Szlak rowerowy Obszar Warowny Śląsk
Szlak rowerowy Obszar Warowny Śląsk oznakowany jest kolorem czerwonym i liczy 45km długości. Trasa rozpoczyna się w Rogoźniku, skąd przez Piekary Śląskie i Ożarowice prowadzi do Brudzowic. W początkowej części między Bobrownikami a Niezdarą szlak prowadzi przez pagórkowate tereny, dlatego wymaga lepszego przygotowania fizycznego. Długość, w połączeniu z ukształtowaniem terenu i trudnościami z dojazdem sprawiają, że szlak zalecany jest przynajmniej średniozaawansowanym rowerzystom.
Szlak powstał w 2024 roku z inicjatywy Lokalnej Grupy Działania „Brynica to nie granica”. Trasa, która została wytyczona nie do końca pokrywa się z jego nazwą. Faktycznie od Bobrownik do Ożarowic jest wszystko w porządku, ale dalej Obszar Warowny Śląsk ciągnął się przez Nową Wieś i Mierzęcice do Przeczyc, a nie w kierunku Brudzowic tak jak omawiany szlak.
Długość: 45km
Początek: Rogoźnik
Koniec: Brudzowice
Przebieg szlaku:
Rogoźnik – Bobrowniki (3km) – Piekary Śląskie (11km) – Wymysłów (15km) – Ossy (18km) – Sączów (21km) – Niezdara (24km) – Ożarowice (platforma spotterska: 32,5km) – Zendek (36km) – Brudzowice (43km)
Data przejazdu: 30.10.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Szlak rowerowy Obszar Warowny Śląsk oznakowany jest kolorem czerwonym. Rowerzystów prowadzą znaki R-1 umieszczone głównie na tabliczkach i czasem również w formie malowanej na drzewach. Dodatkowo występują znaki R-3 z kilometrażem do kolejnych miejsc oraz ostrzeżeniach o utrudnieniach. Nie zapomniano o tablicach informacyjnych z mapą szlaków rowerowych na terenach LGD „Brynica to nie granica”, ale nie zastosowano znaków informujących o atrakcjach, znajdujących się w bliskiej odległości od trasy. Jeśli zatem nie przygotujecie się do wycieczki i nie naniesiecie na mapę schronów to wiele z nich przegapicie.
Co najdziwniejsze… W oznakowaniu jest wyrwa! Gdy szlak wykracza poza teren zarządzany przez LGD „Brynica to nie granica”, oznakowanie znika, a rowerzyści otrzymują znak z informacją:
Brak oznakowania, kontynuuj
jazdę szlakiem zielony – 1km
później czarny na północ – 1km
Sytuacja ta ma miejsce, gdy szlak wjeżdża do Piekar Śląskich i prowadzi przez tamtejszy Las Brzeziny w kierunku Jeziora Świerklanieckiego. Żenujące!
DROGI I NAWIERZCHNIE
Trasa głównie prowadzi po asfaltowych drogach publicznych (63%), które przeważnie są spokojne i mało ruchliwe, ale nie w Bobrownikach – tam spore natężenie ruchu. Drogi terenowe stanowią łącznie 28% szlaku, a większość z nich ma nawierzchnię szutrową.
Dróg rowerowych nie ma dużo. W Rogoźniku są kiepskie, a w Bobrownikach całkiem dobry, ale krótki fragment. Najlepszym odcinkiem całego szlaku jest szutrowa droga dla pieszych i rowerów w Lezie Brzeziny w Piekarach Śląskich.
Najgorszymi odcinkami według mnie są: ul. Polna w Bobrownikach, długie proste do i za platformą spotterską w Ożarowicach oraz za Niezdarą gruntówka z ciekiem wodnym, przez który trzeba przenieść rower.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 4,1km (9%)
– utwardzona: 2,3km
– nieutwardzona: 1,8km
Droga publiczna asfaltowa: 28,2km (63%)
Droga szutrowa: 10,7km (24%)
Droga gruntowa: 1,7km (4%)
Inna: 0km
DOJAZD
Najbliższe dworce kolejowe znajdują się w Radzionkowie – ok. 11km od początku szlaku i 5km od szlaku przy Jeziorze Świerklanieckim oraz w Siewierzu – 7km od końca szlaku w Brudzowicach.
Jeśli chcecie dojechać samochodem można go zostawić na parkingu w Brudzowicach lub w Rogoźniku i wrócić zielonym szlakiem rowerowym Brynicy i Czarnej Przemszy.
CIEKAWE MIEJSCA
ZBIORNIKI ROGOŹNIK
Jeziora Rogoźnik powstały w wyniku rekultywacji dawnej kopalni piasku znajdującej się na polach Rogoźnickich. Gdy wywieziono ostatnie tony piasku, zagłębienia postanowiono zalać wodą ustawiając dwie zapory wodne na potoku Jaworznik. Aby zwiększyć atrakcyjność turystyczną nowego ośrodka wypoczynkowego dobudowano domki letniskowe, zagospodarowano plaże, otwarto boiska sportowe, place zabaw, wybudowano amfiteatr i restauracje, wytyczono alejki, a całość otoczono parkiem.
DREWNIANY KOŚCIÓŁ PW. ŚW. WAWRZYŃCA W BOBROWNIKACH
Drewniany kościół katolicki z drugiej połowy XIX wieku. Świątynia znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Pośród wyposażenia godny uwagi jest barokowy ołtarz główny sprowadzony z Bytomia w 1880 roku.
PLATFOTMA SPOTTERSKA W OŻAROWICACH
Wokół lotniska znajdują się dwie platformy widokowe, z których można podziwiać startujące i lądujące samoloty. Każda z nich ma 9m długości, 2,5m szerokości i 2,5m wysokości, dzięki czemu może pomieścić nawet 25 osób. Obiekty w znakomity sposób ułatwią fanom lotnictwa komunikacyjnego obserwację i fotografowanie ruchu lotniczego na pyrzowickim lotnisku.
Przy szlaku OWŚ znajduje się platforma w Ożarowicach przy ul. Zubrza na przedłużeniu pasa startowego 09 od strony zachodniej. Platforma ma charakter typowo obserwacyjny, znakomicie widać z niej płytę postojową przed terminalami, a także starty, lądowania oraz kołowania statków powietrznych.
SCHRONY OBSZARU WAROWNEGO ŚLĄSK
Obszar Warowny Śląsk polska umocniona pozycja obronna przecinająca obszar Górnego Śląska, stanowiąca niegdyś potężne pasmo warowne, broniące podstawowego rejonu przemysłowego II RP przed agresją III Rzeszy. Rozciąga się na odcinku około 60 kilometrów, od miejscowości Przeczyce na północy po miejscowość Wyry na południu. Była to linia umocnień stałych i polowych dodatkowo uzupełniona szeregiem obiektów towarzyszących lub zabezpieczających (w sumie ok. 180 budowli). Dziś stanowi wyjątkowy w skali kraju zabytek polskiej myśli fortyfikacyjnej z okresu międzywojennego.
Przy szlaku rowerowym Obszar Warowny Śląsk zobaczyć można schrony bojowe w Bobrownikach, Dobieszowicach, Wymysłowie, Niezdarze i Ożarowicach.
SCHRONY W BRUDZOWICACH
Niemieckie schrony wybudowane podczas II wojny światowej. Niestety nie ma sprawdzonych informacji do czego one służyły. Przypuszcza się, że mogły mieć one związek z pobliskim poligonem „Schendek” oraz lotniskiem wojskowym „Udetfeld”, których budowę rozpoczęto w roku 1940.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Niestety podczas budowy szlaku nie pomyślano o infrastrukturze towarzyszącej w postaci MORów. Nie wybudowano żadnego takiego obiektu. Są jednak dwa miejsca odpoczynkowe ze stołem i ławkami w Lezie Brzeziny oraz jedna wiata turystyczna w lesie za Zendkiem.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak rowerowy Obszar Warowny Śląsk łączy się z kilkoma innymi szlakami:
- Szlak rowerowy Jeziora Zagłębia
- Szlak rowerowy Brynicy i Czarnej Przemszy
- Szlak rowerowy Lasu Wymysłowskiego
- Czarny szlak rowerowy w Piekarach Śląskich
- Zielony szlak rowerowy w Piekarach Śląskich