Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński
Czerwony szlak rowerowy Euroregionu Śląsk Cieszyński liczy 130km długości i prowadzi z Chałupek do Jasnowic, po drodze mijając Jastrzębie-Zdrój, Cieszyn, Skoczów, Ustroń i Wisłę. Szlak jest bardzo malowniczy i atrakcyjny turystycznie, ale też trudny ze względu na długość i liczne podjazdy. Zalecany jest zatem dla rowerzystów z doświadczeniem w wycieczkach rowerowych, którzy nie boją się trudnych górskich wspinaczek. Na szlaku najlepiej sprawdzi się rower crossowy, trekkingowy lub gravel.
UWAGA! Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński w Czechach ma swój odpowiednik w postaci trasy rowerowej nr 56. Liczy ona 90km i też prowadzi od przejścia granicznego w Chałupkach do przejścia granicznego w Jasnowicach. Łącząc te dwa szlaki otrzymujemy pętlę rowerową Euroregionu Śląsk Cieszyński o łącznej długości 220km. Niestety po polskiej stronie szlaku nie ma żadnej informacji o możliwości zrobienia takiej pętli.
Szlak niestety jest stary i wymaga korekty przebiegu zwłaszcza tam, gdzie powstały znakomite drogi rowerowe Żelaznego Szlaku Rowerowego i Wiślanej Trasy Rowerowej. Mimo to w dalszym ciągu jest bardzo ciekawy i przyjemny do jazdy. Czy warto go przejechać? Zdecydowanie warto! Śląsk Cieszyński potrafi zachwycić.
Długość: 130km
Początek: Chałupki
Koniec: Jasnowice
Przebieg szlaku:
Chałupki – Olza (5km) – Uchylsko (9km) – Gorzyczki (10km) – Łaziska (15km) – Godów (18km) – Gołkowice (20km) – Jastrzębie-Zdrój (Park Zdrojowy: 29km) – Marklowice Górne (37km) – Zebrzydowice (staw Młyńszczok: 41km) – Kończyce Małe (45km) – Kaczyce (48km) – Brzezówka (53km) – Pogwizdów (55km) – Cieszyn (Wzgórze Zamkowe: 61km) – Puńców (67km) – Dzięgielów (71km) – Goleszów (74km) – Kozakowice Górne (76km) – Bładnice Dolne (82km) – Skoczów (rynek: 86km) – Herbutowice (88km) – Ustroń (Zdrój: 96km) – Wisła (centrum: 105km; Jezioro Czerniańskie: 112km; Stecówka: 118km) – Istebna (centrum: 125km) – Jaworzynka (126km) – Jasnowice (128km)
Data przejazdu: 31.05.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Nie liczcie na to, że znaki poprowadzą Was przez cały szlak. Niestety oznakowanie jest częściowe i na pewno nie możecie nam nim polegać. Wielu znaków brakuje, wiele jest przestarzałych – malunki na drzewach ledwo widoczne, a tabliczki wyblakłe.
Na szlaku zastosowano oznakowanie typu R-1 oraz R-3, które informuje o odległościach do kolejnych miejsc. Niestety brakuje tablic informacyjnych z mapą szlaku, a także informacji o zapętleniu trasy po stronie czeskiej.
Ruszając na szlak koniecznie pobierzcie plik GPX.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński w większości prowadzi po drogach utwardzonych, a tylko 6% trasy prowadzi po drogach terenowych, z czego zdecydowana większość to szutry. Szlak zatem w takiej formie nie jest przejezdny dla rowerów szosowych, ale wystarczy rzut oka na mapę i bez problemu znajdziecie asfaltowy objazd. Zalecany rower to crossowy, trekkingowy lub gravel.
67% szlaku to publiczne drogi asfaltowe. W większości są to mało ruchliwe lokalne szosy, ale zdarza się też odcinek drogą krajową w Chałupkach (tutaj na szczęście szerokie pobocze), wjazd ruchliwą drogą do Cieszyna czy przejazd przez centrum Istebnej.
Jeśli chodzi o drogi rowerowe to jest ich na szlaku aż 25%, ale statystyki mocno podbija odcinek Herbutowice – Wisła, gdzie głównie jedzie się poza ruchem samochodowym.
Ciężko jest wskazać najlepszy odcinek szlaku, bo dobrych i malowniczych fragmentów jest dużo. Natomiast wyróżnić należy przejazd Żelaznym Szlakiem Rowerowym w Godowie, Wiślaną Trasą Rowerową w Ustroniu i Wiśle, wspaniały odcinek przy Stecówce w Wiśle, a także błogie i leniwe dróżki na odcinkach Olza – Gorzyczki, Goleszów – Bładnice czy Marklowice Górne.
Najgorsze odcinki szlaku to zdecydowanie Skoczów i jego centrum pełne jednokierunkowych brukowych uliczek, na których nie ma kontraruchu dla rowerzystów, a także gruntowa błotnista ścieżka w lesie między Dzięgielowem a Goleszowem.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 32,5km (25%)
– utwardzona: 30,2km
– nieutwardzona: 2,3km
Droga publiczna asfaltowa: 86,2km (67%)
Droga szutrowa: 6,5km (5%)
Droga gruntowa: 0,2km (1%)
Inna: 3,3km (2%) – bruk, chodnik, płyty betonowe, deptak
UTRUDNIENIA
Pamiętajcie, szlak nie jest łatwy. Jest długi i ma sporo przewyższeń, więc może Was wymęczyć. Najtrudniejsze odcinki to:
- Cieszyn – Puńców: trudne podjazdy ulicami Dębowa i Jestrzębia
- Zapora Jeziora Czerniańskiego w Wiśle – Przełęcz Szarcula: bardzo trudny podjazd przy zameczku prezydenckim
- Istebna ul. Wywóz: stromy podjazd wąską uliczką
Poza tym na szlaku czekają na Was inne utrudnienia:
- błoto na leśnym odcinku między Dzięgielowem a Goleszowem
- brukowe jednokierunkowe uliczki w centrum Skoczowa
- schody przy Wiśle w Skoczowie
- kołowrotek na moście w Cieszynie utrudniający przejście z rowerem.
DOJAZD
Szlak jest długi, dlatego proponuję dojazd pociągiem. Do Chałupek kursują pociągi InterCity i Kolei Śląskich. Dworzec oddalony jest o ok. 0,5km od szlaku. W Wiśle dworzec Wisła Uzdrowisko znajduje się 100 metrów od 105. kilometra szlaku. Natomiast dworzec Wisła Głębce ok. 15km od końca szlaku.
Jeśli chcecie dojechać samochodem to można go zostawić na parkingach, które zaznaczyłem na mapie.
CIEKAWE MIEJSCA
ZAMEK W CHAŁUPKACH
300 metrów od przejścia granicznego znajduje się zamek w Chałupkach, w którym obecnie mieści się hotel wraz z restauracją. Pierwsza wzmianka o budowli w tym miejscu pochodzi z 1373 roku – wtedy stał tutaj zamek obronny otoczony fosą należący do książąt opawsko-raciborskich. Rezydencja często zmieniała właścicieli, byli to m.in. margrabia Jerzy Hohenzollern, a po nim Donnersmarckowie, którzy przebudowali zamek i nadali mu wygląd dzisiejszego barokowego pałacu, a także otoczyli go parkiem. Do 1936 roku właścicielem była rodzina Rothschildów. Dziś znajdziecie miniatury zamków i pałaców Górnego Śląska.
DREWNIANE KOŚCIOŁY W GOŁKOWICACH I ŁAZISKACH
Kościół w Gołkowicach znajduje się 250m od szlaku. Z kolei drewniana świątynia w Łaziskach jest bezpośrednio przy szlaku. Oba kościoły znajdują się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
PARK ZDROJOWY
Znajduje się w dzielnicy Zdrój, ma powierzchnię 18 hektarów i dzieli się na część górną i dolną. Dolna część, zwana jest Doliną Mikołaja jest spokojniejsza i charakteryzuje się piękną bujną roślinnością oraz siecią alejek. Część górna jest bardziej reprezentacyjna i pełna zabytków. Tam znajduje się wizytówka miasta, czyli Dom Zdrojowy, a także muszka koncertowa, Galeria Historii Miasta, Inhalatorium, kawiarnia, restauracja i plac zabaw.
PAŁAC W ZEBRZYDOWICACH
Pałac znajduje się przy stawie Młyńszczok. Powstał w miejscu typowo gotyckiego zamku, który do połowy XVIII wieku bardzo często zmieniał właścicieli. W 1744 roku zamek stał się główną siedzibą rodową baronów Mattencloit, którzy dokonali gruntownej przebudowy, w wyniku której uzyskał on charakter reprezentacyjnej, barokowej rezydencji. W 1888 roku pałac kupiła rodzina Larisch-Mönnich i zamieszkiwała w nim do II wojny światowej.
Podczas II wojny światowej pałac spłonął, lecz po zniszczeniach wojennych został zrekonstruowany w latach 1958-1963, a po rozbudowie w 1970 roku przeznaczony na cele kulturalne. Obecnie znajduje się tu Gminny Ośrodek Kultury, Punkt Informacji Turystycznej oraz restauracja, a na terenach przylegających do pałacu znajduje się amfiteatr, molo widokowe oraz Ośrodek Sportów Wodnych „Młyńszczok”.
KOŚCIÓŁ PW. PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W KACZYCACH
Ten drewniany kościół powstał przed 1620 roku w Ruptawie, która dzisiaj jest częścią miasta Jastrzębie-Zdrój. W drugiej połowie lat 70. XX wieku zdecydowano o powstaniu na terenie Kaczyc Kopalni Węgla Kamiennego Morcinek. Miejscowość nie posiadała wtedy własnej parafii, więc mieszkańcy poprosili o przeniesienie nieużywanego już drewnianego kościółka z Ruptawy. Kościół był nieużywany, ponieważ znacznie ucierpiał podczas wojny, a na remont nie było środków, gdyż wybudowano nową, murowaną świątynię. Zgodę na przeniesienie wydał katowicki wojewoda oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Kościół rozebrano i odtworzono z niewielkimi zmianami w Kaczycach w latach 1971–1972.
Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
WZGÓRZE ZAMKOWE W CIESZYNIE
Najsłynniejszą atrakcją turystyczną stolicy Śląska Cieszyńskiego jest Wzgórze Zamkowe. To tutaj zobaczycie najstarszy i najcenniejszy zabytek ziemi cieszyńskiej – Rotundę romańską. Powstała ona na przełomie XI i XII wieku i przez wiele lat była kaplicą zamkową pw. św. Mikołaja. Dzisiaj widujecie ją pewnie bardzo często, bo znajduje się na banknocie 20zł. Obok Rotundy wznosi się wysoka na 24 metry Wieża Piastowska, która pełniła funkcję obronną dawnego zamku książąt cieszyńskich. Wieża udostępniona jest do zwiedzania, a z góry rozpościera się wspaniały widok na Cieszyn, Czeski Cieszyn a przy dobrej pogodzie można podziwiać panoramę Beskidu Śląskiego. Na Wzgórzu Zamkowym znajduje się również punkt widokowy, Browar Zamkowy oraz fragmenty piastowskiego zamku, na którego fundamentach postawiony jest Pałac Myśliwski Habsburgów z XIX wieku.
WENECJA CIESZYŃSKA
Jest to część starego miasta należąca niegdyś do rzemieślników. Do swej pracy potrzebowali oni stałego dostępu do wody, a ją zapewniał sztuczny kanał Młynówka, ciągnący się wzdłuż urokliwej uliczki, która dziś cieszy oczy turystów.
RYNEK W SKOCZOWIE
Na rynku w Skoczowie znajduje się rzeźba Trytona, okazały ratusz oraz zabytkowe kamienice. Zobaczyć można także pamiątki po sławnych i ważnych dla Polski osobach. W kamienicy przy ratuszu mieści się Muzeum Św. Jana Sarkandra, męczennika i świętego kościoła katolickiego, który urodził się w Skoczowie. Natomiast tuż przy Rynku, w zabytkowym domu z 1793 roku znajduje się Muzeum Gustawa Morcinka – polskiego pisarza związanego ze Śląskiem.
MUZEUM USTROŃSKIE
W zabytkowym budynku dawnej huty Klemens poznać można dzieje ustrońskiego przemysłu – od hutnictwa do kuźnictwa. Stąd liczne prasy, młoty, narzędzia, a także produkty huty i kuźni. Ponadto muzeum gromadzi i udostępnia eksponaty związane z historią Ustronia oraz szeroko rozumianą etnografią m.in. dawne sprzęty domowe, stroje regionalne czy zabawki. Ciekawą inicjatywą jest też Ustrońska Galeria Sztuki Współczesnej. Muzeum Ustrońskie znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
PAŁACYK MYŚLIWSKI HABSBURGÓW W WIŚLE
Wybudowany został na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga w latach 1897-98, ale nie w tym miejscu, tylko na polanie Przysłop pod Baranią Górą, gdzie odbywały się polowania na rzadkiego ptaka – głuszca. Habsburgom i ich gościom służył do czasów I wojny światowej. W pałacyku wypoczywał m.in. cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern.
Po wojnie, a dokładnie w 1946 roku, budynek zaczął działać jako polskie schronisko. W związku ze zwiększeniem ruchu turystycznego w latach 70. XX wieku administrujące obiektem Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wybudowało obok nowy, znacznie większy budynek. Z tego powodu, w 1985 roku pałacyk został przeniesiony do Wisły, gdzie od 3 października 1987 roku jest okazałą siedzibą wiślańskiego oddziału PTTK. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego i na Szlaku Habsburgów
JEZIORO CZERNIAŃSKIE
Zapora powstała w 1973 roku w miejscu połączenia się ze sobą Białej i Czarnej Wisełki. Malowniczo położony, sztuczny zbiornik o pojemności 4,5 mln m3 i powierzchnie 360 tys. m2, pełni funkcję retencyjną oraz zapewnia czystą wodę pobliskim miejscowościom turystycznym. Jezioro Czerniańskie w całości znajduje się na terenie rezerwatu przyrody „Wisła”, a jego celem jest ochrona pstrąga. Na jeziorze nie można uprawiać sportów wodnych ani wędkować.
ZAMECZEK PREZYDENCKI W WIŚLE
Jest to modernistyczna budowla wzniesiona na stokach Zadniego Gronia w latach 1929-30. Zameczek powstał w miejscu starego, modrzewiowego pałacu myśliwskiego, wybudowanego przez arcyksięcia cieszyńskiego Fryderyka Habsburga. W 1927 roku budynek został przeznaczony na Rezydencję Prezydenta RP, ale pałac spłonął. Po odbudowie w 1931 roku obiekt przekazano prezydentowi Mościckiego, który przyjeżdżał tu wypoczywać. Niestety w czasie II wojny światowej zamek został przejęty, a Kancelaria Prezydenta odzyskała go dopiero w 2002 roku. W 2005 roku oddano go do użytku ówczesnego prezydenta – Aleksandra Kwaśniewskiego.
Cały kompleks, oprócz Zamku Górnego, składa się jeszcze z położonej przy nim drewnianej kaplicy św. Jadwigi Śląskiej z 1909 roku oraz zlokalizowanym nieco niżej Zamku Dolnego. Jest on ogólnodostępny i mieści się w nim kawiarnia z tarasem widokowym.
STECÓWKA
Oprócz malowniczych panoram Stecówka znana jest również z drewnianego kościoła pw. Matki Boskiej Fatimskiej. Zbudowany w latach 1956-58, dzięki pracy miejscowych górali. Niestety w 2013 roku strawił go pożar, ale odbudowano go w poprzednim stylu i od 2016 roku służy wiernym. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Tuż obok jest prywatne schronisko turystyczne na Stecówce, ale od 2018 roku jest nieczynne z powodu remontu.
CHATA KAWULOKA
To drewniany dom z 1863 roku, którym obecnie zobaczyć możecie dawne sprzęty gospodarstwa domowego oraz narzędzia. Chata była miejscem życia i pracy Jana Kawuloka. Był to wybitny muzyk, folklorysta, wykonawca instrumentów ludowych. Zmarł w 1976 roku, ale jego Kurna Chata nadal żyje opowieścią o dawnych czasach i góralską muzyką. Budynek znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Na szlaku jest dużo wiat odpoczynkowych, gdzie można zatrzymać się, zjeść i zregenerować przed dalszą jazdą. Poza nimi pojawiają się również leżanki w Cieszynie, Ustroniu i Wiśle oraz tężnia w Goleszowie.
Jeśli chcecie stołować się w restauracjach to przerwę obiadową polecam zrobić przy Parku Zdrojowym w Jastrzębiu-Zdroju. Mnóstwo punktów gastro jest również w Cieszynie, Ustroniu i Wiśle.
NOCLEG
Szlak jest długi i dla większości rowerzystów może być nieosiągalny w ciągu jednego dnia, dlatego dobrym pomysłem jest podzielenie trasy na 2 dni. Ja tak zrobiłem, a nocleg zaplanowałem na polu namiotowym w Cieszynie. Polecam taką opcję!
SZLAKI ROWEROWE
Czerwony szlak rowerowy łączy się lub przecina z wieloma innymi szlakami rowerowymi:
- Niebieski Tandemowy Szlak Rowerowy nr 258: Istebna – Jaworzynka
- Żelazny Szlak Rowerowy
- Wiślana Trasa Rowerowa
- Szlak R4: Chałupki – Kraków
- Zielona pętla rowerowa nr 355 w Chałupkach
- Udostępnienie Odry i Olzy
- Trasa Rowerowa Powiatu Wodzisławskiego
- Szlak Zamków nad Piotrówką
- Niebieski szlak rowerowy nr 279 Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Żółty szlak rowerowy nr 271: Jastrzębie-Zdrój-Zebrzydowice
- Zielony szlak rowerowy nr 13: Rybnik – Ustroń
- Niebieski szlak rowerowy nr 254: Dębowiec – Kaczyce
- Żółta tandemowa trasa rowerowa
- Żółty szlak rowerowy nr 11: Landek Cieszyn
- Śladami Stroju Cieszyńskiego
- Niebieski szlak rowerowy nr 260: Puńców – Leszna Góra
- Trasa rowerowa nr 604: Cieszyn – Bielsko-Biała
- Zielony szlak rowerowy nr 253: Istebna – Jaworzynka – Koniaków