Szlak Zamków nad Piotrówką
Szlak Zamków nad Piotrówką na Śląsku Cieszyńskim ma 24km długości i oznakowany jest kolorem zielonym. Rozpoczyna się w Kończycach Wielkich, skąd przez Zebrzydowice i czeskie Piotrowice prowadzi do Gołkowic. Jest to szlak transgraniczny z dużą ilością atrakcji turystycznych. Jest też dość wymagający fizycznie ze względu na pagórkowate tereny i sporą ilość podjazdów.
Długość: 24km
Początek: Kończyce Wielkie
Koniec: granica polsko-czeska, Gołkowice
Przebieg szlaku:
Kończyce Wielkie – Kończyce Małe (3km) – Zebrzydowice (pałac: 9km) – Marklowice Górne (11,5km) – granica polsko-czeska (13km) – Piotrowice koło Karwiny (zamek: 16km) – Skrbeńsko (16,5km) – Gołkowice (21km)
Data przejazdu: 03.11.2024
MAPA
Pobierz ślad trasy: GPX | KML | RAR
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowyOZNAKOWANIE
Szlak oznakowany jest znakami typu R-2, czyli kwadrat z białym tłem, zielonym rowerem i dodatkowym logo szlaku, czyli zamkiem. Niestety można powiedzieć, że oznakowanie nie istnieje, gdyż w terenie znaków nie ma, a te co pozostały są ledwo widoczne. Jeśli się wybieracie, koniecznie pobierzcie plik GPX.
DROGI I NAWIERZCHNIE
Szlak Zamków nad Piotrówką niemal w całości prowadzi po asfaltowych drogach publicznych. Pozostałe 2km to droga rowerowa i szutrowa w Czechach oraz chodniki w Marklowicach Górnych i Kończycach Wielkich. Szosowcy spokojnie dadzą radę, gdyż niemal 400-metrowy odcinek drogą szutrową łatwo można objechać.
Najlepszym odcinkiem szlaku dla mnie jest fragment między Kończycami Małymi i Zebrzydowicami. Co prawda jest tam sporo pagórków, a co za tym idzie podjazdów, ale jest malowniczo.
Wydzielona infrastruktura rowerowa: 0,4km (1,5%)
– utwardzona: 0,4km
– nieutwardzona: 0km
Droga publiczna asfaltowa: 22,2km (92%)
Droga szutrowa: 0,4km (1,5%)
Droga gruntowa: 0km
Inna: 1,2km (5%) – chodnik, kostka betonowa
DOJAZD
Szlak przebiega w pobliżu dworców kolejowych w Zebrzydowicach (ok. 1,5km), Kończycach Małych (ok. 700m) i Kaczycach (ok. 3,5km). Samochód można zostawić na jednym z parkingów przy kościołach: w Zebrzydowicach, Kończycach Wielkich i Małych oraz przy granicy w Gołkowicach.
CIEKAWE MIEJSCA
KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W KOŃCZYCACH WIELKICH
Budowa tego drewnianego kościoła rozpoczęła się w 1774 roku, a 3 lata później by gotowy. To największy drewniany kościół na Śląsku Cieszyńskim! Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Przed świątynią znajduje się duży parking oraz pomnik Gabrieli Thun Hohenstein na ławeczce.
PAŁAC W KOŃCZYCACH WIELKICH
Pałac powstał w XVIII wieku z inicjatywy Jana Fryderyka Wilczka. Od 1825 roku stał się siedzibą rodziny von Larischów-Monnich, a ostatnią prywatną właścicielką zabytku przed drugą wojną światową była hrabina Gabriela von Thun und Hohenstein. W 1893 r. wyszła ona za adiutanta cesarza Feliksa hrabiego von Thuna und Hohensteina, co po raz kolejny przyczyniło się modernizacji pałacu, który otrzymał francuski barokowo-klasycystyczny styl. Dama cesarskiego dworu, wielka filantropka, fundatorka jednego z pawilonów Szpitala Śląskiego w Cieszynie, zapisała się w pamięci mieszkańców Kończyc Wielkich jako „Dobra Pani”. W 1945 majątek Gabrieli von Thun und Hohenstein został skonfiskowany przez władze ludowe, które w 1952 roku utworzyły w pałacu państwowy dom dziecka.
Na wschód od pałacu, w miejscu drewnianego kościoła, znajduje się kaplica pałacowa zbudowana w 1776 roku przez właścicieli wioski, rodzinę Harasowskich z Harasowa. Pałac oraz kaplicę otacza pochodzący z XIX wieku park krajobrazowy.
ZAMEK W KOŃCZYCACH MAŁYCH
Pierwotna budowla, będąca zamkiem gotyckim, została wybudowana przez ród Golasowskich pod koniec XIV wieku. W 1560 roku został przez Jerzego Sedlnickiego rozbudowany, o czym świadczy kamienny portal z nadprożem z herbem Odrowąż Sedlnickich. Następnie dostał się w posiadanie rodziny Czelów – jednego z najstarszych i najważniejszych rodów szlacheckich w Księstwie Cieszyńskim. Został znacznie rozbudowany, uzyskał wówczas styl renesansowy i stał się 4-skrzydłową rezydencją z niespotykanym w innych siedzibach szlachty cieszyńskiej reprezentacyjnym dziedzińcem arkadowym, za sprawą którego zamek ten bywa nazywany Cieszyńskim Wawelem.
W roku 1657 Kończyce Małe trafiły w ręce Pełków, dzięki którym zamek zyskał cechy rezydencji tracąc swe walory obronne. Ostatnim właścicielem była Hildegarda Wurzian z rodziny Folwarcznych. Działania wojenne z początku roku 1945 spowodowały poważne zniszczenia rezydencji. W 1946 roku majątek przejął Skarb Państwa.
Obecnie zamek mieści m.in. hotel, restaurację, Izbę Regionalną, filię Gminnej Biblioteki Publicznej i siedziby regionalnych zespołów i stowarzyszeń. Na dziedzińcu zamku organizowane są koncerty w ramach odbywającego się w Cieszynie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki „Viva il Canto”.
PAŁAC W ZEBRZYDOWICACH
Pałac znajduje się ok. 1,5km od szlaku przy stawie Młyńszczok. Powstał w miejscu typowo gotyckiego zamku, który do połowy XVIII wieku bardzo często zmieniał właścicieli. W 1744 roku zamek stał się główną siedzibą rodową baronów Mattencloit, którzy dokonali gruntownej przebudowy, w wyniku której uzyskał on charakter reprezentacyjnej, barokowej rezydencji. W 1888 roku pałac kupiła rodzina Larisch-Mönnich i zamieszkiwała w nim do II wojny światowej.
Podczas II wojny światowej pałac spłonął, lecz po zniszczeniach wojennych został zrekonstruowany w latach 1958-1963, a po rozbudowie w 1970 roku przeznaczony na cele kulturalne. Obecnie znajduje się tu Gminny Ośrodek Kultury, Punkt Informacji Turystycznej oraz restauracja, a na terenach przylegających do pałacu znajduje się amfiteatr, molo widokowe oraz Ośrodek Sportów Wodnych “Młyńszczok”.
ZAMEK W PIOTROWICACH
Położony na niewielkim wzgórzu i otoczony parkiem w stylu angielskim. Klasycystyczny zamek niegdyś należał do rodziny Larisch-Mönnich, dziś natomiast mieści się w nim hotel i restauracja.
KOŚCIÓŁ PW. ŚW. ANNY W GOŁKOWICACH
Ten drewniany kościół w Gołkowicach wzniesiono w 1878 roku w miejscu wcześniej istniejącej świątyni, która ze względu na zły stan techniczny została rozebrana. Jest to jedna z atrakcji Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
MIEJSCA ODPOCZYNKOWE
Przy szlaku są dwie wiaty odpoczynkowe: w Skrbeńsku i Zebrzydowicach. Trzecia jest w bliskiej odległości, przy stawie Młyńszczok w Zebrzydowicach. Naturalnym, dobrym miejscem na odpoczynek będą zamki i pałace znajdujące się na szlaku. Jeśli macie ochotę na czeską kuchnię to można zatrzymać się w Hotelu Dakol.
SZLAKI ROWEROWE
Szlak Zamków nad Piotrówką połączyć można z kilkoma innymi szlakami:
- Żelazny Szlak Rowerowy
- Czerwony szlak rowerowy nr 24 Euroregionu Śląsk Cieszyński
- Żółty szlak rowerowy nr 271: Jastrzębie-Zdrój – Zebrzydowice
- Zielony szlak rowerowy nr 13: Rybnik – Ustroń
- Żółta Tandemowa Trasa Rowerowa
- Niebieski szlak rowerowy nr 254 Dębowiec – Kaczyce