26 propozycji na wycieczkę rowerową z Kolejami Śląskimi
Pociąg i rower? Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to świetne połączenie. Przede wszystkim jest to znakomite rozwiązanie, aby zwiększyć zasięg wycieczki rowerowej i poznać nowe miejsca. Dzięki pociągom rowerzyści szybko mogą przetransportować się na drugi koniec województwa i tam eksplorować okolicę.
Jeśli więc Twoja dusza odkrywcy chce czegoś nowego… nowych atrakcji, szlaków, widoków i miejsc to pociągi mogą Wam w tym pomóc. Tym bardziej, że jest to wygodny i ekonomiczny sposób podróżowania.
W ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego zrealizowany zostanie projekt „Kołem po Śląsku”. Dzięki temu rowerzyści będą mogli w weekendy (od godziny 15:00 w piątek do 24:00 w niedziele) bezpłatnie przewozić rower pociągami Kolei Śląskich. Akcja startuje od 6. maja 2022 roku.
Przygotowałem dla Was aż 26 propozycji wycieczek rowerowych połączonych z dojazdem pociągami Kolei Śląskich. Wszystkie 4 subregiony, mnóstwo ciekawych miejscówek, najlepsze szlaki rowerowe – każdy znajdzie coś dla siebie!
MAPA
niebieski: trasy wycieczek | czerwony: linie kolejowe
Przydał Ci się artykuł? Skorzystałeś z pliku GPX? Możesz za to podziękować stawiając mi kawę :)
blok reklamowySPIS TREŚCI
GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKA METROPOLIA
- Lasy Murckowskie
- Lasy Panewnickie
- Lasy Pszczyńskie
- Szlaki Mysłowic
- Stawy i jeziora Jaworzna
- Na południe od Gliwic
- Ziemia tarnogórska
- Leśno Rajza
- Wzdłuż Czarnej Przemszy na Pogorię
JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
- Szlak Orlich Gniazd: Częstochowa – Myszków
- Szlaki Zawiercia
- Jura Krakowsko-Częstochowska
- Szlakiem Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych
KRAINA GÓRNEJ ODRY
- Pojezierze Palowickie
- Zielony Rybnik
- Lasy Rudzkie
- Pałace i zamki ziemi raciborskiej
- Pogranicze polsko-czeskie
- Żelazny Szlak Rowerowy
BESKIDY I ŚLĄSK CIESZYŃSKI
- Śląsk Cieszyński
- Śladami Stroju Cieszyńskiego
- Wiślana Trasa Rowerowa: Skoczów – Goczałkowice
- Wiślana Trasa Rowerowa: Skoczów – Wisła
- Dookoła Bielska-Białej
- Wzdłuż Soły
- Beskid Żywiecki
SCHEMAT LINII KOLEI ŚLĄSKICH
GÓRNOŚLĄSKO-ZAGŁĘBIOWSKA METROPOLIA
1. LASY MURCKOWSKIE
Wycieczka po katowickiej części pięknych i malowniczych lasów Murckowskich, które są uwielbiane przez rowerzystów. Trasa niemal w całości poprowadzona jest drogami wyłączonymi z ruchu samochodów. Północna część, od dworca w Katowicach do Rybaczówki nad stawem Janina w zdecydowanej większości poprowadzona jest utwardzonymi drogami rowerowymi. Południowa część jest bardziej terenowa, dlatego na tym odcinku zalecany jest rower na szerszych oponach, np. górski, gravel, cross lub trekking.
Dystans: 44km
Start: Katowice – Meta: Katowice
Krótszy wariant:
Idealną opcją dla początkujących rowerzystów oraz rodzin z dziećmi jest trasa z dworca w Katowicach do Rybaczówki i z powrotem. Jest ona bardzo łatwa i liczy 28km.
Ciekawe miejsca na trasie:
Pomnik Powstańców Śląskich, Dolina Trzech Stawów, staw Barbara, Rybaczówka nad stawem Janina, Dolinka Murckowska, Wesoła Fala, rezerwat przyrody Las Murckowski, rezerwat przyrody Ochojec
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Inna propozycja wycieczki po Lasach Murckowskich: Lasy Murckowskie na rowerze
2. LASY PANEWNICKIE
Pętla rowerowa po Lasach Panewnickich jest doskonałą propozycją dla średniozaawansowanych rowerzystów lubiących kontakt z przyrodą. Połowa trasy to drogi o nawierzchni gruntowej i szutrowej, dlatego należy wybrać rower z szerszymi oponami, np. górski, gravel, cross lub trekking. Pozostałą część stanowią drogi publiczne i rowerowe.
Dystans: 47km
Start: Katowice Piotrowice – Meta: Katowice Piotrowice
Krótsze warianty:
W pobliżu trasy wycieczki znajdują się dworce, które pozwolą skrócić dystans o 6km – Mikołów Jamna lub o 27km – Przyszowice.
Ciekawe miejsca na trasie:
park Zadole, uroczysko Buczyna, zrośnięte sosny, Rybaczówki w Rudzie Śląskiej, Rybołówka w Mikołowie, zamek w Chudowie, drewniany kościół w Paniowach, Starganiec
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Zobacz obszerny opis wycieczki: Lasy Panewnickie na rowerze
3. LASY PSZCZYŃSKIE
To jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w śląskim! Jest łatwa i bezpieczna, bo aż 85% dróg jest wyłączonych z ruchu samochodowego. Zalecany rower, który poradzi sobie na leśnych duktach, np. crossowy, trekkingowy lub górski. Wycieczka doskonałą propozycją dla początkujących rowerzystów oraz rodzin z dziećmi.
Dystans: 33km
Start: Tychy – Meta: Pszczyna
Krótsze warianty:
Trasa ma charakter liniowy, a po drodze znajdują się dwa dworce, które dają możliwość jej skrócenia: Kobiór (17km) i Piasek (24,5km).
Ciekawe miejsca na trasie:
Browar Obywatelski, Paprocany, Pałacyk Myśliwski w Promnicach, Dolina Trzech Stawów w Kobiórze, ruiny bazy rakietowej, Aleja Dębowa, park Zamkowy w Pszczynie, zamek w Pszczynie, Pokazowa Zagroda Żubrów, rynek w Pszczynie, Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Podobny wpis: Rowerem przez Lasy Pszczyńskie
4. SZLAKI MYSŁOWIC
Trasa szlakami rowerowymi Mysłowic jest propozycją dla rowerzystów preferujących jazdę w terenie i mających większe doświadczenie na dwóch kółkach. Dla tych, którzy lubią gruntowe, nieutwardzone ścieżki leśne, na których nie straszne są korzenie, kamienie czy błoto. Trasa jest dość trudna, aż 50% stanowi nawierzchnia gruntowa lub szutrowa, więc zalecany rower na szerszych oponach, np. górski.
Dystans: 60km
Start: Mysłowice – Meta: Mysłowice
Krótsze warianty:
Wycieczkę można skrócić o 14km pomijając objazd zbiornika Dziećkowice. Na 19km trasy znajduje się dworzec Mysłowice Kosztowy.
Ciekawe miejsca na trasie:
Przewiązka, Promenada, Centralne Muzeum Pożarnictwa, park Słupna, Wesoła Fala, wieża radiowo-telewizyjna, wapienniki, zbiornik Dziećkowice
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Więcej informacji o mysłowickich szlakach: czerwony i zielony
5. STAWY I JEZIORA JAWORZNA
Wycieczka rowerowa, która zachwyca różnorodnością. Na trasie z jednej strony najwyższej jakości drogi rowerowe i popularne atrakcje turystyczne, a z drugiej strony dobre leśne ścieżki oraz ciche i malownicze miejscówki. Trasa przeznaczona jest dla średniozaawansowanych rowerzystów z rowerem na szerszych oponach.
Dystans: 57km
Start: Jaworzno Szczakowa – Meta: Jaworzno Szczakowa
Krótszy wariant:
Można skorzystać z drugiego dworca na trasie: Jaworzno Ciężkowice. Znajduje się on na 15 kilometrze. Dzięki niemu istnieje możliwość skrócenia trasy o 15km lub do 15km, co sprawia, że wycieczka stanie się przystępna także dla mniej zaawansowanych rowerzystów i dzieci.
Ciekawe miejsca na trasie:
zalew Sosina, rezerwat przyrody Dolina Żabnika, stawy Belnik, zalew Łęg, Velostrada, rynek w Jaworznie, GEOsfera, park Gródek
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Podobna trasa dokładniej opisana: Stawy i jeziora Jaworzna
6. NA POŁUDNIE OD GLIWIC
W południowej części powiatu gliwickiego znajduje się mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych, które są bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Trasa skierowana jest dla średniozaawansowanych cyklistów z rowerem trekkingowym, crossowym lub górskim. Prowadzi głównie po mało ruchliwych drogach publicznych, ale także drogami gruntowymi i rowerowymi.
Dystans: 63km
Start: Gliwice – Meta: Gliwice
Krótszy wariant:
Na trasie wycieczki znajduje się jeszcze dworzec w Przyszowicach, na którym można zakończyć wycieczkę z licznikiem wskazującym 51km.
Ciekawe miejsca na trasie:
Palmiarnia, rynek w Gliwicach, zamek Piastowski, drewniane kościoły w Żernicy i Wilczy, pałac Wilcza, stacja kolejowa Nieborowice, pałac w Ornontowicach, zamek w Chudowie, pałac w Przyszowicach, aeroklub w Gliwicach, budynki Politechniki Śląskiej
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Wycieczki rowerowe po powiacie gliwickim: Rowerem przez powiat gliwicki
7. ZIEMIA TARNOGÓRSKA
Ziemia tarnogórska zachwyca zabytkami techniki wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCO, pięknymi pałacami oraz malowniczymi lasami. Główna pętla prowadzi wyłączonymi z ruchu samochodowego drogami szutrowymi, leśnymi i alejkami parkowymi (63%), a także drogami asfaltowymi w ruchu ulicznym (37%). Wycieczka przeznaczona jest dla średniozaawansowanych rowerzystów z rowerem górskim lub crossowym.
Dystans: 63km
Start: Tarnowskie Góry – Meta: Tarnowskie Góry
Krótsze warianty:
Mniej wprawieni cykliści, a także rodziny z dziećmi mogą wybrać krótszy wariant trasy, korzystając ze skrótów w Tarnowskich Górach (21km), Nakle Śląskim (31km) lub Świerklańcu (42km). Na trasie przejazdu jest dworzec w Nakle Śląskim, który może skrócić dystans wycieczki do 25km. Kolejny, oddalony o 4km od trasy, znajduje się w Miasteczku Śląskim. Kończąc tam wyjdzie ok. 53km.
Ciekawe miejsca na trasie:
rynek w Tarnowskich Górach, Dzwonnica Gwarków, zamek w Tarnowicach Starych, park w Reptach, Źródełko Młodości, rezerwat przyrody Segiet, Kanion Tarnogórski, hałda Popłuczkowa, Kopalnia Srebra, pałac w Nakle Śląskim, park w Świerklańcu, Pałac Kawalera, zatopiona kopalnia Bibiela, jezioro Chechło-Nakło
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Więcej szczegółów: Pokopalniane krajobrazy ziemi tarnogórskiej
8. LEŚNO RAJZA
Wycieczka rowerowa śladem Leśnej Rajzy, czyli szlaku rowerowego wyznaczonego w Lasach Lublinieckich. Szlak oznakowany jest kolorem zielonym i prowadzi po malowniczych terenach leśnych, więc jest idealną opcją na ucieczkę od miejskiego zgiełku. Pod kołami dominuje nawierzchnia gruntowa i szutrowa, dlatego wymagany jest rower na szerszych oponach, które sprawdzą się w terenie. Trasa wycieczki przeznaczona jest dla średniozaawansowanych rowerzystów lubiących bliski kontakt z przyrodą.
Dystans: 53km
Start: Kalety – Meta: Kalety
Krótszy wariant:
Za 11 kilometrem trasy, w odległości ok. 1 kilometra od niej, znajduje się dworzec w Koszęcinie, który można wykorzystać do skrócenia wycieczki.
Ciekawe miejsca na trasie:
zespół pałacowo-parkowy w Brynku, Randez Vous w Koszęcinie, rezerwat przyrody Jeleniak Mikuliny, pałac w Koszęcinie
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Więcej informacji o szlaku: Leśno Rajza
9. WZDŁUŻ CZARNEJ PRZEMSZY NA POGORIĘ
Krótki dystans i bezpieczeństwo, bo niemal 90% to drogi wyłączone z ruchu samochodowego, sprawiają że jest to idealna propozycja dla początkujących rowerzystów oraz rodzin z dziećmi. Pierwsza część wycieczki prowadzi czarnym szlakiem rowerowym wzdłuż Czarnej Przemszy, na którym dominują drogi gruntowe. W drugiej części jedzie się parkowymi alejkami oraz asfaltową drogą rowerową wokół Pogorii III.
Dystans: 15km
Start: Będzin Miasto – Meta: Dąbrowa Górnicza Gołonóg
Dłuższy wariant:
Wycieczkę można wydłużyć, przejeżdżając tunelem z Pogorii III na Pogorię IV, a tam po zachodniej stronie zbiornika wiedzie droga rowerowa z pięknymi widokami.
Ciekawe miejsca na trasie:
bulwary nad Przemszą w Będzinie, zamek w Będzinie, pałac Mieroszewskich, park Małpi Gaj, Plaża Miejska, Park Zielona, Pogoria III, Pogoria IV
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Powinny Cię zainteresować również te wpisy: Czarny Szlak Rowerowy wzdłuż Czarnej Przemszy w Będzinie oraz Śląskie na rowerze z dzieckiem: Pogoria i park Zielona
JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
10. SZLAK ORLICH GNIAZD: CZĘSTOCHOWA – MYSZKÓW
Szlak Orlich Gniazd to rowerowy klasyk, który powinien odwiedzić każdy kto lubi turystykę rowerową! Wspaniałe panoramy z malowniczymi skalnymi wzgórzami i mieniącą się przyrodą, a między nimi odznaczające się średniowieczne zamki. To jeden z najstarszych i najpiękniejszych polskich szlaków turystycznych. Trasa jednak nie jest łatwa, gdyż ukształtowanie terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej niejednokrotnie wymaga mocniejszej pracy na podjazdach. Ze względu na liczne odcinki leśne najlepiej sprawdzi się rower górski, crossowy lub trekkingowy.
Dystans: 56km
Start: Częstochowa – Meta: Myszków
Dłuższy wariant:
W Żarkach wycieczkę można dalej kontynuować Szlakiem Orlich Gniazd aż do Zawiercia. Trasa wyniesie wtedy ok. 87km.
Ciekawe miejsca na trasie:
Jasna Góra, rezerwat Zielona Góra, Góry Towarne, zamek w Olsztynie, kościół św. Idziego, pustynia Siedlecka, pałac Raczyńskich i Muzeum im. Krasińskiego w Złotym Potoku, Dolina Wiercicy, ruiny zamku Ostrężnik, sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej, Stary Młyn w Żarkach, zespół zabytkowych stodół w Żarkach
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Więcej o szlaku: Szlakiem Orlich Gniazd
11. SZLAKI ZAWIERCIA
Pętla rowerowa przeznaczona dla rowerzystów lubiących nawierzchnie asfaltowe. Aż 98% trasy poprowadzona jest po utwardzonych drogach, które im dalej od centrum Zawiercia, tym bardziej wiją się przez pagórkowaty teren Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Trasa jest świetną propozycją dla początkujących rowerzystów, a także na wycieczkę rowerową z dzieckiem w przyczepce. Jest bezpiecznie – dominują drogi rowerowe oraz boczne drogi publiczne o małym ruchu samochodowym.
Dystans: 31km
Start: Zawiercie – Meta: Zawiercie
Dłuższy wariant:
Wycieczkę można wydłużyć łącząc ją z trasą do Ogrodzieńca z poniższego punktu nr 12 (Jura Krakowsko-Częstochowska)
Ciekawe miejsca na trasie:
Kaplica św. Jana Nepomucena, źródło rzeki Warty, Okiennik Wielki, zamek Bąkowiec w Morsku, rynek w Kromołowie, kościół Świętej Trójcy i św. Floriana
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
12. JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Głównym celem wycieczki jest zamek Ogrodzieniec w Podzamczu i to on dzieli trasę na dwa jakże inne etapy. Do zamku jedzie się łatwo i przyjemnie, bo drogami rowerowymi oraz publicznymi o małym natężeniu ruchu. Natomiast za Podzamczem wjeżdża się do lasu, który jest dość ciężki, bo momentami z piaszczystymi, kamienistymi i nierównymi ścieżkami. Trasa jest więc dla zaawansowanych rowerzystów na rowerze górskim.
Dystans: 34km
Start: Zawiercie – Meta: Zawiercie
Inne warianty:
Początkujący rowerzyści mogą zrezygnować z pętli i wrócić z Podzamcza do Zawiercia tą samą trasą. Wyjdzie wtedy ok. 30km, z którymi powinni poradzić sobie także dzieci. Trasę można też wydłużyć, łącząc ją z wycieczką szlakami Zawiercia (patrz punkt 11).
Ciekawe miejsca na trasie:
Zamek Ogrodzieniec, Park Miniatur w Podzamczu, Gród na Górze Birów, kaplica św. Jana Nepomucena, kąpielisko na Krępie
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
13. SZLAKIEM EDUKACYJNYCH ZAGRÓD AGROTURYSTYCZNYCH
Turystyczno-rekreacyjna trasa rowerowa, która zachwyca pięknymi panoramami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do dworca PKP Masłońskie Natalin trasa pokrywa się z żółtym szlakiem rowerowym Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych. Pod kołami zdecydowanie dominuje asfalt, a pozostałą część stanowią drogi leśne, które momentami mogą być dość piaszczyste. Wymagany rower na szerszych oponach, np. górski, crossowy, trekkingowy, gravel. Szlak może być ciekawą propozycją na wycieczkę z obytymi na rowerze dziećmi.
Dystans: 33km
Start: Poraj – Meta: Poraj
Krótszy wariant:
Kończąc wycieczkę na dworcu Masłońskie Natalin skrócicie dystans o 5km.
Ciekawe miejsca na trasie:
Aleja Lipowa w Choroniu, wapienniki, Góra Hajduczka, studnia w Jaroszowie, agrogospodarstwa „Pod Skałką”, „Kozia Zagroda”, „Maciejówka”, zalew Porajski
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Więcej o szlaku: Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych
KRAINA GÓRNEJ ODRY
14. POJEZIERZE PALOWICKIE
Pojezierze Palowickie to tereny leśne oraz stawy położone między Żorami a Orzeszem. Obszar ten wchodzi w skład Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Dobre leśne drogi, szlaki rowerowe i przede wszystkim malownicze krajobrazy sprawiają, że jest to idealne miejsce dla rowerzystów.
Dystans: 33km
Start: Żory – Meta: Żory
Krótsze warianty:
Trasa ułożona jest w taki sposób, że można z niej stworzyć wiele mniejszych pętli, dzięki czemu poradzą sobie z nią wszyscy, nawet mniej wytrenowani rowerzyści oraz dzieci. Trasa rowerowej wycieczki przebiega także obok dworca w Szczejkowicach, który także może posłużyć jako punkt końcowy jednego z krótszych wariantów szlaku.
Ciekawe miejsca na trasie:
Gichta, „chatka Shreka”, źródełko wody pitnej, drewniany kościół w Palowicach, Miasteczko Twinpigs w Żorach, mnóstwo malowniczych śródleśnych stawów
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
O wycieczce więcej przeczytasz tutaj: Pojezierze Palowickie na rowerze
15. ZIELONY RYBNIK
Rybnik jest miastem bardzo popularnym wśród rowerzystów, a to dzięki znakomitym drogom rowerowym, lasom oraz zbiornikom wodnym. Trasa jest płaska i 80% jej długości przebiega po drogach wyłączonych z ruchu samochodowego, dlatego idealnie sprawdzi się dla początkujących rowerzystów, a także dla rodzin z dziećmi. To naprawdę doskonała propozycja, aby się zrelaksować i oderwać od codzienności.
Dystans: 24km
Start: Rybnik Paruszowiec – Meta: Rybnik
Dłuższy wariant:
Trasę można wydłużyć łącząc ją z pętlą rowerową Lasy Rudzkie.
Ciekawe miejsca na trasie:
tężnia solankowa, park Ruda, jezioro Rybnickie, zalew Pniowiec, zalew Gzel, bulwary nad Nacyną, park tematyczny nad Nacyną, rynek w Rybniku, zespół szpitalny Juliusz w Rybniku
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Podobna propozycja: Rybnik i jego zielone okolice
16. LASY RUDZKIE
Lasy Rudzkie to jeden z najpopularniejszych i najbardziej chwalonych kierunków wycieczek rowerowych w śląskim. Świetne leśne dukty i mnóstwo interesujących miejsc przyciągają rowerzystów z całego województwa. Trasa jest łatwa i każdy jest w stanie ją przejechać. Jest też bezpieczna dla dzieci, bo 85% z niej to drogi leśne wyłączone z ruchu samochodowego. Jak to w lasach – zalecany rower na nieco szerszych oponach.
Dystans: 44km
Start: Górki Śląskie – Meta: Górki Śląskie
Dłuższy wariant:
Trasę można wydłużyć łącząc ją z powyższą trasą – zielony Rybnik.
Ciekawe miejsca na trasie:
pocysterski zespół klasztorno-pałacowy w Rudach, dąb Cysters, zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach, Aleja Dębowa, Góra Zamkowa, lotnisko leśne
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Poczytaj o szlaku: Pętla rowerowa Lasy Rudzkie
17. PAŁACE I ZAMKI ZIEMI RACIBORSKIEJ
Trasa ułożona jest w formie pętli, a jej motywem są pałace i zamki północnej części ziemi raciborskiej. Wycieczka przeznaczona dla średniozaawansowanych rowerzystów. Jedzie się w większości drogami o małym natężeniu ruchu, ale także drogami polnymi, dlatego zalecany jest rower, który poradzi sobie na gruntowych nawierzchniach: gravel, cross, trekking.
Dystans: 56km
Start: Racibórz – Meta: Racibórz
Ciekawe miejsca na trasie:
Zamek Piastowski w Raciborzu, Browar Racibórz, rynek w Raciborzu, pałace w Rybniku, Strzybniku, Krowiarkach, Jastrzębiu, Modzurowie, Szonowicach, Czerwięcicach, Sławikowie, Łubowicach, stary młyn w Brzeźnicy
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Zobacz także: Pałace i zamki ziemi raciborskiej
18. POGRANICZE POLSKO-CZESKIE
Wycieczka rowerowa po malowniczych terenach pogranicza polsko-czeskiego jest doskonałą propozycją dla początkujących rowerzystów oraz rodzin z dziećmi. Pod kołami dominuje asfalt, więc sprawdzi się każdy typ roweru od szosy po górala.
Dystans: 19km
Start: Chałupki – Meta: Czyżowice
Krótszy wariant:
W pobliżu trasy znajduje się dworzec w Olzie, dzięki któremu można skrócić dystans do 9km.
Ciekawe miejsca na trasie:
pałac w Chałupkach, Graniczne Meandry Odry, wieża widokowa, dawna kopalnia Fryderyk w Gorzycach
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
19. ŻELAZNY SZLAK ROWEROWY
Żelazny Szlak Rowerowy to jeden z najpopularniejszych i najlepszych szlaków rowerowych nie tylko w województwie śląskim, ale także w Polsce. Polski odcinek jest znakomity! W większości jedzie się fantastyczną drogą rowerową wybudowaną na nasypie dawnej linii kolejowej. W Czechach natomiast dominują drogi publiczne. Szlak jest łatwy, więc poradzą sobie z nim nawet mniej zaawansowani rowerzyści. Jest też przejezdny dla rowerów szosowych.
Dystans: 60km
Start: Zebrzydowice – Meta: Zebrzydowice
Krótsze warianty:
6 kilometrów od szlaku znajduje się dworzec w Czyżowicach. Można tam zakończyć wycieczkę z łącznym dystansem 43km (jadąc przez Czechy) lub 29km (jadąc północną częścią szlaku). Trasę można też ściąć w Godowie (odpuszczając Łaziska), a to spowoduje, że oszczędzicie ok. 7km.
Ciekawe miejsca na trasie:
pałac w Zebrzydowicach, rynek w Karwinie, Park Zdrojowy w Karwinie, Most Bohaterów Sokołowa, Park Bozeny Nemcovej, zamek Frystat w Karwinie, Dwór Olszyny, zamek w Piotrowicach, drewniany kościół w Gołkowicach, park w Godowie
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Więcej o szlaku przeczytasz tutaj: Żelazny Szlak Rowerowy
BESKIDY I ŚLĄSK CIESZYŃSKI
20. ŚLĄSK CIESZYŃSKI
Wycieczka rowerowa po zachodnich terenach Śląska Cieszyńskiego. Trasa jest krótka, łatwa i w całości pokrywa się z żółtym szlakiem rowerowym, który przebiega przez Kaczyce, Kończyce Wielkie i Kończyce Małe. Szlak prowadzi po mało ruchliwych drogach publicznych, a także niemal 2-kilometrowym odcinkiem drogi leśnej, dlatego lepiej sprawdzi się rower crossowy, trekkingowy i gravelowy. Trasa jest krótka i nie ma dużych przewyższeń, więc powinni poradzić sobie z nią nawet początkujący rowerzyści.
Dystans: 19km
Start: Kończyce – Meta: Kończyce
Krótszy wariant:
Dworzec PKP znajduje się jeszcze w Kończycach. Można na nim zakończyć wycieczkę znacząco ją skracając.
Ciekawe miejsca na trasie:
drewniane kościoły w Kaczycach i Kończycach Wielkich, pałac w Kończycach Wielkich, zamek w Kończycach Małych, Folwark Karłowiec
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
21. ŚLADAMI STROJU CIESZYŃSKIEGO
Propozycja wycieczki rowerowej opartej na szlaku rowerowym „Śladami Stroju Cieszyńskiego”. Szlak oprócz wartości kulturowych ma charakter widokowy, dlatego to idealna opcja dla miłośników pięknych panoram. Trasa prowadzi przez pagórkowate tereny Pogórza Śląskiego z przepięknymi widokami na Beskid Śląski. Podjazdy mogą sprawić trudność, więc to wycieczka dla minimum średniozaawansowanych rowerzystów o dobrej kondycji fizycznej. Trasa prowadzi niemal w całości asfaltowymi drogami publicznymi o małym ruchu samochodowym.
Dystans: 45km
Start: Skoczów – Meta: Skoczów
Krótsze warianty:
Na trasie znajdują się także dwa inne dworce: Skoczów Bładnice i Goleszów. Niestety ze względy na prace remontowe linii kolejowej na odcinku Skoczów – Wisła pociągi nie kursują. Możliwe, że prace skończą się w wakacje, więc wtedy będzie można stworzyć kilka krótszych wariantów wycieczek.
Ciekawe miejsca na trasie:
Park Leśny na Górnym Borze w Skoczowie, góra Chełm, obora folwarku w Bażanowicach, zamek w Dzięgielowie, Izba Regionalna „U Brzezinów” w Cisownicy, Izba Spadochroniarzy Ziemi Cieszyńskiej
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Więcej o szlaku: Śladami Stroju Cieszyńskiego
22. WIŚLANA TRASA ROWEROWA: SKOCZÓW – GOCZAŁKOWICE
Malownicza trasa z pięknymi widokami na Beskid Śląski, której kierunek wyznacza rzeka Wisła. Płaski teren i mały ruch samochodowy, sprawia że to nie jest wymagająca wycieczka i powinni poradzić sobie z nią nawet początkujący rowerzyści. Nawierzchnia szlaku jest różna. Jedzie się drogami asfaltowymi w mniejszym ruchu ulicznym, asfaltowymi drogami rowerowymi, a także drogami szutrowymi o mniejszej i większej ziarnistości. Właśnie ze względu na te szutry oraz lasy Wiślana Trasa Rowerowa nie nadaje się do jazdy rowerem szosowym.
Dystans: 47km
Start: Skoczów Bajerki – Meta: Goczałkowice
Krótsze warianty:
Trasa wycieczki przebiega w pobliżu kilku innych dworców, które umożliwią jej skrócenie. Kończąc na dworcu w Drogomyślu długość wycieczki wyniesie 10km, na stacjach Chybie lub Mnich (ok. 28km), a w Zabrzegu (ok. 35km).
Ciekawe miejsca na trasie:
rynek w Skoczowie, tężnia solankowa w Drogomyślu, zapora jeziora Goczałkowickiego, Park Zdrojowy w Goczałkowicach
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Informacje o szlaku: Wiślana Trasa Rowerowa
23. WIŚLANA TRASA ROWEROWA: SKOCZÓW – WISŁA
Rekreacyjno-widokowa trasa rowerowa poprowadzona wzdłuż rzeki Wisły. Wycieczka rozpoczyna się w Skoczowie i szlakiem Wiślanej Trasy Rowerowej przebiega przez Ustroń i Wisłę. Trasa jest bardzo łatwa i niemal w całości odseparowana od ruchu samochodowego, dlatego idealnie nadaje się dla początkujących rowerzystów i rodzin z dziećmi. Pod kołami dominują nawierzchnie asfaltowa i szutrowa, więc preferowany jest rower na nieco szerszych oponach.
Dystans: 21km
Start: Skoczów Bajerki – Meta: Wisła Uzdrowisko
Uwaga:
Niestety na odcinku Skoczów – Wisła trwają prace remontowe torów kolejowych, które mają potrwać do tegorocznych wakacji. Do momentu zakończenia prac trzeba liczyć się z powrotem do Skoczowa na rowerze, dlatego wycieczka dwukrotnie się wydłuży.
Ciekawe miejsca na trasie:
rynek w Skoczowie, mural na Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ustroniu, Muzeum Ustrońskie, Pijalnia Wód, Leśny Park Niespodzianek, Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Poczytaj również: Z dzieckiem Wiślaną Trasą Rowerową w Ustroniu
24. DOOKOŁA BIELSKA BIAŁEJ
Propozycja pętli rowerowej dla tych, którzy lubią górskie widoki oraz nawierzchnię asfaltową pod kołem. Kierunek jazdy wyznaczają niebieskie oznakowania szlaku rowerowego Dookoła Bielska-Białej. Przez dużą ilość podjazdów trasa jest przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawansowanych rowerzystów, także kolarzy, dla których szlak może być dobrą trasą treningową.
Dystans: 53km
Start: Bielsko-Biała Komorowice – Meta: Bielsko-Biała Komorowice
Krótszy wariant:
Na 25. kilometrze trasy jest dworzec Bielsko-Biała Leszczyny, który daje możliwość skrócenia dystansu.
Ciekawe miejsca na trasie:
Bulwary Straceńskie, ośrodek rekreacyjno-narciarski „Dębowiec”, Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej w Jaworzu
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Praktyczne informacje o szlaku: Dookoła Bielska-Białej
25. WZDŁUŻ SOŁY
Prowadzi doliną rzeki Soły, więc jest płaska, ale otaczają ją piękne górskie krajobrazy Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, co jest jej największą zaletą. W zdecydowanej większości jedzie się drogami rowerowymi, ale występują także drogi publiczne o małym natężeniu ruchu samochodowego. Trasa jest bardzo łatwa, krótka, bezpieczna, niezwykle malownicza i co ważne przejezdna dla przyczepki z dzieckiem.
Dystans: 19km
Start: Rajcza Centrum – Meta: Cięcina
Inne warianty:
Na 6km jest dworzec Milówka Zabawa, na 13km Cisiec, a na 16km dworzec w Węgierskiej Górce. Dzięki nim jeszcze można skrócić trasę. Można ją także wydłużyć, łącząc z poniższą propozycją wycieczki po Beskidzie Żywieckim.
Ciekawe miejsca na trasie:
park w Rajczy, park w Milówce, bulwary w Węgierskiej Górce, Izba Regionalna Stara Chałupa
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
26. BESKID ŻYWIECKI
Rowerowa pętla po Beskidzie Żywieckim jest propozycją dla bardziej zaawansowanych rowerzystów, którzy radzą sobie kondycyjnie i technicznie z ciężkimi górskimi podjazdami. Dla tych, którzy lubią góry oraz malownicze panoramy. Większość trasy to asfaltowe drogi publiczne o małym natężeniu ruchu, pozostałą część stanowią drogi w terenie (30%) i drogi rowerowe (7%). Wymagany rower górski na szerszych oponach.
Dystans: 37km
Start: Rajcza Centrum – Meta: Rajcza Centrum
Inne warianty:
W pobliżu trasy znajduje się dworzec w Rycerce, który daje możliwość skrócenia łącznego dystansu o niecałe 2km. Dla tych, którzy chcieliby odwiedzić schronisko, ale nie czują się na siłach aby podjeżdżać jeszcze do Mładej Hory, dostępny jest krótszy wariant trasy. Liczy on 31km i po zjeździe ze schroniska prowadzi z powrotem do Rycerki Dolnej, a stamtąd do Rajczy (zaznaczone na mapie). Wycieczkę można także wydłużyć, łącząc ją z powyższą propozycją wycieczki wzdłuż Soły.
Ciekawe miejsca na trasie:
park w Rajczy, schronisko Przegibek, Młada Hora, zespół parkowo-pałacowy w Rajczy
Zobacz mapę: Google
Pobierz ślad trasy: GPX | KML
Wycieczki po Beskidzie Żywieckim: Widokowe pętle po Beskidzie Żywieckim
SCHEMAT LINII KOLEI ŚLĄSKICH
Rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich znajdziecie tutaj