Lotnisko Pyrzowice

Lotnisko Pyrzowice

Lotnisko Pyrzowice

Lotnisko Pyrzowice jest położone około 30 km na północ od centrum Katowic. Znajduje się na terenie dwóch gmin: Ożarowice i Mierzęcice, a zarazem na pograniczu dwóch powiatów: tarnogórskiego i będzińskiego. Lotnisko jest najwyżej położonym cywilnym portem lotniczym w Polsce i charakteryzuje się dobrymi warunkami atmosferycznymi, co oznacza mniejszą niż na innych lotniskach liczbę dni uniemożliwiających lądowanie. Port lotniczy Katowice ma jedną z najdłuższych dróg startowych dostępnych w Polsce – liczącą 3200 metry długości i 45 metrów szerokości.

Lotnisko w Pyrzowicach posiada trzy terminale pasażerskie o łącznej powierzchni 29 200 m² i przepustowości około 5,5 mln pasażerów rocznie (przepustowość godzinowa: 1170 pasażerów). Otwarcie części ogólnodostępnej i strefy przylotów terminalu B odbyło się 9 lipca 2007 roku, strefy odlotów – 30 lipca 2007 roku, natomiast najnowszy terminal C, przeznaczony tylko do przylotów, otworzono 18 czerwca 2015 roku. Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice cały czas się rozwija. W niedalekiej przyszłości planowana jest kolejna rozbudowa płyt postojowych, budowa trzeciego terminalu pasażerskiego oraz nowej drogi startowej.

Port lotniczy posiada jeden terminal cargo. Jego powierzchnia wynosi 5378 m². Głównymi użytkownikami składów są m.in. DHL, Izba Celna w Katowicach, TNT Express i UPS. Pod względem tonażu ładunków przewiezionych ruchem lotniczym rocznie, lotnisko w Pyrzowicach zajmuje drugie miejsce w Polsce po warszawskim im. F. Chopina.

 

STATYSTYKI

Linie lotnicze regularne oferują loty z Katowic w 50. kierunkach. Najwięcej tras obsługuje Wizz Air, następnie Ryanair, Lufthansa i PLL LOT. Biura podróży natomiast oferują czarterowe połączenia lotnicze z Katowic do państw położonych w Europie, Azji i Afryce. W sumie w ofercie dostępnych jest 65 czarterowych połączeń z Katowic.

Katowice Airport jest czwartym najruchliwszym polskim portem lotniczym. W 2003 roku na lotnisku zaczęły operować tanie linie lotnicze. Dzięki temu liczba obsługiwanych połączeń zagranicznych znacząco wzrosła. Liczba pasażerów wzrosła z 257 tys. w 2003 roku do niemal 5 mln w 2019 roku. Po warszawskim Okęciu, lotnisko w Pyrzowicach ma największą ilość połączeń czarterowych (ponad 2 mln). Najwięcej samolotów z MPL Katowice jest odprawianych przez węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air.

 

Loty regularne: 50 kierunków – ruch pasażerski: 2813783
Loty czarterowe: 65 kierunków – ruch pasażerski: 2006326
Całkowity ruch pasażerski: 4843889
Liczba operacji lotniczych: 41606
Cargo: 20121 ton

Struktura ruchu lotniczego ze względu na ilość przewiezionych pasażerów w roku 2019:

  • 86% Wizz Air
  • 43% Czartery
  • 64% Ryanair
  • 67% Lufthansa
  • 09% LOT
  • 84% Transavia
  • 4% Pozostałe
  • 07% General Aviation

 

HISTORIA

W miejscu gdzie obecnie znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach i gdzie codziennie przewija się tysiące pasażerów linii lotniczych, pierwsi byli żołnierze. W roku 1940 niemiecka Luftwaffe, rozpoczęła na łąkach wokół Pyrzowic, budowę lotniska polowego. Niemcy wytyczyli trzy bitumiczno-betonowe pasy o długości od 1000 do 1500 metrów jednakowej szerokości 50 metrów. Lotnisko służyło do przeładunku materiałów wojskowych z samolotów lecących z głębi Rzeczy do tych zaopatrujących oddziały na froncie wschodnim. Do lotniska doprowadzono bocznicę kolejową z Miasteczka Śląskiego oraz Zawiercia. Jako zaplecze zostały wybudowane trzy hangary oraz skład bomb. Obsługa lotniska i piloci zakwaterowani byli w prefabrykowanych drewnianych domkach, rozebranych w latach 1979-1980, oraz barakach.

Od 1945 do 1951 roku na lotnisku stacjonowali żołnierze Armii Czerwonej. Na początku lat pięćdziesiątych czerwonoarmiści przekazali lotnisko Wojsku Polskiemu. Rozpoczął tu stacjonowanie, powołany do funkcjonowania 17 kwietnia 1951 roku, 39 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego. W 1964 roku oddano na lotnisku nowy pas startowy, z którego odbył się pierwszy lot samolotu pasażerskiego. Regularne loty zainaugurowano 6 października 1966 roku, kiedy PLL „LOT” uruchomił połączenie z Warszawą. W 1969 roku, na udostępnionej przez wojsko 11-hektarowej działce, zbudowano pierwszy terminal pasażerski. Przez następnych kilka lat loty pasażerskie korzystały z infrastruktury wojskowej. Koegzystencja ta trwała do początku 2000 roku, kiedy to równolegle funkcjonowało lotnisko cywilne i wojskowe. Obecnie lotnisko jest pod zarządem cywilnym. Od 1 stycznia 2009 roku lotnisko również używa umiędzynarodowionej anglojęzycznej marki Katowice Airport.

 

PLATFORMY WIDOKOWE

Wokół lotniska znajdują się dwie platformy widokowe, z których można podziwiać startujące i lądujące samoloty. Każda z nich ma 9m długości, 2,5m szerokości i 2,5m wysokości, dzięki czemu może pomieścić nawet 25 osób. Obiekty w znakomity sposób ułatwią fanom lotnictwa komunikacyjnego obserwację i fotografowanie ruchu lotniczego na pyrzowickim lotnisku.

 

Pierwsza platforma znajduje się w Ożarowicach przy ul. Zubrza na przedłużeniu pasa startowego 09 od strony zachodniej. Platforma ma charakter typowo obserwacyjny, znakomicie widać z niej płytę postojową przed terminalami, a także starty, lądowania oraz kołowania statków powietrznych. Druga platforma usytuowana jest w Mierzęcicach na przedłużeniu pasa startowego nr 27 od strony wschodniej. Jest ona trudniej dostępna, ale zdecydowanie lepsza dla fotografów.

 

 

TRASY ROWEROWE

 

LOTNISKO PYRZOWICE – GALERIA

PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

BOOKINGBooking.com