Radiostacja Gliwice

Radiostacja Gliwice

Radiostacja Gliwice

Radiostacja w Gliwicach to drewniana wieża nadawcza, której wysokość 111 metrów daje jej status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie i najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie. Obiekt wybudowany jest z bali z nieimpregnowanego drewna modrzewiowego, łączonego przy pomocy 16 100 mosiężnych śrub. Co ciekawe, w konstrukcji nie ma ani jednego stalowego gwoździa! Budulcem są różnej grubości belki modrzewiowe o przekroju prostokątnym, głównie kwadratowym, łączone śrubami i kołkami mosiężnymi. Przekrój poziomy wieży w każdym punkcie jest kwadratem, a przekrój pionowy – parabolą drugiego stopnia. Stopy wieży zakotwiczone są do czterech 87-tonowych fundamentów betonowych. Do budowy nie można było użyć metalu, ponieważ zakłócałby emisję fal radiowych.

 

HISTORIA

Radiostacja Gliwice rozpoczęła nadawanie w 1925 roku. Pierwotnie funkcjonowała w odległości 4km od obecnej wieży, która powstała 10 lat później. Gliwicka stacja radiowa służyła do retransmisji programu Radia Wrocław. Obejmowała swoim zasięgiem wschodnie obszary Śląska oraz przygraniczne ziemie polskie. W latach 1930–1935 zbudowano w Niemczech około 15 ponad stumetrowych drewnianych wież nadawczych. Umożliwiały one zawieszenie średniofalowej anteny pionowej o lepszych niż pozioma walorach emisyjnych. Najwyższa wieża, Sendeturm Mühlacker, miała wtedy 190 metrów wysokości, a wrocławska 140 metrów.

Maszt radiostacji gliwickiej jest również istotnym miejscem w historii Polski. 31. sierpnia 1939 roku, czyli w dzień przed rozpoczęciem II wojny światowej Niemcy przeprowadzili tutaj tzw. „prowokację gliwicką”. Esesmani udający Polaków wdarli się do gliwickiej stacji nadawczej i nadali komunikat w języku polskim zapowiadający rychłą polską ofensywę i wzywający do powstania. Przez problemy techniczne nie udało im się nadać pełnego odzewu, wybrzmiały jedynie słowa: „Uwaga! Tu Gliwice. Rozgłośnia znajduje się w rękach polskich”. W ten sposób nazistowska propaganda już 31 sierpnia o godz. 22:30 obwiniła Rzeczpospolitą o rozpoczęcie wojny, a III Rzeszę przedstawiła jako ofiarę polskiej agresji.

 

RADIOSTACJA DZISIAJ

Od 2008 roku tuż przy wieży, w starym budynku stacji nadajnika, obecnie mieści się jeden z oddziałów Muzeum w Gliwicach. Można w nim zobaczyć nie tylko wiele oryginalnych urządzeń historycznej stacji radiowej, ale także dobrze zachowane, nietechniczne wyposażenie budynku.

Radiostacja Gliwice wpisana jest do rejestru zabytków oraz znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

W 2009 roku miasto Gliwice zrewitalizowało teren wokół wieży, który jest dziś chętnie odwiedzany przez mieszkańców. Wieża stała się częścią krajobrazu miasta. Widoczna jest z wielu miejsc nie tylko w Gliwicach, zwłaszcza o zmroku, kiedy rozświetlają ją potężne reflektory. W 2010 roku zagospodarowany teren przy Radiostacji zdobył tytuł „Najlepszej Przestrzeni Publicznej Województwa Śląskiego 2010” w kategorii „Urbanistyka”.

Na wieży zainstalowanych jest około 50 różnych anten (telefonii komórkowej, Centrum Ratownictwa w Gliwicach, radio-taxi, Radio CCM itp.), dzięki czemu zdobywane są środki na utrzymanie i konserwację wieży. Niestety na wieżę nie może wejść turysta, a widoki ze szczytu, na który prowadzi drabina licząca 365 szczebli mogą podziwiać tylko ekipy techników. Z wieży przy dobrej widoczności można dostrzec kominy Elektrowni w Dziećmorowicach, Górę Świętej Anny, zachodnie pasma Beskidów, leżące w Sudetach pasmo Jesioniki oraz Tatry.

RADIOSTACJA GLIWICE

POMYSŁY NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Rowerowy Szlak Zabytków Techniki - duża pętla

Rowerowy Szlak Zabytków Techniki – duża pętla

Duża pętla rowerowego Szlaku Zabytków Techniki ma 235km i przebiega przez 17 dużych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz dwa miasta Krainy Górnej Odry.

Rowerowy Szlak Zabytków Techniki - mała pętla

Rowerowy Szlak Zabytków Techniki – mała pętla

Mała pętla rowerowego Szlaku Zabytków Techniki ma 149km i przebiega przez 16 dużych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii obok aż 19 zabytków techniki.

Rowerem przez powiat gliwicki

Rowerem przez powiat gliwicki

Powiat gliwicki to świetne tereny na wycieczki rowerowe. Zapraszam na dwie pętle rowerowe (północna i południowa) z Gliwic do najciekawszych atrakcji powiatu!

TRASY ROWEROWE

 

RADIOSTACJA GLIWICE – GALERIA

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com