Niebieski szlak rowerowy w Zawierciu

TAGI:

Niebieski szlak rowerowy w Zawierciu

Niebieski szlak rowerowy w Zawierciu

Jeden z dwóch 15-kilometrowych szlaków rowerowych w Zawierciu, które rozpoczynają się przy dworcu PKP a kończą przy zamku Bąkowiec w Morsku. Szlak ma charakter rekreacyjny, a jego głównymi zaletami są widoki na malownicze tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz świetnie poprowadzone nowe drogi rowerowe. Trasa jest łatwa i doskonale sprawdzi się dla początkujących rowerzystów oraz rodzin z dziećmi. Pod kołami dominuje asfalt, więc szlak jest przejezdny również dla rowerów szosowych.

Długość: 15km
Początek: dworzec PKP w Zawierciu
przez: Blanowice
Koniec: zamek Bąkowiec w Morsku

 

MAPA

Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR

Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :) Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

blok reklamowy

 

.

OZNAKOWANIE

Szlak jest oznakowany znakami typu R1, czyli biała tabliczka z rowerem i kolorem niebieski. Niestety brakuje znaków z kilometrażem oraz tablic informacyjnych z opisem ciekawych miejsc. Problem jest także z tablicami z mapą szlaków rowerowych Zawiercia, są one nieaktualne. Mimo tych niedociągnięć oznakowanie jest dobre i nie powinniście mieć problemów z prawidłowym kierunkiem jazdy.

.

DROGI I NAWIERZCHNIE

Szlak w całości poprowadzony jest utwardzonymi drogami. Większość z nich to drogi rowerowe, a pozostałą część stanowią drogi publiczne o małym lub bardzo małym ruchu samochodowym. Na całej długości szlaku jest jeden 700-metrowy odcinek drogi szutrowej (okolice basenu w Blanowicach), więc kolarze na rowerach szosowych mogą mieć tutaj mały problem, z którym powinni sobie poradzić, objeżdżając ulicą Przyjaźni.

Najlepszym odcinkiem jest malowniczo poprowadzona droga rowerowa między ulicami Pomrożycką a Przyjaźni. Niestety stromy, ale krótki podjazd do tej drogi rowerowej (od strony ul. Przyjaźni) jest największym utrudnieniem na szlaku. Niebezpiecznym punktem na szlaku jest rondo na skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego, Kościuszki i Blanowskiej. Trzeba tam zachować większą ostrożność i mocniej skoncentrować się na znakach, które mogą wprowadzić w lekkie zakłopotanie.

Wydzielona infrastruktura rowerowa: 6,7km (44%)
   – utwardzona: 6,7km
   – nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 7,8km (71%)
Droga szutrowa: 0,7km (4%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 0,1km (1%) – bruk

 

.

DOJAZD

Do Zawiercia bez problemu dojedziecie pociągiem. Zatrzymują się tu zarówno regionalne Koleje Śląskie, jak i dalekobieżne pociągi intercity.

Jeśli natomiast wolicie dojechać samochodem, możecie go zostawić na parkingu przy dworcu w Zawierciu.

.

CIEKAWE MIEJSCA

KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY I ŚW. FLORIANA W SKARŻYCACH

Kościół został ufundowany w 1583 roku, a przy jego budowie wykorzystano istniejącą tu od XII wieku wieżę obronną. Poświęcony został w roku 1598, a w 1610 dobudowano trzy kaplice symbolizujące Trójcę Świętą. 15 sierpnia 1999 roku ksiądz arcybiskup metropolita częstochowski ustanowił kościół Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Skarżyckiej. Przedmiotem kultu jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem umieszczony w lewym ołtarzu bocznym.

ZAMEK BĄKOWIEC W MORSKU

Zamek był niegdyś częścią Orlich Gniazd, czyli systemu średniowiecznych zamków strzegących granicy Królestwa Polskiego. Jego historia niestety nie jest dokładnie znana, ale powstanie warowni szacuje się na XIV-XV wiek. Jednak od XVII wieku, kiedy to Szwedzi najechali na te ziemie, zamek zaczął popadać w ruinę. Dzisiaj znajduje się na terenie ośrodka wypoczynkowego „Morsko Plus”. Prócz ruin zamku jest tu także stok narciarski z wyciągiem, korty tenisowe, plac zabaw, hotel i restauracja.

.

MIEJSCA ODPOCZYNKOWE

O ile ławek przy szlaku jest całkiem sporo to jednak brakuje miejsc odpoczynkowych z prawdziwego zdarzenia. Na całej trasie jest jedna zadaszona wiata z ławkami i stolikiem, która znajduje się przy drodze rowerowej Zawiercie – Rudniki, będąca w bardzo słabym stanie i wymagająca dużego remontu.

.

SZLAKI ROWEROWE

Przez Zawiercie przebiega jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce – Szlak Orlich Gniazd oznaczony kolorem czerwonym. Na terenie miasta poza niebieskim szlakiem rowerowym funkcjonuje również zielony. Połączenie tych dwóch szlaków stworzy bardzo przyjemną pętlę o długości ok. 30km.

ZOBACZ TAKŻE:

Zielony szlak rowerowy w Zawierciu

Zielony szlak rowerowy w Zawierciu

Zielony szlak rowerowy w Zawierciu liczy 15km i ma charakter rekreacyjny. Głównymi zaletami są widoki oraz świetnie poprowadzone nowe drogi rowerowe.

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce! Prowadzi z Częstochowy do Krakowa odwiedzając jurajskie warownie…

.

GALERIA:

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com