5 lat minęło! Podsumowanie 2019

5 lat minęło! Podsumowanie 2019

Pewnej styczniowej nocy, siedząc sobie przed komputerem i przeglądając Internet przy orzeźwiającym drinku po ciężkim dniu pracy, wpadłem na pomysł, że moje rowerowe wycieczki po Śląsku i śląskim udokumentuję na blogu.

Od zawsze lubiłem bawić się HTML-em i tworzyć strony internetowe, a także od zawsze lubiłem sport i kręciło mnie poznawanie nowych miejsc. Blog wydawał się więc idealnym punktem spajającym te wszystkie pasje. Nazwa miała być prosta i wpadająca w ucho – błyskawicznie wpadła do głowy! Tak się narodził projekt Rowerem Po Śląsku.

Mimo że była już godzina grubo po północy to natychmiast obudziłem wtedy jeszcze narzeczoną i zacząłem jej nawijać o moim pomyśle. Byłem niesamowicie podekscytowany! Następnego dnia kupiłem domenę, załatwiłem u kumpla miejsce na serwerze i rozpocząłem swoją blogową przygodę. Mija 5 lat, a ja nadal zajawiony tym projektem. Blog istnieje, ma się dobrze i co najważniejsze ciągle się rozwija.

Mamy styczeń, czyli miesiąc urodzin bloga i mamy nowy rok, czyli czas podsumowań poprzedniego roku. Co się działo?

NOWE TREŚCI

2019 rok to znów była mocna objazdówka województwa śląskiego, która zakończyła się zebraniem materiałów na opisy największych i najpopularniejszych szlaków rowerowych. Powstały teksty o Żelaznym Szlaku Rowerowym i Liswarciańskim Szlaku Rowerowym, a także zaktualizowałem wpisy o Szlaku Orlich Gniazd i Wiślanej Trasie Rowerowej. Na blogu pojawiło się sporo zdjęć, mapy i bardziej wyczerpujące opisy, dzięki którym dużo łatwiej Wam będzie zaplanować wycieczkę.

Ubiegły rok to również kontynuacja autorskiego projektu „Śląskie na rowerze”, w ramach którego powstały trzy kolejne pętle rowerowe po najciekawszych zakątkach województwa śląskiego. Odwiedziłem Pojezierze Palowickie, Śląsk Cieszyński i Lasy Rudzkie, które przez wielu rowerzystów uznawane są za najlepsze miejsce do jazdy rowerem w śląskim! Faktycznie jest tam niesamowicie i gorąco zachęcam do odwiedzenia tego miejsca.

Ze względu na ciążę żony i brak czasu odpuściłem w poprzednim roku długie wyprawy rowerowe, ale nie mogłem odpuścić długo planowanego wspólnie z kumplem wyjazdu na Szlak Wokół Tatr. Dwa razy odkładany wyjazd już musiał zostać zrealizowany. Nawet awaria aparatu na kilka dni przed wyjazdem i słabe prognozy pogody nam nie przeszkodziły. Ostatecznie okazało się, że pogoda była świetna (bez kilku godzin jazdy deszczu) i fotki też się udały, mimo że z telefonu.

Muszę wspomnieć też kilka innych tekstów, które ukazały się na blogu w minionym roku. W kategorii „Seria naj…” powstał tekst o najlepszych szlakach rowerowych w śląskim i o najciekawszych rysunkach na mapie wykonanych GPSem i rowerem. Natomiast w dziale porady pojawiły się teksty o sprzęcie turystycznym na wyprawę rowerową i o ochronie dłoni i stóp podczas jazdy zimą.

 

SPOŁECZNOŚĆ

Społeczność Rowerem po Śląsku rośnie w sile i co roku dołączają nowi rowerzyści, którzy zarażają się pasją. Facebookowa grupa liczy już ponad 12500 członków, którzy dzielą się swoimi rowerowymi dokonaniami. Jest to niesamowite miejsce, gdzie można spotkać ludzi o tej samej pasji, dowiedzieć się o ciekawych miejscach, a także zyskać inspirację na rowerową wycieczkę.

W 2019 roku udało się zorganizować dwa duże spotkania integracyjne grupy Rowerem po Śląsku. W maju spotkaliśmy się w Barze u Adika nad Jeziorem Chechło-Nakło, a we wrześniu w Przystani Kajakowo-Rowerowej Aktywni w Rybniku. Wyszło świetnie, a na spotkaniach pojawiły się setki rowerzystów, którzy wzięli udział w krótkim przejeździe oraz grillowaniu.

Zachęcam Was również do polubienia profilu Rowerem Po Śląsku na Facebooku, gdzie wspólnie z niemal 11-tysiącami innych obserwujących, będziesz powiadamiany o tym co dzieję się na blogu. Bardzo mi zależy żeby Facebookowi dorównał Instagram. Dlatego baaaardzo chciałbym go zareklamować J To właśnie na Instagramie ląduje najwięcej zdjęć z moich rowerowych wojaży, które oznaczam hashtagiem #roweremposlasku

Instagram - Best Nine 2019

 

GADŻETY I SKLEP

Do internetowego sklepu Rowerem Po Śląsku zostały wprowadzone nowe produkty, a wśród nich naprawdę świetna koszulka ze śląskimi słówkami oznaczającymi części w rowerze. Co prawda nie są to typowe koszulki na rower, ale to uczucie kiedy idziesz w niej po bułki do sklepu a rowerzyści Ci machają – bezcenne!

W 2019 roku tradycyjnie kontynuowaliśmy akcję naklejkową. Naklejki z logo Rowerem Po Śląsku można odebrać w Barze u Adika nad Jeziorem Chechło-Nakło lub w Przystani Kajakowo-Rowerowej Aktywni w Rybniku. Poza tym bardzo często są zostawiane w przeróżnych miejscach, o których informują rowerzyści w facebookowej grupie, więc śledźcie :) Jeśli natomiast nie możecie trafić na pasującą Wam miejscówkę do odbioru naklejek to nie martwcie się. Wyślę je Wam wraz z innymi ciekawymi i nowymi gadżetami jak przypinka i magnes na lodówkę. Wystarczy, że wypełnicie formularz tutaj.

Przypinki Rowerem Po Śląsku

 

PARTNERZY

Podsumowując poprzedni rok nie mogę (i nie chcę) pominąć blogowych partnerów, którzy wsparli moje rowerowe działania. Wielkie podziękowania dla sklepu rowerowego 2-Koła za udostępnienie roweru Kross Evado 8.0, którym bez usterki mogłem pokonać tysiące kilometrów. Dziękuję również firmie Fjord Nansen, która zaopatrzyła mnie w wysokiej jakości sprzęt turystyczny oraz Śląskiej Organizacji Turystycznej za wsparcie projektu „Śląskie na rowerze”.

STATYSTYKI

Rok 2019 był bardzo udany! Blog odwiedziło ponad 160 tysięcy użytkowników, czyli 40% więcej niż w roku 2018. Statystyki zanotowały grubo ponad pół miliona odsłon strony, a zarówno fanpage jak i grupa na Facebooku przekroczyły liczbę 10 tysięcy użytkowników. Cieszę się niezmiernie, bo to kolejny rok ze wzrostem, czyli jazda na rowerze i turystyka rowerowa stają się coraz bardziej popularne.

PRZYSZŁOŚĆ

Plany na przyszłość są, ale jeszcze nie dokładnie sprecyzowane. Na pewno będzie kontynuacja serii „Śląskie na rowerze”. W tym roku chciałbym pokazać ciekawe miejsca powiatu gliwickiego, Tarnowskie Góry i okolice, a także zajrzę do Pszczyny, Tychów i pewnie wielu innych miejsc, których jeszcze nie zaplanowałem. Wyjadę także nad polskie morze, żeby przejechać wzdłuż wybrzeża i może jakaś pętelka po sąsiednim łódzkim?

Muszę się Wam również pochwalić, że od listopada jestem tatą, więc może już w drugiej połowie tego roku zacznę zarażać córeczkę swoją pasją… Szukam przyczepki :)

Oczywiście na 2020 rok również są planowane kolejne spotkania integracyjne śląskich rowerzystów. Nie znam jeszcze terminów ani miejsc, ale na pewno będą one konsultowane i ogłaszane. Pojawią się również długo przez Was wyczekiwane stroje rowerowe. Śledźcie i bądźcie, a za 2019 rok bardzo Wam dziękuję! Cieszę się, że jesteście, czytacie, piszecie, udostępniacie i jeździcie…

Damian Berłowski - Rowerem Po Śląsku

 


PARTNERZY

ZOBACZ TEŻ

FACEBOOK

NEWSLETTER

WYSZUKIWARKA

BOOKINGBooking.com