Rybnik – Rudy

trasy rowerowe Rybnik - Rudy

Wyjazd z Rybnika, Plac Jana Pawła II
Cel: Rudy
Odległość: 19km

Rybnik: Śródmieście – Rybnik-Północ – Orzepowice – Chwałęcice – Stodoły – Rudy

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

Postaw mi kawę
blok reklamowy

TRASY ROWEROWE RYBNIK – RUDY

Trasę rowerową zaczynamy w Rybniku na Placu Jana Pawła II, przed Bazyliką Mniejszą. Jedziemy do ul. Mikołowskiej i skręcamy w nią w prawo, czyli przejeżdżamy po lewej stronie Bazyliki. Ścieżką rowerową przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie i dojeżdżamy do ronda. Ścieżka rowerowa się kończy i wjeżdżamy na jezdnię, na rondzie wybieramy drugi zjazd na drogę 925. Po 200m, przed wiaduktem kolejowym skręcamy w lewo i po chwili w prawo w ul. Pod Wałem. Na końcu ulicy skręcamy w lewo i wjeżdżamy na niebieski szlak rowerowy. Jedziemy wzdłuż rzeki Rudy. Płyty betonowe się skończą i wjeżdżamy do lasu, po chwili na rozwidleniach dwa razy w prawo, tak jak pokazują oznaczenia szlaku. Dojedziemy do chodnika z kostki brukowej po lewej stronie i na niego wjeżdżamy. Łukiem jedziemy mostem nad rzeką i przejeżdżamy na drugi brzeg. Przed rondem skręcamy w lewo, przejeżdżając na drugą stronę ulicy i za chwilę w lewo znów mostem nad Rudą. Skręcamy w prawo, po chwili po prawej stronie zobaczymy Obelisk Pamięci 446 Ofiar Auschwitz-Birkenau. Dojedziemy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową wzdłuż niej. Na Rondzie Europejskim wybieramy pierwszy zjazd, ale jedziemy chodnikiem po lewej stronie. Przed mostem skręcamy w lewo. Znów jedziemy wzdłuż brzegu rzeki Rudy. Dojedziemy do miejsca, gdzie Ruda łączy się z rzeką Nacyną. Przejeżdżamy znów mostem nad Rudą i wyjedziemy na asfaltowy plac, gdzie często stoją autobusy. Dojeżdżamy do znaku „Ustąp pierwszeństwa” i skręcamy w lewo w ul. Rybacką. Za niebieskim ogrodzeniem skręcamy w lewo i od razu w prawo. Jedziemy prosto aż do Zalewu Rybnickiego.

Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy i skręcamy w lewo i po chwili w prawo. Jedziemy brzegiem jeziora wzdłuż barierek. Gdy dojedziemy do asfaltowej drogi, skręcamy przed nią w prawo. Po lewej stronie mijamy Zalew Orzepowicki, potem po prawej Ośrodek Żeglarski i następnie po lewej Zalew Gzel. Po obu stronach ścieżki rowerowej pojawią się barierki i gdy się skończą skręcamy w prawo tak jak prowadzi nas niebieski szlak rowerowy. Ścieżką między drzewami dojedziemy znów do drogi asfaltowej 920 i jedziemy w prawo nową, szeroką ścieżką rowerową. Po lewej stronie mijamy Zalew Pniowiec, potem po prawej Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji. Miniemy Zalew Rybnicki, miniemy po prawej stronie drogę na zaporę i na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo w ul. Stalową. Od razu pe lewej stronie zobaczymy Pocysterski Dwór w Stodołach a dalej, przed rzeką po lewej dom, który często odwiedzał Karol Wojtyła. Za mostem skręcamy w lewo, gdy skończą się zabudowania, skręcamy w lewo na żwirową, leśną drogę. Jedziemy ciągle prosto zielonym szlakiem rowerowym przez Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe. Nasz zielony szlak rowerowy odbija w prawo, a my dalej jedziemy czarnym szlakiem rowerowym. Jadąc zgodnie z oznaczeniami wjedziemy na asfalt w prawo.

Jesteśmy już w Rudach. Po prawej pojawi się zabytkowa stacja kolei wąskotorowej. Warto się tam zatrzymać na dłużej. Następnie dojedziemy do skrzyżowania, na którym mamy dwie drogi do wyboru. Pierwsza: skręcamy w lewo i asfaltową drogą 919 (ul. Gliwicka) dojedziemy do centrum miasteczka. Druga: jedziemy prosto szutrem, droga prowadzi w prawo, a potem w lesie w lewo i na rozwidleniu zgodnie z oznaczeniami w lewo. Przejedziemy mostem nad Rudą, dalej w prawo i w lewo na rozwidleniach. Po lewej stronie pojawi się budynek, skręcamy w prawo, po lewej stronie mijamy staw i dojeżdżamy od tyłu do Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Zachęcam do pokręcenia się po okolicy.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Bazylika Mniejsza (Rybnik)
  • Obelisk Pamięci 446 Ofiar Auschwitz-Birkenau (Rybnik)
  • Zalew Rybnicki
  • Pocysterski Dwór w Stodołach (Rybnik)
  • Dom odwiedzany przez Karola Wojtyłę (Rybnik)
  • Zabytkowa stacja kolei wąskotorowej (Rudy)
  • Pocysterski Zespół Klasztorno-Pałacowy (Rudy)

Dowiedz się więcej – RUDY
Inne TRASY ROWEROWE RYBNIK

Similar Posts