Szlak rowerowy Mamucim Śladem
Szlak rowerowy Mamucim Śladem oznakowany jest kolorem czerwonym i ma 43km długości. Rozpoczyna się w Pyskowicach, skąd przez Taciszów, Pławniowice i Paczynę wraca do Pyskowic. Szlak tworzy niedomkniętą pętlę, a odległość między punktem początkowym a końcowym wynosi zaledwie 1km. Pętlę zamknąć można jadąc żółtym szlakiem o nazwie Pętla Zbrosławicka.
Trasa jest łatwa i byłaby bardzo przyjemna do jazdy, gdyby nie kamienisty i mało przyjazny rowerzystom odcinek przy Jeziorze Dzierżno Duże. Szlak ukończony został w 2024 roku, a powstał z inicjatywy LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”.
Długość: 43km
Początek: ul. Sikorskiego, Pyskowice
Koniec: Rynek w Pyskowicach
Przebieg szlaku:
Pyskowice: Centrum – Dzierżno (4,5km) – Gliwice Łabędy (7km) – Rzeczyce (11km) – Taciszów (14km) – Pławniowice (jezioro: 18,5km; pałac: 20km) – Niewiesze (25km) – Paczyna (34km) – Pniów (37km) – Pyskowice (40km)
Data przejazdu: 01.11.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem czerwonym. Jest ono dobre! Rowerzystów prowadzą znaki typy R-1 oraz R-3 z kilometrażem oraz ostrzeżeniami, np. o niebezpiecznym skrzyżowaniu. Poza tym zobaczyć można tablice informacyjne z mapą szlaków rowerowych LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”.
Niestety w miejscowości Niewiesze oprócz czerwonego oznakowania szlaku rowerowego Mała Panew pojawia się jeszcze czerwony szlak rowerowy nr 386, który prowadzi do Pławniowic. Oba szlaki na krótkich odcinkach łączą się ze sobą, co nie powinno mieć miejsca. Dopuszczono do sytuacji, gdzie w czerwone oznakowanie prowadzi w dwóch kierunkach.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak jest mniej więcej po połowie prowadzi po drogach asfaltowych i terenowych. Może nie są to bardzo ruchliwe drogi pełne samochodów, ale trzeba się przygotować na ich obecność. Natomiast drogi terenowe jakościowo są bardzo skrajne. Jedzie się dobrymi szutrówkami, jak te przy Kanale Gliwickim za Taciszowem oraz wzdłuż Jeziora Pławniowickiego – to najlepsze fragmenty szlaku.
Niestety są również fatalne drogi kamieniste, które towarzyszą nam przez 4,5km przy Jeziorze Dzierżno Duże i przez ponad 1km przy Jeziorze Pławniowickim Małym. To zdecydowanie najgorsze odcinki szlaku, które psują jego całkowity odbiór. Jazda po nich to katorga, dlatego zaleca się ominięcie tego odcinka lub wybranie roweru z szerokimi oponami.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0km (0%)
– utwardzona: 0km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 22,5km (53%)
Droga szutrowa: 12km (28%)
Droga gruntowa: 2,3km (5%)
Inna: 6,1km (14%) – droga kamienista, płyty betonowe
DOJAZD
Na szlak najlepiej dotrzeć samochodem. Można go zostawić na sporym parkingu przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Pyskowicach, przy pałacu w Pławniowicach lub na parkingu w Niewieszy.
Jeśli chcecie dojechać pociągiem to przy szlaku są dwa dworce kolejowe, na których zatrzymują się pociągi regionalne z Gliwic: Pyskowice i Paczyna.
CIEKAWE MIEJSCA
RYNEK W PYSKOWICACH
Centrum Pyskowic zachowało średniowieczny układ urbanistyczny, a centralnym jego punktem jest rynek z dużym ratuszem stojącym pośrodku usytuowaną obok niego fontanną.
GEOPUNKT W PYSKOWICACH
W latach 50. w okolicach Pyskowic i Rudzińca funkcjonowała kopalnia piasku, w której podczas eksploatacji wykopano kości mamuta wielkiego i nosorożca włochatego, czyli zwierząt żyjących w epoce plejstocenu, ponad 2 miliony lat temu. Dwa ze zrekonstruowanych szkieletów pyskowickich mamutów znajdują się dziś w muzeach: gliwickim oraz geologicznym w Warszawie. W Zamku Piastowskim stoi natomiast szkielet pyskowickiego nosorożca włochatego. Dla przypomnienia geologicznej przeszłości ziemi pyskowickiej, postanowiono na terenie szkoły utworzyć ścieżkę edukacyjną z zrekonstruowanymi replikami mamuta oraz nosorożca włochatego, czyli zwierząt żyjących w epoce plejstocenu i wymarłych ponad dwa miliony lat temu.
JEZIORO PŁAWNIOWICE
Powstało w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku, w wyniku zalania kopalni piasku podsadzkowego w Taciszowie wodami potoku Toszeckiego. Jezioro ma około 250 ha powierzchni, a jego głębokość sięga 18 m. Brzegi zbiornika częściowo porastają lasy. Wokół powstały kąpieliska, ośrodki sportów wodnych, campingi, pensjonaty, hotele.
PAŁAC PŁAWNIOWICE
Zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach tworzą pałac z kaplicą, zabudowania folwarczne, oficyna ze stajnią i wozownią – wszystko w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego z wieloma dodatkami neogotyckimi oraz otaczający pałac park krajobrazowy. Pałac w Pławniowicach to jeden z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszy pałac w całym województwie śląskim. Należał niegdyś do rodziny Ballestremów, którzy w latach 1798-1945 stworzyli największe imperium przemysłowe na Górnym Śląsku. Trójskrzydłowa, dwukondygnacyjna bryła pałacu wzniesiona została na planie litery „U”. Elewacje wykonane z cegły klinkierowej posiadają rozmaite zdobienia w postaci detali kamieniarskich. Wysokie, czterospadowe dachy budowli ozdobione są licznymi wieżyczkami i iglicami, zaś nad całością dominuje czworoboczna wieża z zegarem, przykryta wysokim dachem namiotowym. W południowo-zachodnim skrzydle znajduje się kaplica Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, która jest udostępniana wiernym jako kościół. Wstęp na teren parku jest płatny 5 zł.
KOŚCIÓŁ W PACZYNIE
Pierwsze wzmianki o istnieniu kościoła w Paczynie sięgają 1274 roku. Funkcjonował on do 1931 roku, kiedy po odprawieniu ostatniego nabożeństwa zabytek ten został zburzony. W tym samym roku, po niespełna półrocznej budowie 8 listopada nastąpiła konsekracja nowego kościoła, który wzniesiono z cegły na fundamentach kamienno-ceglanych i otynkowano.
Pozostałością po dawnych zabudowaniach kościelnych w Paczynie jest drewniana dzwonnica. Budowlę wzniesiono prawdopodobnie w XVII wieku. Dziś jest jedną z atrakcji Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
DWÓR W PACZYNIE
Dwór powstał w 1820 roku. Miał on charakter klasycystyczny i wniesiony został na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, i nakryty dachem naczółkowym. Przy głównym budynku wybudowano również oborę w 1843 roku i chlew w 1894 roku. Obecnie dwór jest częściowo zamieszkały, nie jest ogrodzony, a budynki gospodarcze są w bardzo złym stanie.
RUINY PAŁACU HANSA BENEDIKTA VON GROELINGA W PNIOWIE
Pałac wybudowany w 1770 roku dla generała pruskiego Benedykta von Groelinga. Murowany z cegły budynek został wzniesiony na planie prostokąta. Był dwukondygnacyjny i przykryty mansardowym dachem. W 1819 roku pałac został sprzedany, a kolejni właściciele Pniowa przebudowali rezydencję. Podczas wojny został uszkodzony i nie został odbudowany. Później funkcjonował tu PGR, który został zlikwidowany w latach 90. XX wieku. Ocenie pałac jest ruiną w bardzo złym stanie.
KOŚCIÓŁ PW. ŚWIĘTEGO WACŁAWA W PNIOWIE
Murowany kościół wybudowano w latach 1957-59. Powstał on w miejscu starej, drewnianej świątyni z 1506 roku, która spłonęła w 1956.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Wraz ze szlakiem powstał jeden MOR. Znajduje się on w Dzierżnie w pobliżu kapliczki św. Jana Nepomucena. Dobrym miejscem na odpoczynek będzie również plaża w Niewieszy oraz w Pławniowicach, gdzie dodatkowo można zjeść w restauracji Panorama.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak rowerowy Mamucim Śladem łączy się z innymi szlakami rowerowymi:
- Pętla Zbrosławicka
- Żółty szlak rowerowy nr 16: Gliwice – Ujazd
- Czarny szlak rowerowy nr 30: Toszek – Pławniowice
- Czerwony szlak rowerowy nr 386: Jezioro Pławniowickie
- Zielony szlak rowerowy nr 384: Toszek – Pyskowice