Zabrze – Zalew Rybnicki

Zabrze – Zalew Rybnicki

trasy rowerowe Zabrze - Zalew Rybnicki

Wyjazd z Zabrza, Plac Wolności
Cel: Zalew Rybnicki
Odległość: 45km

Zabrze: Centrum – Kończyce – Ruda Śląska: Bielszowice – Zabrze: Makoszowy – PaniówkiChudówOrnontowiceCzerwionka-LeszczynyBełkSzczejkowiceRybnik: Ligota – Paruszowiec –Piaski – Rybnik-Północ – Orzepowice

Chcesz pobrać plik GPX lub wydrukować mapę? Sprawdź jak to zrobić:
Mapy Google – jak korzystać

 

 

TRASY ROWEROWE ZABRZE – ZALEW RYBNICKI

Trasę rowerową zaczynamy w Zabrzu na Placu Wolności przy Pomniku autorstwa Toboli. Jedziemy deptakiem w kierunku dworca, przed bankiem PKO BP skręcamy w prawo w ul. Wyzwolenia. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo w ul. 3 Maja. Przejeżdżamy nad torami i jedziemy prosto. Po prawej stronie mijamy budynek Muzeum Górnictwa Węglowego i po lewej Pomnik Wincentego Pstrowskiego. Jedziemy dalej prosto, przejeżdżamy pod DTŚ, po prawej stronie mijamy Kopalnie Guido, potem przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i jedziemy wzdłuż Parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Wjeżdżamy do dzielnicy Kończyce i nazwa ulicy zmienia się na Paderewskiego. Jedziemy nią prawie 2km.

Wjeżdżamy do Rudy Śląskiej, skręcamy na Chudów i przejeżdżamy nad autostradą A4. Po drugiej stronie A4 jesteśmy znowu w Zabrzu, jedziemy ul. Chudowską 2,3km. Witają nas Paniówki. Dojedziemy do dużego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, jedziemy prosto na Chudów ul. Zabrską. Jedziemy cały czas prosto aż do Chudowa. Tam na skrzyżowaniu jedziemy z pierwszeństwem (droga skręca w prawo i za sklepem w lewo).

Wjedziemy do Ornontowic, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i na końcu ulicy skręcamy w lewo na Rybnik. Jedziemy ul. Zwycięstwa i po niecałych 700m skręcamy w prawo w ul. Kwiatową. Następnie w prawo w ul. Zachodnią, po prawej stronie mamy punkt odpoczynkowy. Następnie z pierwszeństwem w lewo i jedziemy ul. Solarnia. Dojedziemy do małego skrzyżowania, gdzie asfaltowa skręca w prawo, my jedziemy szutrową ul. Myśliwską prosto. Czarnym szlakiem rowerowym jedziemy w lewo, następnie między polami dojedziemy do asfaltowej małej uliczki, skręcamy w prawo , a potem w lewo przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i wjeżdżamy do miejscowości Czerwionka-Leszczyny. Ul. Ornontowicką jedziemy do końca, skręcamy w prawo w ul. Prosto i w lewo w ul. Grabową. Na skrzyżowaniu z ul. Zabrzańską jedziemy prosto w ul. Bełkowską. Jedziemy nią długo prosto, niebieskim szlakiem rowerowym, równolegle do biegnącej nieopodal autostrady. Przejeżdżamy przez tory, a potem przez skrzyżowanie prosto w ślepą uliczkę.

To już Bełk. Przed nami pojawi się pojedynczy blok i jedziemy po jego lewej stronie, a potem skręcamy w wąską ścieżkę między murami. Jedziemy ul. Majątkową do kolejnego skrzyżowania, które też przejeżdżamy prosto. Wyjedziemy na otwarty teraz, gdzie drogami polnymi skręcamy najpierw w lewo, potem w prawo. Niebieski szlak się skończy i czerwonym dojedziemy do Szczejkowic. Pojawi się asfalt, którym dojedziemy do znaku ustąp pierwszeństwa. Skrzyżowanie przejeżdżamy prosto w ul. Gospodarczą, po czym skręcamy w prawo i na stopie skrzyżowanie przejeżdżamy prosto. Dalej w lewo w ul. Wiejską na czarny szlak rowerowy. Jedziemy asfaltem ponad 1,5km i skręcamy w prawo w ul. Daleką na zielony szlak rowerowy. Jedziemy drogą żwirową w lewo a potem asfaltem przejeżdżamy pod wiaduktem autostrady A1. Za wiaduktem w prawo, wjeżdżamy na drogi leśne i w lewo do lasu zgodnie z zielonymi oznaczeniami. Jedziemy główną leśną drogą, zwracając uwagę na zielone oznaczenia na drzewach.

Z lasu wyjedziemy na ul. Stawowej w Rybniku. Jedziemy teraz niebieskim szlakiem rowerowym. Na takim małym rondku skręcamy w lewo, mijamy plac zabaw i przejeżdżamy mostkiem nad rzeką Przegędzą i Rudą. Za drugim mostkiem skręcamy w prawo i jedziemy wzdłuż rzeki. Przejeżdżamy prosto przez drogę asfaltową i dojedziemy do zbiornika wodnego. Przed nim w lewo i dalej w prawo wzdłuż brzegu. Gdy zbiornik się kończy, jedziemy prosto aż do większej, asfaltowej ul. Mikołowskiej. Skręcamy w nią w lewo i po chwili w prawo w ul. Cichą. Przejeżdżamy pod wiaduktem kolejowym i na końcu skręcamy w prawo w ul. Pod Wałem. Na końcu ulicy skręcamy w lewo i wjeżdżamy na niebieski szlak rowerowy. Jedziemy wzdłuż rzeki Rudy. Płyty betonowe się skończą i wjeżdżamy do lasu, po chwili na rozwidleniach dwa razy w prawo, tak jak pokazują oznaczenia szlaku. Dojedziemy do chodnika z kostki brukowej po lewej stronie i na niego wjeżdżamy. Łukiem jedziemy mostem nad rzeką i przejeżdżamy na drugi brzeg. Przed rondem skręcamy w lewo, przejeżdżając na drugą stronę ulicy i za chwilę w lewo znów mostem nad Rudą. Skręcamy w prawo, po chwili po prawej stronie zobaczymy Obelisk Pamięci 446 Ofiar Auschwitz-Birkenau. Dojedziemy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo na ścieżkę rowerową wzdłuż niej. Na Rondzie Europejskim wybieramy pierwszy zjazd, ale jedziemy chodnikiem po lewej stronie. Przed mostem skręcamy w lewo. Znów jedziemy wzdłuż brzegu rzeki Rudy. Dojedziemy do miejsca, gdzie Ruda łączy się z rzeką Nacyną. Przejeżdżamy znów mostem nad Rudą i wyjedziemy na asfaltowy plac, gdzie często stoją autobusy. Dojeżdżamy do znaku „Ustąp pierwszeństwa” i skręcamy w lewo w ul. Rybacką. Za niebieskim ogrodzeniem skręcamy w lewo i od razu w prawo. Jedziemy prosto aż do Zalewu Rybnickiego. Przejeżdżamy na drugą stronę ulicy i skręcamy w lewo i po chwili w prawo. Jedziemy brzegiem jeziora wzdłuż barierek. Polecam pojeździć wzdłuż brzegów jeziora i zobaczyć go z różnych stron.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE:

  • Pomnik autorstwa Toboli (Zabrze)
  • Muzeum Górnictwa Węglowego (Zabrze)
  • Pomnik Wincentego Pstrowskiego (Zabrze)
  • Kopalnia Guido (Zabrze)
  • Obelisk Pamięci 446 Ofiar Auschwitz-Birkenau (Rybnik)
  • Zalew Rybnicki
  • Zalew Łęg

Dowiedz się więcej – ZALEW RYBNICKI
Inne TRASY ROWEROWE ZABRZE


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com