Zamek w Chudowie

Zamek w Chudowie

Zamek w Chudowie

Zamek w Chudowie wzniesiony został przez Jana Gierałtowskiego w latach 30. XVI wieku na miejscu dawnego średniowiecznego grodu. Początkowo zamek miał charakter obronny, a świadczą o tym grube mury ze strzelnicami oraz fosa. Renesansowy zamek zbudowano na planie prostokąta, w środku którego znajdował się niewielki dziedziniec z centralnie usytuowaną studnią. W południowo-zachodniej części wznosi się czworoboczna wieża, po prawej stronie od niej znajdował się tzw. dom pański, a po lewej tzw. dom służebny. Do zamku wchodziło się mostem drewnianym, prowadzącym bezpośrednio na drugą kondygnację wieży.

Po rodzinie Gierałtowskich, którzy władali Chudowem do 1622 roku, zamek przechodził z rąk do rąk, po czym trafił do rodziny von Foglar. To oni zmodernizowali zamek i przywrócili mu dawny blask, dzięki czemu Zamek w Chudowie stał się jednym z najbardziej okazałych rezydencji na Górnym Śląsku. W tym czasie odbywały się tutaj liczne przyjęcia, bale oraz polowania.

Kolejnym wielkim właścicielem chudowskiego zamku był Aleksander von Bally, który dokonał licznych zmian w jego architekturze. Przebudował wieżę, umieszczając w niej kaplicę oraz postawił duży budynek o charakterze gospodarczym, w którym mieścił się zamkowy browar i karczma. W noc sylwestrową w 1847 roku zamek spłonął, stając się odtąd ruiną.

 

FUNDACJA ZAMEK CHUDÓW

W roku 1995 powołana została Fundacja „Zamek Chudów”, której założycielem i pierwszym prezesem był Andrzej Sośnierz. Po przejęciu obiektu w roku 1999 fundacja zaczęła prowadzić prace rekonstrukcyjne i wykopaliskowe. Do 2004 roku odbudowano i zadaszono zamkową wieżę, w której obecnie mieści się muzeum zamku w Chudowie, prezentujące zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych obiektu. Podniesiono również mury wokół dziedzińca i odnowiono bramy. Podjęte zostały także badania archiwalne, w efekcie których nakładem prowadzonego przez fundację wydawnictwa ukazały się publikacje dotyczące historii zamku. Począwszy od roku 1996 na terenie zamku organizowane są plenerowe imprezy kulturalno-oświatowe (Spotkania na Zamku w Chudowie), obejmujące inscenizacje historyczne, zloty, koncerty, projekcje filmowe, występy kabaretowe. Wizytówką i najstarszym elementem spotkań jest sierpniowy Jarmark Średniowieczny.

 

TOPOLA „TEKLA”

Tekla, czyli topola kanadyjska jest skrzyżowaniem rodzimej topoli czarnej z topolą amerykańską. Według pomiaru z maja 2013 roku chudowska topola jest najgrubszą, jednopienną topolą kanadyjską w Polsce. Mierzy 7,24 metra w obwodzie i 2,30 metra średnicy, co daje jej 36. miejsce w Polsce w kategorii grubości wszystkich polskich drzew. Pod względem wysokości (31,5m) plasuje się na 92 miejscu w Polsce. W „Tekli” mieści się również duża dziupla, a w niej niewielkie ławy i stoliki! W pobliżu znajduje się również bar „Przy Tekli”.

 

ZAMEK W CHUDOWIE – ULUBIONE MIEJSCE ROWERZYSTÓW

Zamek w Chudowie jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez śląskich rowerzystów. Znajduje się blisko trzech dużych miast: Gliwic, Rudy Śląskiej i Mikołowa, z których łatwo dojechać licznymi szlakami rowerowymi. Wśród rowerzystów doskonale znane jest powiedzenie:

„Chudów z nudów”

ZAMEK W CHUDOWIE

POMYSŁY NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

Lasy Panewnickie na rowerze

Lasy Panewnickie na rowerze

Uciec od zgiełku miasta do Lasów Panewnickich. Poznać ich tajemnice, relaksować się nad śródleśnym stawem, zwiedzić zamek, posmakować świeżej ryby i poleżeć na plaży wśród pięknej przyrody.

Rowerem przez powiat gliwicki

Rowerem przez powiat gliwicki

Powiat gliwicki to świetne tereny na wycieczki rowerowe. Zapraszam na dwie pętle rowerowe (północna i południowa) z Gliwic do najciekawszych atrakcji powiatu!

Pętla rowerowa - stadiony piłkarskie

Rowerem po śląskich stadionach piłkarskich

Lubisz tematyczne wycieczki rowerowe? 133-kilometrowa pętla rowerowa po śląskich stadionach piłkarskich! Zwiedź największe stadiony w województwie śląskim na rowerze.

TRASY ROWEROWE

 

ZAMEK W CHUDOWIE – GALERIA

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com