Trasa rowerowa wzdłuż Soły

Trasa rowerowa wzdłuż Soły

Trasa rowerowa wzdłuż Soły

Trasa rowerowa wzdłuż Soły ma 17,5km długości i prowadzi z Rajczy przez Milówkę i Cisiec do Węgierskiej Górki. Mimo, że są to górskie miejscowości położone pomiędzy Beskidem Śląskim i Żywieckim to trasa jest bardzo łatwa, ponieważ poprowadzona doliną rzeki Soły. Jest więc płasko i bardzo widokowo!

Dodatkowo trasa jest bezpieczna, bo aż 97% jej długości stanowią drogi rowerowe oraz wąskie drogi publiczne o znikomym ruchu samochodowym. Pozostałe 3% to dwa odcinki o łącznej długości ok. 500 metrów, które prowadzą bardzo ruchliwą drogą krajową nr 1. To najgorsze odcinki trasy! Na szczęście jest chodnik, więc dla własnego bezpieczeństwa zalecam z niego skorzystać. Pierwszy na granicy Milówki i wsi Cisiec, drugi między Ciścem a Węgierską Górką (most nad Żabniczanką).

Mimo tego, że ok. 10% trasy stanowią drogi szutrowe to są one dobrze utwardzone, więc dadzą radę wszystkie typu rowerów, także szosowe.

Trasa idealnie sprawdzi się na wycieczkę dla początkujących rowerzystów, a także rodzin z dziećmi. Na całej długości znajduje się mnóstwo miejsc odpoczynkowych w postaci ławek, a także wiele miejsc do plażowania nad rzeką. Dla dzieci średnio co 2km jest plac zabaw. Znajdzie się także park linowy, miejsca do grillowania oraz punkt naprawczy dla rowerów. Trasa jest przejezdna dla przyczepek.

Długość: 17,5km
Początek: Park w Rajczy
Koniec: ul. Graniczna w Węgierskiej Górce

 

Rodzaje dróg:
Drogi bez ruchu samochodowego lub z bardzo małym ruchem samochodowym: 97%
Drogi ruchliwe z zalecaną jazdą chodnikiem: 3% (ok. 500 metrów)

Nawierzchnia:
Asfaltowe i kostka brukowa: 90%
Szuter: 10% (ok. 1,8km)

 

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

 

Książka "Rowerowe Śląskie"

 

.

DOJAZD

Bardzo dobrym sposobem na dostanie się do Rajczy, Milówki czy Węgierskiej Górki jest pociąg Kolei Śląskich linii S5, który kursuje z Katowic przez Pszczynę, Bielsko-Białą i Żywiec do Zwardonia. Najbliżej początku trasy wzdłuż Soły znajduje się dworzec Rajcza Centrum (ok. 100m od trasy), a końca dworzec Cięcina (ok. 1km).

Trasa przebiega w pobliżu kilku innych dworców kolejowych, dzięki którym można skrócić wycieczkę: Rajcza, Milówka Zabawa, Milówka, Cisiec, Węgierska Górka.

Ci, którzy chcieliby dojechać samochodem to mogą go zostawić na darmowym parkingu w Rajczy przy Urzędzie Gminy lub na parkingu przy kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce.

.

PRZEBIEG TRASY

Trasa przebiega przez 4 miejscowości: Rajcza (ok. 5km), Milówka (ok. 5km), Cisiec (ok. 5km) i Węgierską Górkę (ok. 3km).

.

RAJCZA

Rzeka Soła swój początek ma w Rajczy przy parku. To tutaj dwa górskie potoki: Rycerka i Woda Ujsolska, łączą się tworząc Sołę. Tutaj też swój początek ma trasa rowerowa, która ma olbrzymi potencjał, aby stać się rowerowym hitem województwa śląskiego.

Park w Rajczy powstał w 1936 roku a jego inicjatorem był ówczesny wójt Wilhelm Karp, którego popiersie zobaczycie na terenie parku. Znajduje się tutaj również plac zabaw, wiata grillowa oraz miejsce do plażowania. Można także zjeść loda lub fast-food.

Ruszając na trasę od razu pojedziecie drogami rowerowymi, ale po niecałych 2km zastąpi ją droga publiczna. Wtedy po raz pierwszy zmienicie brzeg Soły nieco oddalając się od rzeki, a przybliżając do drugiego na trasie dworca kolejowego w Rajczy. Dalszy przejazd przez Rajczę odbywa się bocznymi drogami o znikomym ruchu samochodowym oraz drogami rowerowymi. Warto wspomnieć o malowniczo położonym dużym miejscu odpoczynkowym, przy którym jest nowy plac zabaw. Dotrzecie do niego po 4,5km jazdy.
.

MILÓWKA

Gdy Wasz licznik wskaże 5km, znów mostem przejedziecie nad kamienistym korytem Soły, a po chwili wjedziecie do Milówki. Ta od razu wita jednym z najbardziej widokowych odcinków trasy! Przed Tobą Beskid Śląski, za Twoimi plecami Beskid Żywiecki, a pod kołami równiutka rowerowa asfaltówka!

Niestety na całej długości trasy rowerowej wzdłuż Soły mamy dość dużo odcinków dróg rowerowych z kostki brukowej. Taki odcinek rozpoczyna się na wysokości dworca kolejowego Milówka Zabawa i doprowadza aż do wiaduktu kolejowego z zakazem jazdy rowerów. Nie przejeżdżałem, ale przeprowadziłem rower, aby nie nadrabiać trasy i nie pakować się na bardzo ruchliwą ul. Jagiellońską.

W Milówce najciekawszym miejscem na trasie wzdłuż Soły jest park z licznymi atrakcjami. Znajduje się tutaj park linowy, plac zabaw dla dzieci, siłownia na świeżym powietrzu, miejsca do grillowania oraz amfiteatr, w którym organizowane są różnego rodzaju koncerty i imprezy cykliczne, np. „Dni Milówki”.

Ciekawym miejscem, które nie znajduje się bezpośrednio przy trasie rowerowej jest Izba Regionalna „Stara Chałupa”. Dojazd do niej nie jest przyjemny, bo stoi ona przy ruchliwej drodze krajowej, ale jest warta zobaczenia. Zabytkowa drewniana chałupa jest przykładem tradycyjnego budownictwa Żywiecczyzny i jednym z najstarszych przykładów architektury ludowej.

Milówkę żegnamy niestety najgorszym odcinkiem całej trasy: 430 metrów bardzo ruchliwą drogą krajową. Na szczęście jest chodnik, więc dla własnego bezpieczeństwa zachęcam do skorzystania.

.

CISIEC

Po zjeździe z drogi krajowej przekroczycie Sołę i wjedziecie na nową drogę rowerową z wiatą odpoczynkową i placem zabaw. Kawałek dalej po raz ostatni zmienicie brzeg rzeki. Do końca trasy pojedziecie po prawej stronie Soły.

W Ciścu trasa prowadzi drogami rowerowymi o nawierzchni asfaltowej, szutrowej oraz z kostki brukowej. Co chwile mamy miejsca do odpoczynku, place zabaw. Znajdziecie także samoobsługową stację naprawy rowerów oraz ławkę solarną, z której naładujecie telefon.Do odbicia od rzeki zmusza nas potok Żabniczanka, który stanowi granicę między Ciścem a Węgierską Górką. Trzeba znów wskoczyć na drogę krajową, bo tam jest most. Krótki ok. 60-metrowy odcinek najlepiej pokonać chodnikiem.

.

WĘGIERSKA GÓRKA

W Węgierskiej Górce wjeżdżamy na bulwar nad Sołą. Przy nim znajduje się kamienna plaża, plac zabaw, restauracje i knajpki. Ci, którzy chcieliby wydłużyć nieco wycieczkę aby zobaczyć forty obronne muszą wiszącym mostem przedostać się na drugą stronę rzeki. Czeka Was trudny podjazd, ale dzięki temu zobaczycie ciężki schron bojowy „Waligóra” dostępny dla zwiedzających czy fort „Włóczęga”. Oprócz nich są jeszcze forty „Wędrowiec”, „Wąwóz” i „Wyrwidąb”. Wszystkie powstały tuż przed hitlerowskim atakiem na Polskę, a ich załogę stanowiła 151 Kompania Forteczna dowodzona przez kapitana Tadeusza Semika. Przez 3 dni udawało się bohatersko odpierać ataki Siódmej Bawarskiej Dywizji Piechoty. Ze względu na heroizm obrońców okazany w obliczu przeważających sił wroga, starcie zostało nazwane „Westerplatte południa”.


Trasa rowerowa wzdłuż Soły kończy się w Węgierskiej Górce na wysokości ul. Granicznej. Gdy byłem tam w marcu 2022 trwała budowa drogi rowerowej, więc wkrótce możemy się spodziewać wydłużenia trasy. Mam nadzieję, że kiedyś dojedziemy nią aż do Żywca.

 

 

Jeśli chcesz wydłużyć wycieczkę i pojeździć po Beskidzie Żywieckim sprawdź poniższą trasę:

ZOBACZ TAKŻE:

Widokowe pętle po Beskidzie Żywieckim

Górskie rowerowe wędrówki wcale nie muszą być jedynie dla świetnie wytrenowanych cyklistów na specjalistycznych rowerach. Można znaleźć także bardziej przystępne trasy, które gwarantują niesamowite doznania i spektakularne widoki.

.

GALERIA:

Tekst jest częścią autorskiego projektu „Śląskie na rowerze” nad którym patronat objęła Śląska Organizacja Turystyczna: slaskie.travel, beskidy.travel

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com