Wilamowski Szlak Ogrodów
Szlak rowerowy oznakowany kolorem niebieskim o długości 26km. Należy do sieci szlaków rowerowych wytyczonych przez Beskidzkie Towarzystwo Cyklistów i przypisany jest mu numer 006. Prowadzi w formie pętli przez Wilamowice, Dankowice, Starą Wieś, Pisarzowice i Hecznarowice. Trasa jest łatwa, więc powinni poradzić sobie z nią początkujący rowerzyści oraz dzieci.
Szlak powstał w oparciu o wieloletnie tradycje ogrodnicze tego terenu. Znajdują się tu liczne i ciekawe założenia architektury ogrodowej, powstałej na skutek rozwoju szkółkarstwa ozdobnego. Trasa prowadzi malowniczym, pagórkowatym krajobrazem z pasmami Beskidów w tle przez cztery odrębne kompleksy ogrodów, znajdujących się na terenie szkół roślin ozdobnych. Każde z nim ma własną specyfikę i niepowtarzalny charakter.
Od ponad 40 lat w sąsiedztwie Bielska-Białej rozwija się różne gałęzie ogrodnictwa, za sprawą Technikum Ogrodniczego. Zrodziła się tu pasja do kolekcjonowania roślin z całej Europy i wprowadzania ich do sprzedaży. Jest to wyraźnie widoczne w ogrodach całej gminy Wilamowice. Rozwojowi szkółek ogrodniczych sprzyja też specyficzny klimat o dużej ilości opadów i śnieżnych zimach co bardzo korzystnie wpływa na uprawę roślin ozdobnych. Obecnie jest to jeden z najbardziej rozwiniętych ogrodniczo rejonów Polski.
Długość: 26km
Początek i koniec szlaku nie są oficjalnie ustalone
Przebieg szlaku:
Wilamowice – Dankowice (kościół: 5km) – Stara Wieś (kościół: 7km) – Pisarzowice (dwór: 13,5km; Ogród Japoński: 16,5km) – Hecznarowice (20km) – Wilamowice
Data przejazdu: 27.08.2023
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem niebieskim i na znakach oprócz koloru szlaku pojawia się również jego numer 006. Oznakowanie nie jest pełne. Kilku znaków brakuje, a część wymaga odnowienia. Oprócz znaków typu R-1, pojawiają się również znaki R-3 informujące o odległościach do kolejnych miejsc, a także tablice informacyjne z mapą szlaku oraz opisem szlaków rowerowych w Bielsku-Białej.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Wilamowski Szlak Ogrodów w zdecydowanej większości prowadzi po lokalnych drogach publicznych o nawierzchni asfaltowej (92%). Pozostała część to droga dla pieszych i rowerów z kostki brukowej w Pisarzowicach, a także terenowe drogi o nawierzchni szutrowej w Pisarzowicach oraz szutrowej i gruntowej między Wilamowicami a Dankowicami.
Drogi terenowe łącznie stanowią ok. 1,5km (6%) i mogą stanowić one trudność dla rowerów szosowych. Jednak wystarczy szybki rzut oka na mapę, aby łatwo wyznaczyć objazd dla roweru szosowego. Trzymając się szlaku, najlepiej sprawdzi się rower trekkingowy lub crossowy.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,5km (2%)
– utwardzona: 0,5km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 23,3km (92%)
Droga szutrowa: 1,2km (5%)
Droga gruntowa: 0,3km (1%)
Inna: 0km
DOJAZD
Dojeżdżając samochodem można zaparkować w Dankowicach przy OSP lub przy cmentarzu, w Wilamowicach przy kościele lub w Starej Wsi przy kościele lub cmentarzu. Jeśli chcielibyście dojechać pociągiem to najbliższa stacja – Czechowice-Dziedzice Południowe, znajduje ok. 6,5km od szlaku. Można skorzystać również ze stacji Bielsko-Biała Komorowice i do Wilamowskiego Szlaku Ogrodów dojechać niebieskim szlakiem rowerowym Dookoła Bielska-Białej.
CIEKAWE MIEJSCA
WILAMOWICE
Mieszkańcy Wilamowic są potomkami osadników z Fryzji i Flandrii, którzy osiedlili się na tych terenach w XIII wieku. Stworzyli wyizolowaną kulturowo społeczność, odrębną również językowo. Do 1945 roku w powszechnym użyciu był język wilamowski – archaiczny język, którym dziś włada ok. 70 osób. Mała społeczność używała również własnego stroju wilamowskiego zawierającego elementy szkockiej kraty, motywy tureckie oraz kwiatowe.
W Wilamowicach warto zjechać 400 metrów ze szlaku i zobaczyć Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego, a także wilamowicki rynek z pomnikiem Józefa Bilczewskiego.
DANKOWICE
W Dankowicach znajduje się Szkółka Krzewów Ozdobnych i ogrody do zwiedzania Milczyński, która specjalizuje się w kwitnących bylinach i roślinach liściastych. Natomiast przy kościele stoi pomnik na 100-lecie odzyskania niepodległości oraz austriacki słup graniczny, który w Kaniowie wyznaczał granicę pomiędzy zaborem pruskim i austriackim nad rzeką Wisłą. W 2005 roku został przeniesiony do Dankowic i ustawiony przy kościele św. Wojciecha.
STARA WIEŚ
Dzisiejsza Stara Wieś była miejscem, gdzie powstały Wilamowice. To tutaj w XIII wieku przybyli osadnicy z Fryzji i Flandrii zakładając Antiquo Willamowicz. Potem utworzona została osada Novovillamowicz, która znajduje się na terenie dzisiejszych Wilamowic. Do 1377 roku wspólnym właścicielem Starych i Nowych Wilamowic był niejaki Zdzisław z Nowych Wilamowic. Potem Stare Wilamowice zostały zajęte przez rycerzy i stały się własnością Bibersteinów, którzy z biegiem czasu przyjęli nazwisko na Starowieyscy. Tak powstała nazwa miejscowości Stara Wieś.
Dziś możemy tu podziwiać drewniany kościół pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego, który wzniesiony został na niewielkim wzgórzu w 1522 roku. W XVII wieku dokonano pierwszej przeróbki i dostawiono wieżę. Dziś kościół otoczony jest cmentarzem i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
Obok kościoła warto zwrócić uwagę na drewniany budynek wzniesiony w 1787 roku. Na początku pełnił on funkcję szkoły, a zajęcia odbywały się tutaj do lat 50. XX wieku. Z czasem budynek przekształcono w małe muzeum. Mniejsza izba urządzona jest na wzór izby chłopskiej z tradycyjnymi sprzętami codziennego użytku i strojami ludowymi. W drugiej izbie zgromadzono przede wszystkim sprzęty gospodarskie.
W Starej Wsi, po drugiej stronie drogi, zobaczycie stary dwór, który w XIV wieku należał do rycerskiego rodu Bibersteinów, którzy przyjęli z czasem nazwisko Starowieyscy. W tamtych czasach był to pięknie utrzymany dworek staropolski. Obecne zabudowania dworu, niestety mocno zaniedbanego, pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku.
PISARZOWICE
W Pisarzowicach znajduje się wiele zabytków kultury sakralnej: kapliczki, krzyże i figury świętych. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII wieku. Tutaj także jest najwięcej ogrodów. Przy ulicy Pańskiej mieści się Szkółka Krzewów Ozdobnych Pudełek. Oprócz zachwytu nad roślinami, można także usiąść i odpocząć w kawiarni Kogutek. Kawałek dalej, na tej samej ulicy jest Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Kubiczek, która powstała w 1989 roku. Natomiast przy ul. Ogrodniczej znajduje się Ogród Japoński z malowniczym oczkiem wodnym, czerwonym mostkiem, piękną roślinnością i herbaciarnią.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Brakuje dla rowerzystów miejsc odpoczynkowych w formie wiaty turystycznej. Natomiast w Pisarzowicach w Szkółce Krzewów Ozdobnych Pudełek mieści się kawiarnia Kogucik, a w Ogrodzie Japońskim herbaciarnia. To miejsca, gdzie warto dłużej posiedzieć i zregenerować się przed dalszą jazdą.
SZLAKI ROWEROWE
Wilamowski Szlak Ogrodów nie łączy się z żadnym innym szlakiem rowerowym, ale w pobliżu przebiega oznakowana kolorem żółtym Pętla Hałcnów, niebieski szlak rowerowy Dookoła Bielska Białej, a także śląski odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej.