Podsumowanie 2021 i zapowiedź intensywnego 2022

Podsumowanie 2021 i zapowiedź intensywnego 2022

Nadszedł styczeń, czyli miesiąc corocznych podsumowań, planowania oraz świętowania. Tak, tak – blog Rowerem Po Śląsku ma już 7 lat, więc jest co opijać. Zimą noce długie, temperatury niskie i drogi śliskie, więc zamiast na rowerze, więcej czasu spędzam przed komputerem. Staram się usprawnić działanie bloga, dodać nowe funkcjonalności, a także zaplanować rowerowe wypady. Jednak o planach napiszę Wam nieco później. Zacznę od podsumowania poprzedniego roku.

PODSUMOWANIE 2021

2021 był dobrym rokiem. Udało mi się zrobić fajne rzeczy, podjąć kilka bardzo ciekawych współprac, poznać wielu interesujących ludzi i zobaczyć sporo fantastycznych miejsc. Najpierw liczby:

STATYSTYKI

Niemal milion razy! Aż tyle odsłon zanotował blog w 2021 roku. Zajrzało tu ponad 250 tysięcy użytkowników, którzy najchętniej czytali opisy Żelaznego Szlaku Rowerowego, Szlaku Orlich Gniazd i Wiślanej Trasy Rowerowej. Czyli jak widzicie, blogowe statystyki potwierdzają, że to w dalszym ciągu najpopularniejsze szlaki rowerowe w województwie śląskim.

SPOŁECZNOŚĆ

Jednak to nie liczby w statystykach cieszą najbardziej… Większą radością dla mnie jest spotykanie Was na szlaku. Coraz więcej z Was ma logo Rowerem Po Śląsku na koszulce czy naklejce przyklejonej do roweru. Fajnie, że tyle osób łączy się z naszą rowerową społecznością.

W mediach społecznościowych już niemal 20 tysięcy użytkowników obserwuje fanpage Rowerem Po Śląsku na FB, a w naszej facebookowej grupie jest już ponad 21 tysięcy członków! Dzielimy się tam swoimi relacjami z wycieczek, doradzamy i motywujemy. Niestety profil na Instagramie tak nie odpalił, a szkoda bo przecież tam wrzucam najwięcej fotek oraz relacje na żywo z rowerowych wypadów. Zatem… mocno Was zapraszam na instagramowe konto @roweremposlasku.pl.

TREŚCI

W 2021 opublikowałem 36 wpisów na blogu. Połowa z nich to aktualizacja starych treści, druga połowa to zupełnie nowe artykuły. Najważniejsze dla mnie było kontynuowanie serii „Śląskie na rowerze”, w ramach której podsuwam Wam pomysły na rowerowe zwiedzanie województwa śląskiego. Ten autorski projekt jest tworzony pod patronatem Śląskiej Organizacji Turystycznej i cieszy się dużym powodzeniem. W ubiegłym roku pojawiła się trasa z Katowic do Zawiercia, a także pętle po Lasach Panewnickich oraz Beskidzie Żywieckim.

To czego u mnie nie widzieliście we wcześniejszych latach, a pojawiło się w ubiegłym roku to wycieczki rowerowe po śląskim z dzieckiem. Projekt nazywa się „Śląskie na rowerze z dzieckiem” i zawiera póki co pięć krótkich, około 20-kilometrowych tras, dla rodzin z małym dzieckiem, ale też dla początkujących rowerzystów. Starałem się, aby trasy były łatwe, bezpieczne i ciekawe zarówno dla dorosłych jak i dzieciaków.

W zeszłym roku wreszcie zrealizowałem jeden z długo odkładanych rowerowych planów. Wybrałem się w Bory Tucholskie pojeździć szlakami Kaszubskiej Marszruty. Było rewelacyjnie: piękne tereny, świetne drogi rowerowe, ale największym odkryciem wypadu okazał się hamak. Niesamowita przygoda! Mimo że w nocy temperatura spadła do okolic zera stopni (październik) to ta forma biwakowania bardzo przypadła mi do gustu i już wiem, że hamak będę zabierał ze sobą częściej!

Prócz tego na blogu pojawiły się wpisy ze śląskich szlaków rowerowych, opis Szlaku Doliny Karpia w województwie małopolskim oraz pomysł na rowerowe wakacje nad jeziorem Chechło-Nakło.

Dział „Sprzęt”, który nieśmiało pojawił się na mapie bloga 2 lata temu w ubiegłym roku wzbogacił się o dwa nowe teksty. Sprawdzałem spodenki rowerowe od XLC oraz ekologiczny strój kolarski od Yellow. Natomiast w dziale „Miejsca” rok temu pojawił się wpis z mapką ciekawych miejsc w województwie śląskim. Mapa została przygotowana wspólnie z członkami naszej facebookowej grupy. Pewnie nadal nie ma na niej wszystkiego, ale jest już bardzo dużo.

ZAPOWIEDŹ 2022

Rok 2022 zapowiada się na bardzo intensywny. Głównym tematem będą szlaki rowerowe w śląskim. Wspólnie ze Śląską Organizacją Turystyczną planujemy ich inwentaryzację. Sprawdzę przebieg, opiszę i porobię zdjęcia ponad 40 szlaków! Będzie dużo pracy, więc będzie się działo!

Mogę Wam potwierdzić, że będą kolejne wpisy z serii „Śląskie na rowerze” oraz „Śląskie na rowerze z dzieckiem”. Mam już wstępne pomysły na trasy i nie mogę się doczekać kiedy ruszę w teren.

Trzymajcie kciuku aby zdrowie dopisało i żeby udało się przejechać te tysiące kilometrów. Póki co wspomogłem się wiedzą i doświadczeniem bikefittera, ale o tym przeczytacie w lutym. W lutym także kilka słów o moich nowych sakwach od Extrawheel, które będą mi towarzyszyć na szlakach. Niestety boję się, że w tym roku może nie starczyć czasu na kilkudniowe wyprawy po Polsce :(

Jeszcze jedno… Kilka dni temu zmieniłem nieco menu i nawigację na blogu. Mam nadzieję, że będzie teraz łatwiej znaleźć poszukiwane treści. Dodatkowo w działach „Znakowane Szlaki”, „Propozycje Wycieczek” i „Poza Śląskie” pojawiły się zbiorcze mapy z trasami. Sądzę, że ta funkcjonalność pomoże Wam w planowaniu rowerowych wypadów.

Mam nadzieję, że w jakiś sposób Wam pomagam poprzez tego bloga. Może inspiruje? Może motywuje? Staram się aby tak było, abyście mogli szybko znaleźć informację o szlaku czy pomysł na wycieczkę po swojej okolicy. Chcę żeby to był blog zarówno dla tych co jeżdżą do pobliskiego parku i tych, którzy jadą kilka dni, dla tych co lubią obcisłe gacie i dla tych co wolą luźniejszy ciuch. Krótko mówiąc dla wszystkich, którzy lubią rower. Cieszę się więc jak znajdujecie u mnie pomysł na dzień z rowerem :) Doceniasz? Możesz uzupełnić moje zbiorniki, stawiając mi kawę :)

DO ZOBACZENIA NA SZLAKACH!

Ależ się cieszę, że mogę świętować kolejny rok bloga! Nie było łatwo, bo przecież połączenie blogowania z pracą na etacie i wychowywaniem małego urwisa nigdy nie jest łatwe. Planowanie, przygotowywanie, jeżdżenie i zbieranie materiałów, a potem pisanie, obrabianie zdjęć i publikowanie wpisu wymaga zarywania nocek i dużej ilości kawy. Na szczęście lubię to i cały czas sprawia mi to przyjemność. Poza tym kopa do dalszej roboty dają mi Wasze pozytywne komentarze w mediach społecznościowych oraz miłe słowa w mailach i wiadomościach prywatnych. Serio! To jest bardzo budujące.

Dziękuję za 2021! Wkrótce nowe materiały…

Damian Berłowski - twórca bloga Rowerem Po Śląsku

Similar Posts