Rowerem z dzieckiem po Rybniku
Trasa wycieczki ma 24km i nie wychodzi poza granice Rybnika. Jedzie się bezpiecznie, bez towarzystwa samochodów, bo w dużej części przez tereny zielone wzdłuż rzek i jezior. Po drodze mnóstwo atrakcji dla dzieci, zarówno tych podróżujących w przyczepce czy foteliku jak i tych, które potrafią już samodzielnie kręcić na rowerze. Jest ciekawie i malowniczo, dlatego bardzo zachęcam Was do takiej formy spędzenia wolnego czasu i wybrania się na rodzinną wycieczkę rowerową po Rybniku.
Długość: 24km
Początek: Paruszowiec, Rybnik
Koniec: Paruszowiec, Rybnik
Nawierzchnie:
– asfalt: 67%
– teren: 33%
Przebieg szlaku:
Rybnik: Paruszowiec – leśny plac zabaw nad Rudą (2,5km) – Jezioro Rybnickie (6km) – zalew Pniowiec (10km) – plaża Pniowiec (12,5km) – Bulwary nad Nacyną (18km) – Park Tematyczny nad Nacyną (20km) – Rynek (20,5km) – Bazylika Św. Antoniego (21km)
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyPRZEBIEG TRASY
Wycieczkę rozpoczynamy w dzielnicy Paruszowiec w pobliżu stawu. Szukamy tu niebieskich oznaczeń szlaku rowerowego Pętla Rybnicka i jedziemy zgodnie z nimi. Przejeżdżamy obok tężni, potem skręcamy w lewo na ul. Mikołowską, po chwili w prawo w wąską ścieżkę prowadzącą pod wiaduktem kolejowym. Kierujemy się w stronę rzeki Rudy, by wzdłuż niej pojechać niemal do Jeziora Rybnickiego. Początkowo niezbyt przyjemnymi płytami betonowymi, potem leśnymi ścieżkami, gdzie ukryty jest plac zabaw, a na koniec znakomitą szutrową ścieżką aż do mostku.
Cały czas jedziemy niebieskim szlakiem rowerowym. Docieramy do Jeziora Rybnickiego, gdzie skręcamy w szutrową ścieżkę na wale, a potem wjeżdżamy na fantastyczną drogę rowerową wzdłuż zalewu Rybnickiego. To jeden z najlepszych rowerowych odcinków w śląskim!
Gdy po lewej stronie pojawią się trzy ryby na wodzie (dwie niebieskie i biała) to znaczy, że jesteśmy na wysokości zalewu Pniowiec. Objeżdżamy go dobrymi szutrowymi ścieżkami, a na koniec robimy dłuższą przerwę na plaży.
Z Pniowca wracamy tą samą trasą aż do końca Jeziora Rybnickiego. Tam za szutrową ścieżką na wale skręcamy w prawo i drogami rowerowymi dojeżdżamy do Bulwarów nad Nacyną. Aż do rynku prowadzi świetna asfaltowa droga rowerowa. Po drodze zobaczycie nutrie szukające jedzenia, a także park tematyczny z wieloma atrakcjami dla dzieci.
Przejeżdżamy przez ścisłe centrum Rybnika, ale nie bójcie się. Cały czas drogami odseparowanymi od samochodów. Przecinamy rynek, a potem jedziemy deptakiem Jana III Sobieskiego aż do Bazyliki Św. Antoniego. Dalej znów drogami rowerowymi do dużego skrzyżowania dróg wojewódzkich 925 i 935. Za nim zjeżdżamy na spokojną ul. Pod Wałem, która prowadzi do dworca PKP Rybnik Paruszowiec. Przejeżdżamy tunelem do ul. Mikołowskiej, a nią do tężni przy stawie Paruszowiec, za którym kończymy wycieczkę.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Trasa tej rodzinnej wycieczki należy do bezpiecznych! Drogi publiczne stanowią zaledwie 11% całej trasy, ale tylko 3% (ok. 800m) to drogi, na których pojawiają się samochody: ul. Mikołowska i dojazd do plaży Pniowiec.
Jeśli chodzi o nawierzchnie to dominują drogi utwardzone, a drogi terenowe stanowią 33%. Są to szutry oraz grunty, na których spokojnie da radę rower miejski oraz przyczepki. Zalecanym typem roweru jest trekking i cross.
ATRAKCJE NA TRASIE
JEZIORO RYBNICKIE
Powstanie zbiornika w wyniku spiętrzania się wód z rzeki Rudy, było ściśle powiązane z budową elektrowni węglowej. W grudniu 1971 roku ukończono inwestycję, a w kolejnym roku woda ze zbiornika mogła pełnić jedną ze swoich funkcji, czyli chłodzenie turbin elektrowni. Tak ciągle podgrzewana woda wracała do jeziora, wskutek tego zbiornik nie zamarza w zimie, natomiast od kwietnia do października temperatura nie spada w nim poniżej 15 stopni.
Jezioro Rybnickie, co dla nas bardzo istotne, pełni także funkcję rekreacyjną. Wzdłuż jeziora biegnie ponad 4-kilometrowa droga rowerowa o doskonałej asfaltowej nawierzchni, która pełna jest miłośników dwóch kółek. Jezioro jest również idealnym miejscem do wędkowania. To tutaj wędkarze wyłowili ponad 100-kilogramowego suma, który miał długość ponad 2,5 metra, a także rekordowego karpia i tołpygę. W 2010 roku wyłowiono nawet piranię. Zbiornik Rybnicki przyciąga także amatorów sportów wodnych. Uprawiane jest kajakarstwo, żeglarstwo oraz windsurfing. Nad jeziorem można wypożyczyć sprzęt wodny, istnieją również kluby żeglarskie, a sezon jest tutaj najdłuższy w Polsce.
PLAŻA PNIOWIEC
Pniowiec przeszedł w ostatnim czasie spore zmiany. Powstała ścieżka pieszo-rowerowa, miejsca do grillowania, nowe stanowiska wędkarskie, tablice edukacyjne oraz piaszczysta plaża i strzeżone kąpielisko. W pobliżu plaży jest parking oraz punkty gastronomiczne z lodami i fast-foodem.
NUTRIE W NACYNIE
Bulwary nad Nacyną z fantastyczną drogą rowerową, która doprowadzi niemal do samego rynku są miejscem uwielbianym przez cyklistów. W początkowym etapie tereny przy rzece są bardziej dzikie, a atrakcją mogą być nutrie, które ochoczo wychodzą na brzeg rzeki w poszukiwaniu pożywienia.
PARK TEMATYCZNY NAD NACYNĄ
Inną atrakcją znajdującą się przy bulwarach jest Park Tematyczny nad Nacyną, znajdujący się po drugiej stronie rzeki, ale połączony z bulwarami kładką. W tym kompleksie znajdują się bardzo ciekawe urządzenia, które mogą zaszczepić już w najmłodszych zamiłowanie do nauki i odkrywania świata. Są urządzenia akustyczne, optyczne i ruchowe, które sprawiają frajdę również dorosłym, a także piękne kolekcje ogrodów, kamienie wspinaczkowe, place zabaw i boisko wielofunkcyjne. To naprawdę doskonałe miejsce, aby się zrelaksować i oderwać od codzienności.
FONTANNY PRZED BAZYLIKĄ ŚW. ANTONIEGO
Bazylika jest jednym z symboli miasta! Katedra Ziemi Rybnickiej, jak często się o niej mówi, jest najwyższą świątynią na Górnym Śląsku. Jej wieże mają 95 metrów wysokości i są doskonale widoczne z oddali. Tytuł nadał w 1993 roku papież Jan Paweł II, a pomnik papieża od 2005 roku zdobi plac przed świątynią. Przed bazyliką znajdują się również fontanny, w których dzieciaki szaleją w upalne dni.
TĘŻNIA I MAŁPI GAJ
Tężnia mieści się w dzielnicy Paruszowiec i zobaczycie ją już po kilkuset metrach jazdy. Znajduje się w pobliżu stawu Paruszowiec z wielkim molo i otoczona jest zielenią. Prócz zdrowotnych inhalacji można także zrelaksować się przy grach planszowych na przeznaczonych do nich stołach lub przy lekturze, wypożyczonej ze stojącej nieopodal biblioteczki plenerowej. Dla dzieci dużą atrakcją będzie park linowy znajdujący się tuż obok.
CIEKAWE MIEJSCA W POBLIŻU
- Kąpielisko Ruda – znajduje się kilkaset metrów od trasy. Baseny czynne są w okresie letnim (czerwiec-sierpień)
- Kolejka Wąskotorowa w Rudach – stacja w Rudach znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a wśród atrakcji oferowanych turystom jest zwiedzanie stacji i hali lokomotywowni, przejazd kolejką na trasie Rudy-Stodoły oraz Rudy-Stanica, a także drezyną na terenie stacji. Od Pniowca jest tam ok. 7km
GDZIE ZJEŚĆ
- Przynęta Grill&Beer – miejsce przyjazne rowerzystom, letni ogródek nad zalewem Rybnickim
- Bar przy plaży Pniowiec – fast-food z marnej jakości jedzeniem: hamburgery, frytki, zapiekanki
- McDonald’s – wiadomo, McNuggets i frytki zawsze wchodzą
- Rybnickie Lody Rzemieślnicze – lodziarnia z zielonym ogródkiem jest miejscem, gdzie możecie się zachwycić oryginalnymi smakami naturalnych lodów produkowanych przez właściciela.
- Restauracje na rynku – z kuchnią grecką, japońską, indyjską, włoską, gruzińską i oczywiście turecką
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Miejsc, gdzie można zatrzymać się i odpocząć jest wiele. Pierwszy, już na pierwszym kilometrze, to tężnia solankowa w Paruszowcu. Po 2,5km jest wiata odpoczynkowa przy placu zabaw, po 6km jest Jezioro Rybnickie, a po 10km dojedziecie do zbiornika Pniowiec, gdzie jest sporo miejsc odpoczynkowych i plaża.
W drugiej części wycieczki przerwę polecam zrobić na obserwacje nutrii lub zabawę w parku tematycznym nad Nacyną, a kolejną na rybnickim rynku, na który dojedziecie po 20km kręcenia.
DOJAZD
Trasa rozpoczyna się w dzielnicy Paruszowiec. Jest tam dworzec PKP, więc nie ma problemu aby dojechać pociągiem. Koleje Śląskie kursują tutaj dość często. Dworzec znajduje się na trasie przejazdu, około 1km od miejsca startu. Podobnie jest z dojazdem samochodem. Parking znajduje się dokładnie w miejscu rozpoczęcia trasy, a kolejne są w promieniu kilkuset metrów: Rybnickie Błonia oraz przy tężni. Wszystkie są darmowe.
ZOBACZ TAKŻE
Rybnik i jego zielone okolice
Rybnik to jedno z najbardziej rowerowych miast w województwie śląskim. Dobre drogi rowerowe, świetna sieć szlaków, a także mnóstwo terenów zielonych sprawia, że to fantastyczne miejsce dla fanów dwóch kółek.
GALERIA
Tekst jest częścią autorskiego projektu „Śląskie na rowerze z dzieckiem” nad którym patronat objęła Śląska Organizacja Turystyczna: slaskie.travel, krainagornejodry.travel