Rybnik – Park Śląski

trasy rowerowe Rybnik - Park Śląski

Wyjazd z Rybnika, Plac Jana Pawła II
Cel: Park Śląski, Chorzów
Odległość: 54km

Rybnik: Śródmieście – Rybnik-Północ – Paruszowiec-Piaski – Ligota – SzczejkowiceBełkCzerwionka-LeszczynyOrnontowiceOrzeszeMikołówRuda Śląska: Halemba – Katowice: Panewniki – Katowice: Witosa – Załęże – Dąb – Chorzów: Park Śląski

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE RYBNIK – PARK ŚLĄSKI

Trasę rowerową zaczynamy w Rybniku na Placu Jana Pawła II, przed Bazyliką Mniejszą. Jedziemy do ul. Mikołowskiej i skręcamy w nią w prawo, czyli przejeżdżamy po lewej stronie Bazyliki. Ścieżką rowerową przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie i dojeżdżamy do ronda. Ścieżka rowerowa się kończy i wjeżdżamy na jezdnię, na rondzie wybieramy drugi zjazd na drogę 925. Za rondem jedziemy 700m i skręcamy w prawo – niebieski szlak rowerowy. Wjeżdżamy między drzewa i dojedziemy do zbiornika wodnego. Jedziemy jego brzegiem, skręcamy w lewo i dalej wzdłuż brzegu, a przed mostem w prawo. Jedziemy teraz wzdłuż brzegu rzeki Rudy. Przejeżdżamy asfaltową drogę na wprost i dalej wzdłuż rzeki. Skręcamy w lewo i przejeżdżamy mostem nad Rudą i nad Przegedzą. Skręcamy w prawo w ul. Stawową i jadąc nią prosto wjedziemy do lasu. Trzymamy się teraz zielonego szlaku rowerowego. Jest on dobrze oznaczony, a w uproszczeniu: prosto do torów, za nimi po 400m w prawo, przed kolejnymi torami w lewo, a potem 1,2km i w prawo, pierwsza w lewo i do A1. Gdy wyjedziemy z lasu przed autostradą A1 skręcamy w prawo i wjeżdżamy na asfalt. Przejeżdżamy pod wiaduktem i jedziemy prosto.

Jesteśmy w Szczejkowicach. Po chwili droga skręca w prawo i tak jedziemy. Na końcu ulicy skręcamy w lewo w ul. Wiejską, więc opuszczamy zielony szlak rowerowy i wjeżdżamy na czarny. Jedziemy lekko ponad 1,5km i skręcamy w prawo, czarny szlak rowerowy się kończy. Dojedziemy do skrzyżowania z drogą 924 – jedziemy prosto w ul. Gospodarczą. Po chwili skręcamy w lewo i na kolejnym skrzyżowaniu jedziemy prosto w ul. Bełkowską. Wjechaliśmy na czerwony szlak rowerowy. Po 2,3km czerwony szlak rowerowy się skończy i jedziemy dalej prosto niebieskim.

Jesteśmy już w Bełku. Asfalt się skończy i pojawią się drogi szutrowe, wyjedziemy na pola, gdzie zgodnie z niebieskimi oznaczeniami jedziemy w lewo a potem w prawo. Dojedziemy do skrzyżowania z większą drogą – jedziemy prosto. Dojedziemy do bramy, przed którą skręcamy w lewo, a potem w prawo i przejeżdżamy obok bloku. Jedziemy prosto i skrzyżowanie też przejeżdżamy na wprost. Miniemy tory i ul. Bełkowską dojedziemy do miejscowości Czerwionka-Leszczyny. Gdy miniemy boisko szkolne i Ochotniczą Straż Pożarną dojedziemy do końca ulicy i skręcamy w prawo w ul. Zamkową, opuszczając niebieski szlak rowerowy. Jedziemy prosto główną drogą.

Wjeżdżamy do Ornontowic. Skręcamy w ul. Leśną w lewo i jedziemy nią aż do znaku ustąp pierwszeństwa. Jedziemy prosto w ul. Grzegorczyka i dalej w prawo w drogę 925 na Rybnik. Wjeżdżamy do Orzesza i od razu skręcamy w lewo w ul. Hutniczą. Asfalt się kończy, wjeżdżamy na drogę szutrową i za stawem skręcamy w prawo na szlak rowerowy oznaczony kolorem czerwonym i czarnym.

Jesteśmy już w Mikołowie. Dojedziemy do skrzyżowania z drogą asfaltową i skręcamy w lewo i wjedziemy na zielony szlak rowerowy. Jedziemy prosto ul. Myśliwską, a potem Szkolną. Na końcu skręcamy w prawo na drogę 925. Gdy po prawie 3km zobaczysz czerwoną reklamę Restauracji Biały Dom – skręcamy w prawo w ul. Wolności. Z pierwszeństwem jedziemy w lewo i dojedziemy do Kościoła Św. Piotra i Pawła po lewej stronie. Dalej droga z pierwszeństwem prowadzi w prawo, a my jedziemy prosto! Ulicą Staromiejską dojedziemy do skrzyżowania z ruchliwą drogą 44 – jedziemy prosto w ul. Buczka. Gdy ta będzie skręcała o 90 stopni w lewo – skręcamy w prawo do lasu. Jedziemy prosto główną leśną drogą aż do poprzecznej drogi z płyt betonowych. Przejeżdżamy przez nią na wprost i dalej drogą gruntową aż do asfaltu, na który skręcamy w lewo.

Jesteśmy w Rudzie Śląskiej. Jedziemy ul. Mikołowską do skrzyżowania, a na nim skręcamy w prawo w drogę tuż obok przystanku – ul. Ligocka. Na rozwidleniu w lewo, jadąc prosto dojedziemy do drogi wysypanej kamyczkami, przejeżdżamy mostkiem i skręcamy w prawo i wjeżdżamy do lasu w dróżkę najbardziej w prawo. Jedziemy cały czas prosto, najpierw czarnym szlakiem rowerowym, potem niebieskim, po drodze mijamy tory.

Wyjeżdżamy w Katowicach, dojeżdżamy do asfaltowe drogi – ul. Kuźnicka. Dojeżdżamy do końca ulicy i skręcamy w prawo w ul. Panewnicką. Dojeżdżamy do ronda, na którym skręcamy w lewo na Ligotę. Za mostem znów skręcamy w lewo, wyjeżdżamy z Katowic i jadąc drogą z pierwszeństwem w prawo. Dojedziemy do łuku drogi, zjeżdżamy z głównej drogi w prawo. Wjeżdżamy do lasu i jedziemy główną leśną drogą aż do asfaltowej wąskiej drogi, w którą skręcamy w prawo. Na końcu skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez tory. Dojedziemy do leśnego skrzyżowania, wybieramy drogę po prawej. Znów jedziemy przez las główną drogą. Na końcu wjeżdżamy w prawo na asfalt w ul. Upadową, a potem w lewo w ul. Bocheńskiego. Przez wszystkie skrzyżowania przejeżdżamy prosto, mijając A4 i Centrum Handlowe Załęże. Skrzyżowanie z ul. Chorzowską również przejeżdżamy na wprost (ścieżkami rowerowymi) i wjedziemy na ul. Złotą. Miniemy po lewej parking, a dalej pojawi się wjazd do Parku Śląskiego. Wjeżdżamy na Promenadę Generała Jerzego Ziętka. Jadąc nią prosto miniemy Śląskie Wesołe Miasteczko i Śląski Ogród Zoologiczny. Pokręćcie się po alejkach, jest tam wiele ciekawych atrakcji: Stadion Śląski, Planetarium, Skansen, Stadion GKS Katowice, a także mnóstwo rzeźb z Żyrafą na czele.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

 • Bazylika Mniejsza (Rybnik)
 • Kościół Św. Piotra i Pawła (Mikołów)
 • Park Śląski
  • Śląskie Wesołe Miasteczko
  • Żyrafa
  • Śląski Ogród Zoologiczny
  • Stadion Śląski
  • Górnośląski Park Etnograficzny
  • Planetarium Śląskie
  • Stadion GKS Katowice

Dowiedz się więcej – PARK ŚLĄSKI
Inne TRASY ROWEROWE RYBNIK

Similar Posts