Żółty szlak rowerowy nr 271: Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice
Żółty szlak rowerowy nr 271 ma 29km długości i prowadzi z Jastrzębia-Zdroju przez Marklowice Górne do Zebrzydowic. Ze względu na dość pagórkowate tereny szlak zalecany jest rowerzystom z przynajmniej średnim doświadczeniem w rowerowych wycieczkach. Ze względu na terenowe odcinki zalecany jest rower z nieco szerszymi oponami, np. crossowy, trekkingowy lub gravel.
Długość: 29km
Początek: dworzec autobusowy, Jastrzębie-Zdrój
Koniec: staw Młyńszczok, Zebrzydowice
Przebieg szlaku:
Jastrzębie-Zdrój: Park Zdrojowy (8km) – Marklowice Górne (19km) – Uroczysko Siroczy (24km) – Zebrzydowice (centrum 28km)
Data przejazdu: 30.05.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)

OZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest kolorem żółtym. Niestety wielu tabliczek brakuje, np. początku szlaku, wiele jest starych i wyblakłych. To zmusza do zgrania pliku GPX ze śladem trasy. Będziecie mieć wtedy pewność, że poprawnie przejedziecie szlak.
Na trasie zobaczycie znaki typu R-1 w postaci tabliczek lub malunków na drzewach oraz znaki typu R-3 z kilometrażem do kolejnych miejsc. Niestety brakuje tablic informacyjnych z mapą, opisem atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak nr 271 to głównie asfaltowe drogi publiczne, które stanowią aż 78% trasy. Przeważnie są to dogi po obrzeżach Jastrzębia-Zdroju z mniejszym ruchem samochodowym. Pojawiają się również drogi rowerowe, ale są to zaledwie cztery kilkusetmetrowe odcinki.
Drogi terenowe łącznie mają ok. 4km. Z tego ok. 1,5km to bardzo słabe odcinki gruntowe. W Jastrzębiu-Zdroju bardzo zarośnięty fragment przy Bożej Górze, a w Marklowicach Górnych kamienista, słaba droga leśne do granicy Polski. Są to dwa najgorsze odcinki szlaku. Do tego dorzucimy jeszcze chodnik i schody, które utrudniają przejazd przez osiedle Bogoczowiec przy Bożej Górze.
Jaki rower? Taki, który da radę na asfalcie i leśnych odcinkach, czyli crossowy, trekkingowy, gravel.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 2,1km (7%)
– utwardzona: 2,1km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 22,2km (78%)
Droga szutrowa: 2,6km (9%)
Droga gruntowa: 1,5km (5%)
Inna: 0,2km (1%) – chodnik, płyty betonowe
DOJAZD
Jeśli zamierzacie dojechać samochodem to można go zostawić przy dworcu autobusowym w Jastrzębiu-Zdroju, tuż przy początku szlaku. Można także na dużym parkingu przy kościele w Zebrzydowicach. Aby nie wracać do samochodu tą samą trasą to w drodze powrotnej wykorzystajcie Żelazny Szlak Rowerowy. Zrobi Wam się fajna pętelka.
Można również dojechać pociągiem. Dworzec w Zebrzydowicach jest 1km od szlaku. Niestety do Jastrzębia-Zdroju pociągi nie kursują.
CIEKAWE MIEJSCA
SANKTUARIUM PW. ŚW. KATARZYNY I OPATRZNOŚCI BOŻEJ
Zabytkowy, barokowo-klasycystyczny kościół parafialny leżący na terenie Jastrzębia Górnego, niegdyś wsi, obecnie dzielnicy Jastrzębia-Zdroju. Obecny budynek kościoła powstał w pierwszej połowie XIX wieku w miejscu dawnej, drewnianej świątyni, która spłonęła w 1811 roku. W 2012 roku metropolita katowicki nadał kościołowi tytuł Sanktuarium.
W środku znajdują się m.in. trójkątny obraz z Okiem Opatrzności Boskiej z 1773 roku, ambona zwieńczona rzeźbą anioła z tablicami Dziesięciu Przykazań oraz murowany chór muzyczny wsparty na trzech filarowych arkadach.
KOŚCIÓŁ ŚW. BARBARY I ŚW. JÓZEFA
Zabytkowy, drewniany kościół został zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku w Jedłowniku (dzielnicy Wodzisławia Śląskiego), skąd został przeniesiony w latach 70. XX wieku do Jastrzębia-Zdroju. Jest najstarszą świątynią znajdującą się na terenie Jastrzębia-Zdroju. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli rybnickiej.
POMNIK BOŻA GÓRA
Znajduje się tu cmentarz wojenny i tablice upamiętniające bohaterskich żołnierzy. Zarówno tych, którzy bronili te ziemie przed niemieckim najeźdźcą 1 września 1939 roku w tzw. Boju o Bożą Górę, jak i tych którzy je wyzwolili w 1945 roku.
PARK ZDROJOWY
Mieści się w dzielnicy Zdrój, ma powierzchnię 18 hektarów i dzieli się na część górną i dolną. Dolna część, zwana jest Doliną Mikołaja jest spokojniejsza i charakteryzuje się piękną bujną roślinnością oraz siecią alejek. Część górna jest bardziej reprezentacyjna i pełna zabytków. Tam znajduje się wizytówka miasta, czyli Dom Zdrojowy, a także muszka koncertowa, Galeria Historii Miasta, Inhalatorium, kawiarnia, restauracja i plac zabaw.
PAŁAC W ZEBRZYDOWICACH
Pałac znajduje się przy stawie Młyńszczok. Powstał w miejscu typowo gotyckiego zamku, który do połowy XVIII wieku bardzo często zmieniał właścicieli. W 1744 roku zamek stał się główną siedzibą rodową baronów Mattencloit, którzy dokonali gruntownej przebudowy, w wyniku której uzyskał on charakter reprezentacyjnej, barokowej rezydencji. W 1888 roku pałac kupiła rodzina Larisch-Mönnich i zamieszkiwała w nim do II wojny światowej.
Podczas II wojny światowej pałac spłonął, lecz po zniszczeniach wojennych został zrekonstruowany w latach 1958-1963, a po rozbudowie w 1970 roku przeznaczony na cele kulturalne. Obecnie znajduje się tu Gminny Ośrodek Kultury, Punkt Informacji Turystycznej oraz restauracja, a na terenach przylegających do pałacu znajduje się amfiteatr, molo widokowe oraz Ośrodek Sportów Wodnych “Młyńszczok”.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Wiaty odpoczynkowe znajdują się w południowej części szlaku. Trzy są w Marklowicach Górnych i jedna na końcu szlaku przy stawie Młyńszczok. W Jastrzębiu-Zdroju najlepszym miejscem na przerwę w wycieczce będzie Park Zdrojowy.
SZLAKI ROWEROWE
Żółty szlak rowerowy nr 271 częściowo pokrywa się lub przecina z innymi szlakami rowerowymi:
- Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Żelazny Szlak Rowerowy
- Niebieski szlak rowerowy nr 279: Strumień – Jastrzębie-Zdrój
- Szlak R4: Chałupki – Kraków
- Szlak Zamków nad Piotrówką
- Zielony szlak rowerowy nr 13: Rybnik – Ustroń