Zielony szlak rowerowy w Mysłowicach
Zielony szlak rowerowy w Mysłowicach ma 14km długości. Rozpoczyna się tuż przy dworcu kolejowym w centrum Mysłowic, a kończy w dzielnicy Dziećkowice przy moście nad Przemszą na granicy z Jaworznem. Poziom trudności szlaku należy określić jako łatwy i w zupełności poradzą sobie z nim początkujący rowerzyści oraz dzieci.
Długość: 14km
Początek: Dworzec PKP, Mysłowice
Koniec: Dziećkowice, Mysłowice
Przebieg szlaku:
Mysłowice: Centrum – Słupna – Brzęczkowice – Brzezinka – Kosztowy – Dziećkowice
Data przejazdu: 05.08.2022
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem zielonym. Kierunek jazdy wyznaczają znaki typu R-1, które występują w formie tabliczek lub namalowane są na drzewach i słupach. Niestety oznakowanie szlaku nie jest kompletne i w kilku miejscach wymaga poprawy, dlatego zalecane jest wgranie śladu trasy do telefonu lub nawigacji.
Niestety brakuje znaków typu R-3 z odległościami do kolejnych punktów szlaku oraz tablic informacyjnych z mapą szlaku i opisem ciekawych miejsc.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Na trasie zielonego szlaku rowerowego w Mysłowicach dominują publiczne drogi asfaltowe, na co duży wpływ ma długi odcinek ul. Długą w Dziećkowicach. Poza tym jest sporo terenu, który jest mało przyjazny rowerzystom. Szlak najlepiej przejechać rowerem na nieco szerszych oponach, który sprawdzi się na nierównych drogach gruntowych i szutrowych. Najlepszym odcinkiem szlaku jest droga rowerowa prowadząca przez Promenadę.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 1,4km (10%)
– utwardzona: 1,4km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 9,1km (66%)
Droga szutrowa: 0,3km (2%)
Droga gruntowa: 2,9km (21%)
Inna: 0,1km (1%) – chodnik
DOJAZD
Zielony szlak rowerowy swój początek ma przy głównym dworcu kolejowym w Mysłowicach, więc nie ma problemu z dojazdem pociągiem. Samochód natomiast można zostawić na parkingu przy Urzędzie Miasta, przy Promenadzie lub w Parku Słupna.
Wrócić do miejsca startu można tą samą trasą lub czerwonym szlakiem rowerowym nr 110, dzięki któremu można stworzyć całkiem przyjemną pętlę.
ZOBACZ TAKŻE
Czerwony szlak rowerowy w Mysłowicach
Czerwony szlak rowerowy w Mysłowicach prowadzi po zachodniej i południowej stronie miasta w dużej mierze lasami! Zwiedź Mysłowice na rowerze!
CIEKAWE MIEJSCA
WILLA KUDERÓW
Znajduje się na przeciwko dworca, pod adresem Powstańców 13. Willa jest przestrzenna, sam parter ma 25 pomieszczeń i ponad 450m2. Została wybudowana w 1870 roku dla pruskiego przemysłowca Klausa. Na początku XX wieku zamieszkiwał w niej dyrektor Kopalni Mysłowice – Ignacy Danzinger, a od 1922 roku willa znajduje się w posiadaniu rodziny Kuderów. Po śmierci Marii Kudery w 1998 roku willa podupadła, a pożar w 2010 roku mocno naruszył jej stan.
PRZEWIĄZKA
Zwana dawniej „Mostem Westchnień”. Jest to miejsce o ważnym znaczeniu historycznym dla Mysłowic, które jednak wymaga modernizacji, w celu przywrócenia dawnej świetności i ocalenia od zapomnienia. W latach 90. XIX wieku Mysłowice stały się centrum emigracyjnym dla ludności z terenów Austrii i Węgier, udającej się do Ameryki. W kamienicy swą siedzibę miała dawna Agentura Emigracyjna. Przewiązka służyła do przeprowadzania emigrantów na peron stacji kolejowej. W okresie swego funkcjonowania poprzez stację emigracyjną w Mysłowicach wyjechało ok. 1,5 miliona osób.
PROMENADA
Zrewitalizowany park Promenada z siecią alejek spacerowych, fontannami, miejscami do grillowania oraz placem zabaw, rozciąga się wzdłuż Czarnej Przemszy. Na Promenadzie znajduje się:
- stadion klubu KS Lechia 06 Mysłowice, który jest jednym z najstarszych klubów piłkarskich w kraju. Mijamy również tablicę pamiątkową poświęconą poległym członkom klubu.
- źródełko, które kiedyś było często uczęszczane i miało swoją legendę. Miejsce to powstało w latach 70. XIX wieku i miało upamiętniać powstanie związku trzech cesarzy. Pierwotnie lwia głowa, z której leje się źródlana woda, była wykonana z brązu, obecnie zastąpiona jest cementową repliką.
- tablica upamiętniająca ofiary tymczasowego więzienia policyjnego, utworzonego i wykorzystywanego przez hitlerowców, a potem przez stalinowców. Tuż obok tablicy znajdują się schody prowadzące do okazałego dębu szypułkowego uznanego za pomnik przyrody.
- Ptasia Wioska, czyli ścieżka edukacyjna o ptakach występujących na tym terenie
DWÓR SUŁKOWSKICH
Dwór początkowo stanowił siedzibę baronów Larischów, a następnie przeszedł w ręce rodziny Sułkowskich. Pierwotnie była to drewniana budowla, zaopatrzona w typowy ganek wsparty na kolumnach, jednak na początku XIX wieku zachodnie skrzydło spłonęło w pożarze i zostało przebudowane. Był to tragiczny wiek dla Sułkowskich. 3 marca 1848 roku zastrzelona została Luiza Sułkowska. Sprzeciwiła się swojemu synowi Maksymilianowi, który trwonił majątek rodziny. Doszło do zbrodni matkobójstwa! Pod koniec XIX wieku miał miejsce kolejny pożar, który strawił tym razem wschodnie skrzydło budynku. W późniejszych latach w dawnym dworze urządzono restaurację, a po I Wojnie Światowej budynek przekształcono w dom mieszkalny.
CENTRALNE MUZEUM POŻARNICTWA
Największe tego typu muzeum w Polsce i jedno z największych w Europie. Liczy ponad 4 tysiące eksponatów, a wśród nich wozy rekwizytowe, samochody pożarnicze, hełmy, mundury, medale i sikawki. Znajduje się na terenie Parku Słupna.
ZBIORNIK DZIEĆKOWICE
Zbiornik Dziećkowice znajduje się niecałe 2km od końca szlaku. Więcej o nim przeczytasz tutaj: Zbiornik Dziećkowice
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku niestety brakuje infrastruktury towarzyszącej w postaci miejsc odpoczynkowych. Na całej długości jest tylko jedna wiata z ławkami i stolikiem. Znajduje się ona w dzielnicy Kosztowy. Dobrym miejscem na zrobienie dłuższej przerwy jest park Słupna, gdzie można odpocząć nad wodą i posilić się w restauracji.
SZLAKI ROWEROWE
Zielony szlak rowerowy nr 7 w Mysłowicach łączy się z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- czerwony szlak rowerowy nr 110 w Mysłowicach
- niebieski szlak rowerowy nr 152: Bieruń – Jaworzno
- czerwony nr 479 w Jaworznie
- Pętla Wokół Jaworzna – czarny nr 472