Zabrze – Pławniowice

trasy rowerowe Zabrze - Pławniowice

Wyjazd z Zabrza, Plac Wolności
Cel: Pławniowice
Odległość: 28km

Zabrze: Centrum – Maciejów – Gliwice: Żarniki – Szobiszowice – Łabędy – Ligota ŁabędzkaRzeczyceTaciszówPławniowice

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE ZABRZE – PŁAWNIOWICE

Trasę rowerową zaczynamy w Zabrzu na Placu Wolności przy Pomniku autorstwa Toboli. Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy i wjeżdżamy na ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Wolności. Jedziemy do końca ścieżki rowerowej i zjeżdżamy na jezdnie, dalej jadąc ul. Wolności. Po 200m skręcamy w prawo w ul. Dubiela. Jadąc znów 200m skręcamy przed mostem w lewo do Parku im. Poległych Bohaterów. Jedziemy brzegiem rzeki Bytomki. Dojeżdżamy do mostu i przejeżdżamy na drugą stronę. Jedziemy prosto obok kamienicy aż do końca uliczki. Skręcamy w lewo w ul. Niedziałkowskiego. Na skrzyżowaniu jedziemy prosto drogą z pierwszeństwem i wjeżdżamy w ul. Grunwaldzką. Na kolejnym skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną jedziemy prosto. Po ponad 300m skręcamy w pierwszą drogę w prawo – ul. Tatarkiewicza. Jedziemy do samego końca, aż do garaży, przed nimi skręcamy w lewo. Dojedziemy drogą gruntową do ogródków działkowych i za nimi skręcamy w prawo. Jedziemy wzdłuż ogródków, przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i dalej prosto. Dojedziemy do drogi z kostki brukowej, po prawej stronie miniemy siłownie na świeżym powietrzu – jedziemy prosto. Po chwili dojedziemy do tunelu, przejeżdżamy nim i skręcamy w lewo. Jedziemy do końca ulicy i skręcamy w prawo, przejeżdżamy pod wiaduktem i zaraz w lewo w ul. Sobieraja. Po kilkuset metrach, jadąc dalej prosto wjeżdżamy na drogę z kostki brukowej – ul. Fontanusa. Dojeżdżamy do końca i skręcamy w prawo i zaraz w lewo.

Wjeżdżamy do Gliwic. Jedziemy prosto nową drogą i przejeżdżamy nad autostradą A1. dojeżdżamy do końca ulicy, do znaku STOP. Skręcamy w lewo w ul. Legnicką. Przejeżdżamy mostkiem nad potokiem. Jedziemy prosto wjeżdżając na ul. Elsnera. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo w ul. Kurpiowską. Jedziemy asfaltem aż dojedziemy do dużej ul. Tarnogórskiej. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto, jedziemy prosto ul. Olszewskiego, potem Strzelniczą i Myśliwską. W końcu dojeżdżamy do dużego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, przejeżdżamy je na wprost – ul. Pionierów. Dojeżdżamy do ronda, wybieramy pierwszy zjazd (na Łabędy). Wzdłuż drogi biegnie ścieżka rowerowa. Nazwa ulicy zmieni się z Pionierów na Perseusza, dojeżdżamy do następnego ronda, skręcamy w lewo w Estakadę Heweliusza. Przejeżdżamy wiaduktem nad torami i na końcu ulicy skręcamy w prawo – ul. Portowa. Jedziemy ścieżką rowerową cały czas prosto. Po prawej stronie mijamy port rzeczny w Gliwicach. Ścieżka rowerowa się kończy, a my jeszcze 1km jedziemy prosto. Skręcamy w lewo na Sośnicowice, przejeżdżamy mostem nad Kłodnicą i skręcamy w prawo w ul. Staromiejską. Na skrzyżowaniu prosto i po lewej stronie mijamy małą kapliczkę. Jedziemy między drzewami drogą prowadzącą w lewo i dalej prosto obok budynków. Miniemy garaże po prawej stronie i za nimi skręcamy w prawo do lasu. Jedziemy cały czas prosto aż do drogi asfaltowej w Ligocie Łabędzkiej. Jedziemy prosto.

Pojawią się oznaczenia żółtego szlaku rowerowego. Jedziemy zgodnie z nimi. Wjeżdżamy do miejscowości Rzeczyce. Jedziemy prosto na Taciszów. Przejeżdżamy pod wiaduktem i za nim drogą z pierwszeństwem w lewo. Droga się psuje i kawałek jedziemy wybojami. Wjeżdżamy do Taciszowa. Skręcamy w prawo na Bycinę, a na kolejnym skrzyżowaniu zjeżdżamy z drogi z pierwszeństwem, jadąc prosto na Pławniowice. Tutaj też opuszczamy nasz żółty szlak rowerowy. Wjeżdżamy do Pławniowic. Przejeżdżamy przez tory i jedziemy drogą z pierwszeństwem – ul. Gliwicka. W końcu dojedziemy do Zespołu Pałacowo – Parkowego z pięknym Pałacem Ballestremów.

Wrócimy nieco inaczej. Pojedziemy w kierunku jeziora, czyli za Pałacem skręcamy w prawo i przejeżdżamy mostem nad Kanałem Gliwickim. Za mostem skręcamy w prawo i jadąc ciągle prosto dojedziemy do Jeziora Pławniowice.  Jedziemy żółtym szlakiem rowerowym wzdłuż jeziora między drzewami. Zwracamy uwagę na oznaczenia, które informują nas, że mamy nieco odbić w prawo od jeziora, a potem znów skręcić w prawo. Dojedziemy do Kanału Gliwickiego i jedziemy wzdłuż niego. Przejedziemy przez tory, a potem dojedziemy do asfaltu. Skręcamy w prawo i przejeżdżamy mostem nad kanałem. Znów jesteśmy w Taciszowie. Dojedziemy do skrzyżowania, na którym już byliśmy. Jedziemy z pierwszeństwem w lewo i wjechaliśmy na drogę, którą już jechaliśmy do Pławniowic.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Pomnik autorstwa Toboli (Zabrze)
  • Port rzeczny (Gliwice)
  • Pałac Ballestremów (Pławniowice)
  • Jezioro Pławniowice

Dowiedz się więcej – PŁAWNIOWICE
Inne TRASY ROWEROWE ZABRZE

Similar Posts