Tychy – Zalew Rybnicki

trasy rowerowe Tychy - Zalew Rybnicki

Wyjazd z Tychów, Park Miejski
Cel: Zalew Rybnicki
Odległość: 46km

Tychy: Centrum – ul. Bielska – Żwaków – WyryGostyńOrzesze: Zgoń – Królówka – Woszczyce – PalowiceSzczejkowiceRybnik: Ligota – Paruszowiec–Piaski – Rybnik-Północ – Orzepowice

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE TYCHY – ZALEW RYBNICKI

Trasę rowerową rozpoczynamy w Tychach w Parku Miejskim na placu pod Żyrafą. Jedziemy w kierunku Urzędu Miasta, skręcamy w prawo w aleje Niepodległości. Po drugiej stronie ulicy widzimy Pomnik Ryśka Riedla. Za Parkiem Niedźwiadków skręcamy w lewo w ul. Bielską. Jedziemy ścieżką rowerową po prawej stronie ulicy przez ok. 2km. Za skrzyżowaniem z ul. Stoczniowców skręcamy w lewo w ul. Myśliwską (za Biedronką). Wjechaliśmy na czerwony szlak rowerowy. Jedziemy prosto drogami z zakazem ruchu (wyjątkiem są mieszkańcy i rowerzyści). Za blokami dalej prosto w ul. Myśliwska, która jest podzielona pasem zieleni. Ulica się zwęża i jedziemy ciągle prosto czerwonym szlakiem rowerowy. Dojeżdżamy do torów, przejeżdżamy przez nie i wjeżdżamy do lasu na terenie Gminy Wyry.

Po niecałych 800m dojedziemy do leśnego skrzyżowania. Nasz czerwony szlak odbija w prawo, my jedziemy w lewo na czarny szlak rowerowy Gminy Wyry. Po 1,5km skręcamy w lewo, a następnie po 850m w prawo. Wyjeżdżając z lasu, po prawej stronie mijamy punkt odpoczynkowy. Wjeżdżamy na ul. Tyską w Gostyniu. Dojeżdżamy do końca ulicy i skręcamy w lewo na drogę 928. Przejeżdżamy przez dwa mosty i skręcamy w prawo na Woszczyce w ul. Miarową.

Wjeżdżamy do Orzesza. Nazwa ulicy zmienia się na Gostyńską. Jadąc z drogą z pierwszeństwem wjedziemy na ul. Sadową. Miniemy cmentarz, kościół (ul. Kobiórska) i jedziemy prosto na Żory/Skoczów/Woszczyce. Potem z pierwszeństwem w prawo i lewo i wjedziemy na ul. Grunwaldzką. Wjedziemy do dzielnicy Królówka, na rondzie skręcamy w prawo znów na Żory/Skoczów/Woszczyce. Ulicą Pisarka wjedziemy do dzielnicy Woszczyce, gdzie ul. Batorego a potem Piastowską  dojedziemy do ronda. Wybieramy pierwszy zjazd w ul. Długosza. Dojedziemy do dużego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Przejeżdżamy prosto przez drogę 81. Po drugiej stronie od razu w lewo i jedziemy drogą z kostki brukowej wzdłuż ruchliwej drogi. Na końcu skręcamy w prawo w ul. Palowicką.

Jadąc prosto wjedziemy do Palowic. Po prawej stronie miniemy Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Dojedziemy do znaku ustąp pierwszeństwa i skręcamy w lewo w ul. Wiejską. Po lewej stronie na małym wzniesieniu stoi zabytkowy dwór klasycystyczny. Przez skrzyżowanie przejeżdżamy prosto i główną drogą dojedziemy do Szczejkowic. Tam trzeba uważnie wypatrywać ul. Gospodarczą po lewej stronie – skręcamy w nią. Jedziemy prosto do znaku stop. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto i dalej w lewo w ul. Wiejską na czarny szlak rowerowy. Jedziemy asfaltem ponad 1,5km i skręcamy w prawo w ul. Daleką na zielony szlak rowerowy. Jedziemy drogą żwirową w lewo a potem asfaltem przejeżdżamy pod wiaduktem autostrady A1. Za wiaduktem w prawo, wjeżdżamy na drogi leśne i w lewo do lasu zgodnie z zielonymi oznaczeniami. Jedziemy główną leśną drogą, zwracając uwagę na zielone oznaczenia na drzewach.

Z lasu wyjedziemy na ul. Stawowej w Rybniku. Jedziemy teraz niebieskim szlakiem rowerowym. Na takim małym rondku skręcamy w lewo, mijamy plac zabaw i przejeżdżamy mostkiem nad rzeką Przegędzą i Rudą. Za drugim mostkiem skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż rzeki. Przejeżdżamy prosto przez drogę asfaltową i dojedziemy do zbiornika wodnego. Przed nim w lewo i dalej w prawo wzdłuż brzegu. Gdy zbiornik się kończy, jedziemy prosto aż do większej, asfaltowej ul. Mikołowskiej. Skręcamy w nią w lewo i po chwili w prawo w ul. Cichą. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i na końcu skręcamy w prawo w ul. Pod Wałem. Na końcu ulicy skręcamy w lewo i wjeżdżamy na niebieski szlak rowerowy. Jedziemy wzdłuż rzeki Rudy. Płyty betonowe się skończą i wjeżdżamy do lasu, po chwili na rozwidleniach dwa razy w prawo, tak jak pokazują oznaczenia szlaku. Dojedziemy do chodnika z kostki brukowej po lewej stronie i na niego wjeżdżamy. Łukiem jedziemy mostem nad rzeką i przejeżdżamy na drugi brzeg. Przed rondem skręcamy w lewo, przejeżdżając na drugą stronę ulicy i za chwilę w lewo znów mostem nad Rudą. Skręcamy w prawo, po chwili po prawej stronie zobaczymy Obelisk Pamięci 446 Ofiar Auschwitz-Birkenau. Dojedziemy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową wzdłuż niej. Na Rondzie Europejskim wybieramy pierwszy zjazd, ale jedziemy chodnikiem po lewej stronie. Przed mostem skręcamy w lewo. Znów jedziemy wzdłuż brzegu rzeki Rudy. Dojedziemy do miejsca, gdzie Ruda łączy się z rzeką Nacyną. Przejeżdżamy znów mostem nad Rudą i wyjedziemy na asfaltowy plac, gdzie często stoją autobusy. Dojeżdżamy do znaku „Ustąp pierwszeństwa” i skręcamy w lewo w ul. Rybacką. Za niebieskim ogrodzeniem skręcamy w lewo i od razu w prawo. Jedziemy prosto aż do Zalewu Rybnickiego. Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy i skręcamy w lewo i po chwili w prawo. Jedziemy brzegiem jeziora wzdłuż barierek. Polecam pojeździć wzdłuż brzegów jeziora i zobaczyć go z różnych stron.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Żyrafa (Tychy)
  • Pomnik Ryśka Riedla (Tychy)
  • Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej (Palowice)
  • Dwór klasycystyczny (Palowice)
  • Obelisk Pamięci 446 Ofiar Auschwitz-Birkenau (Rybnik)
  • Zalew Rybnicki

Dowiedz się więcej – ZALEW RYBNICKI
Inne TRASY ROWEROWE TYCHY

Similar Posts