje się on między piekarnią i apteką. Znosimy rower po schodach, przejeżdżamy do końca i znów po schodach w dół. Wyjeżdżamy na ul. Zabrzańskiej, wjeżdżamy na nią w lewo. Dojeżdżamy do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i skręcamy w prawo na Katowice – ul. Łagiewnicka, mamy tam ścieżkę rowerową po lewej stronie. Po 250m, za Urzędem Pracy skręcamy w lewo w ul. Bernardyńską. Jedziemy cały czas prosto, przejeżdżamy pod rurami ciepłociągu – to już ul. Kilara. Po lewej stronie mijamy budynek z czerwonej cegły – Teatr Rozbark za nim droga prowadzi w prawo i za chwile skręcamy na malowanym rondzie w lewo. Jadąc prosto dojedziemy do ul. Chorzowskiej. Skręcamy w lewo i od razu w prawo w ul. Pszczyńską. Jedziemy cały czas prosto, droga się kończy, ale my wjeżdżamy na żwirową drogę obok i przejeżdżamy pod wiaduktem drogi 911. Jedziemy cały czas prosto obok brzózek aż dojedziemy do drugiego wiaduktu z torami. Jedziemy dalej i dojeżdżamy do pierwszych stawów. Za kolejnym wiaduktem kolejne cztery stawy: Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Żabie Doły. Jedziemy cały czas prosto między stawami i przejeżdżamy pod czwartym wiaduktem.

Jesteśmy już w Chorzowie. Dojedziemy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo i na końcu w lewo w ul. Wiejską. Po lewej stronie mamy „Dolinę Górnika”, a po prawej pojawi się kopalnia. Dojedziemy do skrzyżowania, które przejeżdżamy prosto w ul. Legnicką. Przejeżdżamy tunelem. Za Komendą Policji skręcamy w prawo w ul. Plac Św. Jana. Jedziemy prosto, ulica zmienia nazwę na Bożogrobców. Dojeżdżamy do ronda i wybieramy trzeci zjazd – skręcamy w lewo w ul. Siemianowicką. Po 600m skręcamy w prawo zaraz za przejściem dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Wjeżdżamy do Parku Śląskiego. Jedziemy prosto aleją Klonową. Po prawej stronie zobaczymy duży plac – lądowisko dla helikopterów, jadąc prosto po lewej stronie będzie staw – my skręcamy w prawo. Jadąc główną alejką po prawej stronie miniemy Stadion Śląski, potem po lewej Śląski Ogród Zoologiczny. Na wysokości głównego wejścia do zoo skręcamy w prawo i dojedziemy do Żyrafy.

Jesteśmy już w Katowicach. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż ul. Chorzowskiej, po lewej stronie mijając Śląskie Wesołe Miasteczko. Jedziemy cały czas prosto wzdłuż ul. Chorzowskiej. Po lewej stronie mijamy Silesia City Center, w końcu dojedziemy do głównego ronda obok Spodka. Pod rondem przejeżdżamy po skosie – wyjeżdżamy w Parku Powstańców Śląskich z Pomnikiem Powstańców Śląskich i Pomnikiem Generała Jerzego Ziętka. Jedziemy ul. Uniwersytecką w kierunku Qubus Hotel. Skręcamy w lewo w Chełkowskiego, tam gdzie jest płatny parking. Dojeżdżamy do ul. Bankowej i skręcamy w prawo, przejeżdżamy obok Uniwersytetu Śląskiego. Przed rzeką Rawą skręcamy w lewo w Bulwary Rawy i ścieżką rowerową jedziemy prosto przecinając ul. Dudy-Gracza i Bogucicką. Przed drogą 86, przejeżdżamy górą przez Rawę. Jedziemy dalej ścieżką rowerową wzdłuż drogi 86, przejeżdżamy pod wiaduktem.

Przed stacją benzynową zjeżdżamy w prawo, zjeżdżamy dróżką w dół w Dolinę 3 Stawów. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż łąki, na końcu znów w lewo – dojedziemy do drogi asfaltowej (parkuje tam zawsze dużo aut). Na asfalt wjeżdżamy w prawo. Jedziemy ul. Trzech Stawów aż do ul. Francuskiej, skręcamy w lewo i po 300m w prawo – na drzewie jest oznaczenie czarnego szlaku rowerowego – będziemy się go teraz trzymać. Jedziemy tyłami parku, gdy po lewej stronie zobaczymy przejście przez tory – skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez jeden, potem drugi przejazd i chodnikiem w górę. Zjeżdżamy z niego w prawo i dojeżdżamy do ul. 73 Pułku Piechoty. Skręcamy w lewo i przez pasy przejeżdżamy na drugą stronę i wjeżdżamy w las. Przejeżdżamy przez tory i za nimi w lewo. Dojeżdżamy do skrzyżowania ze stolikiem i ławkami – skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez tory i za nimi w lewo. Po chwili na rozdrożu w lewo i dalej długo prosto. Przecinamy drogi asfaltowe: Cegielnia Murcki i Szarych Szeregów. Dojedziemy do leśnego skrzyżowania, tutaj opuszczamy czarny szlak rowerowy, skręcamy w prawo i dojeżdżamy do punktu odpoczynkowego przy ul. Kałuży.

Mapa niestety nie zna tej leśnej dróżki i jest na niej zaznaczone, że jedziemy ul. Kałuży, ale w praktyce nie wjeżdżamy na nią tylko skręcamy w lewo i jedziemy lasem z górki do samego końca, potem w prawo w wąską ścieżkę. Wyjedziemy na drogę z kostki brukowej – ul. Jaronia. Skręcamy w lewo w drogę asfaltową i jedziemy z pierwszeństwem do końca. Skręcamy w lewo w ul. Boya-Żelińskiego, przejeżdżamy przez tory i za światłami z przejściem dla pieszych odbijamy w prawo w ul. Kazimierza Lepszego. Przejeżdżamy obok szkoły a na wysokości boisk skręcamy w lewo w las. Po ok. 400m, na leśnym skrzyżowaniu, skręcamy w prawo. Jedziemy cały czas główną drogą aż do kolejnego dużego leśnego skrzyżowania. Jedziemy na nim lekko w prawo i po chwili przejeżdżamy przez tory.

Jesteśmy na ul. Saskiej, dojedziemy do skrzyżowania. W prawo jest ul. Podleśna – my skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez mały mostek i dojedziemy do skrzyżowania. Skręcamy w lewo w ul. Zaopusta. Po chwili droga z pierwszeństwem prowadzi w prawo, my zjeżdżamy z niej i jedziemy prosto w ślepą uliczkę. Po lewej stronie mijamy ułożone szeregowo domki, za nimi asfalt się kończy i wjeżdżamy do lasu. Przejeżdżamy wiaduktem kolejowym, potem wzdłuż torów i obok budynku PKP. Dalej prosto, droga się poszerza i pojawiają się oznaczenia czerwonego szlaku rowerowego.

Za domami po lewej stronie skręcamy w prawo i wjeżdżamy na ul. Wronia – to już Tychy. Jedziemy krętymi uliczkami i na końcu skręcamy w lewo w ul. Mąkołowską. Jedziemy 800m i skręcamy w prawo w ul. Objazdową. Na końcu, przed torami w lewo w małą ścieżkę. Przejeżdżamy pod wiaduktem i dalej wzdłuż torów do asfaltowej drogi. Nasz czerwony szlak prowadzi w prawo tunelem, my natomiast jedziemy prosto do dworca PKP. Przed nim skręcamy w lewo i wjeżdżamy na nowe ścieżki rowerowe, którymi objeżdżamy dworzec. Dojeżdżamy do ronda i wjeżdżamy na żółty szlak rowerowy – ul. Asnyka, która potem przechodzi w ul. Budowlanych. Przejeżdżamy malutkim mostkiem nad potokiem Browarnianym i za nim droga prowadzi w lewo. Na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręcamy w prawo w ul. Glinczańską. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i dojedziemy do ronda, na którym jedziemy prosto w ul. Stoczniowców. Na kolejnym rondzie również prosto i na następnym znów prosto. Dojedziemy do dużego skrzyżowania, po prawej Biedronka. Przejeżdżamy prosto w ul. Sikorskiego, którą jedziemy cały czas prosto aż po prawej stronie zobaczymy Piramidę. Za nią skręcamy w prawo i wjeżdżamy na teren Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany. Przed nami Jezioro Paprocany.

Polecam jechać również do Zameczku Myśliwskiego w Promnicach. Przed jeziorem skręcamy w lewo i jedziemy ścieżką rowerową aż do zameczku.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Rynek (Tarnowskie Góry)
 • Zabytkowa Kopalnia Srebra (Tarnowskie Góry)
 • Skansen Maszyn Parowych (Tarnowskie Góry)
 • Rezerwat Przyrody „Segiet” (Bytom)
 • Park Miejski (Bytom)
 • Żabie Doły (Bytom/Chorzów)
 • Stadion Śląski (Chorzów)
 • Śląski Ogród Zoologiczny (Chorzów)
 • Żyrafa (Chorzów)
 • Śląskie Wesołe Miasteczko (Chorzów)
 • Spodek (Katowice)
 • Pomnik Powstańców Śląskich (Katowice)
 • Pomnik Generała Jerzego Ziętka (Katowice)
 • Uniwersytet Śląski (Katowice)
 • Dolina Trzech Stawów (Katowice)
 • Aeroklub Śląski (Katowice)
 • Jezioro Paprocany (Tychy)
 • Zameczek Myśliwski w Promnicach

Dowiedz się więcej – JEZIORO PAPROCANY
Inne TRASY ROWEROWE TARNOWSKIE GÓRY

Similar Posts