Czerwony szlak rowerowy nr 1: Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała – Glinka
Czerwony szlak rowerowy nr 1 na odcinku Czechowice-Dziedzice przez Bielsko-Białą i Węgierską Górkę do granicy polsko-słowackiej w Glince liczy 75km długości. Trasa jest długa i dość wymagająca fizycznie, dlatego zalecana jest dla doświadczonych rowerzystów. Szlak jest już stary i w południowej części zapomniany. Niestety zwłaszcza na odcinku od Cięciny do Rajczy trasa jest słabo poprowadzona i należałoby zmienić jej przebieg. Tym bardziej, że obok prowadzi nowa i bezpieczna Velo Soła.
Warto wiedzieć, że szlak jest dwukierunkowy, ale w stronę Glinki jedzie się zdecydowanie trudniej ze względu na długi końcowy podjazd, który zaczyna się tuż za Rajczą i ma ok. 10km. Pagórkowate tereny są również między Bielsko-Białą a Przybędzą. Tam także możecie odczuć trudy podjazdów.
Długość: 75km
Początek: MOSiR Czechowice-Dziedzice
Koniec: Glinka granica polsko-słowacka
Przebieg szlaku:
Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała (plac Ratuszowy: 13km) – Wilkowice (20km) – Meszna (25km) – Buczkowice (28km) – Godziszka (31km) – Słotwina (33km) – Lipowa (37km) – Twardorzeczka (39km) – Radziechowy (41km) – Przybędza (43km) – Cięcina (45km) – Węgierska Górka (48km) – Cisiec (50km) – Milówka (55km) – Rajcza (62km) – Ujsoły (66km) – Glinka
Data przejazdu: 02.06.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Pod względem oznakowania szlak należy podzielić na dwie części. Odcinek Czechowice-Dziedzice – Bielsko-Biała jest dobrze oznakowany. Znaki typu R-1 pojawiają się głównie w formie tabliczek. Są one częste i dobrze prowadzą rowerzystów. Dodatkowo pojawiają się tu znaki z kilometrażem oraz mapy tras rowerowych w powiecie Bielskim.
Natomiast odcinek od centrum Bielska-Białek do Glinki jest bardzo słabo oznakowany. Znaków brakuje, a te które są wymagają odnowienia, bo są stare i wyblakłe. Nie liczcie na nie i pobierzcie plik GPX.
DROGI I NAWIERZCHNIE
To jest szlak uliczny. Aż 77% trasy prowadzi po publicznych drogach asfaltowych. Całkiem sporo z nich jest ruchliwych, np. fragment między Milówką a Rajczą. Tutaj zdecydowanie polecam odpuścić jazdę i tak słabo oznakowanym czerwonym szlakiem i wskoczyć już w Cięcinie na bardzo przyjemny szlak Velo Soła, który doprowadzi Was wzdłuż rzeki, głównie bezpiecznymi drogami rowerowymi, przez Węgierską Górkę i Milówkę aż do Rajczy.
Pozostałe drogi są bardziej przyjazne rowerzystom, ale nie zmienia to faktu, że szlak przeznaczony jest raczej dla rowerzystów doświadczonych zarówno w jeździe w ruchu ulicznym jak i jeździe długodystansowej.
Około 13km pojedziecie po drogach rowerowych. Występują one głównie w Bielsku-Białej, ale spotkać też można krótkie odcinki w Buczkowicach czy Węgierskiej Górce. Zresztą droga rowerowa w Buczkowicach wzdłuż Żylicy jest bardzo przyjemna, dlatego można ją określić jako najlepszy odcinek szlaku.
Najgorszy odcinek ciężko wybrać, bo jest ich wiele, np. droga przez chaszcze wzdłuż Białki w Wilkowicach, wspomniana wcześniej ruchliwa droga na odcinku Milówka – Rajcza, kamienista droga polna w Buczkowicach czy zamknięty fragment drogi w Węgierskiej Górce.
Co z drogami terenowymi? Nie ma ich dużo, ale takim śladem szosą nie przejedziecie. Trzeba ominąć gruntowy odcinek w Wilkowicach i kamienisty w Buczkowicach.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 13,1km (17%)
– utwardzona: 11,7km
– nieutwardzona: 1,4km
Droga publiczna asfaltowa: 57,6km (77%)
Droga szutrowa: 1,4km (2%)
Droga gruntowa: 0,7km (1%)
Inna: 2,2km (3%) – płyty betonowe, bruk, kamienista
DOJAZD
Dworzec kolejowy Czechowice-Dziedzice znajduje się ok. 1,5km od początku szlaku. Natomiast ostatni dworzec PKP Rajcza Centrum – ok. 13km od końca szlaku. Po drodze są jeszcze dworce kolejowe w Bielsku Białej, Cięcinie, Węgierskiej Górce czy Milówce.
Przy obu skrajnych punktach szlaku zlokalizowane są spore parkingi, na których bez problemu można zostawić samochód.
CIEKAWE MIEJSCA
POMNIKI BAJKOWYCH POSTACI W BIELSKU-BIAŁEJ
Bielsko-Biała słynie z bajek. Przecież to tutaj narodziły się słynne bajkowe postacie: Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka i wielu innych. Dzisiaj w mieście upamiętniają je pomniki, które zobaczycie nie oddalając się od szlaku. Na placu Wojska Polskiego jest „Żaba z parasolką” oraz „Don Pedro”, a kawałek dalej przy Białce pomnik Reksia. Natomiast jeśli nieco zboczymy z trasy (ok. 100m) to zobaczyć można jeszcze Bolka i Lolka.
RATUSZ W BIELSKU-BIAŁEJ
Neorenesansowy, zabytkowy ratusz znajduje się w centrum Bielska-Białej przy Placu Ratuszowym. Wybudowany został w latach 1895-97. Pierwotnie był siedzibą magistratu miasta Białej, a od 1951 roku jest siedzibą prezydenta i Rady Miasta Bielsko-Biała. Jest to jeden z najokazalszych gmachów publicznych Bielska-Białej.
KOŚCIÓŁ ŚW. BARBARY W BIELSKU-BIAŁEJ
Drewniana zabytkowa świątynia powstała w 1690 roku i jest przykładem dawnego wiejskiego budownictwa sakralnego w stylu śląsko-małopolskim. Znajduje się w dzielnicy Mikuszowice Krakowskie. Kościół jest atrakcją Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
SCHRONY BOJOWE W WĘGIERSKIEJ GÓRCE
W Węgierskiej Górce atrakcją turystyczną są schrony bojowe. Jest ich pięć: „Wędrowiec”, „Wyrwidąb”, „Wąwóz”, „Waligóra” i „Włóczęga”. Najbliższe do kilometra od szlaku. Wszystkie powstały tuż przed hitlerowskim atakiem na Polskę, a ich załogę stanowiła 151 Kompania Forteczna dowodzona przez kapitana Tadeusza Semika. Przez 3 dni udawało się bohatersko odpierać ataki Siódmej Bawarskiej Dywizji Piechoty. Ze względu na heroizm obrońców okazany w obliczu przeważających sił wroga, starcie zostało nazwane „Westerplatte południa”.
ZESPÓŁ PARKOWO-PAŁACOWY W RAJCZY
Pałac pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i należał do Karola Stefana Habsburga – byłego właściciela ziemi żywieckiej. Dziś znajduje się w nim zakład opiekuńczo-leczniczy.
GEO-PARK GLINKA
W miejscu dawnego kamieniołomu, który działał tutaj od 1927 roku powstał spektakularny i malowniczo położony Geo-Park. Utworzono go w 2014 roku dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego. Na jego terenie znajdują się atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych: tyrolka, ścianki wspinaczkowe, park linowy, baseny, place zabaw i boiska.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Wiaty turystyczne pojawiają się jedynie na ostatnim odcinku szlaku Ujsoły – przejście graniczne. Wcześniej takich miejsc nie ma, ale można zatrzymać się na krótki odpoczynek np. w Bielsku-Białej w centrum lub Parku Włókniarzy, przy Żylicy w Buczkowicach czy na bulwarach przy Sole w Węgierskiej Górce.
SZLAKI ROWEROWE
Czerwony szlak rowerowy nr 1 ma swoją kontynuacje na odcinku Katowice – Goczałkowice-Zdrój. Niestety oba fragmenty nie są ze sobą połączone. Na Słowacji szlak łączy się z czerwonym szlakiem nr 038, a w Polsce z kilkoma innymi szlakami rowerowymi:
- Velo Soła
- Niebieski szlak rowerowy nr 198 w Czechowicach-Dziedzicach
- Niebieski szlak Dookoła Bielska-Białej
- Zielony szlak nr 002 w Bielsku-Białej
- Żółty szlak nr 003 w Bielsku-Białej
- Czarny szlak rowerowy z Węgierskiej Górki
- Niebieski szlak rowerowy nr 231 w Węgierskiej Górce
ZOBACZ TAKŻE
Czerwony szlak rowerowy nr 1:
Katowice – Tychy – Pszczyna – Goczałkowice-Zdrój
Jeden z najpopularniejszych szlaków rowerowych w śląskim. Rozpoczyna się w centrum Katowic skąd przez Lasy Murckowskie, Tychy i Pszczynę prowadzi nad Jezioro Goczałkowickie.